» » » Лохина високоросла, посадка і догляд

Лохина високоросла, посадка і догляд

Лохина високоросла, посадка і догляд

Лохина - це дуже цінна за багатьма характеристиками ягода. У деяких випадках вона і зовсім незамінна. Раніше її можна було зустріти тільки в дикорослому вигляді, але в наш час її все частіше вирощують у себе на дачі професійні садівники і просто бажаючі поласувати плодами цього унікального чагарнику.

Лохина високоросла: особливості рослини

Лохина високоросла, посадка і догляд

  1. Кущі лохини високорослої відрізняються своїми розмірами, а також розмірами ягід, які значно більші, ніж її дикорослі родичі. Висота куща варіюється від 1 до 4 м.
  2. Вперше такий сорт лохини вивели в Північній Америці. Американське назва лохини і чорниці звучить абсолютно однаково, їх прийнято вважати однією і тією ж ягодою. Вони дійсно дуже схожі за своїм виглядом і смаковими характеристиками, відрізняються тільки розмірами.
  3. Американські селекціонери домоглися дуже високої врожайності виведених сортів. З одного куща можуть зібрати до 10 кг плодів високорослої лохини, вага однієї ягоди становить до 25 гр. У наших природних умовах при сприятливих погодних явищах можна зібрати до 7 кг ягід з однієї рослини.
  4. Перед посадкою лохини необхідно правильно вибрати сорт кущів, який добре почуватиметься на вашій ділянці. Прохолодні умови краще підійдуть для невисоких кущів лохини, а тепліші краї з довгим і спекотним літом посприяють збору гарного врожаю з високорослих чагарників.

Посадка лохини високорослої: технологіяЛохина високоросла, посадка і догляд

  1. Для лохини високорослої підходить торф'яна або піщані ґрунти. Краще посадити кущі в захищеному від холодних вітрів місці з достатньою кількістю сонячного тепла далеко від високих рослин.
  2. Найкраще кущі високорослої лохини відчувають себе на суміші торфу, і природних компонентів: голок, шишок, кори, гілок, або при поєднанні торфу і піску в співвідношенні 1:10.
  3. Якщо ваша грунт не володіє відповідними для лохини характеристиками, то її можна штучно збагатити. Низинний торф можна змішувати з усіма природними компонентами таким чином, щоб торфу було не менше 40%. Для закислення грунту рекомендують додавати близько 60 г сірки на 1 кущ. Додавання в грунт гною, курячого посліду, золи або перегною не допускається.
  4. У грунті роблять ями під кожен кущ, або траншею, які рясно поливають водою. Максимальний розмір ями становить 1х1 м, глибина - близько 40 см. Відстань між ямами для посадки кущів лохини має бути близько 120 см. Відстань між рядами повинна становити від 3 до 3,5 м.
  5. Дно ями затьмарюється плівкою, краї плівки повинні бути підняті на висоту до 20 см вище дна. У плівці ножем робляться кілька прорізів. Потім яма заповнюється сумішшю грунту, в яку проводиться посадка куща лохини.
  6. Плівка на дні ями буде затримувати воду після поливу, а отвори допоможуть виводити зайву вологу.
  7. Якщо ви збираєтеся садити лохину в піщаний грунт, то потрібно буде організувати її регулярне зволоження. Для посадки кущів досить просто перекопати декілька разів грунт з додаванням природних компонентів і зробити окислення грунту.
  8. Саджанці лохини високорослої краще купувати в спеціальних контейнерах. Перед посадкою необхідно занурити ємність з саджанцем в воду на 30 хвилин, потім обережно дістати кущ з ємності і розім'яти земляну брилу, після чого акуратно розправити коріння куща.
  9. Опускаємо рослина в яму, розправляючи кореневу систему куща лохини високорослої по сторонам, і присипаємо грунтом так, щоб шийка кореня опинилася під шаром землі товщиною 3 см. Після посадки кущі ще раз поливаємо водою і мульчіруем грунт тирсою хвойних дерев, соломою або торфом. Мульчування грунту дозволяє уникнути росту бур'янів, пересихання і ущільнення грунту, переохолодження рослин.
  10. Посадка кущів лохини високорослої проводиться ранньою весною або восени. Після посадки рекомендується позбутися від слабких гілочок куща, а міцні обрізати приблизно наполовину. Але це не стосується 2-річних кущів рослини, які не вимагають обрізки після посадки.

Догляд за насадженнями лохини високорослої

Кілька разів за сезон потрібно розпушувати землю на ділянці з лохиною, однак робити це слід обережно, щоб уникнути пересушування грунту і пошкоджень кореневої системи рослини, яка розташовується неглибоко від поверхні.

