Дренаж забезпечує захист підземної частини будівлі від руйнування, відбувається в результаті розмивання його конструкції. Пристрої системи збору / відведення відведення води з ділянки вбереже кореневу систему рослин від загнивання, позбавить від застійних калюж. Багато переваги кілька нівелюються вартістю, розмір якої обумовлений проведенням великої кількості робіт. Але їх частково або повністю можна виконати самостійно.
Нижче ви дізнаєтеся, як укласти дренажну трубу своїми руками, які елементи системи ще потрібно встановлювати. Бажаючим виконати дренаж своїми силами ми пропонуємо детальну інформацію про правила і принципи його споруди. До того ж, ви можете купити дренажні труби і інші комплектуючі зі знижкою в Інтернет-магазині https://www.drenaj-shop.ru/, якщо вкажіть, що прийшли з нашого сайту «Ремонтик».
Далі ми детально поговоримо про різновиди дренажної системи, наведемо покрокову технологію спорудження та рекомендації щодо вибору Дренов і супутніх матеріалів для організації відводу підземних вод. Наочно познайомити вас з процесом допоможуть наші фото і відео-керівництва.
Там, де необхідно дренаж ділянки?
Дренаж - дорога система, навіть якщо не брати до уваги оплати послуг фахівців і робити все своїми руками. Тому, перш за все, ви повинні зрозуміти: чи можна обійтися без цієї системи або немає.
Необхідність в пристрої системи ви не визначите «на око», так як грунтові води можуть залягати близько до поверхні тільки в період сильних дощів або паводків.
Багато земельних ділянок знаходяться в низинах. Переувлаженная грунт виступає причиною гниття коренів, що створює багато труднощів при догляді за садом і городом.
Рослини часто вражають грибкові захворювання, «вбиває» цвіль. Деякі культури не можуть прижитися на вологому грунті, а урожай просто згниває на корені.
Щільні глинисті грунтові породи поглинають воду погано. Це призводить до затоплення підземних частин будівель. В результаті високого ступеня мінералізації атмосферні і паводкові води негативно позначаються на будову: провокують корозію і руйнують будівельні матеріали.
Навіть якісна гідроізоляція не може на сто відсотків запобігти намокання фундаментів, підвалів, цоколів. Як наслідок, споруди будуть служити не так довго, як могли б.
Увага! Системи відкритого дренажу застосовуються збору і відводу дощових, талих і повеневих вод, тоді як системи закритого дренажу повинні забезпечувати захист підземних конструкцій від грунтової води.
Як визначити, чи потрібен вашій ділянці дренаж? Для цього зверніть увагу на наступні ознаки:
- Рельєф місцевості. Ділянки, що знаходяться на крутих схилах й у низинах, потребують облаштуванні системи водовідведення. Інакше родючі грунти можуть бути затоплені або розмиті під час паводків і дощів.
- Калюжі. Рівнинна місцевість добре підходить для будівництва, але на ній можуть з'являтися і довго залишатися калюжі. Це ознака того, що грунт погано вбирає воду. По всій території ділянки варто облаштувати дренажну систему.
- Підгнивання коренів рослин. Якщо на клумбах, городах і газонах залишається зайва рідина, то ваші рослини постраждають (вони випрівають і хворіють).
- Вологолюбні рослини. Якщо на ділянці росте трохи видів влаголюбімих рослин, це говорить про перезволоження ґрунту.
- Затоплення погребів і підвалів. Очевидний «симптом» в облаштуванні системи дренажу - затоплення підземних будівельних конструкцій та фундаментів.
- Гідрогеологічні спостереження і дослідження. Якщо фахівці вирахували, що на ділянці високий рівень грунтових вод або ви прийшли до такого висновку під час земельних робіт, то варто подбати про дренажі грунту.
Правильне укладання дренажних труб - єдиний спосіб ефективно і недорого позбутися від надлишку вологи.
На фото продемонстровані різні способи укладання дренажних труб
Дренажна труба в гравійної засипці
Система дренажу призначена для збору і відводу підземних вод, що скупчуються у верхніх шарах унаслідок низьких фільтраційних якостей порід.
