» » Дренажний колодязь своїми руками

Дренажний колодязь своїми руками

Підвали і цокольні поверхи приватних будинків, що знаходяться в місцях високого залягання підземних, часто піддаються затоплення, що рано чи пізно може стати причиною руйнування фундаменту. Виключити цю неприємність дозволить якісна дренажна система, влаштований навколо будинку.

Далі ви дізнаєтеся, як виконати систему дренажу і встановити дренажний колодязь своїми руками. У нашій статті детально розібрана технологія влаштування системи збору і відводу підземних вод для відводу її від конструкції фундаменту. Також ми перерахуємо кілька варіантів спорудження колодязів і докладно опишемо способи установки.

Для наочного сприйняття інформації, ми супроводимо її підбіркою фото, корисними схемами та відео-посібниками. До речі, у вас ще є можливість купити дренажний колодязь зі знижкою: це можна зробити в цьому розділі інтернет-магазину https://www.drenaj-shop.ru/catalogue/drenazhnye-kolodtsy/, якщо вкажіть, що прийшли з нашого сайту « Ремонтик ».

Дренажний колодязь своїми руками

Призначення і пристрій системи дренажу

Дренаж потрібно виконувати в тому випадку, якщо рівень грунтових вод вище підвального приміщення або цокольного поверху будівлі або будинок знаходиться в низині, і є небезпека їх підтоплення. Вкрай важливо зробити дренаж ділянки, що знаходиться на глинистих ґрунтах, які схильні до пученію при морозах.

Дренажна система одночасно виробляє кілька важливих функцій:

  • зменшує тиск грунтових вод на підлогу і стіни будинку;
  • запобігає підтоплення підвалів;
  • осушує ділянку, що прилягає до будівлі.

В ідеалі облаштувати дренаж ще на етапі риття котловану під будинок, щоб не нашкодити ландшафтного дизайну тоді, коли на ньому вже є обладнані господарські будівлі.

Призначення дренажних колодязів

Дренажний колодязь своїми руками

Дренажний колодязь - невід'ємна функціональна складова системи дренажу, яка використовується для збору і відводу грунтових вод.

Час і місце установки

Дренажний колодязь своїми руками

Пристрій дренажної системи з установкою колодязів повинно здійснюватися на етапі спорудження фундаменту.

Монтаж геотекстилю на дно траншеї

Дренажний колодязь своїми руками

Геотекстиль використовують перед пристроєм опалубки під заливання фундаменту.

Монтаж дренажних колодязів в кутах

Дренажний колодязь своїми руками

Колодязі, встановлені в місцях зміни напрямку дренажної труби, тобто в кутах, використовуються для контролю за роботою системи.

Специфіка організації системи дренажу

Дренажний колодязь своїми руками

Дренажна система облаштовується окремої від зливової і стандартної каналізації. З нею може з'єднуватися виключно в загальному колекторному колодязі.

Створення опалубки після укладання труб

Дренажний колодязь своїми руками

Спорудження опалубки для облаштування фундаменту стрічкового або плиткового типу здійснюється після укладання всіх видів каналізаційних труб і монтажу об'єктів.

Заливка фундаменту з урахуванням комунікацій

Дренажний колодязь своїми руками

Роботи із заливки фундаменту і подальшого облаштування комунікації здійснюються з урахуванням вже готових систем.

Останні етапи облаштування дренажу

Дренажний колодязь своїми руками

Після утеплення фундаменту і введення необхідних комунікацій в підвальне простір виконується засипка котловану. Дренажний колодязь на 15 см вище рівня утрамбованої відсипання і монтують люк.

Для облаштування дренажної системи навколо будинку розробляється траншея, яка повинна знаходиться на відстані від 1,5 до 3 метрів від будівлі або котловану (якщо будинок вже збудований).

Далі в неї прокладається замкнутий трубопровід, і встановлюється один або декількох дренажних колодязів в необхідних місцях. Кількість каланів для труб і колодязів залежить від площі ділянки, глибини залягання підземних вод, типу грунту.

Дренажний колодязь своїми руками

На малюнку видно, що грунтові води при відсутності дренажу тисне на конструкцію фундаменту і стіни, і просочуються всередину будинку. Облаштувавши дренажну каналізацію вода піде в відводять труби.

Деякі плутають дренажну систему з зливової, а різниця між ними досить істотна. Зливова використовується для відводу дощових вод, і, звичайно, знаходиться на поверхні. Глибина залягання Дренов повинна знаходитися нижче основи фундаменту.

