Наявність септика на ділянці - це не просто питання комфортного проживання в заміському будинку, але і санітрно-гігієнічна необхідність. Ця система споруджується і в будинку для постійного проживання, і на дачі, куди господарі приїжджають періодично. Важливо тільки вибрати кращу конструкцію для конкретних умов. І якщо Ви вирішили зробити септик з бетонних кілець своїми руками, схема і розміщення якого підібрані правильно, то система матиме максимальну ефективність.
зміст матеріалу
Пристрій і принцип роботи септика з бетонних кілець. Особливості конструкції і повне оснащення. попередні розрахунки. установка конструкції. обслуговування. основні переваги.Пристрій і робота системи з бетонних кілець
Для тих, хто хоче дізнатися, як зробити септик з бетонних кілець своїми руками: схема конструкції може включати від 1 до 3 резервуарів, причому зі збільшенням їх кількості поліпшується ефективність, знижується необхідність в приватному виклику асенізаторської машини, але в той же час зростають і Ваші витрати на пристрій проекту.
Для наочності рекомендуємо розглянути повний варіант схеми септика з бетонних кілець із застосуванням трьох резервуарів.
Найбільшим є перший резервуар. У нього надходить забруднена вода, там відстоюється, осідають найбільші фракції, а потім частково очищена вода проходить точно таку ж процедуру у другому резервуарі, який майже нічим не відрізняється від першого (в деяких випадках є сенс зробити його меншим в обсязі).
У другій ємності осідають дрібні включення, вода стає відносно чистою, після чого надходить в третю ємність. Вона має одна відмінність - замість бетонного дна використовується фільтруюча засипка. Проходячи через дренажний шар, вона позбавляється від залишків забруднень, після чого йде в грунт.
Вище на фото показаний приклад, як правильно встановити септик з бетонних кілець своїми руками - схема, що включає три ємності.
Якщо Ви вирішили зупинити свій вибір на двухрезервном септику, схема може включати один резервуар з бетоннним днищем і один з фільтруючим шаром або два резервуари з бетонним дном.
Подивіться на схему септика, виконаного з бетонних кілець з двох камер.
Що стосується однокамерних моделей, то вони тільки збирають стоки і осаджують нерозчинні включення лише частково. Такі моделі дешеві, але не настільки ефективні і найбільше підходять для пристрою на дачі. Видалення забруднення води з такого септика може здійснюватися виключно асенізаторської машиною. Точно таке ж оснащення повинно бути і у трикамерних, і двокамерних конструкцій, але необхідна частота відкачування в такому випадку істотно менше.
Ті, хто шукає ще більш прості варіанти, рекомендуємо задуматися над облаштуванням вигрібної ями з покришок. Зробити її Ви зможете самі, витративши всього лише один день.
Особливості конструкції і її оснащення
Щоб зробити септик з бетонних кілець своїми руками, і він не виділяв неприємного запаху і не чинив негативного впливу на грунт і склад води в найближчих водоймах, дотримуйтеся деяких правил і влаштуйте конструкцію в суворій відповідності з пред'явленими вимогами.
Таким чином, стічна труба (краще використовувати пластикові) повинна мати на всьому своєму протязі ухил в 2 см на 1 м довжини і входить в секцію з бетону не глибше, ніж 20 см від верхнього краю кільця. Хоча, як показує практика, досить часто труби входять в секцію набагато нижче, глибше рівня промерзання грунту (приблизно 1 метр).
Виконуючи прокладку труб до септика із залізобетонних кілець, важливо дотримуватися необхідний рівень нахилу. Перша ємність має одну особливість - наявність бетонного дна, яке мінімізує проникнення брудних стоків в грунт. При виборі двокамерного септика перша ємність встановлюється аналогічним чином.
Схема септика з ж / б кілець на дві або три ємності має на увазі засипку дна останнього з резервуарів матеріалами, які можуть затримувати середні і великі нерозчинні включення, якщо, звичайно, такі ще залишилися, і виводити рідину в грунт. Для цього найчастіше використовують пісок, керамзит або гравій, а найкращим рішенням буде пошарове укладання матеріалів з різною фракційністю.
Виконайте попередні розрахунки
Основною причиною незручності або неефективності системи може виступати не просто порушення технології під час будівництва, а й допущення помилки в розрахунках при визначенні необхідного обсягу і кращого майстра розташування всієї конструкції.
З огляду на середній обсяг водоспоживання (на добу одній людині потрібно близько 250 л води), прийнято вибирати такі обсяги септиків:
- для двох-трьох чоловік - 1,5 м3 (в такому випадку немає ніякої необхідності в установці трехкамерной конструкції; при грамотній організації водопроводу і правильної очищення можна обійтися двома камерами);
- для чотирьох чоловік підійдуть резервуари в 2 м3;
- при установці септика на десять чоловік (2-3 сім'ї), які проживають в окремих частинах заміського будинку, знадобиться об'єм не менше 5 м3.
