Горобина вважається одним з найпопулярніших плодових дерев, які набули поширення повсюдно. Кожен з нас вважає це дерево досить звичайним явищем, так як воно росте в лісі, на луках, у садах і на ділянках. Всі звикли кожного вересня бачити яскраві грона горобини в зелені листя, які так нагадують маленькі яблучка. Хоча до цих плодовим деревам горобина не має ніякого відношення. Серед усього різноманіття видів і сортів горобини особливо виділяється горобина невежінская, яка є різновидом горобини звичайної.
Саме це плодове дерево має смачні і солодкуваті ягоди, які не дають гіркоти і стають ще смачнішими з настанням морозів. Горобина невежінская, відгуки про вирощування якої в інтернеті говорять про достоїнства культури, стане відмінною прикрасою будь-якої ділянки.
У цій статті розглянемо особливості та опис горобини невежінская, а також характеристику популярних сортів даного різновиду плодового дерева. Відзначимо важливі нюанси посадки і догляду за горобиною невежінская.
Особливості та морфологічний опис горобини невежінская
У загальному сенсі слова, горобина вважається родом деревних рослин групи Яблуневі сімейства Рожеві. Однак всі види горобини, в тому числі і горобина невежінская, відносяться до роду Sorbus. Горобина невежінская - це плодове дерево, відносить до роду Рябін і є практично найпопулярнішою різновидом даної культури на всіх континентах. Загальна родова назва Sorbus має кельтське походження і перекладається як «терпкий або гіркий», що є точною характеристикою смаку ягід горобини. Сама ж назва «горобина» має трохи інше значення. Воно перекладається як «птах» і «ловити», що пов'язано з тим, що яскраві червоні ягоди горобини залучають будь-яких птахів.
Горобина невержінская має цілком іншу назву, яке пов'язане з цілою віхою в історії. Можна простежити зв'язок з виноробством і маленької російської селом. Фортечний Петро Смирнов в 1860 році відкрив свій перший заклад, де став торгувати вином. А через три роки він відкрив невеликий заводик з виготовлення горілки і вина. Вся продукція набула великої популярності і стала переможцем багатьох виставок. У 1889 році на одній з виставок Петро Смирнов представив незвичайний напій під назвою «Ніжинська горобина». Всі учасники та судді були здивовані і зовнішнім виглядом пляшки в гофрованим підставою, і неймовірним смаком напою, в якому абсолютно не було звичної гіркоти. Багато хто намагався зробити такий напій, але їм не вдавалося позбутися від гіркоти. А секрет був простий, Смирнов знав місце, де росла горобина, ягоди якої не давали гіркоти. Ці дерева росли в селі Невежина Володимирській губернії. Саме так і планувалося назвати напій - «Невежінская горобина». Однак, щоб не видати свій секрет, Петро Смирнов назвав його «Ніжинська горобина».
По суті, невежінская горобина - це практично те ж саме, що і горобина звичайна. Відмінність лише в місці зростання. Природним ареалом проживання горобини невежінская вважається територія Європи, Передньої Азії і навіть крайньої півночі.
Горобина невежінская є настільки всім звичним рослиною, що ніхто не уявляє собі золотисту осінь без яскравих ягід цього дерева. Почасти це пов'язано з давньою історією горобини, адже в стародавні часи багато кельтські і слов'янські племена наділяли цю рослину магічне силою, здатністю захищати воїнам, а також захистом від чаклунства. Горобину назвали священним деревом, її навіть не можна було викорчовувати. Можливо, це пов'язано з формою ягід горобини, на одній стороні якої є обрис п'ятикутної зірки - символу захисту.
Опис горобини невежінская:
- Горобина невежінская є плодове листяних дерев або чагарник, який у висоту можуть досягати максимально 12 м. В середньому ж, доросле дерево цього різновиду горобини може виростати до 10 м.
- Коренева система у горобини даного різновиду потужна, проте розташована неглибоко. Тому режиму поливів варто приділяти особливу увагу.
- Горобина цього виду вважається довгожителем, на одному місці вона може рости до 30 років, хоча відомі дані про столітніх горобинах.
- Колір кори у горобини невежінская трохи відрізняється від кори горобини звичайної. Вона не чисто сіра, а сіро-коричнева з великою домішкою саме коричневого відтінку. При цьому кора гладка.
- Горобина невежінская відрізняється красивою формою крони, яка може змінюватися в залежності від місця зростання. Якщо посадити такий сорт горобини на відкритому сонячному місці, то крона придбає кулясте обрис. Однак при вирощуванні горобини невежінская в тіні або півтіні, можна отримати дерево з акуратною пірамідальною кроною, що стане відмінною прикрасою ділянки.
- Одним з прикрас горобини невежінская є великі непарноперисті листя, які в довжину можуть досягати приблизно 20 см. Складаються такі великі листя з 7-15 витягнутих, зубчастих по краю листочків. Листова пластина темно-зеленого кольору з більш світлою нижньою стороною, яка має невелике опушення. Восени листя забарвлюється в яскраві золотисті та оранжеві відтінки.
- Навесні серед листя починають розпускатися квіти горобини невежінская, які мають ніжний кремово-білий відтінок.
- Квіти досить непоказні і маленькі, зібрані в щитковидні суцвіття, які в діаметрі можуть бути приблизно 10 см.
- Квіти горобини невежінская мають дуже сильний, але не зовсім приємний аромат.
- Масове цвітіння горобини невежінская починається в кінці травня або на початку червня.
- Можна також відзначити самобесплодни горобини невежінская, яка позначає те, що для отримання врожаю ягід необхідно висаджувати поруч кілька дерев культури.
- Після відцвітання квітів на гілках горобини цього виду з'являються плоди, які мають форму кулі і дуже нагадують зменшену копію яблука.
- Ягоди горобини невежінская трохи більше, ніж у горобини звичайної. У діаметрі вони можуть досягати 1,5 см.
- Збирати врожай ягід можна приблизно у вересні або жовтні.
- Головною відмінністю горобини невежінская від горобини звичайної є смак ягід. Якщо у звичайній він стає солодким лише після настання морозів і їх подмораживания, то у горобини невежінская ягоди солодкі з моменту дозрівання.
- Горобина цього виду є одним з найбільш морозостійких дерев цього роду, прекрасно ставиться як до відкритої місцевості, так і до тіні. Може витримувати морози до мінус 50 градусів.
- Варто також відзначити величезну цінність цієї рослини. За вмістом вітаміну C ягоди і листя горобини невежінская можуть зрівнятися лише з лимоном і чорною смородиною. До того ж, деревину цього дерева часто використовують в господарських цілях через її міцності і твердості. Доведено, що горобина невежінская містить велику кількість фунгіцидів, тому корисно висаджувати картоплю поруч з цим деревом - його ніколи не буде вражати фітофтора.
- Ягоди горобини невежінская використовуються для приготування варення, джему, компоту, їх сушать і використовують в свіжому вигляді. З ягід і листя готують цілющі відвари і настої, які використовуються в народній медицині.
Сорти горобини невежінская - характеристика
Назва горобини невежінская є збірним, так як завдяки народній селекції було виведено кілька дуже популярних сортів горобини невежінская, які часто вирощують на своїх ділянках садівники. Розглянемо основні особливості і характеристики цих сортів плодового дерева.
- Горобина невежінская кубовая. Цей сорт горобини даного різновиду вважається, мабуть, найпоширенішим. У висоту в середньому дерево досягає приблизно 8-10 м, проте на ділянці вони виростають до більш скромних розмірів. Головною відмінністю цього сорту від інших є ягоди оранжево-червоного відтінку. За формою вони довгасті, п'ятигранні, звідси і назва «кубовая». Плоди відрізняються соковитою м'якоттю з приємним кисло-солодким смаком. Усередині ягід знаходяться дрібне насіння темного кольору. В середньому вага 100 ягід становить 50 грам.
- Горобина невежінская жовта. Ще один сорт цього виду горобини, який відрізняється великою декоративністю. Однак незважаючи на це, горобина невежінская жовта менш поширена, ніж кубовая. Дерево також відрізняється досить високим зростанням. Листя великі, непарноперисті. Цвітіння цього сорту починається в кінці весни. Збирати врожай можна приблизно в кінці вересня. Ягоди мають яскраве оранжево-жовте забарвлення, яка досить незвично виглядає на дереві горобини. Плоди горобини невежінская жовтої досить великі, мають явно помітні грані. М'якоть у ягід кисло-солодка соковита. Вага 100 ягід середнього розміру становить приблизно 50-60 грам.
- Горобина невежінская червона. Даний сорт горобини ще називають горобина невежінская солодка, так як плоди мають більш солодкий смак, ніж попередні. Сорт являє собою високе струнке дерево з пірамідальною або кулястої формою крони. Листя великі, темно-зеленого кольору. Урожай можна збирати у вересні або жовтні, все залежить від регіону зростання. Ягоди великі, округлої форми, мають яскраво-червоний відтінок. М'якоть соковита і дуже солодка. Вага 100 середніх плодів становить приблизно 60 грам.
Розмноження горобини невежінская: найпоширеніші способи
Посадити на своїй ділянці горобину невежінская - справа благородна і корисне, так як в результаті ви отримуєте не тільки декоративна прикраса, а й смачні цілющі ягоди. Саджанці горобини невежінская можна отримати самостійно, для цього необхідно знати основні моменти розмноження даної культури. Для розведення горобини цього сорту доступні кілька способів, серед яких можна виділити наступні: насіннєве розмноження, розмноження щепленням і окуліруванням, а також розмноження відводками. Кожен варіант має свої нюанси і складності, які обов'язково необхідно знати, щоб грамотно провести процес розмноження і отримати здорове і красиве дерево.
Насіннєве розмноження горобини невежінская
- Цей спосіб розмноження, мабуть, використовується набагато частіше вегетативних, так як за запевненням багатьох садівників відрізняється простотою.
- За допомогою насіння можна розмножувати тільки видові сорти горобини і найцінніші і декоративні різновиди.
- Висівають насіння зазвичай восени, тому до цього моменту їх необхідно ретельно підготувати.
- Зберіть на дереві кілька добре стиглих ягід горобини невежінская і розімніть в руках, після чого ретельно промийте насіння горобини від м'якоті під водою. Дайте насінню просохнути.
- Якщо ви висіваєте насіння під зиму, підготуйте грядку і закладіть насіння приблизно на глибину 5-10 мм. Після цього обов'язково замульчируйте грядку опалим листям.
- Висівати насіння горобини невежінская можна і навесні. Однак в цьому випадку необхідно провести стратифікацію посадкового матеріалу.
- Для цього чисті і сухі насіння спочатку замочують у воді, можна це зробити в розчині стимулятора росту.
- Далі необхідно змішати насіння з великим і чистим піском в пропорції 1: 3, після чого їх утримувати при кімнатній температурі приблизно 2 місяці.
- Потім ці насіння з піском необхідно перемістити в холодильник, наприклад, в овочевий ящик, де вони пролежать 2-3 місяці.
- Після того почнуть з'являтися перші сходи, які обов'язково необхідно рясно і регулярно поливати, розпушувати і провітрювати. А восени молоді сіянці висаджують в шкілки для дорощування.
- Пагони горобини невежінская ростуть досить швидко, при пересадці їх на постійне місце важливо дотримуватися відстань між ними, що дорівнює приблизно 3-4 метри.
- Горобина невежінская, вирощена з насіння, починає плодоношення приблизно на 3-4 рік.
Розмноження горобини невежінская щепленням
- Горобину невежінская можна розмножувати і за допомогою щеплення.
- Для підщепи найчастіше використовують горобину звичайну або ж бузину.
- Кращий час для проведення окулірування - липень або початок серпня.
