Абрикос, посадка і догляд

Абрикос, посадка і догляд

Абрикос - неймовірно смачний, ароматний, соковитий і корисний фрукт. Який любить своєчасний полив, догляд і підживлення. Багато садівники мріють, збирати плоди абрикосового дерева у себе в саду, але мало хто знає про те, як це здійснити.

Абрикос опис

Абрикос - це фруктове дерево, сімейство Рожеві роду Зливи, привезене в Росію з вирію. Починає цвісти в південній смузі країни до середини квітня, ближче до Сходу розпускається до початку травня. Цвіте абрикос переважно білими, рожевими і червоними квітами, виділяючи ніжний аромат, але швидко скидає квіти, із середнім показником в 8 - 10 днів. У висоту дерево може досягати від 2 до 8 метрів, має густу гіллясту крону. Листя від світло-зеленого до смарагдово-зеленого кольору, мають форму сердечок, овальну і круглу. Життя абрикоса при правильному догляді і підгодівлі близько 100 років.

Плодоносити абрикос починає від 3 років життя. Його плоди мають яблучної, лимонної та винної кислотою. Корисні речовини кислот стимулюють обмін речовин, роблять шкіру пружною і гладенькою, очищають кровоносні судини і артерії. А так же в них присутній вітамін Р, Б, С, Е, Н, інулін, магній, фосфор, крохмаль, срібло, залізо і провітамін А. Про цілющі якості абрикоса відомо ще з давніх часів, з листя і плодів цього дерева готують лікувальні відвари, масла, сечогінні засоби. Абрикосовий сік допомагає впоратися з хворобами нирок і печінки, очищає організм від шкідливих речовин.Абрикос, посадка і догляд

Популярні види і сорти абрикоса

Існує близько 50 видів абрикоса, які відрізняються видом, розміром, дозріванням, і кроною дерева. Обговоримо найпопулярніші сорти, які підходять для вирощування в Росії.

Сорт абрикоса Лель

  • Популярний сорт, який дає свій перший урожай вже після трьох років посадки саджанців. Крона дерева акуратна, має чашоподібну форму, не вимагає особливого догляду. У висоту може досягати до трьох метрів.
  • Ягоди округлої форми, з червоними цятками біля основи. Плід дуже солодкий, досягає максимального ваги 50 г у молодих дерев, і 20-30 г у старих. Підходить для заморожування, консервування та заготовки варення.
  • Вирощують в основному тільки в південній частині Росії, тому що не переносить заморозків і може загинути.Абрикос, посадка і догляд

Сорт абрикоса Первайс

  • Привезений до нас з Вірменії. Дерева виростають до 2 метрів, крона вимагає постійної обробки, для підтримки гарного вигляду.
  • Ягоди дуже великі, оранжевого кольору з червоними цятками. На смак кисло-солодкі, але ароматні. З одного дерева можна зібрати до 50 кг.
  • Стійко переносить морози. Підійде для вирощування в багатьох регіонах Росії, де температура не перевищує - 40 ° C взимку
  • Годиться тільки для виготовлення сухофруктів, так як в ягоді дуже багато щільних волокон.

Сорт абрикоса Колоновидні

Виведений недавно російськими селекціонерами, і став дуже популярним. Сорт вдає із себе невелике деревце, до 1.5 м в висоту, з невибагливим відходом, і можливістю вирощувати навіть на маленьких ділянках. Плоди виростають дуже смачними з приємним ароматом. Вистоює навіть при сильних морозах, але якщо вкрити поліетиленовим мішком.Абрикос, посадка і догляд

Сорт абрикоса Червонощокий

  • Дерева виростають до 4 метрів, з круглою кроною і розлогими гілками. Особливо догляду до себе не вимагає.
  • За один сезон можна зібрати кілька врожаїв, в середньому дачники збирають до 90 кг за літо.
  • Найбільший плід може досягати 60 г, а найменший 40 м Отримав свою назву за «червоні щічки» з боків. Ягоди дуже смачні, з особливим присмаком кислинки.
  • Цей сорт полюбився в основному жителями середньої смуги Росії, так як переносить навіть сильні морози. Але може загинути, якщо посадити в неправильному місці, де не буде сонця.Абрикос, посадка і догляд

Способи розмноження абрикоса

Розмножити абрикос самостійно зможе будь-хто. Існує кілька видів розмноження абрикоса - насіннєвий, кореневої порослю, щепленням, і кореневими нащадками штучно ізольованих коренів

Посадка абрикоса кісточкою

  1. Краще садити відразу кілька кісточок, щоб в майбутньому вибрати найбільш сильний пагін.
  2. Плід повинен бути з тієї ж місцевості, де планується посадка.
  3. Абрикос повинен бути повністю дозрілим, незіпсованим, без дефектів.
  4. Після того, як кісточки звільнили від м'якоті, їх слід занурити в чисту воду на три доби. Щодня оновлюючи воду. Після вимочування, кісточки поміщають в контейнери з піском або тирсою, ставлячи в холодильник. Там вони повинні знаходиться близько місяця. Під впливом низьких температур, найслабші насіння загинуть, а сильні залишаться, давши в майбутньому хороші саджанці, які переростуть в сильні і плодові дерева.

