Терн - плодова рослина підродини Сливові сімейства Рожеві. Його часто називають терном, вівсяної сливою, терносливи, Тереном. Назва цього колючого чагарнику має праслов'янські корені і в перекладі звучить «колючка». Він вважається батьком усіма улюбленої сливи і володіє хорошими поживними і лікувальними властивостями. З давніх-давен народи готували з його ягід смачне вино і ароматний сік, а з листя і гілок - тонізуючий чай. Чи не втратився інтерес до цього деревця і в наш час. Терн можна часто зустріти на присадибних ділянках, в парках, диких посадках. Ця рослина практично не потребує догляду, при цьому добре плодоносить.
Опис і сорти терну
- Чагарники терну можна зустріти по всьому Європейському континенту, в Північній Африці, в Сибіру. Улюблені місця терну - лощини, лісові галявини, узбережжя річок і озер, яри. Він швидко розростається і незабаром утворює непрохідні куртини.
- А тернина - колючий чагарник скромних розмірів. Його максимальне зростання - 3 м. Молоді чагарники мають оксамитові пагони, кора на них відрізняється темно-червоним відтінком. Деревина терну досить міцна, а його коренева система глибока і потужна.
- Цвітіння терну передує розпускання листя. Квіточки поодинокі, їх пелюстки біло-рожеві, а пильовики яскраво-жовті, величина квіточки - 2 см в діаметрі.
- Цвітіння терну рясне і тривале. У пік цвітіння кущ вбирається в мереживні вбрання білого кольору. Спостерігати це дивне явище можна в квітні-травні. У цей момент бджоли запилюють квіти, завдяки чому чагарник дає багаті плоди.
- Після цвітіння терен змінює своє біле вбрання на яскраво-зелений: розпускається городчато-пилчасті листя, яка кріпиться на коротеньких черешках.
- Плоди чагарнику дозрівають до початку вересня. Як правило, плодоносить тільки 3-5 гілок, які активно цвіли навесні.
- Плід терну - кругла костянка з синьо-чорною шкіркою з восковим нальотом. Плодоношення настає на третій рік. Середній урожай з однієї рослини - 11-15 кг.
- Залежно від сорту плоди терну мають різний смак. М'якоть плоду ніжно-зелена, легко відділяється від щільної кісточки.
Сорти терну:
- Сладкоплодний ТСХА - ароматні темно-сині плоди з солодким смаком без терпкості;
- Жовтоплідний - м'якоть ароматна, пофарбована в жовтий колір, солодка на смак;
- Крос №1 - чагарник середніх розмірів, плоди чорно-фіолетові, солодко-терпкі, їх середня вага 8 г;
- Крос №2 - круглі синьо-фіолетові плоди з ледь відчутним терпким присмаком. М'якоть соковита, солодко-кисла;
- Абрикосовий - плоди ніжного бузкового-червоного кольору з абрикосовим смаком;
- Запашний - плоди з фіолетовою шкіркою і жовтою м'якоттю. Вони кисло-солодкі, терпкість відсутня, аромат нагадує суницю;
- Шропшірская - гібрид з плодами, смак яких нагадує мед;
- Чорнослив - плоди сині з жовтим або червоним відтінком, на смак в міру кислі;
- Садовий №2 - відмінний сорт з ароматними плодами кулястої форми.
Вирощування терну
Щоб виростити смачний терен, необхідно знати всього лише кілька правил. Саме їх ми і розглянемо нижче.
Терн, терміни посадки і вибір місця
- Кращий час посадочних робіт - весна. Однак зазначимо, що підготувати місце для терну на ділянці необхідно ще восени, щоб грунт в ямі нормально усталилася і осіла. Вносять золу, компост, трохи сечовини і перегною. Якщо грунту кисла, додатково вносять вапно, оскільки терен воліє нейтральний рівень pH. Грунт для терну годиться глинистий, сухий, навіть піщаний або трохи засолений.
- Вибираючи місце під посадку, можна не турбуватися щодо рясних талих вод - терну вони не страшні. Єдине, що потрібно виключити - важка і надмірно вологий грунт, яка може стати причиною обмороження кореневища терну. Хоча навіть вимерзлими чагарник легко відновлюється.
- Знову ж правильним вибором стане сонячне місце, де грунт поживна, нейтральна, середнього ступеня вологості. Також допускається посадка терну в півтіні.
Посадка терну
- Для посадки краще використовувати дворічні екземпляри.
- Готують яму глибиною 60 см.
- Для опори в центрі закріплюють дерев'яний кілок.
