Щеплення будь-якого плодового дерева - це одночасно складний і цікавий процес. Багато садівники порівнюють цю частину роботи з магією, оскільки зі звичайного дерева, за допомогою маніпуляцій садовими інструментами, можна виростити певний сорт рослини. Щеплення груші - це, мабуть, один із самих особливих методів щеплення плодового дерева.
До щеплення плодового дерева потрібно поставитися з усією відповідальністю, і перш ніж озброїтися ножицями та іншими садовими інструментами, потрібно ознайомитися з рекомендаціями і дізнатися, як правильно робити щеплення живці груші.
Основне завдання щеплення - зібрати хороший урожай. Прищеплюючи плодове дерево, можна вирішити таке завдання, як несмачні і маленькі плоди. Де ж взяти садівнику хороші саджанці груші? Багато порадять купити молоді деревця на ринку, але гарантій ніхто не дасть, який саме чистоти буде цей саджанець. Іноді, щоб це перевірити, пройдуть роки, причому не 1-2 роки, а 5-7 років, поки не з'являться плоди. Тільки тоді можна зрозуміти сорт фруктового дерева. Природно, для досвідченого садівника витрачати стільки часу неприйнятно, він вважає за краще інші методи отримання хорошого врожаю груш, а саме - прищепити необхідний сорт. Крім цього, робота не займе багато часу, до того ж живці коштують дешевше, ніж саджанці, а підщепу можна виростити самостійно.
Коли можна робити щеплення грушу?
Основний нюанс і велика частка успіху залежить від термінів щеплення дерева. Є такі садівники, які стверджують, що принципових відмінностей термінів щеплення дерев немає, але насправді вони існують і це доведено. Відповідно до думки багатьох експертів, відмінний час для щеплення груші - весна. Маніпуляцію бажано виконати якраз до того моменту, коли почнеться сокорух. У цей час від дерева легко відділяється кора, а значить зробити роботу буде легше. Важливо вибирати час щеплення, щоб воно не збігалося з початком цвітіння. Маніпуляції необхідно завершити ще до того, як почнуть з'являтися квіти. Крім цього, ще важливо враховувати і температуру повітря. Вночі вона не повинна сильно знижуватися, щоб щеплені пагони не загинули, оскільки вони дуже чутливі до перепадів температури. Тому запам'ятайте, чим стабільніше буде температура вночі, тим швидше і ефективніше приживуться пагони.
Щеплення груші навесні. Відео:
Також дуже важливо вибирати і день для щеплення груші. Оптимальний час для роботи - в денний час, в сонячну погоду. Важливо, щоб не було вітру. Уникайте похмурої погоди, оскільки дерево може відреагувати на щеплення по-різному.
Деякі дерева добре відгукуються на літні щеплення. Оптимальний час щеплення груші - початок липня. Не можна прищеплювати молоді пагони в кінці літа.
У деяких джерелах написано, що прищеплювати грушу можна і в осінню пору. Це допустимо, але тільки в крайніх випадках, оскільки погода у цей час вже нестійка, а вночі температура сильно знижується, можливі заморозки. Тому, якщо прищепити грушу восени, то вона може не прижитися.
Як вибрати правильно підщепу
Після часу щеплення дуже важливо вибрати підщепу для груші.
Це дуже впливає на багато факторів:
- розмір дерева;
- розмір крони груші;
- терміни вступу в плодоношення;
- розмір плодів.
Давайте ознайомимося з правилами вибору підщепи:
- Популярний прийом - щеплення груші на грушу. Важливо вибирати інший сорт плодового дерева, тоді можна розраховувати на хороший ефект. Основою для щеплення послужать такі сорти груші: «Лісова», «Светлянка», «Сварник». В результаті певних маніпуляцій на одному дереві можна отримати кілька видів плодів.
- Прищеплення груші на айву - найпопулярніший варіант. В такому випадку можна домогтися зниження висоти дерева, що дуже важливо для збору врожаю, а також зменшити габарити рослини, щоб заощадити корисний простір в саду. Крім того, таке щеплення дозволить прискорити процес плодоношення, причому плоди стануть набагато смачніше.
