» » » Щеплення черешні на вишню: покрокова інструкція

Щеплення черешні на вишню: покрокова інструкція

Щеплення черешні на вишню: покрокова інструкція

Для більшості початківців садівників щеплення плодових дерев може здатися дуже складною роботою, можна навіть сказати, що це маленьке диво. Подумати тільки, якщо все зробити правильно, то в результаті можна отримати покращений сорт черешні. Як зазначає більшість досвідчених садівників, черешня - це примхливе дерево і отримати відмінний урожай не завжди виходить, оскільки дерево дуже вразливе до заморозків. Через це в більшості випадків і виконується щеплення черешні.

Що таке щеплення і для чого вона потрібна?

Щеплення плодового дерева - це відмінний спосіб розмножити певні сорти. В результаті дерево не втрачає здатність до плодоношення, а навпаки, оновлюється і продовжує активно давати плоди. Крім цього, якщо на присадибній ділянці немає вільного місця, щоб посадити певний сорт, наприклад, яблуні, вишні та черешні, потрібно звільнити місце і чекати кілька років першого врожаю. Всього цього можна уникнути, якщо прищепити черешню на вишню. Крім вирішення цього нюансу, у садівника є можливість поліпшити стійкість дерев до негативних погодних умов, прискорити терміни дозрівання і поліпшити якість певного сорту рослини.

Щеплення черешні на вишню: покрокова інструкція

Черешня - це плодове дерево, яке неможливо розмножити іншим способом, окрім як прищепленням. Тому єдиний шанс оновити рослина, а також отримати новий сорт дерева, це щеплення. Важливо знати, що щеплення можна робити тільки на тих деревах, які не заражені хворобами, тобто - щоб плодове дерево було абсолютно здоровим.

Які існують способи щеплення

Популярні способи, це окулірування або щеплення «вічком», а також живцювання або щеплення держака. Варіантів підсадки держака іншої рослини, наприклад, коли потрібно прищепити черешню на вишню, існує кілька.

Розглянемо всі види щеплення живців:

  1. Копуліровка.
  2. бічний метод.
  3. В розщепів.
  4. Імплантація в кору дерева.

Щеплення черешні на вишню: покрокова інструкція

Важливим моментом залишається зріз, чим якісніше він буде, тим швидше рослина відновиться після маніпуляції. Зріз повинен бути обов'язково рівним без зазубрин, його довжина може коливатися від 2 до 3.5 см, причому в кожному конкретному випадку довжина розрізу може бути різною.

Які необхідні інструменти і матеріали

Щоб без проблем впоратися з щепленням черешні, відразу підготуйте інструмент і потрібний щеплення матеріал.

Для того щоб зробити щеплення черешні на вишню, може знадобитися:

  1. Гострий окуліровочний ніж. Заздалегідь подбайте про те, щоб лезо було не тільки добре заточене, але ще і гостре. Перевірити, наскільки заточене лезо інструменту можна так: візьміть 4 альбомних листа, складіть їх разом навпіл, а потім ще раз. Спробуйте розрізати ножем папір, якщо завдання легко виконується, тоді можна приступати до роботи. Про всяк випадок краще всього захопити з собою заточувальний брусок, щоб в разі притуплення інструмента, можна було швидко заточити лезо.
  2. Підготуйте секатор (спеціальне пристосування для обрізання гілок і щеплення) і пилу.
  3. Запасіться плівкою, щоб замотати місце щеплення. Це може бути поліетиленова плівка або ПВХ. Також вам можуть знадобитися поліетиленові пакети.
  4. Приготуйте садовий вар або купіть готову суміш в спеціалізованому магазині. Вона стане в нагоді для замазування зрізу, щоб він швидше гоївся.

Терміни роботи

Щеплення найкраще робити навесні, оптимальний час - починаючи з перших тижнів березня і аж до кінця квітня. Через те, що черешня боїться морозів, найкраще виконати прищеплення черешні на вишню, тоді можна уникнути загибелі дерева і підвищити якість плодів.

В кінці квітня, коли заморозки вже не такі сильні, можна приступати до роботи. ПРИЩЕПНИЙ матеріал (живці) заздалегідь готувати (ще з осені) не потрібно, потрібну гілочку можна зрізати перед самою щепленням. Вибирайте короткі пагони, на яких є одна або декілька нирок.

