Колодязь з дерева своїми руками

Колодязь з дерева своїми руками

Багато століть колодязі були єдиним джерелом придатною для пиття прісної води. В даний час багато дачники і власники будинків мріють забезпечити на своїй ділянці подібного роду цілорічний водний запас. Чи не кожен зважиться реалізувати таку задумку, адже облаштування колодязя - справа в багатьох випадках досить клопітка і витратна. Проте побудувати колодязь з дерева своїми руками цілком реально.

Планування розташування колодязя

В сучасних умовах, навіть при наявності водопроводу, багато землевласників хочуть облаштувати на прибудинковій території колодязь - адже природна очищення в ньому є досить ефективною, до того ж колодязна вода зазвичай набагато смачніше водопровідної. Перш ніж приймати рішення про риття котловану, потрібно зібрати інформацію про наявність підземних вод в межах досяжності, визначити рівень їх залягання на ділянці і в яких грунтових породах вони залягають.

Розрізняють такі типи грунтових вод:

  • верховодка - розташовується на незначній глибині, складається в основному з природних опадів, а також з конденсаційної вологи і паводкових вод. Облаштовуючи колодязь з дерева, важливо ізолювати його від попадання верховодки, так як дані води погано очищені;
  • грунтові води - представляють собою розташований найближче від поверхні землі водоносний шар з незмінним запасом. Для даного типу вод не властиво значний тиск, тому вода в колодязної шахті буде розташовуватися відповідно до глибини водоносного шару;
  • артезіанські - розміщуються досить глибоко між двома шарами породи. При просверливании свердловини створюється надлишковий тиск, під дією якого вода виливається.

Колодязь з дерева своїми руками

Як підібрати місце для облаштування колодязя

Якщо поблизу розміщується вже функціонуючий джерело води, то зібрати інформацію про стан підземних вод буде нескладно (хоча не факт, що водоносний шар на вашій ділянці розміщується в точності, як і на сусідньому). Якщо колодязі поблизу відсутні, і ви не володієте такою інформацією, доведеться звернутися по допомогу до фахівців-гідрологів. Існують також народні методи, що дозволяють визначити місце з найбільш вдалим розміщенням підземних вод на ділянці - до них відноситься пошук за допомогою лози або рамки з металевого дроту, а також золотого кільця, підвішеного на мотузці в якості маятника. Звичайно ж, подібні методи не дають 100% гарантії. Як правило, достовірно вказують на близьке розташування водоносного шару в певному місці виростають там вологолюбні дерева - сосна або ялина, береза, вільха, так як вони зазвичай потребують значної підживлення водою.

Як безпрограшного варіанту виступає розвідувальне буріння - за допомогою ручного або автоматичного бура можна достовірно визначити наявність підземних вод в межах досяжності. Щоб досягти джерела артезіанської води, може знадобитися пробурити грунт на глибину близько 60-80 м. Для буріння свердловини знадобиться вдатися до допомоги професіоналів (їх розцінки зазвичай залежать від якості застосовуваного обладнання). За допомогою аналізу шарів грунту, замовленого у фахівця, можна отримати схему водоносних шарів на ділянці і глибину їх залягання. Крім того, щоб визначити склад води, знадобиться зробити спеціальний аналіз - для цього можна набрати трохи води з розміщеного поблизу колодязя. Для облаштування колодязя потрібно дотримання гігієнічних вимог до якості води з нецентралізованих джерел - відповідно до санітарних норм і правил 2.1.4.544-96.

При виборі місця для облаштування колодязя існують правила, які не варто ігнорувати. Свердловину або колодязь не можна розміщувати ближче, ніж за 25 м від звалища з відходами, скупчення продуктів гниття, вбиральні, місць утримання худоби тощо Щоб уберегти споруди на ділянці від підтоплення, колодязь розміщують на відстані не менше 10-15 м від них (з урахуванням розташованих по сусідству будівель). Визначивши місце для колодязя, потрібно звернутися за дозволом на спорудження колодязя в місцеву санепідемстанцію, а також в гідрогеологічну партію.