- Оскільки кореневище терну стрімко розростається, яму закривають шифером по периметру.
- Деякі городники радять за тиждень до посадки висипати на дно ями яєчні шкарлупки (їх необхідно попередньо збирати).
- В яму насипають підготовлену грунтосуміш у вигляді горбка. Її готують з садової землі, суперфосфату, компосту і сухого калійного добрива.
- Потім занурюють саджанці на горбок, розправляють коріння і прикопують.
- Кореневу шийку залишають на рівні 3 см над землею.
- Далі пристовбурні кола захищають земляним бортиком і проводять рясний полив з використанням 30 л води. Потім грунт мульчують перегноєм.
- По завершенні посадочних робіт саджанець прив'язують до опори.
- Після посадки терну його пагони вкорочують, щоб забезпечити вдале укорінення.
- Якщо проводиться групова посадка, між саджанцями дотримуються відстань 1.5-2 м.
Догляд за терном
Догляд за терном досить скромний. Його, як і інші чагарники, необхідно час від часу поливати, обрізати, захищати від бур'янів і не забувати про підгодівлі. Також необхідно вчасно збирати врожай. Готувати терен до зими не потрібно.
Полив і підгодівля терну
- Спочатку, після посадки у відкритий грунт, терен поливають щотижня. Через пару тижнів полив скорочують до двох разів на місяць.
- Коли молодий кущик рушить в зростання і обзаведеться великою кількістю листочків, полив мінімізують.
- Терн проявляє небувалі посухостійкі властивості, тому в літній час не потребує збільшення поливу, а якщо часто йдуть дощі, то полив зовсім не потрібен. У разі тривалої посухи можна провести разовий полив об'ємом 30 л.
- Щоб урожай був багатий, терен щорічно підгодовують. Можна вносити в пристовбурні кола відро перегною.
Обрізка терну
- До моменту активізації руху соку, ранньою весною, гілки терну обрізають. Видаляють засохлі, поламані, підмерзлі гілки.
- Цей чагарник схильний до загущення крони, тому проводять формуючу обрізку. У молодих тернику залишають кілька плодоносних гілочок, а всі інші безжально зрізають під корінь.
- Осіння обрізка - вимушений захід, коли частина пагонів уражається хворобами або шкідливими комахами. Якщо в ній виникла необхідність, гілки видаляють після того, як тернослива скине листя.
Збір і заготівля терну
Листя терну заготовляють в середині літа, після цвітіння. Вони використовуються для приготування трав'яних чаїв, вітамінних відварів. Їх висушують на відкритому повітрі і зберігають у полотняних мішечках.
Плоди збирають у вересні-жовтні. В день збору врожаю повинна бути суха сонячна погода. Плоди перебирають, розкладають по дощатим скриньках і зберігають в приміщенні з хорошою вентиляцією.
Шкідники і хвороби терну
Тернослива володіє хорошою стійкістю до хвороб. Лише зрідка чагарник уражається сірою гниллю. Грибок потрапляє на товкач і поширюється по всій рослині. В результаті листя забарвлюється в коричневий колір, зупиняється плодоношення, а достигли плоди тріскаються і гниють. Щоб вилікувати терен, його необхідно обприскати фунгіцидною препаратом. На початку весни, коли ще холодно, можна використовувати розчин Хорусу, в теплу погоду - мідний купорос.
Небезпечні шкідники терну - колонії попелиці. Комахи харчуються соком рослини, викликаючи деформацію надземної частини і пожовтіння листя. Крім того, тля часто переносить вірусні хвороби, що не піддаються лікуванню. Для знищення попелиці проводять 2-4 обробки одним з цих препаратів - Актара або Актеллік.
Розмноження терну
Розмножується терен насінням:
- Посів насіння проводять в першу декаду вересня.
- Кісточку витягають з достигли плода.
- Потім кісточку висаджують на глибину 60 мм, поливають.
- Якщо посадку кісточки проводять навесні, її обов'язково стратифицируют протягом місяця на холоді.
- Після посадки поверхню грунту накривають плівкою, а після появи сходів укриття знімають.
- Через два роки сходи можна пересадити.
Також можна провести живцювання терну:
- Навесні на чагарнику зрізують кілька живців. На них повинно бути 5 нирок.
- Живці поглиблюють в родючий грунт, насипаний в контейнер.
- Ємність бажано розмістити в парнику. Якщо ж вона розташована на вулиці, держак накривають ковпаком з пластика.
- Живці часто поливають, підживлюють протягом літа.
- До осені живці укорінятимуться і стануть повноцінними кущиками, які вже можна буде пересадити у відкритий грунт.