- Щеплення груші на яблуню. Також популярний варіант, оскільки яблуня - це одне з найпоширеніших плодових дерев. Підщепу яблуні швидко зростається з держаком груші. Оптимальний сорт для щеплення: «Кафедральний», сорт яблуні: «Антонівка». Для такого щеплення єдиним нюансом є неповне зрощення деревини. Надалі необхідно стежити за деревом, щоб гілка НЕ обламалися. Тому краще заздалегідь встановити підпірку або підв'язати гілку. Багато садівники з особистого досвіду переконалися в наступному: якщо яблуню виростити з насіння, то процес прищеплення на ній буде проходити швидше.
- Щеплення груші на горобину. Цей метод не такий популярний, оскільки після щеплення необхідний пильний догляд за рослиною. Мінусом такого щеплення є наступне - в місці з'єднання відростка можлива поява напливу, так як груша потовщується швидше, ніж горобина. В результаті міцність такого рослини знижується, також скорочується і тривалість плодоношення. Через кілька років плоди стануть терпкими і сухуватими, а притаманна груші солодкість буде загублена.
На фото ви бачите нерівномірне зрощування двох рослин - наплив.
- Прищеплення груші на глід. Також зустрічається дуже рідко через те, що хороших результатів мало хто домагається.
- Прищеплення груші на кизил - цікавий варіант, плоди набувають особливого смаку, а обидва рослини добре зростаються.
- Прищеплення груші на аличу. Саме по собі дерево аличі - дуже сильний підщепу для будь-яких кісточкових рослин (крім черешні і вишні).
Як правильно виконувати щеплення
Щоб отримати хороший результат і не погубити дерево, необхідно дотримуватися певних правил. Оскільки процес прищеплення багато досвідчені садівники називають унікальним, постарайтеся підібрати якісний підщепу. Тоді можна розраховувати на хороший результат при мінімальних втратах часу.
Що потрібно враховувати перед тим, як робити щеплення рослина:
- ознайомтеся з технологією;
- щеплення можна лише молоді, міцні і здорові живці, тоді і успіх буде вище;
- вибір часу щеплення;
- річний сорт найкраще приживається в вгорі крони, а осінній сорт груші - в середині, зимові сорти будуть добре приживатися в нижній частині крони;
- небажано для зимових сортів груші прищеплювати на них літні і навпаки;
- якщо необхідно - можна здійснити подвійну щеплення;
- важливо вибрати хороший щепу, що співпадає з біологічним і анатомічним показникам;
- вам потрібно визначитися, який результат ви очікуєте отримати від щеплення груші;
- беріть однорічні живці, розташовані у верхній частині крони. Не забудьте врахувати освітленість рослини. Найкраще приживаються пагони, розташовані на сонячному боці дерева;
- заготовлювати живці для щеплення можна в останні осінні місяці, але до того, як вдарять сильні морози;
- зберігають черешки в підвалі, температура в приміщенні не повинна опускатися нижче позначки + 4оС;
- для збереження живців їх можна обернути в щільний поліетилен або вологу тканину;
- місцем для зберігання може бути не тільки підвал, а й нижня полиця холодильника, якщо черешки невеликі. До речі, в мокрому піску в підвалі пагони теж добре збережуться;
- зверніть увагу на щепу - нирки на дереві повинні бути міцними і добре розвиненими.
Інструменти для щеплення
Який вам може знадобитися інструмент, щоб виконати щеплення груші:
- ніж;
- пила;
- секатор;
- поліетиленові пакети;
- стрічка для обмотки.
Секатором і гострим садовим ножем потрібно зрізати живці, а потім зробити надріз на підщепі. Пила може стати в нагоді для широких гілок. Основне правило - всі інструменти повинні бути добре заточеними, так що цю частину роботи краще виконати заздалегідь. Виконати якісний зріз можна тільки гостро заточеним садовим інструментом.
Після того як щеплення буде завершена, необхідно обробити рану на дереві. Для цього підійде садовий вар. Його можна купити в магазині або зробити самому.
Як зробити садовий вар:
- Приготуйте каніфоль (400 г), бджолиний віск (200 г) і будь-який тваринний жир без солі (100 г).
- Змішайте всі компоненти і додайте 250 мл олії насіння льону.
- Поставте масу на повільний вогонь і дочекайтеся, коли вона стане рідкою.
