» » » Часник Рокамболь, посадка і догляд

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Вирощуючи овочеві культури, будь-який городник прагне отримати максимальні врожаї при мінімальних затратах. Часник Рокамболь - одна з таких культур. Великі головки часнику, в кілька разів перевищують традиційно вирощується часник, відрізняються м'яким змішаним цибульний-часниковим смаком і ароматом. При всіх перерахованих достоїнствах, часник Рокамболь прекрасно росте в різних кліматичних умовах, стійкий до захворювань і швидко розмножується.

Вирощування часнику Рокамболь не вимагає особливих знань і навичок, але все ж, деякі особливості посадки і подальшого догляду за овочевою культурою, є. Все про гігантський сорті часнику - в даній збірці матеріалу.

Часник Рокамболь: цікаві факти, історія походження

  • Часник Рокамболь називають по-різному: Allium scorodoprasum, єгипетський лук, іспанська цибуля, цибуля-часник, прічесночний цибулю, слонячий цибулю і навіть просто «Слон». Все це одна і та ж багаторічна овочева культура роду Цибулеві з сімейства Лілійні.
  • Судячи з деяких назв, слонячий часник Рокамболь здавна відомий в Єгипті та Іспанії. Батьківщиною незвично великого сорти часнику вважається Середня Азія.
  • Звучну назву часнику «Рокамболь» пов'язують з французьким словом «rocambolesque», що в перекладі означає «дивний, незвичайний».

Часник Рокамболь, посадка і догляд

  • На території Росії часник Рокамболь ще не так добре відомий, як в інших країнах. Найбільш популярною культура поки стала тільки в середній смузі Росії, причому, йому там дали свою назву - «садові черемша», за схожими смаковими якостями і поживну цінність цих культур. Хоча опис сорту гігантського «чудо - часнику» зустрічається в садівничих виданнях, що датуються серединою 19 століття.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

  • На сьогоднішній день гібридний сорт часнику Рокамболь широко культивується у всій Європі, Китаї, Японії, Кореї і на Північному Кавказі. Такі середземноморські країни, як Туреччина, Греція, Єгипет, Іспанія і Марокко, - лідери з виробництва часнику Рокамболь.
  • Рокамболь за смаком нагадує звичайний часник, але з менш вираженою гостротою і не таким різким часниковим ароматом. Деякі порівнюють пікантний смак цього сорту часнику, як якщо б одночасно вживався часник з цибулею. М'якоть зубчики часнику Рокамболь більш соковита, з ніжною текстурою.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Часник Рокамболь, ботанічний опис рослини

  • Часник Рокамболь - трав'яниста рослина, гібрид, з одночасними ознаками цибулі та часнику. За зовнішнім виглядом надземної частини рослина нагадує великий лук-порей.
  • Багаторічник формує стебло у вигляді міцної і високої Квітконосні стрілки, що досягає у висоту до 1-1,5 м. Досвідчені городники рекомендують видаляти всі з'являються квітконоси, щоб рослина не витрачала «сили» на освіту безплідних суцвіть.
  • Верхівку визріли стрілки вінчає кулясте суцвіття з безлічі дрібних квіточок бузкового відтінку. Цвіте багаторічна рослина в середині літа. Колокольчатовідние квітки - безплідні, тому насіння часник Рокамболь не утворює.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

  • Корінь представлений цибулиною, яка лише на другому році життя починає ділитися на зубці, характерні для всіх часниковий. Цибулина часнику Рокамболь характеризується великими розмірами, формуючи 4-6 зубців, укритих лусочками.
  • Цибулина «випускає» до 9-10 світло-зелених, з восковим нальотом, листя, довжина яких варіюється від 60 до 80 см.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

  • Відмінною рисою Рокамболя від звичного для нас часнику, є формування (в перший рік життя) великого однозубкових примірника (без поділу на зубчики), а також утворення в кінці вегетативного сезону на денці цибулини «діток-цибулинок». В середньому, на одній цибулині формується до 10-15 таких «діток», за допомогою яких відбувається розмноження цієї трав'янистої культури.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

  • Найчастіше сорт називають «гігантським часником Рокамболь», завдяки великим розмірам цибулини, що досягає (при сприятливих умовах) більше 10 см в діаметрі при вазі 200-300 грам. При цьому великі зубчики часнику в голівці легко відокремлюються і розпадаються.
  • Незважаючи на своє південне походження, рослина невибаглива і швидко адаптується практично до будь-яких кліматичних умов. Урожайний сорт, відмінно зберігається всю зиму.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Часник Рокамболь, корисні властивості

  • Харчову цінність цибулі-часнику представляють не тільки цибулини, але і молоді соковиті листя.
  • Зелена «молочна» бадилля і цибулини Рокамболя багаті вітамінами, фітонцидами, білками, вуглеводами і ефірними маслами. Аскорбінова кислота, каротин, алліцин, вітаміни (Е, А, РР, В1, В2, В5, В9, К), мінерали (залізо, кальцій, магній, цинк, калій), - ось далеко не весь перелік корисних речовин, що містяться в часнику Рокамболь.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

  • Гармонійний і пікантний смак часнику Рокамболь широко використовується в кулінарії для приготування салатів, соусів, м'ясних, рибних і овочевих страв. Овоч дозволяє замінити у страві одночасно і цибулю, і часник. Рокамболь вживають як в свіжому, так і в маринованому вигляді.
  • Крім поживної цінності і смакових якостей, часник Рокамболь визнаний відомим лікувальним засобом. Його вживають люди, які страждають захворюваннями кишково-шлункового тракту та гельмінтозом.
  • Природний антибіотик, часник, незамінний в період простудних захворювань, в боротьбі з вірусними інфекціями.
  • Сприятливий вплив робить часник на серцево-судинну систему, розширюючи кровоносні судини і посилюючи тим самим кровотік в організмі. Вживання часнику Рокамболь в їжу дозволяє знизити рівень холестерину в крові.
  • Крім внутрішнього використання, Рокамболь застосовують і зовнішньо: при лікуванні деяких шкірних хвороб і грибків, захворюваннях ясен, для зміцнення волосся.
  • При всій своїй корисності, часник подразнює, тому не рекомендований до вживання людям, що страждають виразковими захворюваннями шлунка, нирок, жовчного міхура, дітям у віці до 2-х років.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Часник Рокамболь, особливості посадки

Висаджувати часник даного сорту можна кількома способами: за допомогою зубчиків (формуються на другий рік життя), «діток» (що утворюються на денці цибулини) або ж цілої однорічної цибулини - «однозубки».

У першому випадку - з зубчики виростає одна кругла цибулина ( «однозубка»), не розділена на зубчики; в останньому - з цільної «однозубки» виростає повноцінна часникова цибулина з великими і добре відокремлюваними зубчиками.

Якщо ж висаджуються «дітки» цибулини - врожайність і зовнішній вигляд цибулини буде залежати від часу посадки. «Дітки», висаджені на початку осені, на наступний рік утворюють повноцінну багатозубкова цибулину, а «дітки», посаджені навесні, встигають сформувати тільки цільну цибулину - «однозубку».

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Час посадки часнику Рокамболь

  • Часник Рокамболь можна висаджувати навесні і восени, в залежності від кліматичних умов регіону.
  • На півдні практикується як весняна, так і осіння посадка овочевої культури. Причому, посадка озимого часнику вважається більш сприятливою, що дозволяє отримати великі життєздатні головки часнику.
  • У холодних регіонах, з суворими зимами, посадка часнику буде можливою тільки в весняний період, так як великі ризики вимерзання овочевої культури.
  • Посадка навесні проводиться рано, як тільки грунт відтане і прогріється до + 60С, так як часник не боїться невеликих заморозків. У теплих регіонах посадку починають вже в квітні, в регіонах з холодним кліматом - трохи пізніше (в кінці квітня, початку травня).
  • Посадка озимого часнику Рокамболь доводиться, як правило, на вересень-жовтень місяці (за 3 тижні до можливих заморозків). Цей відрізок часу важливий для успішного вкорінення часнику і непотрібність його подальшого пророщування. Висаджуючи часник на зиму, зубчики не вимочують, а грядку вкривають мульчирующим шаром. Глибина загортання озимого часнику в грунт становить 8-10 см.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Місце посадки часнику Рокамболь