- Для окулірування береться сплячий вічко.
- Садівники рекомендують прищеплювати в середині липня. Саме в цей час на підщепі добре відділяється кора, а у прищепи з'являються добре розвинені нирки.
- Найчастіше використовується щеплення за кору і бічна щеплення черешком з зарезкой в деревину. При цьому сіянець відділяється з п'ятою, а на підщепі робиться надріз в корі, куди і поміщається щепу. Після чого місце з'єднання змащується садовим варом.
- Для щеплення рекомендується брати 2-3 літні сіянці.
- Цей спосіб розмноження використовується для розведення сортових горобин для збереження їх ознак. Однак для недосвідчених садівників цей спосіб здасться трохи складним і заплутаним.
Розмноження горобини невежінская відводками
- Це ще один спосіб розмноження горобини невежінская, проте він більше підходить деревцю чи кущика, які мають невисокий зріст.
- Розмножувати відводками можна як восени, так і навесні.
- Для цього на дорослому рослині вибираються міцні і здорові паростки і пригинаються до поверхні грунту.
- Тут викопуються невеликі канавки або борозенки і в них укладаються обрані пагони. Щоб гілки не повернулися у вихідне положення, їх пришпилюють.
- Відведення присипають грунтом, залишивши на поверхні тільки верхівку. Після посадки рясно поливають і мульчують.
- Регулярно відведення необхідно поливати і розпушувати грунт, і вже через рік молода рослина можна буде відокремити від материнського і залишити його на цьому місці ще на рік для дорощування.
Підготовка перед посадкою горобини невежінская
Горобину невежінская абсолютно нескладно виростити самостійно на своїй ділянці. Головне, правильно підготуватися і провести процес посадки. Надалі від вас не буде потрібно будь-яких надзусиль, а дерево віддячить яскравим зовнішнім виглядом і багатим урожаєм корисних ягід. Перш за все, обов'язково задумайтеся над проведенням підготовчої роботи перед посадкою, від правильності проведення якої буде залежати подальший ріст і розвиток дерева.
Етап 1. Вибір і покупка посадкового матеріалу горобини невежінская
- Перш за все необхідно подбати про придбання посадкового матеріалу. Зробити це можна в спеціалізованих садових центрах або магазинах, можна також розпитати у знайомих, так як горобина є досить популярним плодовим деревом на ділянках.
- Найкраще віддавати перевагу агрофірмам, де професійно займаються розведенням рослин. Тут ви можете отримати і повноцінну консультацію про особливості вирощування і вибрати собі найякісніший і здоровий саджанець.
- Купити горобину невежінская можна як восени, так і навесні, так як цю культуру можна висаджувати в ці два періоди.
- При цьому купувати рекомендується кілька саджанців різних сортів, так як ці рослини не можуть самозапилюватися. Для цих цілей можна також використовувати горобину звичайну.
- Перед покупкою обов'язково ретельно огляньте посадковий матеріал. На саджанцях не повинно бути видимих пошкоджень, сухих гілок або ознак хвороб. Якщо купуєте саджанці з відкритими корінням - коренева система повинна бути чистою, без гнилих частин. При покупці в контейнерах звертають увагу на грунт, який повинен бути чистим і вологим.
Етап 2. Вибір місця для посадки горобини невежінская
- Горобину невежінская рекомендують висаджувати з північного або східного боку на кордоні ділянки. Це зазвичай робиться для захисту інших посадок від сильного вітру.
- Це плодове дерево достатню високу, тому важливо підібрати для нього відкрите і просторе місце.
- Прекрасно горобина невежінская зростає на відкритих сонячних місцях, однак і при посадці в півтіні ви отримаєте гарне дерево з непоганим урожаєм ягід.
- Горобина цього різновиду може рости на будь-яких грунтах, проте найкраще підібрати для неї суглинний ділянку з родючим грунтом.
- Місце посадки також має перебувати на невеликому підвищенні.
Етап 3. Вибір і підготовка грунту для горобини невежінская
- Грунт повинна бути легкою і родючою. Рекомендується садити цю культуру на легких і середніх суглинних грунтах.
