Лохина, посадка і догляд

Лохина, посадка і догляд

Лохина звичайна представляє собою чагарник, що зустрічається в помірних і холодних регіонах Євразії та Америки. Звичайно ж, цю рослинність можна виявити і в інших місцевостях, однак в значно менших кількостях. У найбільших обсягах лохина вирощується в Середземномор'ї і навіть в Монголії. Чималі обсяги лохини вирощуються в США (навіть на Алясці). При створенні відповідних умов вирощувати лохину можна практично скрізь, проте іноді все це занадто витратна справа, яка не має особливого сенсу.

Слід зазначити, що в народі лохину називають по-різному. Серед назв варто відзначити дурніку, пьяніку, голубець і навіть синій виноград. Цікаво те, що більшість подібних назв мають негативний підтекст, так як нерідко люди відчувають не найкращі відчуття після поїдання лохини. Насправді ж ніяких проблем лохина приносити не може. Іноді у людей, активно вирощують лохину, можуть спостерігатися головні болі, однак і вони часто з'являються через поруч зростаючого з лохиною багна.

У літературі вказується, що лохина є незамінним продуктом, який має свій набір вітамінів та інших корисних речовин. З кожним роком ця ягода привертає увагу все більшої кількості людей. Вся справа в тому, що в кліматі, який присутній на території більшості країн СНД, лохина відчуває себе дуже комфортно.

Найчастіше в наших місцевостях вирощується так звана садові лохина, яка знайшла колосальну популярність в США і Канаді, де на сьогоднішній день вона зустрічається чаші чорної смородини.

Для наших садівників виростити лохину - це справжній виклик, виконувати який не тільки цікаво, а й непросто. У цій статті ми розглянемо основні деталі, пов'язані з посадкою лохини, а також з відходом. В кінцевому підсумку можна буде без зайвих проблем виростити чагарники, який будуть радувати своєю красою і цінними плодами. У матеріалі ми візьмемо за основу садову лохину.

Лохина, посадка і догляд

Особливості лохини

Цікаво, що лохина відноситься до роду Вакцініум, до якого також зараховують журавлину, брусницю, а також чорницю. Звичайно ж, саме з останніми ягодами лохина має більше спільного, ніж з іншими. Незважаючи на це, багато всесвітньо відомі фахівці не зовсім згодні з зарахуванням лохини до цього роду.

Коріння куща лохини є мочкувате елементи без характерних для багатьох культур кореневих волосків. Гілки чагарнику прямостоячі, покриті темно-сірою корою. Пагони лохини мають зелене забарвлення. Висота чагарника часто обмежується 2 м, при цьому рідко можна зустріти чагарник високою менше 1 м. Листя лохини маленькі, але при цьому жорсткі і глянцеві, мають довжину до 3 см. Також вони мають ланцетну форму зі своєрідною тупою верхівкою і трохи загнутими краями. Відрізняється лохина і невеликими квітками, які мають рожевий або білий віночок до 6 см довжиною.

Якщо говорити безпосередньо про ягодах лохини, то найчастіше вони мають довгасту форму, а їх довжина становить до 12 мм. Вага однієї ягоди найчастіше обмежується 1 м Самі ягоди мають темно-синій колір, а також сизий наліт, що робить їх зовні практично аналогічними чорниці. М'якоть ягід має зеленуватий відтінок.

Ми говорили про садової голубиці, проте варто сказати пару слів про американську високорослої ягоді, яка просто дивує своїми розмірами. Одна така лохина може важити до 25 м Найцікавіше, що з одного чагарника іноді збирають і 10 кг плодів, в той час як у нас, навіть за найсприятливіших умов, виходить на 3 кг менше. Звичайно ж, причина саме в кліматичних умовах, і на території Росії і України навряд чи вийде виростити лохину з настільки великими плодами.

В цей же час існує чимало варіантів того, як збільшити родючість лохини самими різними способами. Варто звернути увагу на те, що нічого неможливо немає, тому цілком можливо наблизитися до заповітних результатами (в плані розмірів плода і кількості ягід), при цьому використовуючи різні хитрощі.

Лохина, посадка і догляд

Специфіка посадки лохини

Для початку варто мати на увазі, що посадка лохини проводиться або навесні, або восени, проте фахівці рекомендують садити саме в першій половині року, так як це найнадійніший варіант. Протягом літнього періоду саджанці лохини чудово зміцнюються, тому підмерзання взимку практично ніколи не відбувається. Якщо говорити безпосередньо про посадку лохини, то все досить просто. Необхідно знати лише базову інформацію, за допомогою якої лохина буде радувати великими ягодами.

Вибір грунту для посадки лохини

  • У тому випадку, якщо посадка лохини відбувається на садовій ділянці, необхідно зробити вибір на користь сонячного місця. Йдеться про тих точках території, на яких сонячні промені знаходяться постійно, і тіні краще уникати при будь-яких розкладах. В цей же час на обраному місці не повинно бути вітру, або потрібно створити умови, при яких вітер не матиме доступу до чагарнику.
  • Окремо варто відзначити, що виділяється під лохину грунт повинен бути кисла (водневий показник рН 3,5-4,5). Крім того, грунт, на якій буде проводитися посадка, не повинна бути виснаженою. Йдеться про те, що протягом довгих років на грунті могли вирощуватися інші культури, які просто «вичавлюють» все соки з грунту. В таких умовах високу родючість лохина демонструвати не буде. В цей же час бажано вибирати дренований торф'яно-піщаний грунт або суглинний. На цих засадах лохина буде відчувати себе найбільш комфортно. Також варто звернути увагу на те, що всі відповідні для лохини умови можна створити і власноруч. Зараз цілком можна придбати всі необхідні для грунту компоненти, тому особливих проблем виникнути в цій справі не повинно.

Лохина, посадка і догляд

Весняна посадка лохини

  • Процес посадки потрібно зробити до того, як набрякли нирки. Однак попередньо необхідно визначитися з сортом, який буде задіяні при посадці. Найчастіше сорти відрізняються між собою термінами дозрівання, тому доцільно враховувати специфіку місцевості, щоб отримати найбільш оптимальний результат.
  • Кращий вибір - це придбання саджанців, так як при такому розкладі існує висока ймовірність того, що лохина візьметься і буде радувати своїми плодами ще довгі роки. Таким чином, саджанці із закритою кореневою системою часто поставляються в горщиках або невеликих контейнерах. Найчастіше реалізацією таких рослин займаються великі фірми, через які можна дізнатися і всю інформацію, необхідну для посадки лохини. Якщо придбати саджанці без ємності, які звичайні зберігають кореневу систему, то є велика ймовірність того, що рослина не зможе повноцінно розвиватися при посадці.
  • Безпосередньо перед посадкою корінь лохини потрібно опустити в ємність з водою на 25 хвилин.
  • Ямки для лохини повинні мати розмір 60х60 см по сторонам, і 50 см в глибину. Якщо відбувається посадка декількох кущів, то відстань між ними повинна становити не менше 0,5 м. Якщо ж мова йде про високорослих сортах, то ця відстань збільшується до 1,2 м. Дистанція між рядами також повинна існувати - близько 3,5 м. безпосередньо в ямах потрібно створити так званий кислий субстрат. Це необхідно для того, щоб чагарник швидко розвивався. Для цього на дно вкладається верхової торф, змішаний з тирсою, після чого створюються тонкі прошарки з хвої і піску. Далі додається 50 г сірки для окислення грунту. Додавати в субстрат ніяких добрив не можна, так як це буде виконуватися трохи пізніше.
  • Тепер потрібно опустити саджанець в поглиблення, при цьому розправляючи його коріння в усі сторони. У такому вигляді саджанець потрібно присипати землею. Коренева шийка повинна бути занурена в грунт приблизно на 3 см. Відразу ж після посадки потрібно активно полити саджанці, це позитивно позначиться на активності зростання лохини. Крім того, навколо саджанців потрібно створити 12-сантиметровий шар з хвойних тирси, соломи і кори. Це все, звичайно ж, не обов'язково, проте подібні рішення позитивно позначаються на зростанні лохини.

Лохина, посадка і догляд

Осіння посадка лохини

Варто відзначити, що осіння посадка практично не відрізняється від весняної, однак є деякі особливості, на які варто звернути свою увагу.

  • В першу чергу мова йде про те, що після посадки потрібно видалити слабкі гілки. Їх відразу ж видно, так як вони практично неживі. Якщо від них позбутися, то зростання чагарнику помітно прискориться.
  • Що стосується гілок, які не мають нічого спільного зі слабкими, то їх потрібно обрізати приблизно наполовину. Це також позитивно позначиться на розвитку лохини.
  • У тому випадку, якщо саджанця, який використовувався на ділянці, вже більше двох років, то ніяких обрізок проводити не потрібно.

Догляд за лохиною

Вирощування чагарнику:

  • Важливо пам'ятати, що приблизно раз в сезон потрібно рихлити ґрунт на ділянці з лохиною приблизно на 8 см. Варто мати на увазі, що занадто часте розпушування грунту - це погане рішення, так як в кінцевому підсумку земля може виявитися занадто сухий, і лохина почне страждати . Якщо виробляти розпушування грунту занадто глибоко, то не можна виключати пошкодження кореневої системи.
  • Не можна дозволяти, щоб на ділянці, де є лохина, були бур'яни. При їх появі необхідно негайно реагувати. Звичайно ж, бур'яни негативно впливають на стан лохини, і іноді проблема може виявитися набагато серйозніше ніж здається.