Дренажний колодязь своїми руками

При облаштуванні дренажної і зливової систем можна зробити відведення труб обох видів каналізації в єдиний колекторний колодязь.

Основні типи дренажних колодязів

На сьогоднішній день існує кілька видів дренажних колодязів, які відрізняються один від одного матеріалом виготовлення, призначенням і розмірами. Влаштування дренажних колодязів різних видів майже однаково. Вони являють собою ємність з закритим дном, до якого підводяться труби дренажної каналізації. Колодязь занурений в землю, а його верх закриває люк.

Дренажний колодязь своїми руками

Основна відмінність між колодязями - в їх призначенні. При цьому кожен вид використовується для виконання певного завдання і знаходиться в певному місці дренажної системи.

Основні характеристики оглядових колодязів

Ревізійні або оглядові колодязі призначені для:

  • виконання планових оглядів системи каналізації;
  • контролювання працездатності трубопроводу;
  • регулярної прочищення труб і виконання ремонтних робіт.

Ревізійні колодязі монтуються там, де існує найвища ймовірність замулювання або забруднення труб.

Дренажний колодязь своїми руками

Увага! Велику дренажну систему краще обладнати оглядовими колодязями, які мають великий діаметр, обладнаними всіма необхідними пристроями для виконання ремонтних робіт і планових оглядів.

Великі водостоки оснащуються дренажними конструкціями, що мають внутрішній діаметр до 1,5 метрів. Деякі ємності обладнані ступенями для зручного спуску. У цей колодязь спокійно поміститься доросла людина і виконає ремонт або очищення трубопроводу. Прочищення системи здійснюється за допомогою промивання труб водою під тиском.

Дренажний колодязь своїми руками

Різновид оглядових колодязів - поворотні конструкції, які знаходяться в місцях кутових з'єднань труб. Їх зовсім необов'язково монтувати на кожному розвороті як правило, вони монтуються через кут.

При установці поворотних колодязів потрібно враховувати конструкцію системи дренажу і встановлювати їх так, щоб до них можна було б підвести все хрестові і кутові ділянки трубопроводу.

Дренажний колодязь своїми руками

Увага! Поворотні колодязі закопуються в кутах трубопроводу. Причому вони встановлюються так, щоб у разі потреби можна було б легко і швидко виконати прочищення каналізації.

Призначення накопичувальних конструкцій

Водоприймальний або колекторний колодязь використовується для збору і накопичення води і її подальшого відкачування в стічну канаву або водоймище. Він являє собою досить велику ємність діаметром до 1,5 метрів, в яку відводяться усі трубопроводи системи дренажу.

Його встановлюють у місцях, де не можна використовувати фільтруючий колодязь або відвести воду, зібрану каналізацією, в водостік. Зазвичай, їх виносять за межі ділянки.

Дренажний колодязь своїми руками

Важливо! У колекторних колодязях для відводу накопичення води встановлюється погружной дренажний насос з відвідної трубкою, якою відкачує рідину в природний водойму.

Зазвичай водоприймальний бак оснащують електричним насосом, яким здійснюється відкачування рідини, що накопичилася для поливу городу або у водойму. Часто в накопичувачах встановлюється автоматична система, яка в разі заповнення ємності до певного рівня, здійснюється відкачування води автоматично.

Особливості поглинальних ємностей

Спеціальні фільтруючі колодязі застосовуються на ділянках з несильно вологим ґрунтом, що знаходяться далеко від не обладнаних систем водозбору і природних водойм. При цьому кількість води, яке підлягає відкачуванню, не повинно перевищувати 1 куб. метр на добу.

Колодязь може бути круглим діаметром до 1,5 м, або квадратним або прямокутним площею не більше 6 метрів. Як правило, для виготовлення колодязя застосовують пластикові ємності або бетонні кільця.

Увага! Глибина залягання поглинювального колодязя в грунт не повинна бути менше 2 метрів, а товщина фільтруючого шару - не менш 30 см.

Дренажний колодязь своїми руками

Пристрій поглинювального колодязя виділяється від інших типів дренажних ємностей тим, що він не має герметичного дна. Замість цього внизу колодязя оснащується фільтруюча система, яка очищає брудні стоки води від сміття і відводить їхніх в глибокі шари грунту.