Гофрована дренажна труба
Основні компоненти системи збирання підземних вод - дренажна гофрована або пластикова труба з перфорацією. Отвори в дренах необхідні для проникнення грунтових вод в систему.
Гравійна засипка - невід'ємна складова дренажу
Гравійну засипку влаштовують навколо дренажної труби. Вона збільшує площу прийому підземних вод і підвищує фільтраційні характеристики грунту на ділянці.
Використання геотекстилю в дренажній системі
У пристрої системи дренажу потрібно дотримуватися принципу формування ухилу, який потрібен для стимуляції самовільного стоку води до об'єктів розвантаження.
Дотримання правильного ухилу при влаштуванні дренажу
Глибина закладення дрен залежить від вирішуваних завдань (захисту фундаменту від руйнувань або осушення ділянки) і від глибини обводненного грунтового шару.
Правильна глибина укладання дренажної систем
Глибина закладення дрен залежить від вирішуваних завдань (захисту фундаменту від руйнувань або осушення ділянки) і від глибини обводненного грунтового шару.
Позначення дренажної системи на ділянці
Найчастіше наявність дренажних систем на ділянці не позначається, але при прокладці близькі до денної поверхні наявність дренажу краще відзначити, щоб не пошкодити при переміщенні вантажного ранспорта і при розробці землі.
Каналізаційна і дренажна труба в одній траншеї
При прокладанні дренажних та каналізаційних труб в одній траншеї вам потрібно мати план їх розташування на випадок модернізації, ремонту та демонтажу систем.
Якщо звернутися в спеціалізовану компанію, то система обійдеться вам набагато дорожче. Краще розібратися у всіх тонкощах її створення самостійно, в ніж ми вам допоможемо.
Для спорудження дренажу своїми руками знадобиться жорстка пластикова труба або перфорована гофра з круглими або щілиноподібні отворами, прорізати або просвердлити які можна самому. Також буде потрібно геотекстиль і гравійна засипка.
Покрокове пристрій системи дренажу
Дренування грунтів на місці можливо закритого типу (зануреним в грунт), і відкритого - мережа відкритих канавок. У першому випадку система використовується для відведення грунтових вод, якщо ті затоплюють ділянку. У другому випадку дренаж забезпечує зниження вологості ґрунту у сезон дощів і паводків. Обидва типи ви зможете розробити і змонтувати своїми руками.
Весь комплекс робіт здійснюється в наступному порядку:
- Пристрій подушки для укладання Дренов.
Монтаж дренажної системи починається зі створення траншеї, дно яких можливо сформовано з ухилом у бік розвантаження. На дно настилаємо геотекстиль і відсипався близько 10 сантиметрів гравію.
- Збірка контуру дренажної системи.
Використовуючи мінеральну вату низької щільності, оберніть перфоровані труби. Якщо завдання полягає в підвищенні обсягу збору води, тут не застосовуються її ізоляційні властивості.
- Перевірка дії системи дренажу.
Для перевірки ефективності дренажної системи налийте п'ять-шість відер води в найдальший поворотний колодязь. Простежте, з якою швидкістю система дренажу збере і відведе воду.
- Заповнення траншеї з дренажною системою.
Укладені в траншеї дренажні труби засипте гравієм, після чого закрийте ними одна об одну геотекстильного полотнища. Потім заповніть траншеї піском.
Увага! При купівлі ділянки власники не мають поняття про гідрогеологічних особливостях місцевості. Якщо грунт занадто вологий і відзначаються тривалі застої води на поверхні, варто вибрати правильну схему дренажу.
Залежно від того, чи потрібно збирати воду зі всієї ділянки або тільки з його певних зон, на додаток до системи дренажу облаштовують зливові каналізаційні системи з точковими і лінійними водоприймача.
Системи першого типу потребують ретельного проектуванні, при їх облаштуванні важливо строго дотримуватися технологію укладання, а також кут нахилу Дренов.
В лінійних варіантах з'являється необхідність, якщо потрібно осушити зони навколо доріжок, будівель, в'їздів, відвести зайву вологу з городу або облагородити прибудинкову територію.