Полив лохини

  • Також важливе питання, яке необхідно мати на увазі при догляді за лохиною, це своєчасний полив. Фахівці відзначають, що якщо проводити полив без якоїсь регулярності або взагалі в різні періоди, то в кінцевому підсумку ми отримаємо далеко не найкращі плоди. Цікаво також і те, що занадто багато вологи для кореневої системи - погано, так як при такому розкладі надлишок води може означати загибель рослини.
  • Полив лохини часто відбувається в один і той же час - по 2 рази в день 2 рази в тиждень. Якщо брати середній кущ лохини, то на нього слід вилити по одному відру за один підхід. Відповідно, якщо на ділянці всього 1 кущ, то на цю справу потрібно 4 відра води.
  • Найважливіше звертати увагу на полив лохини в місяці, коли сонячні промені сильніше всього впливають на рослинність - це липень і серпень. Це ж і період плодоношення, під час якого потрібно забезпечити необхідне зволоження. Якщо ж у цей період полив буде вкрай рідкісний, то плоди будуть рідкісні. Причому це відіб'ється не тільки на поточному врожаї, а й на наступному.
  • Бажано не тільки проводити полив кущів, але і проводити регулярне обприскування чагарників водою. Йдеться безпосередньо про тих ситуаціях, коли погода за вікном аж надто спекотна. Обприскування фахівці рекомендують проводити в ранковий період - близько 5-7 годин ранку.

Підживлення чагарників лохини

  • Перш за все варто сказати, що чагарники лохини є не особливо вимогливими до стану грунту, проте хороші добрива, яких зараз в асортименті величезна кількість, дозволять істотно поліпшити ситуацію, пов'язану з родючістю і активним ростом.
  • Підживлення лохини необхідно вносити на початку весни. У цей час відбувається сокодвижение і набухання бруньок. Найважливіше, про що потрібно знати, це те, що для лохини абсолютно не підходять органічні добрива, і при їх використанні можна отримати абсолютно протилежний ефект.
  • В цей же час кращими добривами для лохини вважаються: сульфат калію, сульфат цинку, сульфат амонію та інші. Азотні добрива доцільно вносити протягом трьох етапів: протягом першого вноситься близько 40% речовини (самий початок весни), приблизно в травні - близько 35%, і на початку червня доцільно задіяти близько 25% добрива. В середньому на кожен кущ йде близько 90 г добрива. Цікаво те, що фосфорні добрива вносяться тільки влітку і восени.

Лохина, посадка і догляд

Специфіка розмноження лохини

Як вже говорилося, розмноження лохини відбувається за допомогою насіння або вегетативним способом. Якщо ми говоримо саме про насіння, то перед використанням їх потрібно добре просушити, і восени висівати на грядки, які перекопуються кислим торфом.

Використання насіння лохини для посадки в весняний сезон найчастіше закінчується не кращим результатам. Однак, якщо це все ж необхідно, слід спочатку витримати насіння близько трьох місяців в холодильнику. При посіві насіння занурюються в неглибокі борозенки (близько 1 см), а зверху відбувається засипання сумішшю торфу з піском (пропорція приблизно 1 до 3). Крім того, для активного проростання необхідно забезпечити відповідну температуру - близько 23 градусів за Цельсієм. Вологість слід забезпечити на рівні 40%. Незважаючи на всі докладені зусилля, ймовірність того, що лохина так і не почне активне зростання, є занадто великою.

В цей же час слід звернути увагу на специфіку розмноження лохини за допомогою живців. Фахівці вказують, що при правильному підході ймовірність активного зростання чагарнику голубики досягає 70%. Для даної справи потрібно задіяти живці, які пізньої осені або навесні піддаються нарізування. Звичайно ж, як і в попередньому випадку, найкраще робити посадку в осінній період. Найкраще робити вибір на користь живців, довжина яких становить від 8 до 15 см. Втеча повинен бути досить товстим, так як це дозволяє бути впевненим, що коріння будуть утворюватися вкрай швидко. Також існує і досить корисна виверт, яка дозволяє заздалегідь забезпечити кращу приживлюваність. Йдеться про те, що перед посадкою живці слід зберігати при температурі не вище 5 градусів за Цельсієм. Звичайно ж, знайти підходящі умови не завжди просто, проте приблизно така ж температура нерідко зустрічається в льохах і підвалах.

Що стосується поділу куща, то в даному випадку необхідна частина куща, яку ділять на кілька одиниць. Кожна з частин повинна мати коріння довжиною близько 6 см. Використовуючи такий спосіб можна відразу ж робити посадку на постійне місце.