Мульчування грунту надасть дуже хорошу підтримку рослині. Шар мульчі необхідно раз в 2 або 3 роки потовщувати, що допоможе в боротьбі з бур'янами. Якщо бур'яни все-таки з'явилися по сусідству з лохиною, то їх необхідно швидко знищити.

Полив лохини високорослої

  1. Лохина вимагає правильного поливу. З одного боку, вологи має бути досить, а з іншого боку, надлишок води може нашкодити рослині, тому потрібно домогтися, щоб вода не застоювалася більше 2 діб.
  2. Полив насаджень лохини високорослої слід проводити 2 рази за 7 днів, по 1 відру під кожен кущ з ранку, і стільки ж води після заходу сонця. Тобто, за 1 тиждень кожній рослині необхідно 4 відра води.
  3. Особливо важливо поливати лохину в липні і серпні, коли на кущах з'являються квіткові бутони. Якщо в цей період рослина буде відчувати брак води, то майбутній урожай виявиться більш убогим. Крім цього, урожай наступного року також може випробувати негативні наслідки.
  4. Коли особливо жарко, кущі необхідно не тільки поливати, але і кропити водою для уникнення перегріву. Проводити водні процедури необхідно, як і полив, рано вранці і ввечері.

Добриво грунту лохини високорослої

  1. Голубиці високорослої на користь йдуть мінеральні речовини, які додають в грунт навесні. Органічні добрива заборонені для насаджень лохини.
  2. Сульфатом амонію удобрюють ґрунт 3 рази за весну: під час руху соку - 40% від необхідної кількості, на початку травня - 35%, ще через місяць - решту добрива. Загалом виходить близько 90 г мінеральних речовин на 1 рослину.
  3. Суперфосфат додають влітку і восени по 100 г для 1 куща, сульфат магнію - 1 раз на рік по 100 г на кожен кущ, сульфат калію і сульфат цинку - одноразово по 2 г на рослину.

Розмноження лохини високорослої

  1. Збільшувати популяцію насаджень лохини можна як за допомогою насіння, так і вегетативно. Насіння сіють восени в грунт з вмістом кислого торфу. Температура повітря, комфортна для насіння - близько 25 ºC, їх необхідно часто поливати, прополювати і рихлити ґрунт. Навесні в грунт вносять азотні добрива. Через 2 роки саджанці можна пересадити в потрібне положення.
  2. Зручніше і швидше розмножувати лохину живцями. Пагони краще відокремлювати від куща в другій половині осені або на початку весни. Краще вибирати живці довжиною до 15 см і з достатньою товщиною, щоб вони швидше пустили коріння. Щоб пагони мали більше шансів прижитися, їх тримають в холоді при температурі від 1 до 5 ºC, після чого садять в грунт з вмістом торфу і піску під нахилом. Саджанці будуть досить розвинені і готові для висаджування через 2 роки.
  3. Можна розмножувати лохину способом ділення куща. У відокремленого рослини повинен бути корінь довжиною близько 6 см. Кущ відразу ж відправляється в підходяще для нього місце.
  4. Кущі, які виростили з насіння, стають плодоносними через 7-8 років, а при вегетативному способі розведення можливо отримати ягоди вже через 4 роки.

Обрізка лохини високорослої

  1. Щоб отримати хороший врожай ягід Не 1 раз, кущі необхідно регулярно обрізати. Це краще робити до появи бруньок, тобто в першій половині весни. Але якщо ви помітили нездорові пагони в іншу пору року, то краще не чекати весни, а позбутися від них швидше.
  2. У рослин на першому році потрібно обрізати всі квіти, це допоможе подальшому благополучному розвитку куща. До 4 років у куща необхідно ретельно обрізати хворі і слабкі пагони, а також гілки, що лежать на землі, і обморожені після зимового холоду, що сприяє потовщення основних гілок. Це в майбутньому дасть можливість рослині не зламатися під вагою багатого врожаю.
  3. У рослин старше 4 років видаляють не тільки слабкі, але і старі гілки. Пряморослі види лохини проріджують по центру рослини, а розрослися кущі позбавляють нижніх пагонів.
  4. Важливо простежити, щоб гілки з сусідніх рослин не перетиналися між собою, інакше це може відбитися на смакових якостях врожаю, дозрівання якого до того ж може затягнутися.