- Тепер найцікавіше - гарячу масу потрібно вилити в ємність з холодною водою і переминався руками до тих пір, поки вона не стане в'язкою. Можна працювати в гумових рукавичках або змастити руки жиром.
- Зберігати садовий вар бажано в папері. Якщо потрібно використовувати природні ліки для лікування дерев в холодну пору року, тоді суміш підігрівають.
Щоб поліпшити процес загоєння рани на дереві, в садовий вар можна додати 1 таблетку гетероауксину. Пропорції: 1 таблетка на 1 кг вару.
Способи щеплення груші
Ми розглянемо найпоширеніші:
- копулировка проста;
- прищеплення під кору;
- прищеплення живця вращеп.
Як дізнатися, в якому випадку необхідно застосовувати різні види щеплення? Досвідчені садівники рекомендують вибирати перший спосіб, якщо товщина підщепи та гілки збігаються. Просту копулировке виконують так: з'єднують місця зрізу двох рослин і щільно їх обв'язують. Зріз потрібно робити косою, гострим садовим ножем. Втеча вибираємо міцний і відповідний по діаметру, вирізаємо невеликий держак. Низ зрізу дорівнює зрізу на прищеплювати рослині. Важливо, коли обидва зрізи будуть готові, не торкатися до них руками. Прикладіть держак так, щоб поєднати обидва рослини. Тепер потрібно добре обв'язати місце щеплення поліетиленом або тканиною, зафіксувати стрічкою.
Прищеплення «під кору» застосовується в тому випадку, якщо діаметр прищепи та підщепи не збігається. Тоді кору потрібно відокремити від дерева і в щілину вставити втечу. Він повинен «сидіти» щільно. Час щеплення груші - після сокоруху, тоді кора легше відділяється від дерева. Діаметр пагонів - не більше 4-6 мм. У дереві необхідно зробити косий зріз гострим ножем, довжина зрізу - 25 мм. На кінці зрізу приберіть кору, щоб поліпшити зрощення. Якщо у вас товсті черешки, то можна зробити косий зріз потрібної довжини і вставити держак прямо під кору. Коли все живці будуть встановлені, обмотайте місце щеплення стрічкою, а зверху для надійності зрощення обкрутить поліетиленом. Щоб щепу не поламати птиці, зробіть в місці щеплення захист з молодих пагонів верби або ліщини.
Прищеплення «вращеп» застосовується при різному або однаковому підщепі. Але найчастіше, коли діаметр підщепи набагато більше, ніж щепи. Важливо виконати щеплення груші до того моменту, коли почнеться сокодвижение.
Як правильно зробити щеплення:
- Укоротите підщепу, виконавши поперечний зріз.
- Тепер потрібно розкрити місце зрізу і в середину вставити невеликий клин.
- Візьміть 2 міцних держака, вставте їх по краях підщепи, клин можна прибрати, місце щеплення ретельно обробити садовим варом, а потім щільно замотати тканиною або поліетиленом.
Догляд за рослиною після щеплення
Безпосередньо після щеплення держака необхідно обробити рану садовим варом і щеплені пагони обмотати поліетиленом. Можна скористатися паперовими пакетами. Закріпити захист допоможе обмотувальний стрічка. В результаті такої обмотки ми позбавимо дерево від вітру і негоди.
Крім цього, після щеплення груші необхідно час від часу стежити за рослиною і вчасно видаляти обв'язку, оскільки вона може врізатися в крону і гілки. Її легко зняти ножем, коли місце зростеться і з'являться перші прирости.
Поліетиленову плівку можна зняти, коли ви побачите на привої перші листочки, нижче місця щеплення потрібно своєчасно прибирати молоді пагони. Якщо приріст щепи дуже сильний (сильно розростаються зливу і алича), то пагони потрібно пінціровать. Оптимальний час для пинцировки - початок літа. Неодревесневшіе частина втечі теж потрібно прибрати, щоб молоді пагони краще гілкувалися і швидше перенесли щеплення.
Як бачите, у кожного з методів щеплення груші є свої особливості. Тому ваша задача - вибрати оптимальний варіант, щоб поліпшити сад і зібрати хороший урожай фруктів.
Як здійснюється щеплення груші на грушу, дивіться цей відеоурок: