» » » Обрізка лимона: особливості формування крони

Обрізка лимона: особливості формування крони

Обрізка лимона: особливості формування крони

Напевно, більшість з нас мріяли про вирощування екзотичних фруктів, щоб не тільки поласувати власними лимонами або апельсинами зі свого міні-саду, але і створити в будинку незабутню атмосферу. Найбільш часто вирощуваних теплолюбних рослиною в наших широтах став лимон. Звичайно, він не дає такої кількості плодів, як при виростанні у відкритих грунтах в умовах субтропіків. Однак, при правильному догляді, обрізку і поливі можна добитися відмінних результатів. До того ж, цвітіння цієї рослини наповнить весь будинок відмінним ароматом, який дуже сприятливо впливає на емоційний стан людини.

Характеристика плодів. обрізка лимона

Обрізка лимона: особливості формування крони

Батьківщиною лимона вважають Китай, Індію і тихоокеанські острови з субтропічним або тропічним кліматом. Є думка, що даний фрукт виник завдяки природній гібридизації родинних рослин, що відносяться до сімейства рутових.

Перші згадки про це цитрусі, а точніше, про Цитрон, який є його предком, зустрічаються в документах, створених філософом Теофрастом в 280 році до нашої ери. Правда, в той час цитрон практично не використовували в їжу. Його застосовували як засіб від дрібних шкідників, наприклад, попелиці і молі. Тоді просто не підозрювали, що цей фрукт має такі корисні якості. Через тисячу років відомий лікар Авіценна, після першого опису даного цитруса почав використовувати його сік для того, щоб лікувати людей - знімати нудоту, лікувати захворювання серця, жовтяницю. Причому ці рецепти дійшли навіть до наших днів. Сьогодні ж лимонне дерево з успіхом може вирощуватися в домашніх умовах. Далі розповімо про це докладніше.

Навіщо ж робити обрізку лимона? Вона, в першу чергу, спрямована на формування правильної крони дерева. Якщо саджанець рослини залишити без уваги, то його структура більше нагадуватиме свічку, витягаючи вгору. Природно, ні про які плодах від цього дерева не може бути й мови. Правильно сформована крона дозволяє помітно збільшити плодючість дерева, зробити його більш красивим, знизити ризик виникнення захворювань, в тому числі і кореневої системи, збільшити тривалість життя і плодоношення.

Потрібно віддавати собі звіт в тому, що це не стільки складна, скільки відповідальна процедура. Адже її неправильне виконання може не тільки не принести користь дереву, але і нашкодити йому, заклавши неправильний напрямок росту. Найчастіше виправлення помилок при формуванні крони вдається провести лише за допомогою зрізання великої кількості гілок дерева, що явно не піде йому на користь. Тому перед початком робіт необхідно ретельно вивчити всі рекомендації фахівців і продумати ретельний план обрізки.

Перша обрізка лимона

Обрізка лимона: особливості формування крони

Першу обрізку рослини виробляють в перший рік життя рослини. Стовбур визрілого лимона обрізають на висоті приблизно 20 см. При цьому необхідно залишити 4 досить розвинені нирки. Саме вони стануть основою формування гілок першого порядку. Бажано, щоб нирки розташовувалися з різних боків стовбура і на одному рівні.

Якщо першу обрізку провести правильно, то кімнатний лимон гарантовано дасть плоди. Зазвичай останні виростають на невеликих гілках, які покриті листям.

Особливості росту гілок лимона і їх обрізки

Як вже відомо, молодий саджанець дає тільки один вертикальний втечу, від якого на другий рік або в кінці першого відходять кілька бічних гілок першого порядку. Їх залишають всього 4 штуки, для формування гілок другого порядку. Таким чином, дерево формує свою крону. Плодоносити лимон починає після формування пагонів 4 порядку і далі.

Не всі гілки дерева починають плодоносити після формування гілок 4 порядку. Деякі з них продовжують своє зростання, щоб принести плоди на наступний рік. У процесі росту дерева можлива поява так званих «жирових» гілок, які ростуть вертикально і не плодоносять. Щоб вони не відбирали у всього дерева корисні речовини, від них краще позбутися. Зробити це можна двома способами:

  • Повне видалення. Укоротивши їх на 20-25 см в надії на переродження в плодоносить гілка. Найбагатшими на плодоносні зав'язі вважаються плодові гілки. Вони, як правило, розташовуються вгорі крони дерева. Найбільш частим їх становищем є горизонтальне, однак, зустрічаються також і звисають плодоносні гілки.

Обрізка лимона: особливості формування крони

  • Часткове видалення. Ще в процесі росту дерева починають з'являтися відмерлі гілки. Їх необхідно невідкладно видалити. Вони не тільки можуть знизити врожайність дерева, відбираючи всі необхідні корисні речовини, але і стати причиною зараження всілякими хворобами, особливо шкідниками, які дуже люблять облаштовуватися під корою відмерлої гілки. Старі і непотрібні гілки ще досить сильно згущують крону дерева, перешкоджаючи проникненню сонячних променів. Через це плоди лимона можуть бути занадто маленькі і позбавлені його традиційно яскравого аромату.

Обрізка лимона: особливості формування крони

Нюанси формування крони лимона

Існують загальні правила обрізки плодових дерев. Однак, для цитрусових є деякі нюанси, які необхідно знати і дотримуватися для отримання хорошого врожаю. Діючи за певним планом, можна уникнути зайвих зусиль при подальших обрізаннях дерева.

Деякі правила підрізування лимона:

  • Проводити роботи по формуванню крони можна протягом всього періоду вегетації рослини.
  • Укорочення можуть бути піддані всі без винятку гілки дерева, проте починати необхідно саме з стовбура. Завдяки цій черговості дерево може прийняти форму куща з формуванням великої кількості плодових систем.
  • Обрізку стовбура проводять не більше ніж на 20 см, при цьому, як правило, залишають лише кілька добре розвинених нирок, орієнтованих в різні боки.
  • Рекомендована величина укорочення пагонів першого рівня - не більше 25 см, пагонів другого рівня - не більше 10 см.
  • Наступні гілки коротшають тільки на 5 см.
  • На обрізку гілок 3,4,5 порядків формування крони лимона можна завершити.

Після проведення обрізки, всі зрізи необхідно ретельно обробити антисептиком. Варто відзначити, що гілки невеликої товщини (менше олівця) обробляти не слід. Обробку проводять олійною фарбою або спеціальним садовим варом. Якщо операцію провести неправильно або несвоєчасно, дерево може просто загинути. Необхідно враховувати, що наш клімат не зовсім підходить для вирощування цієї рослини, поетом йому потрібно більше сил для адаптації, навіть якщо воно росте в горщику в теплій квартирі. Тому відсутність обробки після проріджування крони може привести до додаткових хвороб дерева.

Прищипування і видалення зайвого цвітіння

Обрізка лимона: особливості формування крони

Цю операцію проводять для всіх без винятку плодових дерев, і лимон в цій справі не виняток. Виконується це для прискорення росту молодих пагонів і підвищення врожайності самого дерева. Полягає прищипивание в видаленні непотрібних молодих пагонів. Робиться це відразу ж, як тільки вони з'являться на світ. «Робочі» ж пагони залишають. Як тільки на них з'являться не менше 6 повноцінних листочків, їм прищипують верхівку.

Лимон відрізняється серед інших плодових дерев дуже густим і яскравим цвітінням. Звичайно, встелена квітами крона дерева, не може не радувати око, однак, занадто рясне цвітіння, при всій його красі, може піти на шкоду врожайності. Справа в тому, що зайве цвітіння виснажує дерево, і навіть якщо на ньому буде багато плодів, вони будуть відрізнятися поганою якістю. Тому зайві квітки краще видалити. Починати видалення необхідно з найслабших квіток. Якщо погано цвіте ціла гілка, не соромтеся і обрізайте її. Краще пожертвувати «слабкою ланкою» заради гарного врожаю в майбутньому.

