Слива, посадка і догляд

Слива, посадка і догляд

Смачна, ароматна і соковита слива ... Чудово мати у себе в саду хороше плодоносні деревце сливи. Але щоб отримати смачний урожай, доведеться докласти зусиль і максимум старанності. І тільки після цього зливу віддячить вам своїми щедрими дарами. Будь-яка господиня обов'язково знайде застосування зливі. Дуже широке використання вона отримала не тільки у вживанні в їжу в свіжому вигляді, але і в консервуванні, кулінарії. Що може бути приємніше і корисніше, ніж випити холодної взимку смачний компот зі смаком і ароматом літнього саду? Не бійтеся труднощів у вирощуванні цього плодового дерева. У даній статті ми докладно розберемо найвідоміші різновиди і сорти сливи, тонкощі її вирощування на садовій ділянці, секрети догляду за цим деревцем і багато чого ще корисного. Так як слива - це досить поширене плодове дерево в нашому кліматі, то кожен садівник має свої секрети і «трюки» для збору якісного врожаю. Молодим і недосвідченим господарям залишається тільки прислухатися до таких порад і набиратися майстерності.

Слива: опис зовнішнього вигляду і фото

Слива поширена головним чином в помірних і північних широтах. Належить до сімейства розоцвітих. Слива була отримана при схрещуванні терну і аличі. Має прості з зубчастим краєм листя і квітки рожевого або білого кольору. Дуже популярна серед садівників своєю хорошою врожайністю і невибагливістю до грунту і клімату.

Слива, посадка і догляд Слива, посадка і догляд Слива, посадка і догляд

Слива, посадка і догляд

Слива, посадка і догляд Слива, посадка і догляд Слива, посадка і догляд Слива, посадка і догляд Слива, посадка і догляд Слива, посадка і догляд

10 фактів про користь сливи

Завдяки своєму корисного складу зливу застосовується не тільки в кулінарії, але і в медицині і навіть косметології. Що ж такого корисного і цінного міститься в звичайній і такої звичної для нас зливі? Слива багата такими елементами і вітамінами:

  • харчові волокна;
  • вільні органічні кислоти;
  • калій;
  • кальцій;
  • натрій;
  • фосфор;
  • йод;
  • магній;
  • цинк;
  • хром;
  • фтор;
  • провітамін А;
  • вітаміни В1, В2, В6, РР, Е

Слива, посадка і догляд

Саме такий багатий склад в поєднанні з чудовим смаком робить сливу справжнім джерелом корисних властивостей.

  1. Слива - натуральне проносний засіб.
  2. Слива - помічник у виведенні «шкідливого і поганого» холестерину.
  3.  Слива - натуральний засіб при лікуванні гіпертонії.
  4. Слива - засіб виведення зайвих солей з організму, корисна при хворобах нирок.
  5. Листя сливи використовують як натуральне ранозагоювальний засіб.
  6. Слива - хороший джерело кальцію при атеросклерозі і захворюваннях серця.
  7. Слива чудово очищає кров і виводить жовч.
  8. Слива - помічник в лікуванні захворювань, пов'язаних з обміном речовин.
  9. Кора сливи має жарознижувальну дію.
  10. Слива допомагає повернути шкірі пружність і еластичність і тому широко використовується в косметології.

Різноманіття сортів сливи

Зливи розрізняються кольором своїх плодів, формою, величиною і смаковими характеристиками. Сорти сливи традиційно поділяють на ранньостиглі, середньостиглі і пізньостиглі. Ранньостиглі сорти дозрівають вже на початку літа. Серед таких сортів найпопулярнішими є:

  • Нагорода Нёманская;
  • Липнева;
  • Зарічна рання;
  • Медова біла;
  • скороплодная.

Середньостиглі сорти дозрівають в середині літа. Зливи цих сортів дуже цінуються садівниками за їх насичений смак. Саме такі сливи найчастіше використовуються в кулінарії і для консервування. Найулюбленішими сортами садівників є:

  • Ромен;
  • Сувенір Сходу;
  • Венера;
  • Пердрігон;
  • яєчна;
  • Единбурзька і ін.