Вибір деревини

Якщо ви прийняли рішення про спорудження дерев'яного колодязя на ділянці, необхідно підібрати підходящу деревину для його спорудження. Варто врахувати, що від вибору, з якого дерева робити колодязь, буде в значній мірі залежати смак колодязної води. Оптимальним варіантом для спорудження дерев'яного колодязя є використання дубової деревини. Як підводної частини колодязя морений дуб може прослужити понад століття, для надводної частини можна використовувати не морену деревину. Крім дуба, для будівництва колодязя можна застосувати також березу, модрину, а також в'яз або вільху - така дерев'яна конструкція прослужить під водою пару десятків років. Для надводної частини конструкції можна використовувати сосну. Варто врахувати, що для виготовлення колодязя з дерева годиться лише якісна і добре просушена деревина без будь-яких ушкоджень, що не пошкоджена комахами. На відміну від декоративного колодязя з дерева, для якого можна використовувати різного якості пиломатеріали, для діючого джерела води буде потрібно монтувати міцний ґрунтовний каркас. Для спорудження колодязного зрубу досить часто використовують колоди діаметром близько 20 см, а також дерев'яний брус. Колоди великого діаметру буде потрібно розпиляти уздовж і встановити всередину зрізом. Зазвичай споруджують квадратний зруб зі стороною від 70 до 140 см (найчастіше 1 м х 1 м).

Різновиди колодязів

Залежно від способу облаштування, розрізняють шахтні і трубчасті колодязі. Для облаштування шахтного джерела води буде потрібно рити поглиблення лопатою, в разі трубчастого - пробивати свердловину. Планування, як зробити колодязь з дерева, слід здійснювати в залежності від наступних факторів:

  • від даних, на якій глибині залягають підземні води;
  • від наявності фрагментів твердих порід - якщо потрібно пробитися до води через шар каменів, навряд чи це вдасться зробити за допомогою підручних інструментів.

Варто врахувати, що до будівництва колодязів трубчастого типу потрібно залучити професіоналів, так як для нього знадобиться спеціальне обладнання.

Колодязь з дерева своїми руками

Чи не занадто глибокий дерев'яний шахтний колодязь облаштувати на ділянці своїми силами цілком реально. Конструкція такого колодязя включає наступні основні компоненти:

  • оголовок - надземну частину споруди;
  • стовбур - водозабірну шахту;
  • водоприймальну частина, занурену в водоносний шар;
  • донний фільтр, що складається з гравію або щебеню, покладеного в три шари (з товщиною 10, 15 і 15 мм, починаючи знизу, причому кожний наступний - з більшою в кілька (5-8) разів фракцією). Якщо водоносний пласт значно розріджений, при рясному надходженні води внизу шахтного стовбура потрібно зафіксувати дощату підлогу з отворами, на який укладають фільтруючий шар.

Водоприймальна частина колодязя являє собою ділянку стовбура колодязя з водою. Розрізняють такі різновиди даних конструкцій:

  • недосконалу - коли шахтний ствол не досягає шару ґрунту, що підстилає водний шар. При цьому конструкцією передбачено надходження води в колодязь через донний отвір і стінки;
  • повну - якщо вода надходить через бічні стінки стовбура, а його нижній отвір кріпиться на водотривкий пласт;
  • досконалу з зумпфом - зі спеціальним резервуаром, який облаштовують в водоносної породи для накопичення запасу води;
  • з підводною частиною шахти розширеної форми (на зразок намету), передбаченої для створення значного водного запасу.

Колодязь з дерева своїми руками

Як побудувати дерев'яний колодязь

Щоб підібрати найбільш підходящу конструкцію, необхідно спланувати і розрахувати обсяги щоденного споживання водного запасу, відповідно до якого буде здійснюватися забір води - інакше застою і загнивання її не уникнути. У разі незначного добового водоспоживання, в найбільшою мірою підійде неповна водоприймальна конструкція, так як вона дозволяє воді надходити через нижній отвір шахти, фільтруючи через донний фільтр. Бічні фільтри обладнати складніше, і наявність бічних отворів в незначній мірі впливає на обсяги води, що поступає. Для обладнання такого колодязя досить заглибити шахту не більше ніж на третину глибини водоносного шару, так як задіяти нижні шари немає необхідності.

Колодязь з дерева своїми руками

При будівництві колодязя з дерева своїми руками вкрай важливо дотримуватися техніки безпеки, так як падіння вантажів може бути чревате для знаходиться в шахті людини серйозними травмами - тому для захисту під час проведення робіт в шахті колодязя потрібно надягати каску. Крім того, мотузки, на яких опускають і піднімають вантажі, повинні бути перевірені на міцність шляхом попереднього підвішування на них предмета зі значною вагою. Необхідно також ретельно закріплювати відра для переміщення викопують грунту. Значно простіше спорудити своїми руками декоративний колодязь з дерева - така споруда, увінчана двосхилим, чотирьохскатним або складної форми дахом і прикрашене різьбленням, послужить справжньою прикрасою садової ділянки.