Поради початківцям «лімоноведам»

Природно, з багатьох причин вирощування лимонів в наших широтах вимагає особливих знань і навичок і не кожен початківець садівник зможе з цим впоратися. Тому якщо людина жодного разу не практикував роботу з даними рослиною, йому краще прочитати поради досвідченіших любителів і професійних агрономів, щоб виростити хороший урожай власних цитрусових. Отже, щоб виростити добрий продуктивне дерево, потрібно:

  1. В обов'язковому порядку боротися з надмірним цвітінням. Це не тільки вплине на формування зав'язі, але і на розвиток усього дерева. Так, через кілька років такого цвітіння дерево може просто усохнути.
  2. Виконувати щорічну омолоджуючу обрізку лимона в домашніх умовах з формуванням крони дерева. Робиться це обов'язково з проведенням підживлення дерева.
  3. Намагатися вчасно проводити прищіпку «робочих» гілок для прискорення їх зростання.
  4. Постійно стежити за виростання «жирових» гілок і вчасно припиняти їх подальший розвиток.
  5. Намагатися не допускати плодоношення дерева до закінчення формування крони. Після завершення цього процесу врожаї будуть набагато вище, ніж в іншому випадку.
  6. Не можна допустити цвітіння лимона в перший рік життя. Цей процес може настільки виснажити дерево, що з великою ймовірністю воно просто загине. Навіть якщо лимон виживе, така рослина навряд чи буде давати нормальний урожай як за кількістю, так і за якістю.
  7. Віддавати перевагу формуванню плоскою крони, так як вона забезпечить більшу площу потрапляння сонячних променів, що сприятливо впливає на розвиток і плодоношення лимонного дерева.
  8. Проводити обрізку гілок тільки там, де це дійсно необхідно. Потрібно пам'ятати, що помилки у формуванні крони згодом дуже складно виправити.
  9. Пам'ятати, що коротку обрізку необхідно проводити для формування сильних нових пагонів, а довгу - для утворення плодових бруньок.

Коли обрізати лимон

Обрізка лимона: особливості формування крони

У цьому питанні думки фахівців, які давно працюють з цією рослиною, розійшлися. В принципі в домашніх умовах цю операцію можна проводити цілий рік, адже в квартирі практично весь час підтримується більш-менш стабільна температура. Однак прийнято все ж вважати, що найбільш походящей час для проведення обрізки - рання весна, коли у дерева настає період цвітіння і бутонізації. При гострій необхідності в домашніх або тепличних умовах, можна зробити обрізку взимку, в кінці лютого. Обрізку домашнього лимона на ранніх стадіях його формування можна проводити тільки при гострій необхідності, адже вона може завдати непоправної шкоди рослині.

Обрізка і формування правильної крони дерева не тільки зробить лимон прикрасою вашого зимового саду, але і принесе відмінний урожай, який порадує всю вашу сім'ю, адже буде дуже приємно пити чай в колі своїх близьких людей, прікусивая власноруч вирощеним лимоном.

Чому варто вирощувати лимон?

Лимон по праву вважається унікальним продуктом, повним цінних і корисних властивостей. Складно переоцінити його користь. Адже в ньому, а точніше, в лимонному соці, міститься дуже велика кількість цінних вітамінів і мінералів. Що стосується калорійності, то в 100 гр плодів міститься всього 15 кілокалорій. При цьому в цій кількості цитруса є 0,8 гр білків, 0,1 гр жирів і 0,4 гр вуглеводів.

Сік, отриманий з плодів, являє собою жовтувату прозору рідину, яка має характерний ароматом. Сік зазвичай отримують шляхом віджиму. Він здатний підвищити працездатність і допомогти впорається зі стресами. Зокрема, ці властивості можуть допомогти перед іспитами і діловими зустрічами. Взагалі, він буде корисний для всіх, кому потрібно підвищити концентрацію уваги і поліпшити мозкову діяльність. Одним словом - сік лимона робить людину більш впевненою в собі.

Завдяки тому, що в лимоні міститься досить багато вітаміну C, люди, які вживають його, можуть не боятися сезонних застуд. Крім того, його вживання може запобігти появі передчасних зморшок. Примітно, що в одному середньому лимоні міститься приблизно 25% від добової норми цього вітаміну. Завдяки регулярному вживанню плодів можна запобігти весняний гіповітаміноз.

Обрізка лимона: фото

Обрізка лимона: особливості формування крони

Обрізка лимона: особливості формування крони

Обрізка лимона: особливості формування крони

Обрізка лимона: відео