» » » Унаби китайський фінік, посадка і догляд

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

Ще пару десятків років назад в садах і присадибних ділянках можна було зустріти лише звичні всім плодові дерева типу яблунь і груш. Однак в останні роки це перестало бути актуальним. Сучасні садівники прагнуть знайти саджанці більш цікавих, які б служили в якості незвичайного елемента ландшафтного дизайну і давали корисні і смачні плоди. Саме до таких культур належить унаби або китайський фінік.

Ця рослина отримало безліч назв по всьому світу, його навіть можна назвати рекордсменом в цьому питанні. Все пов'язано з високою популярністю дерева унаби, яке люди полюбили за величезну користь плодів. Китайський фінік унаби, посадка і догляд за якими на території Росії не складає особливих труднощів, здатний стати головною прикрасою саду, а також джерелом вітамінів і цілющих плодів.

У цій статті розглянемо особливості дерева життя унаби або китайського фініка, наведемо опис популярних сортів цієї культури. Відзначимо важливі моменти посадки і догляду за унаби.

Особливості та опис унаби

Китайський фінік унаби є листопадним плодовим деревом роду Зизифус і сімейства крушинових. Як уже зазначалося, ця рослина вигідно відрізняється від інших плодові за кількістю назв, які давалися унаби по всьому світу. Більш науковою назвою вважається зизифус - це латинське слово, прийняте в біологічній класифікації рослин. Крім цього дане плодове дерево називають китайським фініком через схожість його плодів зі справжніми фінами, ююба, жужуба. На території Китаю рослина отримала назву цзао, в Індії можна почути назву бер або ююба, в Афганістані - Анаб або Анапа.

Природним ареалом проживання цього субтропічного плодового дерева вважається територія Китаю, де його почали культивувати близько 4000-6000 тисяч років тому. Історія вирощування унаби, зизифус або китайського фініка відносить нас далеко в минуле, коли це плодове дерево допомагало виживати багатьом народам. В ті часи не було звичних нам зернових культур, тому унаби використовувався для приготування хліба та інших продуктів. У всі часи ця рослина воліло рости на тропічних і субтропічних територіях, однак багато археологічних і палеонтологічні розкопки доводять, що дуже схожі рослини зустрічалися навіть на території Гренландії.

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

Крім території Китаю, дикорослі дерева унаби можна зустріти в Монголії, Маньчжурії, Узбекистані, Туркменії, Таджикистані, на Кавказі. У культурі поширення цієї рослини більш широке. Унаби або китайський фінік можна зустріти в садах на території Південної Європи, Північної Африки, Північної та Південної Америки, південної частини Росії і України. В останні роки все частіше унаби вирощується в більш прохолодних регіонах.

Всього існує близько 80 видів зизифуса або унаби, серед яких самим цілющим і популярним вважається Зизифус справжній або ююба, китайський фінік.

Опис китайського фініка унаби:

  • Унаби є субтропічна листопадне плодове дерево, яке за своїм зовнішнім виглядом дуже схоже на лимонне дерево, а за формою і розмірами плодів - на фініки. Звідси і народна назва рослини - китайський фінік.
  • У висоту рослина може досягати приблизно 3-8 м, при вирощуванні в зимових садах і домашніх умовах можна отримати невелике деревце до 1,5-2 м.
  • Унаби має велику, сильно розгалужену кореневу систему, яка розростається вертикально і дає велику кількість кореневої порослі. Тому часто можна зустріти китайський фінік, зростаючий в формі невеликого розлогого куща.
  • Крона рослини дуже розлога, пірамідальна або широкопирамидальная.
  • Стовбур дерева покритий темно-сірою корою, вигнуті пагони мають червонувато-коричневий відтінок. Відмінною особливістю деяких дикорослих і садових видів і сортів унаби є наявність колючок на пагонах, які з віком зникають.
  • Ще однією відмінною особливістю зизифуса або унаби є наявність іншого виду пагонів, на яких формується листя. Ці пагони прямі і мають яскравий зелений колір. Під час активного росту нагадують складний лист з великою кількістю плодів, які також формуються на цих пагонах. Восени зелені пагони опадають разом з листям.
  • Листя рослини розташовані на зелених пагонах очередно. За своїм зовнішнім виглядом вони довгасті, з блискучою і шкірястою поверхнею. У довжину можуть досягати приблизно 6 см. Нагадують лисяча лимонного дерева.
  • У період цвітіння, яке починається в травні і може тривати до одного місяця і довше, дерево китайського фініка покривається маленькими квіточками, діаметр яких становить приблизно 30-40 мм. Квіти мають жовто-зелений відтінок і зібрані в невеликі суцвіття по 2-5 штук.
  • Плоди унаби китайського фініка дуже схожі на плоди фінікової пальми. Вони мають довгасту овальну форму, злегка грушоподібної. Плід за класифікацією є кістянкою, в довжину може досягати приблизно 3-6 см, а в діаметрі 1-3 см.
  • Коли плід унаби дозріває, він набуває темно-червоний або коричнево-жовтий відтінок. За смаком вони солодкі і соковиті.
  • Унаби є довгожителем, зустрічаються екземпляри, які ростуть на одному місці понад 300 років. Однак варто пам'ятати, що активно плодоносить ця рослина в перші 40-50 років.
  • Відрізняється хорошою посухостійкістю і морозостійкістю. Можна вирощувати на територіях, де бувають морози до -30 градусів. Однак для закладки плодів температури повинні бути високими.