Обрізка лохини

Звичайно ж, для більшості господарів найважливіше - це регулярне плодоношення чагарнику голубики, і для цього необхідно проводити часту обрізку гілок.

Фахівці радять проводити подібні заходи в весняний період, проте потрібно стежити за тим, щоб нирки ще не були набряклими. У тому випадку, якщо момент упущений, можна провести цей процес влітку або восени. Необхідно видалити пагони, які виглядають підозріло, і спалити їх, так як всередині можуть знаходитися різні шкідники, здатні трохи пізніше згубно вплинути на чагарник.

Кущі, які ростуть лише перший рік, необхідно видаляти всі квіти, і це необхідно для правильного розвитку рослини. Якщо говорити про чагарниках, яким до 4-х років, то господарям необхідно серйозно підійти до процесу обрізки, так як таким шляхом формується міцний «скелет» куща. Це необхідно з тієї причини, що, наприклад, в наступному році з'явиться багато врожаю, і через неправильної форми чагарник може просто нахилитися і пошкодитися. Правильний «скелет» чагарнику голубики дозволить без особливих проблем витримати весь урожай на гілках, яким би великим він не був.

Якщо говорити про кущах, яким понад 4-х років, то тут виникають вже зовсім інші проблеми. З'являються хворі і слабкі гілки, які необхідно видалити при будь-яких розкладах, навіть якщо на цих самих гілках багато великих плодів.

Також слід стежити за тим, щоб не відбувалося так зване «змикання гілок» куща. При такому розкладі можна виключати, що терміни дозрівання істотно затримаються, а смак ягід може виявитися досить специфічним.

Лохина, посадка і догляд

Шкідники і захворювання лохини

Як і у випадку з іншими рослинними культурами, лохина нерідко піддається негативному впливу шкідників. Крім того, зустрічаються і різні захворювання, здатні повністю знищити чагарник, яким би великим він не був.

Найчастіше мова йде про грибкових хворобах - рак стебла, сірчана гниль, засихання гілок і багато іншого. Найцікавіше те, що всі хвороби, яких, до слова, чимало, виникають унаслідок застою вологи в області кореневої системи кущів. Відповідно, мова може йти про неправильне поливі, або про те, що грунт просто погано вбирає вологу. Таким чином, якщо навколо чагарнику калюжа, або сама по собі грунт дуже вологий, слід негайно діяти. Потрібно скоротити полив, або простежити за тим, щоб опади або якісь інші джерела води не впливали негативно на вологість біля кореневої системи. Також рекомендується застосувати досить відому бордоскую суміш, яка нерідко використовується як засіб для лікування грибкових хвороб рослинності. Крім того, від хвороб нерідко допомагає і препарат топаз, який необхідно застосовувати з інтервалом в тиждень.

Варто сказати і про інші хвороби, які нерідко є серйозною проблемою для лохини, серед яких: карликовість, п'ятничний, мозаїка, нитчасті гілок і багато іншого. Крім того, садівники нерідко відзначають, що листя чагарника починають жовтіти, і це поширене явище. А причиною даної проблеми є недостатньо кислий грунт. Відповідно, потрібно внести в неї невеликий обсяг торфу. Якщо все зроблено правильно, то через деякий час листя чагарника знову стануть зеленими, як і раніше. Буває так, що листя лохини починають червоніти. Це говорить про те, що стебла знаходяться на початковій стадії раку.

Шкідники лохини - це також нерідке явище. Найчастіше мова йде про різноманітні птахів, які просто скльовують плоди, близькі до дозрівання. Вихід з даної ситуації досить простий - потрібно озброїтися сіткою з дрібними осередками і натягнути її на чагарник. Звичайно ж, багато господарів на таке не йдуть, тому що вважають, що чагарники при такому розкладі будуть відчувати себе не зовсім комфортно, проте ніякого негативного ефекту це не несе. У тому випадку, якщо птахи зрозуміють, що на чагарнику багато плодів, вони будуть регулярно підлітати за заповітною ягодою, і про це потрібно пам'ятати.

Що стосується комах, то вони істотної шкоди чагарниках не завдають, однак бували випадки, коли вони все ж мали певний ефект при великих кількостях. У весняний період певної шкоди чагарнику можуть завдати хрущі. Способів як від них позбутися - не існує, тому єдиний вихід - це руками знімати їх з куща. Також існують гусениці соснового шовкопряда, які можуть завдати невеликого збитку голубиці, точно як і тля, листовійки і шкідники. Якщо говорити про інших шкідників, то має сенс задіяти обприскування - актеллик і карбофос. Ці кошти є і профілактичними, і дієвими безпосередньо під час боротьби з шкідниками, які встигли піднятися на чагарник.