  • Часник Рокамболь воліє нейтральний, легкий грунт. Кислі грунти підлягають обов'язковому вапнування, а до лужним - можна додати трохи торфу. Важкі глинисті грунти «полегшують» додатковим внесенням піску. Хороші результати дає внесення на ділянку вермикуліту, що дозволяє поліпшити повітропроникність грунту і регулювати оптимальний вміст вологи в ґрунтовому шарі.
  • Щоб підвищити врожайність часнику, важливо завчасно підготувати ділянку до посадки: перекопати (на глибину не менше 20 см), внести органіку (компост, гній, деревну золу) і розрівняти.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

  • Місце для посадки часнику Рокамболь вибирають відкрите, добре освітлене і прогрівається сонцем. Краще, якщо грядка буде перебувати на височини, а не в низині, де може застоюватися вода.
  • Часник буде крупніше, якщо висаджувати його в родючий, пухкий і поживний грунт. Найкращими «попередниками» на грядці стануть огірки, капуста, кабачки або бобові культури. Повторювати посадки на те саме місце, де в минулому році росли цибуля, часник і картоплю, не слід.
  • Крім рослин - «попередників», родючість грунту можна підвищити, посіявши попередньо на грядці люпин, ріпак, люцерну або олійну редьку. Дані сидеральні культури стануть природним органічним добривом, з насиченням ґрунту корисними грунтовими мікроорганізмами, мікроелементами, азотом, білком і іншими цінними речовинами.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Агротехніка посадки часнику Рокамболь

  • Підготовка до посадки передбачає відбір найкращих екземплярів часнику. Для цього його сортують і розподіляють за розмірами, щоб забезпечити згодом дружні і рівномірні сходи культури.
  • При посадці, у зубчиків або цільної однозубчатой ​​цибулини важливо видаляти старе донці, щоб воно не перешкоджало укоріненню рослини в грунті.
  • «Дітки» часнику покриті подвійний міцної лускою (укривной скоринкою), що заважає нормальному проростання рослини. Тому перед посадкою верхню жорстку шкірку знімають, а якщо це зробити складно - посадковий матеріал попередньо замочують у воді на добу. У разі посадки «діток» на зиму, корочку не видаляють, так як вона захищає насіння від холоду і з часом сама руйнується.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

  • Перед посадкою зубчики або «дітки» часнику проходять місячну стратифікацію. Для цього посадковий матеріал щодня виносять на деякий час на вулицю, поступово збільшуючи час перебування на прохолодній погоді. За тиждень до посадки цибулини виставляють на сонце, щоб вони злегка позеленіли і «рушили в зростання». А за день до посадки посадковий матеріал дезінфікують (замочують) в слабкому розчині марганцівки.
  • Глибина посадки часнику - близько 5-8 см. Відстань між окремими посадковими екземплярами залишають 15-20 см, а між рядками - 20-30 см. Великий посадковий матеріал висаджують глибше і рідше, ніж дрібний.
  • Висаджують часник в грядки денцем вниз, потім засипають землею і мульчують зволоженим торфом. Мульчування посадкового матеріалу забезпечує високу схожість, зберігає тепло і вологу, а також забезпечує молодим рослинам додаткове харчування.
  • Якщо посадки часник не мульчують, грядку слід полити водою. У разі сирого грунту - додатковий полив не потрібно.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Догляд за часником Рокамболь

Догляд за часником Рокамболь більшою мірою схожий на догляд за звичайним часником і включає в себе: полив, розпушування та підживлення. Але, разом з тим, слід зазначити, що даний сорт більш примхливий і вибагливий до хорошого своєчасному догляду та постійної уваги.

Крім звичних агротехнічних прийомів, часник потребує регулярного видаленні квітконосних стрілок, що не утворюють насіння і витрачають «даремно» поживні речовини.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Полив і розпушування часнику Рокамболь

  • Часник добре відгукується на помірну вологість грунту, формуючи великі здорові головки. Норми поливу регулюють залежно від кліматичних умов і стану грунту. Багато городників помітили: чим спекотніше літо - тим гостріше виростить часник.
  • Особливо важливий полив на етапі появи паростків і формування цибулини. Краще для поливу використовувати теплу відстояну воду, оскільки холодна вода сприяє розвитку грибкових захворювань.
  • Після поливу грядку необхідно постійно рихлити, так як щільний грунт утворює «корочку», що перешкоджає нормальній аерації ґрунту. Розпушування проводять як в міжряддя, так і між рослинами, роблячи це акуратно, щоб не пошкодити молоді і ніжні стебла овочевої культури.
  • Крім поливу і розпушування, важливо своєчасно видаляти з грядки бур'ян.
  • Багато городників воліють замульчувати грунт торфом або перегноєм, шаром близько 3 см. Мульча дозволить максимально зберегти вологий мікроклімат пристовбурного кола, без необхідності постійного розпушування і прополки.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Підживлення і внесення добрив для часнику Рокамболь

  • Добре удобрена грунт (до посадки) в додаткових підгодівлі протягом вегетаційного сезону не потребує.
  • На убогих за складом грунтах проводять кілька додаткових підгодівлі. Спочатку, відразу після появи сходів, вносять азотсодержащие комплекси, потім, на етапі формування і потовщення цибулин, - додають фосфорно-калійні добрива.
  • Як азотних підгодівлі можна використовувати курячий послід, коров'як, водний розчин сечовини або аміачну селітру.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

  • Крім позначених добрив, в спеціалізованих магазинах можна придбати готові комплексні підгодівлі, як в сухому, так і в рідкому вигляді.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Боротьба зі шкідниками та хворобами часнику Рокамболь

Часник Рокамболь так само, як і його часникові «родичі», стійкий до шкідників і захворювань, тому в профілактичній обробці не потребує.

  • Зрідка часник може хворіти фузаріозом, при якому підгниває донці цибулини, а зубці стають м'якими. Причиною хвороби називають недотримання правил агротехніки вирощування часнику Рокамболь: нерегулярні поливи, убогий склад грунту, неправильне зберігання, пошкодження лушпиння мухою. При появі на грядці такого захворювання, важливо здійснити грамотний сівозміну (чергування) культур і на це місце цибулю або часник не висаджувати протягом декількох років. В якості профілактичних заходів, посадковий матеріал обробляють перед посадкою розчином фунгіциду.
  • Що стосується шкідників, часник може іноді піддаватися нападам кореневого кліща або цибулевої мухи.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

  • Кореневої кліщ проникає в уже зібрані головки часнику і сприяє його висихання. Щоб такого не сталося - після збору, урожай важливо ретельно просушити, а підгнилі екземпляри - прибрати.
  • Цибулева муха також псує м'якоть цибулини часнику Рокамболь. Профілактикою від шкідника стане посадка біля часниковою грядки моркви, запах якої відлякує мух. Додатково посадки часнику посипають сумішшю з деревної золи, меленого перцю і тютюнового пилу. Подібну процедуру рекомендують проводити кілька разів - навесні і в середині літа.
  • У будь-якому випадку, щоб виростити здоровий і багатий урожай часнику Рокамболь, не слід забувати про роль сівозміни на грядці; для посадки вибирати відсортоване здоровий посадковий матеріал, після збирання врожаю спалювати всі залишки на грядці, а цибулин забезпечити правильні умови зберігання.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Укриття на зиму часнику Рокамболь

  • Часник Рокамболь добре переносить зимівлю (до 150С) і не потребує додаткового укритті.
  • Укриття на зиму потрібно тільки в холодних регіонах, з тривалими і безсніжними зимами. Але, як правило, в таких регіонах часник на зиму не висаджують. Якщо ж посадку все-таки зробили - грядку прикривають соломою, ялиновим гіллям або торфом, а навесні все укриття прибирають.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Збирання врожаю і зберігання часнику Рокамболь

  • Сорт часнику Рокамболь славиться своїми гігантськими розмірами і багатими врожаями. Але отримання великих цибулин можливо тільки при хорошому догляді і сприятливих умовах вирощування (регулярний полив, розпушування, родючий грунт). При таких умовах одна цибулина може важити від 200 до 400 г, а загальна врожайність складе близько 3 кг овочів з 1 м2.
  • Починають прибирати часник в період з літа (озимий часник) по осінь (ярої часник), в залежності від часу посадки. Першою ознакою зрілості часнику є пожовклі і підсушені нижнє листя.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