Матеріал виготовлення дренажних колодязів

Для облаштування дренажної системи колодязі можна зробити самому, використовуючи бетонні кільця або купити вже готові пластикові необхідних розмірів і встановити їх на ділянці. Яким чином, зробити дренаж вирішувати вам, але врахуйте, що перший варіант буде дешевше, але складніше в плані трудомісткості, другий - простіше, але обійдеться трохи дорожче.

Полімерні вироби для влаштування дренажу

Дренажний колодязь своїми руками

Для всіх видів дренажних систем виробники пропонують широкий асортимент труб і колодязів з полімерів ПП, ПВХ, ПНД і т.д.

Цегляний об'єкт системи дренажу

Дренажний колодязь своїми руками

По-старому дренажні колекторні і оглядові колодязі досі іноді будують з цегли, але це вимагає від виконавця навичок і сам процес затягується.

Пристрій бетонного колодязя

Дренажний колодязь своїми руками

Набагато швидше здійснюється будівництво дренажних колодязів з готових бетонних кілець. Але зазвичай установка потребує використання вантажопідйомної техніки.

полимерпесчанні елементи

Дренажний колодязь своїми руками

Спорудити дренажний колодязь з полімер-піщаних компонентів набагато простіше, ніж з бетонних кілець. Продукція виробляється з деталями для влаштування люка і дна.

Пристрій колодязя з бетонних кілець пов'язано з багатьма проблемами. В результаті великої ваги таких конструкцій, ймовірно, вам доведеться запрошувати помічників і наймати спецтехніку. У них потрібно виконати отвори під труби, що зробити досить складно.

Але трудомісткість монтажу колодязя з бетону виправдовується його високою надійністю практичністю, надійність і довговічність. Конструкції з бетону майже невразливі для будь-яких негативних впливів.

Їх можна встановлювати де завгодно, на даних ділянках, що стоять на грунтах, схильних до пученію і гідрометричних руху при морозах, де пластикові вироби можуть деформуватися.

Сучасні пластикові ємності теж вельми надійні, а ще й, вони прості і зручні в установці, легко монтуються і мало важать. На їх корпусі вже є отвори необхідного діаметра для підключення труб.

Дренажний колодязь своїми руками

З метою економії багато хто вдається до комбінованого способу установки. Для поворотних і оглядових колодязів купують пластикові баки, а накопичувальний і фільтруючий виробляють з бетонних кілець. Існує ще один доступний варіант - виготовити колодязь з пластикових труб своїми руками, і нижче ми розповімо вам як це зробити.

Важливо! Пластикова ємність випускаються різного розміру, на їх корпусі вже є відводи необхідного діаметра, необхідні для підключення труб.

Дренажний колодязь своїми руками

Принципи облаштування дренажу на ділянці

Для облаштування дренажної системи потрібно вибрати найвищу точку на території, і від неї вирити траншею з ухилом від 2 до 5 см глибиною в 2 метри, куди закладаються праці. У місцях вузлових з'єднань встановлюються оглядові колодязі, а в кутах - поворотні.

Увага! Для забезпечення природного відтоку води по трубах, потрібно вирити траншею для прокладки каналізації під уклоном не менше 2 см від вірніше точки ділянки.

Дренажний колодязь своїми руками

Кінцева точка системи каналізації, куди ведуть всі труби, укладені з ухилом, є накопичувальний або фільтруючий колодязь, звідки здійснюється природний або примусове відведення води.

Для облаштування дренажної каналізації краще використовувати гофровані труби з перфорацією, виготовлені з поліетилену або ПВХ. Вони не мають ніяких технічних обмежень по укладанню, а також легко монтуються. Залежно від розмірів відвідних отворів в колодязі для дренажу, можна купити труби діаметром від 50 до 200 мм.

Важливо! По всій площі дренажної труби розташовуються невеликі прорізи, які потрібні для просочування води з грунту.

Дренажний колодязь своїми руками

Для нормальної роботи всієї системи каналізації потрібно виконати наступні підготовчі заходи. Насипте на дно траншеї пісок шаром 5 см і добре утрамбувати. Потім стінки і дно канави застеляються геотканин, яка буде виступати фільтром, який перешкоджає замулювання системи.

Наступний - шар щебеню, приблизно 10 см, на який укладається перфорована труба. Вона ще раз засипається шаром щебеню і загортається з геотканин з нахлестом. Потім насипається шар землі, який залишився при ритті траншеї.

Дренажний колодязь своїми руками

Щоб виконати повноцінне функціонування системи дренажу, потрібно ретельно підготувати підставу, і укласти труби так, як показано на фото.