Боротьба зі шкідниками та хворобами лохини високорослої

  1. Значно нанести шкоди врожаю здатні дрібні птахи. Щоб уникнути цього, необхідно захистити кущі спеціальною дрібною сіткою.
  2. Комахи можуть об'їдати листя і квітки чагарнику. До таких шкідників відносяться хрущ, тля, шовкопряд. Також від личинок комах може постраждати коренева система високорослої лохини.
  3. Комах можна зняти з куща руками і позбутися від них, викупатися в ємності з солоною водою. Більш дрібні шкідники зникнуть після обробки спеціальними засобами: актеллком або карбофосом. Для профілактики найкраще обробляти рослини після закінчення зими і після обривання ягід, або відразу після появи шкідливих комах.
  4. Лохина може постраждати від поширення грибка, причиною появи якого є надлишок рідини в грунті. Якщо з'явилося таке захворювання, то необхідно зробити висновки, і при необхідності виправити помилки поливу.
  5. Для запобігання виникнення грибкового захворювання рекомендують 2 рази на рік обробити чагарник бордоською сумішшю. У разі виникнення грибка потрібно обробити рослини лікувальним препаратом «топаз» 2 або 3 рази через тиждень. Як аналог цих ліків рекомендують фундазол або топсин.
  6. Гірше йде справа при виникненні вірусних або мікоплазмових хвороб. Вони не лікуються, хворі рослини доведеться знищити шляхом спалювання.
  7. Іноді у садівників викликає занепокоєння поява жовтого листя на кущах лохини. Це можна поправити шляхом внесення в грунт спеціальних добрив: торфу або азотних мінералів.
  8. Якщо листя на кущі червоніють, то це більш серйозна ознака засихання пагонів або навіть раку стебла.

Види лохини високорослої

Лохина високоросла, посадка і догляд

Існує багато різних сортів лохини високорослої. Їх можна віднести до різних груп, серед яких північні і південні сорти. Північні види більш адаптовані до холодним зимовим періодами. Вони характеризуються більш пізнім урожаєм. Південні сорти більш витривалі до посушливого літа.

Для помірних широт і прохолодних погодних умов найкраще підходять північні сорти високорослої лохини.

  1. Патріот - це високі розрослися кущі лохини, 1,5 м у висоту. Ягоди мають світло-синій колір і стають стиглими в липні або в серпні. Сорт добре переносить холод і рідко хворіє. Урожайність 1 куща - близько 7 кг ягід.
  2. Дюк - рослина до 2 м у висоту, яке цвіте пізно, а дає урожай відносно рано. Ягоди середніх і великих розмірів, не стають дрібніше з роками. Чи не боїться навіть найсильніших морозів, але потребує посиленої обрізку.
  3. Блюкроп - це один з поширених сортів лохини високорослої. Висота рослини становить до 2 м, гілки підняті, ягоди - досить великі, округлої форми, мають солодкий смак. Урожай дозріває в серпні, врожайність 1 куща - до 9 кг.
  4. Дивна - це особливо морозостійкий сорт лохини високорослої. Цей вид виведений в Сибіру, ​​що говорить сама за себе. Овальні великі ягоди мають кислувато-солодкий смак і темно-синій колір з характерним нальотом. Урожайність невелика - 1,5 кг з куща, так як висота рослини не перевищує 1 м.
  5. Високоросла садова лохина виведена в Америці садівником на прізвище Ковілл. Це високий кущ до2,5 м зростання, якому потрібно навколо себе близько 3 м вільної площі. Дає прекрасний урожай при наявності великої кількості комах, що обпилюють рослину, тому йому саме місце неподалік пасік. Цей сорт зручний тим, що стиглі ягоди залишаються на кущах до 3 тижнів після дозрівання.

Користь від вживання лохини

Лохина високоросла, посадка і догляд

  1. Лохина - дуже корисна ягода для людського організму. Вона мінімізує шкоду від радіації, активізує роботу кишечника і підшлункової залози. Корисна для нервової системи і мозку, покращує пам'ять і розумові функції. Здатна зміцнювати кровоносні судини, допомагає нормалізувати роботу серця.
  2. Немає жодного органу в людському тілі, який не відчув би користь від регулярного вживання цієї унікальної ягоди. Лохину ефективно використовують при лікуванні ревматизму, атеросклерозу, запальних захворюваннях і багатьох інших недуг.
  3. Сік ягід застосовують при цукровому діабеті, тому що він знижує рівень цукру в крові. Корисно його вживання для нормалізації функції зору. Велика кількість антиоксидантів перешкоджає утворенню та росту ракових клітин.

Високорослі кущі лохини здатні зайняти важливе місце на наших дачних ділянках. Незаперечна користь і смакові якості плодів цього дивного рослини стануть найкращою нагородою для садівників, які вкладають багато сил і часу в розведення і догляд за цим чагарником.