Подібні дренажі є неглибокі канавки, куди стікає вода, а потім переміщається в прийомні резервуари (до місця збору за межами дільниці або в зливову каналізацію.
Увага! Вибір і особливості монтажу компонентів систем водовідведення безпосередньо залежить від передбачуваного навантаження на систему: кількості води, щільності ґрунту. Якщо навантаження занадто велика, то варто віддати переваги конструкції з найміцніших матеріалів.
Точкові водозбірники теж потрібно точно розрахувати і проектувати. Вони виступатимуть для локального збору води, але поєднаються з аналогічною лінійною системою труб або канав.
Зібрана вода за вказаними водовідвідних каналів точно так же виводиться в колекторний колодязь і потім далі в поглинений колодязь, ставок або стічну канаву. Тому роботи по влаштуванню систем з точковими водоприймача практично нічим не відрізняються від систем з лінійними варіантами.
Відкриті системи прості у використанні і відносно недорогі, але вони можуть зіпсувати ландшафтний дизайн своїм неестетичним зовнішнім виглядом. Ще один недолік - стінки канав доводиться регулярно поправляти, оскільки вони обсипаються під впливом вологи, а система не зможе справлятися зі своїми функціями (вода буде застоюватися на дні траншеї і не переміститься до місця скидання).
Увага! Плануючи дренаж варто визначитися з типом системи. Важливо продумати, буде вона закритою або відкритою. В останньому випадку копають канави з косими стінками для кращого стоку води. Зазвичай ширина такої траншеї становить 0,5 м, а її глибина - 0,7 м.
Щоб успішно вирішити проблему осипання стінок канав, можна застосовувати метод відсипання щебенем: на дно укладають матеріал великої фракції, а поверх - дрібної, а потім всю дренажну подушку покривають Дрени.
Цей варіант дозволить не зміцнювати і не підстригати стінки траншей, але він підходить для ділянок з невеликою вологістю, оскільки пропускна здатність канави істотно знижується.
Використання бетонних і полімерних лотків в облаштуванні відкритого дренажу серйозно прискорює і полегшує роботу. З метою впорядкування ландшафту і захисту систем від засмічення ці відкриті системи потрібно закрити за допомогою чавунних решіток.
Для пристрою дренажної системи використовують особливі перфоровані труби - дрени, які укладаються на глибину закладення фундаменту. Їх потрібно закладати в заздалегідь підготовлені канави, а зверху засипають матеріалом з хорошими фільтруючими властивостями, дрібним щебенем, гравієм або ГПС. Для контролю ефективності роботи системи та виконання періодичного очищення по кутах будівлі потрібно встановити оглядові колодязі.
Дренажні системи для стабілізації вологості грунту.
Системи дренажу закладають не просто для відводу грунтових вод, але і з метою її рівномірного розподілу, наприклад, на ділянках з ухилом.
Поверхнева дренажна система.
Близько до поверхні облаштовують системи, що використовуються для осушення грунту. Глибина їх закладення не більше ніж 40 см.
Дренаж для осушення оброблюваного ділянки.
Нормалізація вологості в грунті не вимагає закладення системи дренажу на глибину нижче стандартного росту коренів культурних рослин.
Дренажний контур для облаштування газону.
Для осушення грунтово-рослинного шару дренаж ділянки влаштовують в тому випадку, якщо під ПРС приховують супесь або суглинок. Породи з низькими фільтраційними властивостями перешкоджають догляду води, в результаті чого виникають тривалі застої в грунті.
Найпростіший варіант поверхні дренажу.
Найпростіший спосіб дренажу, використаного для осушення ПРС, полягає в банальній заміні грунту на породу з більш високою фільтрацією (щебінь, гравій). Закладка дрени в таких випадках необов'язкова.
Дренаж для захисту підземних споруд.
Закладка дренажної труби проводиться нижче, якщо потрібно захистити підземних споруд від підземних вод.
Глибина прокладки дренажу.
Для захисту фундаменту дренажну систему влаштовують на 20-30 см нижче глибини закладання підстави. Це необхідно, щоб дрена збирала грунтову воду і виключала ймовірність капілярного підсосу.
Гідроізоляція, як доповнення до системи дренажу.