Слива, посадка і догляд

Пізні сорти сливи дуже часто володіють такою якістю, як морозостійкість. Вони можуть більш тривалий час зберігається. Господині часто заготовляють з них джеми, варення і компоти на зиму. Найвідомішими сортами пізніх термінів дозрівання є:

  • Емпресс;
  • Президент;
  • Стенлі і ін.

При виборі саджанців сливи для посадки на своїй ділянці необхідно вивчити хоча б мінімальне опис сорту, щоб знати його терміни дозрівання, особливості догляду, смакові якості і т.д.

Як виростити сливу в своєму саду

Крок 1. Вибираємо саджанець

До посадкового матеріалу завжди дуже високі вимоги. Адже від його якості буде залежати врожайність і здоров'я вашого майбутнього дерева сливи. Краще купувати саджанці в спеціалізованих розплідниках, які мають всі сертифікати якості саджанців. Завжди звертайте увагу на наступні характеристики;

  1. Саджанець повинен продаватися з максимально добре защізённой кореневою системою. Краще, якщо вона буде закритою, тобто в землі.
  2. Коріння ні в якому разі не повинні бути сухими.
  3. При транспортуванні саджанця з відкритою кореневою системою обов'язково потрібно її обернути вологою тканиною і поліетиленом, соломою.
  4. Коріння повинні досягати довжини в 40 см.
  5. Коренева шийка повинна бути чистою і без пошкоджень.
  6. Основні гілки повинні досягати довжини в 50-60 см.
  7. Товщина саджанця - 2,5 см.

Слива, посадка і догляд

Крок 2. Вибираємо місце

Грунт для сливи повинна бути головним чином родючої і пухкої. Перезволожені почви- це не кращий варіант для цього плодового дерева. Тому, обов'язково враховуйте глибину протікання ґрунтових вод. Краще, якщо вони будуть не менш, ніж на 1,5 м від поверхні. Слива не дуже любить затінені місця. Якість плодів буде тільки страждати від цього. Якщо грунт надмірно кисла, то проводиться обов'язкове вапнування. Зливи починають зацвітати дуже рано, раніше багатьох садових дерев. Небажаним буде занадто низинне місце для посадки, тому що саме там можливі заморозки матимуть найбільшу силу. Виберіть сонячний, захищений від вітру і від тіні інших садових дерев.

Крок 3. Вибираємо час для посадки

В принципі, сливу можна садити як навесні, так і восени. Все залежить від конкретних кліматичних умов. Якщо осінь не дуже холодна, то можна посадити саджанці і в осінню пору. Але в помірних широтах, де відмінності між сезонами дуже різання, краще вибирати весну для посадки сливи. Справа в тому, що саджанці просто не встигнуть добре вкоренитися, як їх уже зустрінуть суворі заморозки.

Слива, посадка і догляд

Крок 4. Підготовка посадкової ями і посадка

Технологія посадки саджанця сливи не сильно відрізняється від посадки подібних садових дерев. Який би родючою не здавалася вам земля на вашій ділянці, краще її спеціально удобрити і підготувати. Отже, дотримуйтесь наступної послідовності дій при посадці сливи:

  1. Викопуємо посадкову яму. Краще зробити це заздалегідь, приблизно за 2 тижні до посадки, щоб земля могла добре осісти. Розміри ями - 60 * 60 * 60.
  2. Викопану землю перемішують з перегноєм у співвідношенні 2: 1, засипаємо отриманою сумішшю яму.
  3. У цент ями вбиваємо міцний кілочок, який буде майбутньої опорою для ще не зміцнився саджанця.
  4. Саджанець підв'язують до кілка з північної його сторони.
  5. Коренева шийка повинна знаходиться вище поверхні землі на 5-7 см.
  6. Поступово засипають коріння звичайної землею без добрива, ретельно розподіляючи грунт між країнами для заповнення всіх повітряних пустот.
  7. Саджанець обов'язково рясно пролити водою і замульчувати поверхню землі торфом або компостом.

Слива, посадка і догляд

Уважно ставтеся до правильної послідовності дій при посадці. Це все позначиться на вашому врожаї. Чи не намагайтеся внести якомога більше добрив в посадкову яму. Такий насичений «коктейль» з таких, здавалося б, корисних елементів може обпалити коріння або простимулювати ріст пагонів, але не плодів. Деякі сорти сливи вимагають підтримки у вигляді кілочка протягом перших 2-ух років. Не використовуйте жорсткі перев'язувальні матеріали. Дріт може врізатися в ніжну кору молодого саджанця.

Тонкощі догляду за сливою в різні сезони

Слива, як і будь-яке інше садове дерево, вимагає догляду, який має в кожному сезоні свою специфіку. Якщо ви зайнялися вирощуванням плодових дерев і мають намір отримати хороший урожай, то вам доведеться попрацювати.

Особливості догляду за сливою навесні

Яких же робіт і заходів по догляду вимагає зливу навесні? Ось найосновніші ваші дії:

  1. Зняття «утеплювача». Після того, як встановляться більш-менш тепла погода, слід зняти зимовий утеплювач зі стовбурів дерев.
  2. Санітарна обрізка. Це обов'язкова процедура практично для всіх садових дерев, яка спрямована на видалення деформованих після зими гілок, на формування крони і омолодження дерева.
  3. Побілка. Основною метою побілки стовбура сливи є профілактика сонячних опіків яскравим весняним сонцем.
  4. Обробка засобами від шкідників. Деякі шкідники могли замовити в грунті, снігу, і дерево обов'язково потрібно від них захистити, щоб уникнути подальшого зараження. Для сливи дуже ефективним будуть різного роду обприскування.
  5. Підживлення. Навесні дерево потребує азотних і мінеральних добривах.

Слива, посадка і догляд

Особливості догляду за сливою влітку

  1. Регулярний полив. Слива дуже любить вологу. У посушливий час їй знадобиться від 3 до 5 відер води. Поливати слід рано вранці або пізно ввечері, після заходу сонця.
  2. Огляд дерев. Огляд слід проводити з метою виявлення захворювань і шкідників. Чим раніше ви помітите, тим легше і швидше зможете допомогти зливі.
  3. Підживлення. Підгодовувати сливу в літній сезон потрібно обов'язково. Дерево витрачає багато своїх сил і йому потрібна підтримка. Позакореневе підживлення азотними добривами повинні бути не менше 3 разів за сезон. Решта підгодівлі з відсутніми елементами потрібні в разі необхідності, якщо є ознаки, що дереву їх не вистачає.

Слива, посадка і догляд

Особливості догляду за сливою восени

  1. Підживлення. Восени виключаються азотні добрива, а використовуються тільки мінеральні.
  2. Утеплення стовбурів. Сливу обов'язково потрібно підготувати до низьких температур і захистити ствол від гризунів і зайців. Для цих цілей можна використовувати руберойд або навіть колючий дріт.
  3. санітарна обрізка.
  4. Збереження посадкового матеріалу. Якщо у вас є саджанці, які ви хочете зберегти, то їх можна прикопати в теплиці на зиму, або помістити в ящики з землею і зберігати їх в прохолодному приміщенні - підвалі, погребі.

Слива, посадка і догляд

Особливості догляду за сливою взимку

Зимовий догляд не такий різноманітний, як в інші пори року. Від вас буде потрібно тільки періодичний контроль за станом «утеплювача» на штамбах і струшування снігу з гілок. Сніг потрібно струшувати для того, щоб під час відлиги він не пошкодив ніжні гілки своєю вагою.

Деякі особливості догляду за білою, жовтою і колоновидною сливами

  • Біла слива або «альбіноси» не мають якогось особливого догляду, відмінного від догляду за звичною синьою сливою. Єдиним моментом відмінності є те, що плоди у білій сливи не потрібно проріджувати, як у синьої. Цей різновид сливи тепер не дуже урожайна на велику кількість плодів.
  • Жовта слива вимагає практично ідентичного догляду, як і за синьою сливою. Можливо, їй знадобиться підв'язування розлогих гілок.
  • Колоновидна зливу має досить специфічну форму і близьке до поверхні розташування гілок. Плоди обов'язково потрібно проріджувати, щоб не перевантажувати дерево і утеплювати на зиму пристовбурні кола.

Слива, посадка і догляд

Прийшов час збору врожаю сливи. Про що потрібно знати

Отже, настав найсолодше час - час збору довгоочікуваного врожаю. Що ж може бути складного і незрозумілого в цьому процесі? Просто зірвав сливу і все. Але не все так просто. Особливо, якщо ви хочете зібрати урожай для продажу, транспортування або тривалого зберігання. Щоб максимально правильно зібрати урожай, дотримуйтесь наступних правил збору:

  1. Ні в якому разі не трусіть дерево з метою осипання всіх плодів на землю. Ніжні сливи просто «подавляться» і втратять свій естетичний зовнішній вигляд. Такий спосіб збору може бути оправлан лише в тому випадку, якщо ви збираєтеся з'їсти все сливи відразу ж.
  2. Плоди дозрівають не одночасно. Збирати врожай потрібно в 2-3 підходу. Орієнтуйтеся на ступінь зрілості слив.
  3. Якщо ви хочете транспортувати урожай, то знімайте сливи прямо з гілочками і якомога менше торкайтеся до плодів, щоб не пошкодити захисний шар воску.
  4. Зливи починають збирати з нижніх гілок, рухаючись з кінця гілки до стовбура. До самих верхніх гілок вам допоможе дістатися сходи або драбина.
  5. Якщо ви збираєтеся зберігати сливи, то вам знадобляться ящики для їх зберігання. Їх потрібно вистилати папером і укладати туди плоди в один ряд. Зберігатися сливи можуть в спеціально створених умовах (прохолодне, темне приміщення з температурою 0-2 градуси і вологістю 85%) протягом 2 місяців. Звичайно, все залежить від сорту.
  6. Не займайтеся збором врожаю у вологу або дощову погоду. Помічено, що урожай, зібраний в суху погоду, зберігається набагато краще.
  7. Не поспішайте викидати потріскані або переспілі плоди. Вони завжди стануть у пригоді для приготування джемів, варення, начинки для пирогів, компотів і т.д.

Слива, посадка і догляд

Обрізка сливи. Чи так це необхідно?

Деякі початківці садівники вважають, що обрізка - це не зовсім важлива частина догляду за сливою і її можна знехтувати. Але це глибока помилка. Слива, яка жодного разу не піддавалася обрізку, з часом перетвориться на безформну, «кошлате», з гілками, що ростуть під гострим кутом, дерево. Сильно загущена крона буде перешкоджати дозріванню повноцінного врожаю.

Слива, посадка і догляд

Обрізка зливу потрібна для:

  • забезпечення головного положення центральної гілки;
  • підтримка ієрархії гілок;
  • забезпечення рівномірного зростання нових гілок;
  • забезпечення доступу сонячного світла в достатній кількості для кожного куточка крони;
  • запобігання загущенности гілок і можливих ситуацій облому гілок під вагою інших гілок.

Молоді сливи потребують обрізку в період спокою - навесні, до моменту набрякання бруньок. Дорослі ж дерева добре переносять обрізку як навесні, так і влітку, восени, і навіть взимку.

Не бійтеся труднощів у вирощуванні сливи. Ця садова красуня обов'язково віддячить вам смачним і багатим урожаєм за всі ваші старання і старанності. Успіхів в садівничому справі!