Посадка абрикоса кореневої порослю і кореневими нащадками

Поросль з'являється найчастіше у молодих дерев, прикоренева система яких пошкоджена тваринами, занадто частим обрізанням або морозами. Кореневі нащадки - це наслідок неправильної перекопування поруч з деревом, або спеціальне пошкодження коренів, для освіти нащадків. Якщо ви вирішили розмножувати абрикос таким способом, то візьміть деякі рекомендації на замітку:

  • Беріть саджанці для посадки тільки у молодих, красивих і здорових дерев, які дають багато врожаю
  • Поросль, яка розташована близько до маткового корені, має слабку кореневу систему, тому вирізати слід якомога далі від центрального кореня
  • Найкращий час для пересадки весна, молодий пагін встигне підрости і набратися сил до зимової холоднечі
  • Після обрізання поросли, обов'язково обробіть ранку варом

Абрикос, посадка і догляд

Посадка абрикоса щепленням

Щеплення плодових дерев найкраще робити на підщепу, віком від 3 до 5 років, переважно навесні, до появи листя. В основному прищеплюють на сливу, вишню і персик. Існує два способи щеплення - в розщепів і на косий зріз. Робити щеплення слід якомога ближче до стовбура, тоді сук буде розвиватися великим і не загине.

  • Щеплення в розщепів здійснюється шляхом центрального надрізу у дерева в тому місці де планується зробити щеплення, і робиться розщеп, в щілину якого вставляють держак. Абрикос, посадка і догляд
  • Для щеплення на косий зріз слід вибрати молодий, без пошкоджень держак, зробивши на ньому обрізку як на картинціАбрикос, посадка і догляд

Після чого міцно з'єднайте їх один до одного і примотати стрічкою.

Підготовка ґрунту перед посадкою абрикоса у відкритий грунт

Абрикос дерево невибагливе до грунті, для нього важливіше не родючість землі, а яка вона за своєю консистенцією. Земля повинна бути пухка, щоб через неї вільно проходила вода і потік повітря. Найкраща суміш - пісок, торф і земля.

Вибір саджанця для посадки

В даний час на ринку продають саджанці традиційні з відкритою кореневою системою і саджанці із закритою кореневою системою контейнерного типу. Саджанці закритого типу висаджують в невелику ємність і вирощують до продажу.

На що треба звернути увагу при виборі саджанця:

  • Загальний зовнішній вигляд повинен бути свіжим, без в'янення і видимих ​​пошкоджень хворобами та шкідниками.
  • Зверніть увагу на місце з'єднання - абрикос повинен пропонуватися покупцеві в щепленому вигляді.
  • Оцініть якість прищепленої частини рослини, вона повинна бути міцна і визріла.
  • Вибирайте саджанці від 50 см, з могутнім корінням, які іноді навіть виступають з контейнера.
  • Якщо під час транспортування коріння трохи підсохнуть, опустіть їх в воду на пару днів, для відновлення сил перед посадкою.

Абрикос, посадка і догляд

Підготовка посадкової лунки для абрикоса

  • Абрикос не любить низини і місця під ухилом, так як навесні туди стікає багато води і коріння можуть загнити. Виберіть найвище і сонячне місце на вашій ділянці, захищене від вітру. Якщо ви будете садити абрикосовий сад, то зробіть ряди поперек схилу з горизонтальними лініями. Землю для абрикоса найкраще готувати за рік до посадки, починаючи з осені.
  • Переорати виділена ділянка або скопайте лопатою на глибину 25-30 см. Позначте лунки для кожного дерева, вставивши брусочки, до яких після посадки прив'яже рослини.
  • Прийнятний розмір посадкової ями - глибиною не менше 70 см, шириною близько 50 см. Саме в таких межах саджанець буде отримувати необхідний запас поживних речовин для нормального розвитку
  • Далі починаємо копати: верхній шар землі відкидаємо направо, глину та інші домішки наліво. Грунт, який ми відкинули наліво, необхідно змішати з гноєм, мінеральними добривами (Калій, Азот, Фосфор), і додати 400 г вапна. Наша грунтосуміш суміш готова!

Абрикос, посадка і догляд

Посадка саджанця

  • Починаємо поступово засипати нашу яму приготовленої почвосмесью і землею, перемішуючи по черзі два шари. Дві лопати закинули, полили водою, утрамбували трохи, і так до половини ями.
  • Тепер можна висаджувати абрикос: акуратно помістіть саджанець в яму, присипте землею і полийте водою.
  • Далі необхідно притиснути кореневу систему щільно з землею, тиснути треба не на грудку кореневої системи, а на землю яка знаходиться поруч з ним.
  • При посадці зверніть увагу на місце щеплення, вона повинна бути вище поверхні землі на 10 см.
  • Зробіть пристовбурні кола і полийте водою, не менше чотирьох літрів.
  • Акуратно прив'яжіть саджанець до брусочки мотузкою.

Абрикос, посадка і догляд

Догляд за абрикосом і вирощування

Обрізка дерева

Після посадки абрикоса, необхідно провести обрізання, в перший рік життя. Якщо ви садили навесні, то обрізка буде восени. Без обрізки дерево виросте дуже високим, гілки розростуться в різні боки і буде невеликий урожай. Обрізка проводиться з боків дерева, формуючи чашоподібну форму. У перший рік проводиться ножем, на висоті близько 100 см від землі. Після вкорінення саджанців, основні гілки слід вкоротити на одну третину, стовбур слід залишити на 20 см вище, ніж гілки розташовані поруч.

На другий рік життя Абрикоса обрізка дуже важлива, проводиться з метою формування основних гілок. Залиште 6-7 основних гілок, решта видаліть. Наступної весни, як тільки побачите перші квіти, укоротите ці гілки вдвічі, що дасть плодоношення решти дерева. На цьому обрізка молодих дерев закінчена, в наступні роки обрізка проводиться тільки для формування крони дерева.

Абрикос, посадка і догляд

Укриття абрикоса на зиму

  • Перш за все варто захистити кореневу систему від промерзання, для цього треба навколо стовбура накидати тирсу, солому, торф шаром близько 20 см.
  • Під час перепадів температури взимку особливо погано прикореневій шийці дерева, її слід обмотати мішковиною.
  • Для захисту гілок дерева від сильних вітрів і низьких температур, слід створити йому добру схованку. Навколо дерева треба вбити 5-6 кілочків в формі намету, на них прикріпити плівку, і в кілька шарів укутати дерево, як ковдрою до коренів.
  • Замість плівки можете використовувати руберойд, але наверх такого околоствольного циліндра, варто покласти спочатку металеву сітку, а потім вже руберойд.

Абрикос, посадка і догляд

Боротьба з хворобами і шкідниками

Абрикос як і всі дерева схильний до хвороб, але при своєчасному виявленні, дерево завжди вдається врятувати.

  • Моніліоз - хвороба проявляє себе навесні, через підвищену вологість і дощів, розвивається дуже швидко. Перший дзвіночок - листя з зеленого кольору, переходять в бурий, потім дерево починає сохнути, обсипаються все листя, стовбур і гілки починають тріскатися. Лікування відбувається обприскуванням 1% -ною бордоською рідиною перед цвітінням, і відразу ж після.
  • Гниль плодова сіра - це річна хвороба. Відбувається грибкове зараження плодів, на них починає з'являтися пліснява, деякі починають сохнуть і опадати. Якщо не прийнятий заходи, хвороба прогресуватиме і в наступні роки, що призведе до повної втрати дерева. Лікуватися хлорокисью міді (40 г на 10 л води), або 1% -ною бордоською рідиною.
  • Клястероспоріоз (дірчастий плямистість) - влітку на листках з'являються червоні плями, тріскається кора дерева. При виявленні все уражені ділянки дерева треба видалити, листя зірвати і спалити, обробити 3% -ною бордоською рідиною.

Абрикос, посадка і догляд

Комахи - шкідники абрикоса

  • Метелик - білан - якщо ви помітили погризанние листя на дереві і відсутність зав'язі, значить вона залетіла до вас в гості. Найкращий засіб при боротьбі з нею - карбофос і хлорофос.
  • Попелиця - відкладає зелені яйця у внутрішній стороні аркуша, живе у верхніх частинах пагонів. Перешкоджає плодоношення, погіршує здоров'я дерева в цілому, що може привести до загибелі. Загине від настойки лушпиння цибулі і часнику.
  • Плодожерка сливова - на зиму відкладає личинки-гусениці в корі дерева, підстилці з листя, а в травні вони перетворюються в метеликів. Метелики відкладають личинки в плодах, які через 10 днів перетворюються на ненажерливих гусениць і починають з'їдати плід зсередини. Найефективніше лікування нададуть карате і суми-альфа з групи піретроїдів.