  • Якщо невчасно збирати урожай часнику Рокамболь, лежкість цибулин значно скорочується. Якщо «затягнути» процес збирання, головки часнику розпадаються на зубчики, що значно ускладнює подальший процес їх збору. Крім таких «незручностей», виникає великий ризик зараження цибулин гнилизною.
  • Викопують часник разом з листям, причому, не варто відразу їх обрізати. Нехай часник добре відлежиться, підсохне і тільки тоді можна видаляти листя. В такому випадку, головки будуть зберігатися довше. Деякі городники намагаються якнайдовше не обрізати листя, а сплітають їх «в кіски» або пов'язують попарно. У такому вигляді часник підвішують де-небудь під навісом і тільки через 1-1,5 місяці зрізають бадилля і коріння. У такому вигляді просушені головки часнику чудово зберігаються до весни.
  • Викопують часник в суху погоду, без сильного потряхивания, наприклад, про лопату. М'якоть цього сорту часнику ніжна і може легко зіпсуватися при механічних пошкодженнях.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

  • Перед тим, як відправити добре просушений часник на тривале зберігання, цибулини сортують, відбираючи пошкоджені або дефектні варіанти. Їх потрібно якомога раніше використовувати в їжу.
  • Зберігання головок часнику Рокамболь мало чим відрізняється від звичайного часнику. Його складають у сітки або ящики (з провітрюванням) і зберігають в сухому прохолодному місці.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Розмноження часнику Рокамболь

Розмножують гігантський сорт часнику зубчиками або утворюють на денці цибулини «дітками».

  • Зубчики дворічної цибулини поділяють, прибирають нижнє денце і висаджують на грядку, але не відділить шкірястої лушпиння. Перед посадкою (для дезінфекції) зубці замочують у слабкому розчині перманганату калію (марганцівки).

Часник Рокамболь, посадка і догляд

  • «Дітки» покриті жорсткої шкіркою, яку краще видалити перед посадкою, щоб забезпечити безперешкодне проростання рослини. У перший рік посадки «дітки» дають великі цибулини «однозубки», які при посадці на наступний рік формують повноцінну головку з зубцями.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Часник Рокамболь, популярні різновиди

В даний час в нашій країні найбільш відомо 3 різновиди часнику Рокамболь:

  1.  Сорт часнику «Жемчуг» виведений російськими селекціонерами, відрізняється підвищеною холодостійкістю. Часник із середніми термінами дозрівання, «Жемчуг» формує не дуже великі головки - близько 50 м Середні показники врожайності - 1,8-2 кг на 1 м2. Часник утворює стрілки-квітконоси і відрізняється гострим смаком.
  2. Сорт часнику «Білий слон» був виведений в Білорусії. Головними перевагами сорти вважаються великі розміри цибулини (близько 150 г) і відсутність стрілок-квітконосів. Цибулина білого кольору з 6-7 зубчиками. Сорт морозостійкий, не схильний до грибкових захворювань.
  3. Сорт часнику «Яничар» був виведений в Росії порівняно недавно, в 2016 році. Високоврожайний і витривалий сорт, відмінно адаптований до місцевих умов зростання.

Купити сорт часнику Рокамболь можна в спеціалізованих магазинах, бажано того регіону, де він буде висаджуватися. Адаптовані районовані сорти часнику Рокамболь швидко приживаються і успішно розводяться.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Таким чином, всім бажаючим отримати великі головки приємного на смак сорти цибулі-часнику, варто посадити на грядці популярний Рокамболь. Тим більше, що посадка і догляд за часником Рокамболь практично не відрізняються в порівнянні зі звичайним видом часнику. А ось результат перевершить всі очікування, адже його врожайність в 5-6 разів вище, ніж у звичного всім часнику.

Часник Рокамболь, посадка і догляд

Часник Рокамболь, фото

Часник Рокамболь, посадка і догляд Часник Рокамболь, посадка і доглядЧасник Рокамболь, посадка і догляд  Часник Рокамболь, посадка і догляд  Часник Рокамболь, посадка і догляд  Часник Рокамболь, посадка і догляд

Відео: «Часник Рокамболь, посадка і догляд»