Збірка зрубу

При плануванні конструкції колодязя варто відштовхуватися в першу чергу від того, наскільки зручно буде працювати в шахті. Спочатку необхідно зробити креслення колодязя з дерева, далі буде потрібно виконати збірку зрубу на поверхні грунту, щоб зробити розмітку деталей для подальшого монтажу в шахті. Колоди збирають сполученням «в лапу» (без будь-яких виступів) з перев'язкою в корінний шип або без нього. Вінці потрібно з'єднати дерев'яними цвяхами (нагелями) вразбежку по вертикалі - для цього необхідно заздалегідь просвердлити отвори. Надалі, для того щоб уникнути роз'єднання вінців, їх скріплюють за допомогою сталевих скоб, скріплюють в кутах дерев'яними брусками або дошками в центральній частині сторін зрубу. Зазвичай над землею зруб підноситься на висоту 50-80 см.

Колодязь з дерева своїми руками

Як встановити колодязь

Застосовують кілька способів монтажу зрубу колодязя:

  • поступову збірку зрубу з дна шахти в напрямку вгору. Даний спосіб підійде для неглибокого колодязя, за умови наявності стінок шахти зі стійкого твердого грунту і не надто потужний приплив води. Для цього спочатку необхідно вирити шахту на необхідну глибину, а потім проводити збірку, починаючи з установки рами на її дно. Далі зруб збирають, рухаючись вгору, поки він не досягне потрібної висоти. Іноді на дно колодязної шахти поміщають колоди, до яких кріплять покриття підлоги і зверху зруб;
  • Занурювальне кріплення - даний спосіб монтажу підійде для облаштування колодязя з глибиною понад 6 м. У даному випадку збірка зрубу здійснюється шляхом поступового нарощування зверху по мірі опускання конструкції вниз. Спочатку потрібно вирити яму глибиною до 6 м, після цього на дно її поміщають зруб, так щоб він виступав на три вінця над землею. Далі шахту поглиблюють в середній частині на 25 см, по кутах зруб фіксується на встановлених знизу клини. Після цього проводиться виїмка грунту в кутових зонах, і вибиваються клини - в результаті дерев'яна конструкція осідає. Таким способом його поступово встановлюють на потрібній глибині. Іноді (як правило, при наявності обсипається грунту) зруб може застрявати в шахті, тоді його потрібно осадити, вбиваючи в грунт або настеливши зверху дошки і помістивши на них робить важчою вантаж;
  • послідовне нарощування зрубу донизу - даний спосіб є досить трудомістким і підійде для колодязя великої глибини. У такому випадку через кожні 4-5 вінців необхідно виконати з'єднання з пальцями (коли два нижніх колоди довше інших приблизно на півметра). Для кріплення пальців потрібно вирити горизонтальні виїмки і завести в них довгі колоди - далі їх піднімають домкратом і підкладають під них здатні фіксувати в такому положенні клини. Даний метод фіксації зрубу дозволяє надійно закріпити його на стінках колодязної шахти. Щоб полегшити спуск зрубу, шахту можна розширити за формою шатра - для цього нижню частину дерев'яної конструкції оснащують ножем. Зруб підвішують на мотузках, закріплених за допомогою декількох витків на зведеної над ним дерев'яній рамі, і поступово опускають вниз.

Вільний простір між дерев'яним стволом колодязя і шахтними стінками слід заповнити сухий глиною. Воріт колодязя можна зробити з оциліндрованих колод зі сталевою віссю, дах покривають дерев'яною дошкою або черепицею. Щоб спорудження найбільш вдало вписалася в навколишній ландшафт, обробку колодязя з дерева варто підбирати відповідно до дизайну будівель на ділянці. Необхідно врахувати, що усадка грунту навколо оголовка колодязя відбувається протягом трьох років. Після закінчення даного періоду буде потрібно спорудити вимощення - для цього необхідно спочатку оточити оголовок глиняним замком глибиною 1-1,5 м і шириною близько 50 см, а потім зверху залити залізобетонну площадку.

Колодязі з дерева - фото

Колодязь з дерева своїми руками

Колодязь з дерева своїми руками

Колодязь з дерева своїми руками

Колодязь з дерева своїми руками

Колодязь з дерева своїми руками

Оформлення колодязів - відео