Увага! Обсяг септика встановлюється з урахуванням того, що в середньому для повного циклу переробки стоків знадобиться близько трьох діб, тому резервуар повинен містити триденну норму без ризику переливу.
Вибираючи місце розміщення конструкції, необхідно дотримуватися певних вимог до віддаленості системи очищення від певних об'єктів:
- від колодязя - не менш 50 м;
- від природних водойм - мінімум 30 м;
- від овочевих грядок, плодових дерев - не менше ніж 3 м;
- від дороги не менше 5 м (забезпечте безперешкодний під'їзд спецтранспорту, так як Вам потрібно під'їзд асенізаторської машини з певною періодичністю, яка буде відкачувати стоки).
На фото Ви можете побачити схему, на якій вказано правильне розташування септика із залізобетонних кілець на ділянці.
Монтаж септика з ж / б
Облаштування септика з бетонних кілець своїми силами має на увазі використання елементів з досить великою вагою. Встановлювати і переміщати такі вироби вручну нереально. Більш того, при необхідності транспортування їх заборонено катати, адже в іншому випадку на бічних поверхнях з'являться мікротріщини, які сприяють проникненню в грунт брудної рідини. Так, без використання потужної підйомної техніки Ви точно не обійдетеся.
Вибір технології риття котлованів залишається тільки за Вами. Ми наведемо для Вас найпоширеніші з них:
- Екскаватор. Дозволить швидко впоратися із завданням, але Ви повинні будете забезпечити йому досить вільного простору. Більш того, точності розмірів в такому випадку Ви не досягнете, а значить, засипка після монтажу зажадає більше зусиль і часу.
- Викопування котловану вручну - трудомісткий процес, зате Ви отримаєте більш точний результат.
Наступні монтажні роботи містять кілька етапів (монтаж розглядається за схемою септика з ж / б кілець, які передбачають три камери):
- На дні виритого котловану вирівнюється і ретельно утрамбовується грунт (в разі необхідності здійснюється засипка щебенем і піском, після чого робиться бетонна основа з армуванням). Причому для третьої ємності таке незворушне дно не знадобиться. Роблячи септик з железобенних кілець, для перших двох ємностей Ви зможете використовувати вже готові кільця з дном.
- По завершенню застигання основи відбувається послідовна установка кілець з використанням з'єднувального матеріалу (для таких цілей в більшості випадків застосовується цемент).
- Болгаркою або перфоратором вирізаються отвори для сполучних і вхідних труб, і отвори для люків в бетонних дисках, якими в наслідок закриваються резервуари.
- Установка самих труб (для вхідних лінії це може бути патрубок, який в наслідок з'єднується з каналізаційною трубою).
Як зробити герметизацію бетонних кілець
- Виконується ретельна герметизація ємностей, що відбувається в два етапи. Спочатку обробляються всі стики кілець, з'єднання платформи та нижнього кільця, на місці входу / виходу труб. Потім виконується гідроізоляція всіх зовнішніх і внутрішніх поверхонь, для чого можуть застосовуватися спеціальні полімерні мастики, рідке скло або бітум.
- Дно третього колодязя засипається фільтрує.
- На цьому етапі встановлюються диски з вентиляційними отворами і люками.
- Виконується засипка проміжку між стінками котловану і стінками колодязя, вийнятими при розкопуванні, грунтом з регулярною трамбівкою в процесі.
- Прокладка всіх комунікацій
особливості обслуговування
Щоб забезпечити ефективну систему очищення стічних вод, недостатньо знати, як зробити септик з бетонних кілець. Важливо враховувати й те, як має відбуватися його грамотне обслуговування. При велику віддаленість на кожні 20 м трубопроводу знадобиться ревізійний колодязь, незалежно від типу обраної конструкції.
Також вимоги прямо залежать від схеми очищення. У найбільш ефективних септиках можна виконувати очистку раз в три роки з подальшою обробкою дезинфікуючими засобами і відновленням внутрішнього шару гідроізоляції. При цьому фільтруючий матеріал видаляється і утилізується, для чого раціональніше вдатися до послуг спеціалізованих сервісів, так як звичайне складування цих відходів - це грубе порушення санітарних норм.
Обслуговування однокамерних септиків, як правило, зводиться до регулярного спустошення їх вмісту за допомогою машини-асенізатора. Але як би там не було, навіть такі прості конструкції потрібно періодично перевіряти на герметичність і виконувати обробку спеціальними дезінфікуючими засобами.
Переваги септиків із залізобетонних кілець
Створивши септик з бетонних кілець, Ви можете бути впевнені, що він буде відрізнятися ефективністю і довговічністю. При грамотній установці він майже не зношується, не руйнується і зможе прослужити протягом багатьох років, не вимагаючи великих витрат на обслуговування.