З настанням осені городні роботи не закінчилися. Для деяких культур осінь - ідеальний час для посадки. Однією з таких культур є озимий часник.
Різновиди часнику
За способом посадки існує 2 види часнику - озимий та ярий. Розглянемо основні відмінності, знання яких дозволить не помилитися з вибором сорту для посадки.
Озимий часник, особливості:
- посадка озимого часнику проводиться восени,
- форма цибулини - великі зубчики в один ряд, яскраво виражена стрілка,
- врожайність стабільно висока,
- лежкість слабка, не годиться для зимового зберігання.
Яровий часник, особливості:
- посадка ярого часнику проводиться навесні,
- форма цибулини - багато дрібних зубків в кілька рядів, в більшості сортів стрілка відсутня,
- врожайність як правило нижче, ніж у озимого,
- лежкість відмінна.
Крім цього, розрізняються сорти часнику і за способом розмноження, так як озимий часник може розмножуватися як часточками головки, так і насінням. Яровий часник розмножується тільки часточками, так як стрілку з насінням такий часник не формує.
Посадка озимого часнику
Матеріал для посадки
Як посадковий матеріал використовують головки часнику, невитрачені за літо. Озимий часник погано зберігається, тому немає сенсу зберігати врожай до зими, до цього часу головки часнику стануть млявими і втратять як зовнішній вигляд і аромат, так і всі свої корисні властивості.
Для посадки головки часнику розбирають на частини, при цьому відбираючи красиві і рівні зубки без видимих дефектів і пошкоджень. Стрілку і денце викидають, так як якщо денце залишити на зубки, воно завадить прорости корінцях і розвиток цибулинки затримається.
Для отримання на своїй грядці нових сортів, часник озимий купують на посадку восени, незадовго до посадки, коли найкраще оцінити якість посадкового матеріалу. Адже придбані завчасно головки через неналежне догляду до осені можуть втратити посадочні якості.
Придбати можна як головки часнику, так і однодолькі, вирощені з насіння. За сезон з них виросте така ж повноцінна головка часнику, як з часточки. Як правило, з однодолек виростає більш якісний урожай, і хворіє на таку часник рідше. Саме тому раз в 3-4 року рекомендується повністю оновлювати посадковий матеріал, вирощуючи для посадки однодолькі з насіння озимого часнику.
Перед посадкою часточки на добу поміщають в рожевий розчин марганцівки для профілактики грибкових захворювань.
Місце посадки
Грядка під озимий часник повинна знаходитися на сухому сонячному місці, де не будуть накопичуватися талі води під час відлиги або весняного танення снігу.
Часник виснажує грунт, тому його не вирощують два роки поспіль в одному місці. Після нього садять культури, вимогливі до азоту, такі як томати, баклажани, перець. Чи не садять його після цибулі, картоплі, так як ці культури, як і часник, виснажують запаси калію в грунті. Крім того, цибулю і картоплю можуть після себе залишити суперечки хвороб, яким піддається і часник.
Терміни посадки озимого часнику
Садять озимий часник за місяць до настання перших морозів, щоб він встиг сформувати кореневу систему, але не встиг виростити зелень. Зазвичай час посадки варіюється від кінця вересня до кінця жовтня-початку листопада в залежності від регіону і особливостей конкретного року, тому при настанні похолодання, коли температура кілька днів тримається нижче нижче + 10 ° C, виробляють посадку. Деякі садівники-городники щоб визначити, коли садити озимий часник, орієнтуються на місячний календар посадки озимого часнику.
Посадка
Грядку завчасно перекопують на глибину багнета лопати, добре розпушуючи грунт. При перекопуванні вносять компост, перегній. Поверхня грядки для озимих посадок часнику вирівнюють, культивують. На готової грядці формують борозни завглибшки 7-10 см, відстань між рядами - 25-30 см. При виборі оптимального відстані орієнтуються на зручність догляду за грядкою під час прополки. У північних регіонах рекомендується посадка на глибину до 15 см.
Зубки часнику розташовують в грядці на відстані 8-10 см. Якщо земля під час посадки занадто суха, борозни перед посадкою одноразово поливають. Посадочні цибулини без зусиль встановлюють на дно борозни і закопують. Поверхня ґрунту мульчують перегноєм або компостом для запобігання вимерзання врожаю в зимові морози.
Озимий часник: вирощування і догляд
Догляд за грядкою в холодну пору року
Часник легко переносить морози до -25 ° C, при більш низькій температурі мульчування або укриття є необхідним заходом збереження майбутнього врожаю.
Догляд за озимим часником в весняно-літній період
Під час вегетації грядки регулярно прополюють, позбавляючись від бур'янів і розпушуючи грунт.
Разом з формуванням надземної зеленої частини формується стрілка. Спочатку на стрілці з'являється своєрідний квітка часнику, потім формуються насіння - безліч маленьких діток. На першому етапі стріла закручена, потім вона випрямляється.
Для того, щоб під землею сформувалася хороша велика головка часнику, стріли обламують, коли вони ще закручені. Залишають стріли тільки на тих рослинах, з яких хочуть зібрати насіння.
Збір насіння озимого часнику
Озимий часник - рослина з дворічним циклом розвитку. Вирощуючи головку з часточки, цикл скорочують до року, і, тим не менш, іноді потрібно отримати насіння часнику для поновлення сортового посадкового матеріалу.