Якщо ви боїтеся, що можете нашкодити дереву, можна протестувати вишню і дізнатися, наскільки дерево боїться морозів. Ранньою весною або за кілька днів до щеплення вам потрібно зрізати гілочку з черешні і уважно подивитися на місце зрізу. Якщо свіжа рана відразу потемніла і місце зрізу стало коричневим, тоді у вашому саду росте нестійка до морозів вишня. Якщо зріз залишився світлим, то цей матеріал як раз годиться для щеплення.

Тонкощі щеплення

Для початку потрібно засвоїти, що черешня - це дуже примхлива дерево і не завжди з першого разу у вас вийде позитивний результат. Не впадайте у відчай, тому що навіть досвідчені садівники знають, що черешня приживається дуже погано.

Щеплення черешні на вишню: покрокова інструкція

Тому важливо дотримуватися такі рекомендації:

  • спочатку потрібно підібрати підходяще дерево. Товщина гілки повинна бути точно такий же, як і товщина прищепи (місце, на яке потрібно приживити гілочку черешні);
  • намагайтеся поєднати обидва матеріали так, щоб лінія зрізу збігалася;
  • якщо вибрати нижню гілку, то після щеплення з настанням морозів, коли дерево ще не зовсім зміцнів, у вас буде шанс укрити дерево снігом;
  • діаметр подсадочной гілочки і підщепи повинен бути однаковим, але не перевищувати 4 см;
  • після обраного методу щеплення черешні на вишню, місце щеплення потрібно обмотати ізолюючим матеріалом (целофан або ізоляційна стрічка), а зверху для надійності зробити кілька витків мотузкою. Тільки накручуйте мотузку не надто туго, щоб не нашкодити дереву. Необхідно тільки зафіксувати ізолюючий шар, щоб він не розмотався від поривів вітру;
  • після того як на вишні почнуть розпускатися перші бруньки, можна прибрати обв'язувальний матеріал, але тільки верхній шар. Залиште тільки ізоляційну стрічку. Її дозволяється зняти через кілька місяців, після того, як почне падати листя;
  • як тільки бруньки набухнуть, спробуйте відщипнути кілька слабких нирок, залиште тільки 1 або 2, найміцніших. Ця хитрість допоможе дереву не втрачати сік і рости швидше;
  • держак у верхній частині щеплення для надійності бажано обробити садовим варом.

Кращий спосіб щеплення черешні на вишню - це окулірування.

Щеплення черешні на вишню: покрокова інструкція

Для того щоб зробити на нирку окуліровку, необхідно:

  1. У корі вишні (це підщепу) гострим ножем робимо поздовжній надріз. Довжина розрізу повинна бути не більше 4 см.
  2. Прищепа можна заготовити заздалегідь. Якщо ви придбали окремо кілька гілочок черешні певного сорту, то зберегти матеріал можна навіть в холодильнику. Для цього потрібно обернути гілочки у вологу тканину, потім обернути целофаном і покласти на нижню полицю холодильника. Час від часу потрібно стежити за тим, щоб тканина була завжди вологою.
  3. З тієї гілки, на яку буде робити щеплення держак, необхідно видалити листочки (черешки можна залишити). Так легше зрозуміти, прижилася гілочка черешні чи ні.

Як вже було сказано раніше, найкращий час для щеплення - середина весни. Якщо прищеплений живці не прижилися, тоді можна повторити маніпуляцію в теплу пору року. Якраз починаючи з середини липня, можна вибрати відповідний нежаркий день, щоб зробити щеплення. Для другого шансу щеплення черешні на вишню час не обмежений, можна зробити щеплення навіть в кінці серпня. Якраз в період активного сокоруху живці будуть краще зростатися, а значить і шансів для успішного приживлення черешка у вас вже більше. Головне, встигнути до перших холодів.

Щеплення черешні. Відео:

Щеплення черешні навесні

З'єднати між собою гілочки (держак з основною гілкою дерева) можна різними способами, але краще за все, якщо це буде метод поліпшеної копулировки.