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

Цілющі властивості унаби китайського фініка

З давніх часів дерево унаби цінувалося за свої корисні властивості. Плоди цієї рослини вважаються універсальним продуктом для лікування багатьох захворювань і усунення їх симптомів. У складі плодів знаходиться велика кількість сухих речовин, завдяки чому їх можна використовувати не в якості солодкого делікатесу, а харчовий продукт з високою калорійністю. За своєю калорійності вони порівнянні з хлібом. Плоди також містять просто величезна кількість вітамінів, мінералів, мікроелементів, пектинів і антибіотиків. Присутні також в складі амінокислоти, 7 яких є незамінними. Багато у плодах калію, заліза, йоду. Сушені або в'ялені плоди китайського фініка можуть допомогти при різних захворюваннях:

  • Можна використовувати для зниження тиску.
  • Покращує функцію шлунково-кишкового тракту.
  • Використовується при лікуванні шкірних захворювань.
  • При атеросклерозі допомагає зменшити утворення бляшок.
  • Відвари з плодів можна використовувати для лікування затяжного кашлю.
  • Допомагають поліпшити стан порожнини рота.
  • Плоди покращують діяльність сечовидільної системи.
  • Беручи плоди унаби, ви можете позбутися від зайвої нервозності і тривожності.
  • Покращує роботу серця і шлунка.
  • Під час бутонізації листя унаби містять велику кількість вітаміну C. Китайці з давніх часів відгодовували ними шовкопрядів, які давали волокно високої якості.
  • Жування листя унаби або китайського фініка на час прибирає смакові відчуття.
  • Кора і коріння містять до 9% дубильних речовин, які використовуються для фарбування твердих шкір і шовкових тканин.
  • Цінним також є і деревина унаби. Вона являє собою тверду і щільну породу яскраво-жовтого кольору з червоною серцевиною. Використовується для виготовлення музичних інструментів та цінних різьблених речей.

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

Популярні сорти унаби китайського фініка

Зизифус або унаби налічує приблизно 80 різних видів, серед яких найбільш популярний ююба або китайський фінік. Сьогодні в садівництві використовуються сорти унаби різного походження: китайського, російського, европейского.Все сорти зизифуса відрізняються розміром і кольором плодів, їх смаковими характеристиками. Відмінності є також в умовах вирощування та догляду, а також в рівні морозостійкості. Розглянемо опис деяких вітчизняних і китайських сортів унаби китайського фініка.

Всі сорти цієї рослини можна розділити на групи по терміну дозрівання:

  • ранні сорти - дозрівання плодів настає в кінці вересня або на початку жовтня;
  • середні - дозрівання плодів припадає на середину жовтня;
  • пізні сорти - плоди дозрівають з кінця жовтня по початок січня.

Також сорти можна розділити за розмірами плодів:

  • Сорти з дрібними плодами - розмір одного плоду становить менше 5 грам.
  • Среднеплодние сорти - вага одного плоду може становити приблизно 5-10 грам.
  • Сорти з великими плодами - вага одного плода становить понад 10 грам.

Опис сортів унаби:

  • Сорт «Я Цзао». Це сорт унаби китайського походження. Купити унаби китайський фінік Я Цзао можна в будь-якому районованих розпліднику. Являє собою сильноросле і розлогі дерева. Плоди можуть бути як дрібними, так і середніми. Вага одного в середньому становить 4,4-7,6 грам. Плоди за формою довгасті, овальні зі злегка загостреною верхівкою. За смаком солодкі і дуже соковиті з невеликою кислинкою. М'якоть плодів зелена, а поверхня червонувато-коричневого кольору. Головною перевагою цього сорту є висока врожайність, яка становить приблизно 140 ц / га. Сорт відноситься до групи сортів середнього періоду дозрівання, що іноді заважає висаджувати ці рослини в більш холодних районах. Плоди можна використовувати в свіжому вигляді, а також можна готувати варення, джеми, компоти.
  • Сорт «Та-ян-Цзао». Також сорт китайського походження. Його ще називають Китайський 1. Є одним з найкращих великоплідних і високоврожайних сортів. Сорт вважається раннім, дозрівання плодів настає приблизно до кінця вересня. Відрізняється великими плодами, вага одного може становити приблизно 18-50 грам. На територію Росії потрапив в 30-ті роки минулого століття з США. Плоди за формою трохи подовжені грушоподібні. Поверхня червонувато-коричневого кольору, шкірка тонка і блискуча. М'якоть плодів трохи борошниста і сухувата, за смаком дуже солодкі. Використовуються в свіжому вигляді і для переробки.

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

  • Сорт «Китайський 2А». Цей сорт китайського походження завезений на територію Росії з США в 30-х роках минулого століття. Вважається відмінним великоплідних сортом. По термінах дозрівання плодів є середнім. Вага плодів може становити приблизно 10-25 грам. За формою плоди овальні і злегка витягнуті. Колір шкірки темно-червоний і навіть каштановий. М'якоть зеленого кольору, пухка і дуже соковита. За смаком плоди солодкі з невеликою приємною кислинкою.
  • Сорт «Сініті». Це сорт селекції Нікітського ботанічного саду. Відрізняється плодами середнього розміру, вага одного може складати приблизно 5-6 грам. За формою плоди довгасто-округлі з кремовою м'якоттю і щільною блискучою шкіркою. За смаком кисло-солодкі. По термінах дозрівання цей сорт можна віднести з раннім, так як плоди починають дозрівати на початку вересня.
  • Сорт «Коктебель». Цей сорт також відноситься до селекції Нікітського ботанічного саду. На сьогоднішній день вважається найбільш великоплідних сортом, вага одного плоду може становити 50 грам. За формою плоди округлі з невеликими горбками зі світло-каштанової шкіркою. М'якоть зеленуватого кольору, по пухкості середня, соковита і кисло-солодка. Дозрівання плодів настає приблизно в кінці жовтня. Відрізняється високою врожайністю, в 12 років дерево здатне давати 81 кг плодів.
  • Сорт «Південець». Відноситься до сортів раннього терміну дозрівання. За формою плоди довгасті і овальні, трохи розширюються у одного підстави. М'якоть пухка і трохи борошниста, поверхня плодів світло-коричневого відтінку. За смаком плоди кисло-солодкі. Сорт відрізняється високою врожайністю - приблизно 140 ц / га.
  • Сорт «Радянський». Цей сорт був отриманий в Таджикистані. Є великоплідних сортом з високою врожайністю. Вага одного плоду в середньому становить приблизно 11-20 грам. За формою плоди довгасті зі світло-коричневої шкіркою. М'якоть щільна і соковита, на смак дуже солодка з невеликою кислинкою. Єдиний недолік - плоди можуть розтріскуватися на дереві.

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

Розмноження унаби китайського фініка: найпоширеніші способи

Унаби або китайський фінік можна розводити самостійно на своїй ділянці. Для цього підходить кілька способів: насіннєве розмноження, укорінення живців, розмноження кореневою порослю, щепленням і окуліруванням. Кожен з варіантів має свої особливості, які обов'язково необхідно враховувати для отримання міцного і плодоносному дерева.

Насіннєве розмноження унаби

  • Насіннєве розмноження можна використовувати для виведення дрібноплідних сортів унаби. До того є велика ймовірність, що насіння будуть погано сходити, та й плодоношення почнеться значно пізніше.
  • За допомогою кісточки також найчастіше вирощують підщепу для проведення розмноження за допомогою щеплення. На такі підщепи зазвичай щеплять живці або очі великоплідних сортів.
  • Перш за все необхідно заготовити посадковий матеріал - кісточки стиглих плодів. Для цього потрібно дочекатися повного дозрівання плодів на дереві - це доводитися приблизно на вересень-жовтень. Далі їх необхідно обірвати і помістити в холодильник до самої весни. Це необхідно для того, щоб насіння пройшли стратифікацію перед посадкою у відкритий грунт.
  • На початку весни можна зайнятися витяганням кісточок з м'якоті, при цьому обов'язково потрібно враховувати, що кісточки повинні бути абсолютно чистими без околоплодника. Інакше може знизитися відсоток схожості.
  • Щоб вийняти кісточки, плоди потрібно залити гарячою водою температурою + 50-60 градусів. Повторювати протягом 3 днів.
  • Після цього можна витягти кісточки, ретельно очищаючи їх від м'якоті.
  • Подальша робота буде полягати в прогріванні садивного матеріалу. Для цього протягом трьох діб кісточки по 3 рази на день заливають гарячою водою з температурою в 60 градусів.
  • Тільки після цього можна приступати до посадки насіння.
  • Висаджують їх в ряд з відстанню між кісточками в 5 см. Глибина загортання повинна становити 3 см.
  • Після посадки грядку потрібно накрити плівкою.
  • Сходи зазвичай з'являються через місяць, після чого сіянці потрібно пікірувати на відстані 20-25 см між ними.

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

Розмноження унаби щепленням

  • Великоплідні сорти унаби зазвичай щеплять на підщепи дрібноплідних сортів, які попередньо вирощують з кісточок.
  • Якщо ви проводите щеплення вічком, робити це необхідно влітку.
  • При використанні живців великоплідного китайського фініка щеплення проводиться в кінці весни або у вересні.
  • Зизифус або унаби, щеплений на підщепу, дуже швидко зміцнюється і починає рости.

Підготовка перед посадкою унаби китайського фініка

Китайський фінік унаби все ще є екзотом на наших ділянках і багато садівників просто боятися зв'язуватися з посадкою такого рослини. Однак унаби не відрізняються примхливим характером. Досить провести ретельну підготовчу роботу і грамотну посадку і ви зможете в найближчому майбутньому насолоджуватися смачними і корисними плодами.

Вибір сорту і саджанця унаби китайського фініка

  • Якщо ви проживаєте в південних районах Росії, можна використовувати практично будь-які сорти унаби. Однак для вирощування на більш прохолодних територіях можна спробувати купити саджанці унаби китайського фініка сортів раннього терміну дозрівання. До таких можна віднести сорти Цукерковий, Сініті, Хурмаі, Я Цзао.
  • Також важливо пам'ятати, що купувати потрібно як мінімум два саджанця, адже одна рослина не може самостійно запилюватися.
  • Якщо ви не можете самостійно розвести саджанці унаби, їх можна придбати в спеціалізованих розплідниках і агрофірмах, які професійно займаються вирощуванням саджанців різних рослин.
  • Перед покупкою ретельно перевірте посадковий матеріал. На ньому не повинно бути пошкоджень і ознак хвороб.

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

Вибір місця для посадки унаби

  • Унаби воліє рости на відкритих сонячних ділянках, так як в тіні дерево рости буде погано, а квіти можуть бути пустоцвітом.
  • При виборі ділянки можна звернути увагу на невеликі височини і схили, а також рівнинні ділянки, добре захищені від сильного вітру і протягів.
  • Якщо ви хочете висадити кілька саджанців унаби, передбачте досить просторий ділянку, так як з віком крона кожного дерева значно розростеться.

Вибір і підготовка грунту для унаби

  • Унаби воліє рости на легких і родючих ґрунтах, хоча якихось особливих вимог до складу грунту у нього немає.
  • Не варто висаджувати саджанці на засолених і важких грунтах.
  • Перед посадкою обрану ділянку потрібно ретельно перекопати і внести органічні добрива.

Технологія посадки унаби китайського фініка

  • Оптимальним часом для посадки унаби китайського фініка вважається рання весна, так як при осінній посадці молоді рослини можуть підмерзати.
  • Перш за все потрібно підготувати посадкові ями, розмір яких буде залежати від кореневої системи рослини. Розмір однієї ями може бути приблизно 60 см в глибину і 60 см в ширину.
  • При підготовці посадкових ям потрібно враховувати, що в подальшому крона дерев сильно розростеться, тому важливо дотримуватися відстань між саджанцями в 3-4 метра.
  • Грунт, яку ви дістали їх ям, можна змішати з гноєм, так як унаби воліє рости на грунті з великим вмістом органіки.
  • Після цього помістіть саджанці унаби в ями і присипте їх грунтом, щільно утрамбовувавши її руками.
  • Грунт навколо рослини важливо рясно полити і замульчувати тирсою або гноєм.

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

Агротехніка вирощування унаби: секрети і нюанси догляду

Унаби китайський фінік не потребує складному і тривалому догляді. Для цієї рослини досить вашої уваги і виконання найпростіших дій.

  • Полив. Всі сорти унаби прекрасно переносять засуху і можуть витримувати спеку навіть +50 градусів. А ось до частих поливу ця культура відноситься негативно. Часто поливати його потрібно тільки в перший рік після посадки. При цьому краще відмовитися від поливу під час цвітіння, а почати знову поливати після зав'язі плодів. Поливати молоді рослини потрібно при повній відсутності дощів.
  • Розпушування і мульчування. Унаби китайський фінік погано відноситься до розпушування грунту навколо стовбура, тому цей процес рекомендується замінити на мульчування, яке можна проводити гноєм. Також регулярно рекомендується видаляти з'явилися бур'яни - унаби не виносить таке сусідство.
  • Підживлення унаби. Унаби прекрасно відгукується на внесення добрив. Їх необхідно використовувати кожну весну і застосовувати при цьому комплексне мінеральне добриво. Такий графік застосовується тільки через 4 роки після посадки. Добре позначається і внесення гною.
  • Обрізка. У перший рік після посадки обрізка крони унаби китайського фініка не проводиться. Кроне рослини найчастіше садівники надають чашеобразную форму. Для цього вибирають 5 потужних гілок і всю крону формують навколо них. основні гілки обрізаються приблизно до 15-20 см, всі інші гілки також підрізають до цих розмірів. Щороку необхідно проводити санітарну обрізку, в процесі якої віддаляються всі пошкоджені пагони і гілки, що ростуть усередину крони.
  • Збір і застосування врожаю. Повне дозрівання плодів унаби залежить від конкретного сорту. Цей період припадає приблизно на вересень - жовтень. Якщо ви збираєтеся переробляти плоди на варення, джеми, компоти, конфітюри, то збирати плоди необхідно, коли третя частина їх шкірки матиме коричневий колір. Якщо ви віддаєте перевагу є свіжі плоди, тоді необхідно почекати повного дозрівання. Для тривало зберігання плоди залишають трохи подвяліть на дереві, а вже потім знімають. У такому вигляді вони можуть зберігатися 2-3 роки. Щоб зняти плоди унаби з дерева, на землю потрібно застелити плівку і взяти гребінку з зубчиками через 1 см. Цією гребінкою потрібно проводити по дереву, від цього плоди будуть зсипатиметься на плівку.

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

  • Підготовка до зими. Перед настанням зимових холодів молоді рослини потрібно підгорнути на висоту до 20-25 см, а їх верхівку потрібно звернути в нетканий матеріал. Дорослі рослини не вимагають укриття, за винятком тих, які вирощуються на територіях з суворими зимами.

Фото унаби китайського фініка

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

Унаби китайський фінік, посадка і догляд

Унаби або китайський фінік - це відмінна альтернатива всім звичним яблукам і груш. Посадивши таке екзотичне плодове дерево на своїй ділянці, ви отримаєте не тільки оригінальна прикраса саду. але і багатий урожай корисних плодів.