Справа в тому, що насіння часнику розвиваються на верхній надземної частини рослини, тому вони не вражаються захворюваннями, типовими для луковок. Своєчасне оновлення, а також щорічна зміна місця розташування грядки допомагають уникнути поразки часнику грибковими захворюваннями, адже навіть на зараженій грядці насіння будуть здоровими, а ось зубки можуть виявитися непридатними для посадки.
Коли стрілки часнику випрямляються, приходить час збору насіння. Для цієї рослини викопують, зв'язують і зберігають в сухому теплому місці, наприклад на горищі будинку. Потім головки з часником відокремлюють, а з стрілки акуратно збирають насіння.
Якщо вчасно не викопати рослини і залишити їх визрівати на грядці, то можна втратити час визрівання насіння. В такому випадку вони висипляться на землю і навесні проростуть густими пучками маленьких рослин, які, втім, можна використовувати в якості першої зелені. А ось зібрати з землі насіння часнику досить важко.
Вирощування часнику з насіння дозволяє не тільки оздоровити сорт, а й отримати додатковий посадковий матеріал. Адже з однієї головки озимого часнику виросте всього 5-12 зубків, а одна стрілка з насінням дає до сотні маленьких насіння. Насіння, як і зубки, висівають в грядки восени.
Збирання озимого часнику
Ознаки дозрівання часнику:
- нижнє листя пожовкло,
- стрілки випростались.
Зібраний урожай просушують в пучках, потім обрізають корінці і стріли.
При передчасному зборі головка часнику насилу розділяється на зубки, лежкість часнику від цього нижче норми. При запізнілому зборі головка деяких сортів розсипається прямо в землі, а зубки проростають.
При вирощуванні з насіння годі й викопувати однорічний урожай, а залишити його в землі до наступного року, але практика показує, що якщо викопати однорічні цибулини, просушити, потім знову посадити їх, врожайність підвищиться.
Сорти озимого часнику
У озимого часнику існує багато сортів, кожен має свої сортові характеристики. Відзначимо, що будь-який сорт озимого часнику має гарну морозостійкість і врожайністю, тому при виборі насамперед варто орієнтуватися на потрібні вам якості, такі, як стійкість до захворювань, розмір головки, лежкість. Розглянемо деякі сорти для прикладу.
Алькор - сорт середнього терміну дозрівання. Високоврожайний. Головки щільні, рожево-фіолетові. Смак гострий. Морозостійкість висока. Лежкість хороша, як для озимого часнику. У цибулинці до 5 зубків, маса цибулини - 15-30 грам.
Любаша - середньостиглий, високоврожайний сорт. Цибулини округлі, трохи плескаті, зубки практично білі, з фіолетовими штрихами. Зимостійкість висока. Лежкість хороша, в одній цибулинці до 7 зубків, маса цибулини досягає 80-120 грам.
Підмосковний - середньостиглий, урожайний сорт. Цибулини плоско, зубки білі з фіолетовими смужками. Зимостійкий і болезнеустойчивость сорт. Зубков в цибулині - до 7-ми, смак гострий, лежкість хороша, маса до 60 грам.
Часник: хвороби і шкідники
Головне правило для профілактики захворювань і отримання щорічного врожаю - не садити на одне і те ж місце культуру частіше, ніж раз в 4-5 років.
Хвороби часнику
Гельмінтоспоріоз часнику: на денці зубки з'являються бурі вдавлені плями, які з часом чорніють, поступово головка згниває. Частіше хворіють білі сорти часнику. Хвороба викликається грибом, зараження відбувається від інших заражених рослин або з грунту. При підвищеній вологості рослина гине швидше.
Заражені гельмінтоспоріозом рослини видаляють, посадковий матеріал обробляють фунгіцидами для запобігання перенесення хвороби на нову ділянку. Рекомендується обробляти весь знову придбаний посадковий матеріал для профілактики.
Гниль донця часнику (фузаріоз): в період дозрівання рослина швидко відмирає, донці цибулини покривається білою грибницею, розм'якшується і гниє. Хвороба може розвинутися після пошкодження шкідниками або сапою під час прополки. Гриб активізується в жарку пору року, при температурі від + 28 ° C.
Хворі фузаріозом рослини видаляють, дотримуються правил сівозміни, після збору врожаю головки оглядають і добре просушують. Проводять щорічну обробку місця зберігання часнику і цибулі.
Шкідники часнику
Цибулева муха залишає свої личинки в підставі стебел часнику. Розвиваючись, личинки живляться соком рослини, тому листя часнику жовтіють.
Для боротьби з личинками мухи досить народних засобів: 200 грам солі розводять у відрі води і обробляють розчином грядки з рослинами.
Стеблевая нематода: один з найбільш злісних шкідників, що вражають цибулю і часник. Немає методів боротьби, які забезпечують 100% -ве позбавлення від шкідника, так як після збирання врожаю або загибелі рослини нематоди йдуть в грунт і здатні жити в грунті до 5-ти років без харчування. Стебла уражених нематодою рослин жовтіють і скручуються, цибулини тріскаються і загнивають.
Хворі нематодами рослини видаляють, кислі грунти вапнують. На зараженій грунті не саджають цибулю і часник мінімум 5 років. Посадковий матеріал прогрівають при температурі до 48 ° C протягом 10-ти годин.
Вирощування озимого часнику - досить просте завдання, з яким справиться навіть самий необізнаний новачок. Мабуть, це одна з рослин, яке присутнє в кожному саду або городі. Навіть без догляду часник щорічно зростає і сіється. Ось тільки таке вирощування в дикому вигляді дає дрібні головки з невеликими термінами зберігання. Варто зовсім трохи попрацювати заради отримання якісного врожаю.