При облаштуванні дренажної системи, використовуваної для захисту фундаменту від підземних вод, не забувайте, що крім неї фундамент вимагає надійної гідроізоляції.
Якщо ви не знаєте, як укласти дренажну трубу, щоб забезпечити захист рослин від надлишку вологи, рекомендуємо скористатися середніми значеннями. Зазвичай оптимальна глибина становить 0,6 - 1,5 метр.
Причому для газонів, клумб, грядок вона не повинна перевищувати 0,9 метра, а для захисту кореневищ дерев необхідно копати максимально глибокі траншеї, особливо, якщо на ділянці переважають торф'яні грунти.
Вибір дренажних труб: види і параметри
З усіх матеріалів для виробництва труб найпопулярнішими є полімери. Їх безумовні переваги - стійкість до механічних речовин, довговічність і гладкі внутрішні стінки, на яких не затримується бруд. Грунтові і зливові води стікають в трубопровід, і згодом безперешкодно перемішається самопливом до водозбірників.
Важливо! Найчастіше в пристрої дренажу застосовують пластикові труби з саморобною або заводський перфорацією. Рідше використовуються труби з чавуну або кераміки, занадто важкі для укладання своїми силами.
Дренажна система, зібрана з якісних матеріалів, прослужить до 50 років. Головне виконати її правильний монтаж, своєчасно проводити технічні огляди і не ігнорувати необхідність ремонтів.
Ще одна перевага полімерів - порівняно невисока ціна, оскільки готовий дренаж виходить практичним, недорогим і довговічним.
Увага! При виборі дренажних труб віддавайте перевагу двошаровим виробам, які мають ребра жорсткості. Завдяки рівномірному розподілу навантаження трубопровід служить надійніше і довше. Дренажні труби з пластика не гниють, не іржавіють і перешкоджають утворенню осаду на стінах.
Оптимальний варіант - труба в оболонці з геотекстилю, який буде фільтрувати воду, затримуючи бруд. Як наслідок, трубопроводів не будуть замулюватися.
Альтернативний варіант дренажним трубах - прості каналізаційні. З них легко зробити дренаж своїми руками - для цього ви можете просвердлити отвори у виробах, і обернути їх зверху геотекстильного тканиною.
Важливо! Крім перфорационной дренажної труби для влаштування закритої системи будуть потрібні поворотні і оглядові дренажні колодязі, колекторний колодязь, щебінь і геотекстиль або подібний засипної матеріал з хорошими фільтруючими властивостями.
Якщо потрібна локальна система дренажу, то можна обійтися трубами діаметром 100-200 мм, а якщо води занадто багато або потрібно відводити воду від великої ділянки, краще віддати перевагу виробам діаметром 300-400 мм. Ідеальний варіант - дренажна труба з фільтрує оболонкою.
Як укладаються дренажні труби?
При облаштуванні дренажу особливе значення має рельєф ділянки. Систему потрібно зробити так, щоб з відтоком рідини в канави не виникало ніяких проблем. Якщо на ділянці не були виконані геодезичні дослідження, варто скласти схему самому, зазначивши на ній місця зливу дощової води.
При створенні схеми необхідно проявити уважність, оскільки помилки призведуть до того, що система стане неефективною. По готовому малюнку відзначають, як прокласти і нахилити дрену і де встановити водозбірники. Після перевірки даних зробіть розмітку місцевості і можете приступати до самих робіт.
- Підготовка траншей для укладання Дренов.
Для укладання Дренов викопуємо траншею. Її глибина повинна на 30-50 см нижче підошви підстави.
- Формування ухилу в бік розвантаження.
Після розробки траншеї допрацьовуємо дно, враховуючи ухил в бік відведення грунтових вод (поглинаючий або колекторний колодязь).
- Відсипання і трамбування піщаної подушки.
Відсипатися дно траншеї шаром кар'єрного піску в 10 см і протрамбоиваем до отримання щільного підстави під дренажну трубу.
- Підготовка дренажної труби до укладання.
Обертаємо дренажну трубу геотекстилем. В ідеалі краще укласти неткане полотно в траншею, засипати гравієм, на який укласти дренажну трубу, після чого обернути матеріалом.