Вишня повинна бути молоденькою, віком до 7 років. Дозволяється щеплення черешню на 10-річну вишню, але найкраще, якщо дереву буде не більше 7 і не менше 3-х років. Коли на дачній ділянці немає молодих дерев вишні, то можна працювати і зі старими деревами, тільки гілки для підщепи краще вибирати тонкі, від 10 см.

Метод поліпшеною копулировки підходить тільки в тому випадку, якщо діаметр підщепи та прищепи збігається. В крайньому випадку допускається невелика різниця.

Щеплення черешні на вишню: покрокова інструкція

Як правильно зробити щеплення:

  1. Вибираємо підходяще дерево вишні, робимо гострим ножем зріз (по косій).
  2. Підбираємо міцний держак черешні. Можна зрізати його заздалегідь або безпосередньо перед самою маніпуляцією. Довжина держака - не більше 30 см.
  3. На гілці черешні потрібно зробити такий же зріз по косій, з огляду на розташування нирки. Вона повинна «дивитися» на протилежну зрізу сторону.
  4. Щоб гілка прижилася, необхідно зробити гострим ножем «язичок». Тому за допомогою ножа нам потрібно розщепити по вертикалі підщепу і держак.
  5. Вийде косий зріз, який потрібно поєднати так, щоб обидва «язичка» збіглися. Зовні місце прищепи має виглядати так, немов гілка черешні - це продовження гілочки вишні.
  6. Місце щеплення потрібно щільно обмотати спочатку ізолентою і змастити садовим варом. І тільки після цього можна намотати в кілька шарів поліетиленову стрічку і зафіксувати захисний матеріал мотузкою.

Коли щепу більше за діаметром, ніж підщепу

Що робити, якщо щепу більше? Тоді необхідно використовувати інший метод щеплення черешні на вишню - врасщеп. Метод простий і одночасно універсальний, тому що можна вибрати оптимальний варіант: встановити щепу (1-2 гілочки) в центрі товстої гілки вишні, навколо або збоку в щілину.

Щеплення черешні на вишню: покрокова інструкція

Особливості здійснення щеплення:

  • на вишні гострим ножем робимо зріз;
  • далі за допомогою ножа нам потрібно зробити розщеп. Для цього вставляємо ніж в отвір і стукаємо по рукоятці молотком. Таким чином виходить поглиблення. В ідеалі нам потрібно, щоб глибина розщепу була 4 см;
  • беремо держак і обрізаємо гострим ножем спочатку з одного, а потім з іншого боку його так, щоб вийшов клин. Відстань від вічка - 1 см, довжина самого клина приблизно 3 см;
  • вставляємо держак гострим кінцем в щілину (нижній вічко залишається зовні);
  • тепер потрібно акуратно витягнути ніж. Робимо це розгойдують рухами, щоб не порушити всю роботу;
  • після виконаної маніпуляції необхідно зав'язати місце щеплення.

Якщо ви працюєте з дорослим деревом (вік від 10 і більше років), тоді потрібно бути вкрай обережним, так як при добуванні ножа держак може разломаться. Щоб цього не сталося, в розщепів по центру потрібно вставити клин. Після того як ви все зробите, акуратно виймаєте клин. Цього можна і не робити, так як він самостійно випаде.

Дуже важливо, щоб ви ні в якому разі не чіпали зріз руками. В іншому випадку вся виконана робота може бути зіпсована.

Щеплення за кору

Роботу можна назвати успішною, якщо вибрати відповідний час. Як тільки на дереві з'являються перші листочки, можна приступати до щеплення.

Особливості роботи такі:

  • спочатку потрібно зробити надріз у вигляді літери «Т» або спочатку зняти кору і зробити надріз по вертикалі довжиною до 4 см;
  • підбираємо щеплення матеріал: підійде держак з 2-ма нирками;
  • під другий ниркою потрібно зрізати кору. Робимо косий зріз довжиною 4 см;
  • держак потрібно вставити якомога глибше у вільний від кори місце так, щоб осі прищепи та підщепи збігалися, промазати зрізи садовим варом, а потім щільно обмотати перев'язувальнимматеріалом.

Щеплення черешні на вишню: покрокова інструкція

Тепер ви знаєте способи щеплення черешні на вишню.

Пропонуємо подивитися відеоматеріал, щоб зрозуміти тонкощі роботи: