Не всім власникам заміських будинків везе з ідеальними гідрогеологічними умовами. Часто тільки під час будівництва або обробки землі вони розуміють, що підземні води залягають високо, а в період паводків довго стоять калюжі. Якщо у вас такі ж проблеми, не варто засмучуватися, адже вихід є - пристрій дренажу ділянки своїми руками. Погодьтеся, облаштувати простіше, ніж заново знайти ідеальний ділянку.
Дренажна система позбавить грунтово-рослинний шар від надлишку вологи і забезпечить нормальний розвиток зелених культурних насаджень. Вона відведе грунтові води від фундаменту, захистить оглядову яму і підвал від підтоплення.
Бажають облаштувати дренаж своїми руками знайдуть на нашому сайті детальні відповіді на самі різні питання. Нижче ми опишемо всі варіанти систем відведення грунтових вод, а також способи їх монтажу. Ну, а купити все необхідне для облаштування якісної дренажної системи ви можете в інтернет-магазині https://www.drenaj-shop.ru/, який ще й надасть вам хорошу знижку, якщо ви скажете, що прийшли до них за рекомендацією нашого сайту «Ремонтик».
Коли потрібен дренаж ділянки?
Осушна система, яка виконує збір і відведення надлишку підземних вод, потрібно в наступних випадках:
- Грунтові води близько залягають до поверхні землі.
- Ділянка пологий, тобто не має умов для самовільного руху води під ухил.
- Ділянка знаходиться в долині річки, низині або на болотної осушеної місцевості.
- Будинок побудований на схилі, недалеко від його підніжжя, в результаті випадання опадів вода застоюється.
- На ділянці переважають глинисті грунти, які відрізняються низькими фільтраційними властивостями.
Монтаж дренажу майже завжди потрібно на ділянках з подстилающими грунт глинистими грунтами: суглинками і супісками. У період рясні опади, танення снігу ранньою весною такий тип гірських порід дуже повільно пропускає воду через свою товщину або блокує її проходження. В результаті таких застоїв води, відбувається перезволоження грунту. В умовах вологого середовища з'являються шкідники (равлики, слимаки і т.п.), інфекції, розмножується грибок, що призводить до гниття корені кущів хвороб овочевих культу, багаторічних квітів і дерев.
Якщо ви не зможете вирішити проблему з перезволоженням ґрунту, то через деякий час відбудеться розмив землі. При морозах грунтові шари містять воду буде пучити, і, як наслідок, постраждають вимощені доріжки, фундамент та інші об'єкти на ділянці.
Щоб перевірити, чи потрібно вам робити дренаж, дізнаєтеся пропускну здатність ґрунтових шарів на своїй ділянці. Зробити це легко: викопайте шурф невеликою глибиною (досить 60 см) і до межі залийте його водою. Якщо вона вбереться за добу, то у грунтів подстилающих грунт нормальні фільтраційні властивості. У такому випадку немає необхідності робити дренаж. Якщо через 2 доби вода залишається на місці, значить, на вашій ділянці глинисті породи, і є великий ризик перезволоження.
Якщо ви не подбаєте про створення дренажної системи своєчасно, то ваш ділянку може зіткнутися з такими проблемами:
- затоплення цокольних поверхів, погребів, додаткових будівель, що знаходяться нижче рівня землі, а це може привести до утворення грибків і плісняви, псування стінових матеріалів, гниття сходів, меблів та інших дерев'яних конструкцій;
- заболочування грунту в результаті її пересичення вологою, що стане причиною поганої врожайності, загнивання коренів рослин, овочевих культур, загибелі дерев і інших насаджень;
- на ділянці можуть утворитися западини, провали, ями, в результаті чого руйнуються вимощені плитки і доріжки - все це негативно відобразитися на ландшафтному дизайні присадибної ділянки.
Взимку при промерзанні ПРС і підстилаючих його здимаються, що залягають вище рівня сезонного замерзання, що містяться в порах землі вода буде розширюватися. Через збільшення обсягу грунту постраждають заглиблення в нього споруди.
Завдяки організації дренажної системи ви зможете доступним і простим способом вирішити такі завдання:
- Благоустрій заміського ділянки.
Організація системи дренажу дозволить упорядкувати територію, зробити її зручною для життя і переміщення.
- Захист кореневої системи дерев і кущів.
Облаштування дренажу на ділянці забезпечить відведення надлишку води від кореневих систем дерев і шматків, ніж захистить їх від загнивання.
- Створення сприятливих умов для насаджень.
Створення системи дренажу дозволить сформувати на садовій ділянці умови, сприятливі для росту одно- і багаторічних зелених насаджень, забезпечивши довгострокову життя газону.
- Обвалення грунту під фундаментом будівлі.
Дренаж запобіжить процеси, які руйнують ґрунтові шари і грунт, виключить розмивання мінерального підстави і ерозію родючого шару.
Види осушувальних систем та їх особливості
Перш, ніж почати складання плану робіт, закупівлею матеріалів і устаткування, важливо визначитися, яку систему краще впровадити, щоб вона була максимально ефективною.
На сьогоднішній день існує 3 види дренажних систем:
- Відкрита (поверхнева) - канава на поверхні землі, яка використовується для виведення надлишку вологи, що утворився через танення снігу або частих дощів.
- Закрита (глибинна) - відведення води здійснюється за допомогою дренажних труб і колодязів; система використовується при ризику затоплення городу грунтовими водами або опадами.
- Засипна - має такий же принцип роботи як і у глибинній, але застосовується тільки дренажних матеріал без труб (вона ідеально підходить для осушення ділянок в період випадання рясних опадів).
Всі перераховані вище технології мають свої переваги і недоліки.
Поверхневу дренажну мережу часто поєднують з зливової каналізацією, яка проводить збір і відведення атмосферних ділянок. Зливову оснащують водозбірник двох типів: лінійними і точковими.
Зливова каналізація, як ефективне доповнення
Лівневка являє собою сукупність водостічних труб з колодязем для накопичення вологи, через який вона надходить в водоприймач. Перед входом води в колодязь знаходиться спеціальна сифонная решітка (перегородка), створена для очищення рідини, що поступає від сміття, в результаті чого система не засмічується і не має неприємного запаху.
Зливова каналізація з водозбірника лінійного типу - це низка лотків, які перебувають під ухилом у напрямку до місця збору вологи. Ємності монтуються в канаві з шаром гравію на дні. Ця технологія застосовується тоді, коли ухил денної поверхні ділянки становить не більше 30 градусів відносно горизонту.
Основна відмінність точкової системи від зливової полягає в тому, що в точкової застосовується система труб, що знаходяться під землею. Збір води здійснюється через «точки» - спеціальні зливостоки, які обладнані водонепроникною гратами.
Це рішення робить конструкцію майже непомітною на ділянці.
Іноді подібні системи недостатньо для території, тому для підтримки нормального рівня вологи ви можете їх комбінувати.
Вибрати вид системи необхідно індивідуально, враховуючи геологічні та ландшафтні особливості ділянки. Наприклад, якщо будинок знаходиться далеко від водойми, то можна цілком обійтися відкритим дренажем. Якщо особняк розташовується на зсувонебезпечному схилі в долині річки, то є сенс використовувати кілька систем одночасно.
Пристрій дренажу закритого типу
Така система являє собою мережу траншей, в яких укладаються труби і дренажний матеріал. При цьому дренаж може бути прокладений як по всій площі, так і на конкретній території, що знаходиться в водовідведенні.
Глибинна дренажна система включає наступні елементи:
- дренажні труби;
- водовідведення (колодязь);
- насос для відкачування води.
Для реалізації систем потрібно вирити траншеї, виконати монтаж труб і зробити водовідводи.
Для облаштування водогону в траншеї вам будуть потрібні:
- щебінь;
- гравій;
- геотекстиль;
- пісок.
Ця система буде ефективною в разі затоплення ґрунтовими водами ділянки.
Основні конструктивні елементи дренажної системи:
- Дренажна труба, призначена для вбирання ґрунтової води.
Дрена - перфорована гнучка або жорстка труба, через отвір якої волога потрапляє всередину системи, і транспортується згодом до пункту або місця розвантаження.
- Прочищення для обслуговування дренажної системи.
Поруч з поворотними або оглядовими каналізаційними колодязями встановлюють спеціальний пристрій - прочищення. Вона необхідна для пробивання пробки в системі, якщо вона виникла.
- Гравійна засипка - грунтовий фільтр.
Вона використовується як грунтовий природний фільтр, який збільшує водоприймальну площа і покращує очищення.
- Нетканий геотекстиль - голкопробивний матеріал.
Геотекстильное полотно використовується для первинної фільтрації ґрунтової води, яка збирається дренажною системою. У той же час матеріал не дозволяє частинкам грунту потрапляти в перфоровану трубу.
- Колекторний колодязь дренажної системи.
Якщо у вас немає можливості утилізувати воду в стічну канаву, то доведеться вивести її за межі ділянки і підключити до централізованої каналізації. Колекторні колодязі використовують саме для такої мети.
- Утилізація вологи в стічний водойму.
Вода, що пройшла очищення в дренажній системі може скидатися в стічний водойму або на рельєф, призначений для прийому очищених стоків.
- Будівництво поглинає колодязя.
Якщо висновок вод в суспільні смітники нерентабельний або неможливий, для утилізації води на ділянці потрібно подбати про будівництво поглинає колодязя. Він не повинен мати герметичного дна, замість нього лягати грунтовий фільтр, а для прискорення відтоку води стінки споруджують з перфорованих кілець.
- Траса для виведення води за межі ділянки.
Зібрану дренажну води відводять за кордон заміського ділянки герметичній трубкою, оскільки в завдання такого ділянки входить тільки її транспортування.
Схема розташування елементів дренажу
Перед тим, як приступити до робіт, потрібно скласти план ділянки, зазначивши об'єкти побутового, житлового та господарського призначення, а також клумби, дерева і чагарники.
Потім потрібно визначити місце для колодязя, з огляду на розташування водовідведення. В його ролі може використовуватися каналізація, свердловина або інший природний джерело води.
Далі потрібно скласти схему розташування траншей
Пропонується чотири основні типи схем:
- паралельне пристрій;
- розташування змійкою;
- закладення дрен ялинкою;
- розташування по трапеції.
Ви можете вибрати схему самостійно, але частіше за все застосовується розмітка «ялинка».
Канави можна розташувати по всьому периметру ділянки і по контуру будинку. На ділянці, де ви плануєте вирощувати овочеві культури, квіти, вибудовується мережу з урахуванням вимог, про які ми поговоримо далі.
Технічні вимоги до монтажу
Плануючи побудувати траншею потрібно враховувати наступні вимоги:
- глибина повинна бути 1-1,2 метра, а ширина - 35-40 см;
- траншею біля дерев викопують на глибину - 1,2 - 1,5 метра, біля квітників - на 60-80 см, біля лісових насаджень - на 80-90 см.
- якщо ділянка рельєфний, то глибина може навіть досягати метра, якщо з невеликим ухилом або пологий, то глибина повинна бути не менше 1,5 м;
- якщо на рівні ПРС ділянки переважно торф'яна грунт, то з огляду на, що вона швидко сідає, глибина траншеї ні в якому разі не повинна бути менше 1 метра;
- на глинистих ґрунтах: суглинках, супісках траншеї викопують на відстані 7-10 метрів один від одного, на добре дренованих: пісках, щебнистих і гравійних відкладеннях - на 15-20 м;
- система осушення повинна знаходитися далі метра від фундаменту будівлі, а мінімально допустима відстань до паркану становить 50 см.
Для побудови відкритої дренажної системи варто підібрати спеціальні труби з сіткою. Їх діаметр може варіюватися від 0,15 до 0,5 см. Від використання керамічних або азбестоцементних дрен краще відмовитися, так як вони непрактичні, потребують попередньої підготовки, регулярного промивання і досить швидко засмічуються.
Для облаштування закритих дренажних гілок краще віддати перевагу перфорованим трубах з композитних або полімерних матеріалів. Деякі модифікації обладнані геотекстилем (фільтрує оболонкою), що перешкоджає засміченню системи.
Діаметр колектора при цьому повинен бути більше діаметра труби. Якщо площа ділянки більше 0,5 га, то діаметри можуть бути однаковими.
Ухил системи в бік колектора повинен становити 2-3 см на кожен метр труби, що має діаметр 5-10 см. Якщо ви плануєте використовувати трубу більшого діаметра, то і нахил відповідно може бути меншим.
Володарі земельних ділянок на крутому схилі або на низині стикаються з проблемою, коли вода застоюється в самому низькі ділянки, коли як водоприймач може перебувати вище. В такому випадку в нижній частині території необхідно спорудити накопичувальний колодязь, в який варто впровадити дренажний насос. З його допомогою здійснюється відкачка води наверх зі скиданням у яр, канаву або інший приймач води.
Якщо для утилізації зібраної води ви плануєте побудувати насиченість колодязь на території, то роботи по його зведенню виробляються в наступній послідовності:
- Доставка бетонних кілець на ділянку.
Купуємо бетонні кільця, орендуючи транспорт для їх перевезення, або оплачуємо доставку.
- Встановлюємо колодязь в попередньо розроблений котлован.
У попередньо виритий котлован з отсипной піском і вирівняним дном по черзі занурюємо кільця. Перед установкою всіх наступних компонентів бетонної шахти покриваємо торець попереднього компонента зв'язує розчином.
- Розчищаємо дно фільтруючого колодязя.
Після створення бетонної шахти розчистите її дно від відсипатися під час робіт грунту. Зберіть його у відро і витягніть за допомогою мотузки на денну поверхню.
- Укладаємо геотекстиль на дно колодязя.
Дно вибудуваного колодязя застелите відрізком геотекстилю, краї якого заведіть на стінки бетонної шахти приблизно на 10 см по всьому периметру.
- Засипаємо дрібний гравій або пісок на дно.
За застеленому на дно геотекстилю потрібно відсипати близько 30 см промитого піску, і 35-40 см дрібного гравію.
- Засипаємо великий гравій і виводимо труби.
Влаштувавши 2 нижніх шару грунтового фільтра, засипаємо близько 35-40 см крупного гравію. Бурим отвір в стінці шахти для введення труби.
- Укладаємо перекриття колодязя.
Закриваємо бетонний колодязь перекриттям з отвором для створення горловини колодязя.
- Засипаємо котлован з пунктом розвантаження.
У разі необхідності можете добудувати горловину цеглою, розташувавши її навколо отвору в перекритті, зафіксуйте люк і заповніть піском котлован.
Основні етапи роботи при спорудженні системи
Перше, що потрібно зробити перед тим як приступити до викопування траншеї - побудувати дренажний колодязь. Його глибина повинна бути 2-3 метри, а діаметр - до 1 метра. Хоча ви можете полегшити собі роботу, замовивши готовий дренажний колодязь із пластику, що можна зробити в інтернет-магазині https://www.drenaj-shop.ru/catalogue/drenazhnye-kolodtsy/ з хорошою знижкою, якщо вкажіть, що прийшли з нашого сайту «Ремонтик».
Безумовно, найнадійніший дренажний колодязь - бетонний. Але поодинці встановити бетонні кільця буде складно, тому доведеться скористатися спеціальною підйомною технікою. Крім того, бетонні конструкції мають і такі недоліки, як недовговічність і висока вартість.
Пластиковий колодязь - спеціальна конструкція, що складається з поліетилену, полівінілхлориду або поліпропілену, відрізняється високою якістю і практичністю, ефективно витримує тиск грунту. Основна перевага пластикового колодязя полягає в тому, що він містить відводи для води, а в комплекті йдуть гумові манжети, які забезпечують герметичність з'єднань.
Крім того можна зробити самому цегляний колодязь, створивши конструкцію з гуми та інших підручних матеріалів.
Згодом в колодязь встановлюється дренажний насос, що перекачує воду в водопровід - свердловину, каналізацію або інший природний водоприймач.
Потім можна приступити до викопування траншеї по схемі, з огляду на технічні вимоги.
Для захисту пластикових труб від засмічення застосовують «зовнішні» фільтри, виготовлені з волокнистого торфу, соломи та відходів ткацького виробництва.
Після викопування траншеї потрібно зробити наступні дії:
- На 10 см засипають траншею піском, після чого укладають шар геотекстілеля так, щоб кромки полотна знаходилися вище поглиблення.
- Геотекстиль засипають щебенем на 20 см.
- укладають дрени.
- Труби засипають щебенем осадових порід або гравієм на висоту 40 см, потім гравелисті або крупним піском на 30 см.
- Згортають геотекстиль - він утримає дрібні частинки і дозволить системі засмічуватись.
- Зверху геотекстиль посипають грунтом (родючим шаром землі).
- Дренажні труби з'єднують з колодязем.
Увага! Настійно рекомендуємо використовувати труби з геотекстилем, так як матеріал дозволяє виконувати фільтрацію води, збільшує їх термін експлуатації і перешкоджає засмічення.
Технологія створення системи засипного дренажу має відміну від глибинної, яке полягає в тому, що в ній не передбачено використання Дренов. Траншеї заповнюють битою цеглою або великим щебенем, поверх засипають гравієм або дрібним каменем.
Створення відкритого варіанту
Для реалізації поверхневих систем потрібно керуватися тими ж правилами побудови траншеї, що і для реалізації глибинної.
Для відкритої системи можете спорудити канави товщиною 0,5 м і глибиною 0,7 м. Стедкі роблять з ухилом, кут скосу становить 30 градусів. Канаву виводять в стічний колодязь або в якийсь інший водоприймач, який є загальним для ділянок.
Стінки канав відкритого дренажу ущільнюють, в деяких випадках зміцнюють бутовим каменем або бруківкою, викладають бетонною плиткою.
Як продовжити термін експлуатації дренажу?
На думку експертів, дренажна система засипного типу може ефективно справлятися зі своїми завданнями протягом 5-7 років, тоді як відкрита і глибинна осушувальні конструкції до трубами дозволяють забути про проблему перезволоження ділянки на 50 років. Але ця умова можна досягти тільки при періодичному обслуговуванні мережі.
Виділимо чотири основні правила по догляду за дренажної системи:
- На ділянці, де знаходяться дренажні труби, не повинна проїжджати великогабаритна техніка - дорогу для неї варто прокладати окремо.
- Раз на 2-3 роки потрібно проводити промивку труб під сильним напором води, очищаючи від іржі, частинок глини.
- Регулярне розпушування землі сприяє поліпшенню її водонепроникності, що забезпечить нормальну роботу системи.
- Всі земельні роботи краще проводити на вологій землі.
Дотримуючись простих рекомендацій, ви продовжите термін експлуатації обладнання і зможете уникнути його ремонту.
Монтаж дренажу в землю позбавить власників земельних ділянок від багатьох проблем. Встановивши осушувальну систему, можна не переживати за стан культур, а також загальному вигляді ділянки при підвищенні рівня вологості.
З'явилися якісь питання по облаштуванні системі дренажу? А може у вас є якісь цікаві відомості, якими ви можете поділитися з читачами нашого сайту? Будь ласка, залишайте коментарі під матеріалом.
Середні ціни
Найменування послуги (робота + матеріал) Ціна за метр погонний, руб Пристрій поверхневого дренажу (глибина 0,5 м) 990 Глибина 1 м 1490 Пристрій кільцевого дренажу (глибина до 1 м) 2500 Глибина до 2 м 4000 Пристрій пристенного дренажу (глибина до 1 м) 3000