- Прокладка дренажних труб для введення в поглинаючий колодязь.
Дрен з дотриманням ухилу по утрамбованому дну потрібно прокладати до місця розміщення поглощаюего колодязя.
- Облаштування поглинає колодязя.
З 2 бетонних кілець зберіть поглинає колодязь, який представляє собою розвантажувальний пункт, який не має герметичного дна, замість того якого в ньому влаштовують грунтовий фільтр, добре пропускає воду в нижележащие грунтові пласти.
- Грунтовий фільтр на дні колодязя.
На дно поглинає колодязя потрібно влаштувати грунтовий фільтр: отсипьте 30-40 см піску, після чого така ж кількість дрібного і крупного гравію.
- заповнення траншеї.
Після спорудження систему потрібно засипати кар'єрним піском. У зворотній отсипьте не використовуємо траншейний грунт, відвалений при розробці, якщо він має низькі фільтраційні властивості.
Трубопровід виводиться до дренажного колодязя. Якщо він довгий і знаходиться на рівній ділянці, облаштовують оглядові колодязі на кожному відрізку в 50 метрів. Також вони потрібні в місцях вигинів і поворотів і трубопроводів, там, де змінюється ухил.
Дренажний колодязь також можна спорудити своїми руками. Він складається з днища, шахти і люка. Розміри колодязя повинні бути досить великими, щоб в ньому міг спокійно спуститися людина і при необхідності почистити від мулу. Якщо облаштувати габаритний колодязь і немає можливості, тобто варто облаштувати так, щоб можна було відмити стінки за допомогою шланга і вичерпати бруд.
Фільтруючий колодязь для розвантаження зібраної вологи
Поглинювальні колодязі влаштовують для дренажної системи, якщо дно такої споруди заглиблюється в грунт з високою фільтрації (гравій, пісок, галечник).
Колекторний колодязь для перенаправлення води
Якщо по гідрологічним і геологічними умовами збір води в нижележащие пласти неможливий, дренаж підключають до колекторного колодязя, з якого трубопровід виводиться за межі земельної ділянки.
Каналізація за межами ділянки
Виведену воду за межі ділянки, яка була зібрана дренажем, скидають в стічні канави, які транспортують її до міських очисних споруд.
Розвантаження води в стічний водойму
Якщо недалеко від ділянки є стічний водойму, то воду, зібрану дренажем може пройти вторинну переробку в нього. Допустима розвантаження на рельєф, оскільки вода в дренажній системі проходить багаторівневу очистку.
Для виготовлення колодязів в якості матеріалів можуть використовуватися: цегла, пластик і бетон.
Найдовговічніші і міцні конструкції складатися із залізобетонних колодязних кілець. Оскільки вони відрізняються великим діаметром, їх досить обслуговувати. Недолік - труднощі з установкою через велику вагу. Зазвичай доводиться задіяти спецтехніку або залучати помічників.
Високим попитом користуються полімерні колодязі, які продаються в готовому вигляді. Основні переваги таких резервуарів - міцність (завдяки ребрам жорсткості, гофрованої поверхні), герметичність, біологічна і хімічна стійкість.
При розробці схеми і під час спорудження будівництва дренажу можуть виникнути серйозні складності. Щоб вони не були перешкодою для якісного відведення вологи від ділянці, рекомендуємо додатково подивитися наші відеоматеріали.
Середні ціни
Найменування робіт Вартість, руб. Пристрій дренажу, глибина траншеї 0,5 м, за 1 м.п. від 800 Установка ревізійного колодязя від 4 500 Пристрій приймального колодязя з 3-х ЖБ кілець від 27 000 Установка автоматичного дренажного насоса від 3 500висновки
Щоб укласти дренажну трубу самостійно, будуть потрібні сили і час, зате витрати будуть виключно на матеріали. Але на них не варто економити: купуйте колодязі і труби високої якості. Ефективна система водовідведення надійно захистить від ваги посадки культурних рослин, госпбудівлі, будинок і прослужить протягом багатьох років. Головне, не забувати регулярно оглядати, чистити дрени і колодязі.