- Варто уникати кислих і важких глинистих ділянок, а також піщаних, які збіднена поживними елементами.
- Ділянка для посадки повинен бути добре дренованим.
- Перед посадкою попередньо обране місце ретельно перекопується, приблизно на 2 багнета лопати, після чого на ньому забираються всі бур'яни і місце добре рихлити і дорівнює.
Технологія посадки горобини невежінская
- Висаджувати саджанці горобини невежінская можна восени або навесні, зазвичай в квітні, так як вони дуже швидко починають приживатися і рости.
- Заздалегідь підготуйте посадкові ями, які повинні розташовуватися на відстані один від одного в 3-4 метра. Ям потрібно готувати кілька, так як для отримання врожаю купується кілька саджанців різних сортів горобини невежінская.
- Розміри посадкової ями повинні бути наступні: в глибину 60-70 см і в діаметрі 90-100 см.
- На дно кожної посадочної ями рекомендується викласти шар дренажу для запобігання застою вологи. Як дренаж можна використовувати дрібні камені, гравій або чистий річковий пісок.
- Далі насипається гірка з перегною, деревної золи і суперфосфатних добрив.
- Після цього в посадочні ями поміщаються саджанці горобини невежінская і присипаються живильним грунтом таким чином, щоб коренева шийка перебувала на одному рівні в поверхнею грунту або була заглиблена на пару сантиметрів.
- Після посадки грунт навколо саджанців рясно поливають і мульчують для запобігання випаровування вологи. В якості мульчі можна використовувати торф, перегній або тирсу.
Агротехніка вирощування горобини невежінская: секрети і нюанси догляду
Догляд за горобиною невежінская не складе проблем і складнощів навіть недосвідченому садівникові. Ця культура досить невибаглива, і для отримання здорового дерева і багатого врожаю достатньо виконувати найпростіші заходи.
- полив. Горобина невежінская не відноситься до вимогливим до вологи культурам, однак і сильну посуху також не переносить. Це може позначитися на зростанні дерева і кількості плодів. Для повноцінного росту горобини цього сорту необхідно поливати саджанці на початку вегетації, потім за два тижні до збору врожаю і через два тижні після збору врожаю. Для поливу спеціально викопують канавку навколо дерева і в неї виливають воду - приблизно 2-3 відра на кожне дерево.
- Розпушування і мульчування. Розпушування грунту навколо рослини - важливий етап догляду за горобиною невежінская. Перше розпушування проводиться ранньою весною, після чого має бути приблизно 5 спушень протягом сезону. Для повноцінного росту горобини перші два-три роки грунт навколо дерев ретельно перекопують приблизно на 2 багнета лопати. Під час цього процесу в грунт додають перегній і ретельно перемішують. Це сприяє насиченню коренів поживними речовинами.
- Підживлення горобини невежінская. При систематичних підгодівлі горобина невежінская росте краще і дає багатий урожай. Зазвичай протягом сезону підгодівлю проводять три рази. Перший раз добрива вносять навесні. В якості добрив застосовують перегній і 50 грам аміачної селітри. Другу підгодівлю проводять на початку літа з використання настою коров'яку. Третій раз горобину невежінская підгодовують в кінці літа і додають під дерева півлітра деревної золи і суперфосфат.
- обрізка. Обрізати горобину невежінская рекомендується через 5 років після посадки. В цей час дерево встигне сформувати крону. Під час обрізки видаляють всі пошкоджені гілки і зламані, а також вкорочують бічні пагони, а центральний стовбур вкорочують лише трохи.
- Підготовка до зими. Горобина невежінская вважається морозостійким деревом, яке прекрасно витримує морози до мінус 50 градусів. Тому спеціального укриття воно не вимагає.
Горобина невежінская - фото
Горобина невежінская - красиве і всім знайоме плодове дерево, яке не тільки прикрашає ділянку, а й дарує великий урожай смачних і корисних ягід.