Виробництво і монтаж колодязів із пластику

Процес установки безпосередньо залежить від виду колодязя. Для поворотних, оглядових і накопичувальних конструкцій потрібно зробити бетонну основу. Поглинювальні колодязі без дна потребують облаштування фільтрує системи.

Переваги полімерних колодязів

Дренажний колодязь своїми руками

Збірка системи дренажу з установкою пластикових колодязів здійснюється з максимально високою швидкістю.

оперативне підключення

Дренажний колодязь своїми руками

Для пристрою системи і установки колодязів проводяться всі типи деталей, які прискорюють і полегшують монтажні роботи.

експлуатаційні переваги

Дренажний колодязь своїми руками

Структура полімерних колодязів не боїться агресивного середовища. Таким виробам байдужі температурні коливання і сусідство води.

Облаштування горловини колодязя

Дренажний колодязь своїми руками

Для облаштування горловини виробляються люки, серед такого широкого розмаїття ви напевно знайдете варіанти стійкі до високих навантажень.

Технологія установки колекторного і ревізійного колодязя

Якщо ви купили готову пластикову ємність, то потрібно її просто встановити на підготовлену основу. Установка обох видів колодязів майже не відрізняється. Різниця може бути в розмірах, кількості відвідних труб і в вертикальному або горизонтальному положенні.

Як правило, оглядові колодязі мають вертикальну конструкцію, тоді як накопичувальні можуть бути виконані в вертикальному або горизонтальному варіанті. До того ж, колекторні колодязі найчастіше обладнуються дренажним насосом і відводять труби в водозбірник.

Дренажний колодязь своїми руками

Важливо! Підключення труб потрібно здійснювати після установки ємності на попередньо підготовлену основу, після чого проводиться герметизація труб і засипка колодязя грунтом.

Перед монтажем колодязя для збору / відведення дренажних вод потрібно викопати канаву, виконати підготовчі роботи, як описано вище, і прокласти труби, але поки не засипати грунтом.

Дренажний колодязь своїми руками

Технологія установки колодязів:

  1. Поглибити ділянку, де ви збираєтеся встановити колодязь: він повинен бути на 40 см глибше від рівня проходження труб.
  2. Насипте і утрамбуйте шар щебеню і піску.
  3. Замішайте бетонний розчин (3 частини піску 1 частина цементу), після чого залийте ним дно.
  4. Коли підстава затвердіє і буде готово (це займе близько двох ній), потрібно укласти шар геотекстилю.
  5. Встановлення пристрою на бетонну підошву, після чого приєднайте до відведень труби.
  6. Потім змонтуйте зверху люк, засипте конструкцію грунтом і щебенем з усіх боків.

Технологія монтажу поглотительной пластикової конструкції

Для установки фільтруючого колодязя будуть потрібні пластикові ємності без дна. Їх установка проводиться точно таким же способом, як описано вище, крім заливки бетонної основи (замість нього виготовляють фільтрів, яка природним способом очищає надходить воду).

Дренажний колодязь своїми руками

Важливо! Щоб насиченість колодязь ефективно працював тривалий час, потрібно правильно виконати його монтаж, як можете побачити на малюнку.

На дно засипається шар щебеню, гравію або іншого подібного матеріалу. Шар повинен мати товщину - 20-30 сантиметрів. У верхню частину колодязя проводять труби, потім конструкція засипається гравієм або щебенем з усіх боків, зверху накривається геотканин, після чого закривається люком.

Технологія виготовлення ємності з пластикових труб

Якщо у вашому розташуванні готової пластикової ємності, то ви зможете зробити самому. Для цього вам буде потрібно пластикова труба (для оглядових і поворотних конструкцій - діаметр 35-45 см, для поглинаючих і колекторних - 65-95 см). До того ж, потрібно купити гумові прокладки, кругле дно і люк із пластику відповідно до розміру труби.

Дренажний колодязь своїми руками

Покрокові дії:

  1. Відріжте трубу необхідного розміру, яка буде відповідати глибині колодязя.
  2. На відстані 40-50 см від дна зробіть отвори для підведення труб і обладнайте їх гумовими прокладками.
  3. Потім прикріпіть до ємності дно і закрийте всі шви спеціальною мастикою з бітуму або якимось іншим герметиком.

Монтаж саморобної системи дренажу здійснюється за схемою, зазначеної вище.

Дренажний колодязь своїми руками

Пристрій колодязя для дренажу з бетонних кілець

Для колодязя потрібно купити залізобетонні кільця, які виготовляються з вологостійкого бетону. Діаметр кілець і розміри підбираються виходячи з призначення і виду колодязя. Але потрібно враховувати те, що глибина з залягання повинна бути не менше 2 метрів.

Бетонні кільця виробляються різних діаметрів (діаметром від 70 см до 2 метрів, висотою від 10 см до 1 метра), так що ви легко визначитеся з вибором. Зазвичай для колодязя вибирають кільця діаметром 70-150 см і висотою 50-60 см. Залежно від розміру їх вага варіюється в межах 230-900 кг.

Важливо! Бетонні кільця запускається в попередньо викопану яму одне за іншим і встановлюються один на одного.

Природно, така вага ви не зможете здолати самі, тому доведеться покликати 1-2 помічників. Установка конструкції може проходити декількома способами. Якщо діаметр кільця може поміститися всередину людині, то його можна поставити на землю, після чого приступити до виїмки грунту зсередини.

Кільце тисне на землю власною вагою, і в міру викопування з-під нього грунту буде поступово розсипати. Так можна встановити всі кільця, накладаючи їх один на одного і фіксуючи між собою металевими скобами.

Дренажний колодязь своїми руками

Ще один спосіб - спочатку вирити котлован, ширина якого повинна бути приблизно на 40 см більше від діаметра кільця. У тому випадку, якщо грунт м'який, дно необхідно засипати шаром гравію 15-20 см, після чого опустити бетонні кільця. При такому способі, якщо виготовляється накопичувальний або ревізійний колодязь, бажано, щоб нижнє кільце мало глухе дно.

Важливо! Після установки бетонних кілець на місце, потрібно обробити всі щілини бітумом. Для візуального огляду колодязя в перекритті можна зробити оглядове віконце.

Дренажний колодязь своїми руками

У тому випадку, якщо дна немає, його можна зробити самостійно. Для цього нижня частина колодязя заливається за допомогою бетонного розчину з армуванням. При монтажі поглотительной конструкції, дно ємності оснащується фільтрує системою (технологію ми вже описали вище).

Всі стики між кільцями потрібно промазати цементно-піщаною сумішшю, а після висихання, герметизуються за допомогою бітумно-полімерної гідроізоляцією.

Далі згідно з розробленою схемою від колодязя потрібно викопати траншею для Дренов, але прокладати їх не поспішайте, так як спочатку необхідно виконати ще одну досить трудомістку роботу - виконати отвори в бетоні для труб. Цю операцію ви зможете зробити за допомогою перфоратора і алмазних або побідитових коронок по бетону. Вони мають різні діаметри, тому вибрати необхідний розмір буде нескладно, але вартість їх досить висока.

Дренажний колодязь своїми руками

Якщо в господарстві немає коронки по бетону, і ви не хочете витрачати на її покупку гроші, то можна скористатися іншим більш бюджетним варіантом. У тому місці, де ви планували зробити відвід, прикладіть трубу і окресліть коло необхідного діаметра олівцем. По контуру проведеної лінії просвердлите наскрізні отвори за допомогою перфоратора.

Увага! Отвори просверливаются свердлом по бетону з кроком один-два сантиметри один від одного, одне робиться в центрі кола.

Дренажний колодязь своїми руками

Направте в центральну дірку лом і поступово її розбивайте, як отвір розшириться, візьміть кувалду або великий молоток і доведіть процес до кінця. Потім потрібно підвести труби, надіти на них спеціальні гумові ущільнювачі і вставити в пророблені отвори. Місця виведення теж промажьте бітумом. Потім встановіть перекриття.

Бетонний колодязь з різних сторін засипається щебенем (приблизно 50 см у висоту), а потім до самого верху насипається глина і ретельно утрамбовується. Ця глиняна подушка виключить просочування води і продовжить термін експлуатації колодязя.

Дренажний колодязь своїми руками

висновки

Установка дренажних колодязів - непростий процес, але обов'язковий для ділянки, де є високий рівень залягання ґрунтових вод. Якщо не обладнувати територію якісної дренажною системою, то періодичне підтоплення підвалу неминуче призведе до руйнування підставу будови.

У коментарях можете розповісти про те, як ви спорудили дренаж на ділянці і встановили дренажні колодязі. Поділіться власним досвідом, прокоментуйте нашу статтю і можете задати питання.