Маяки для штукатурки являють собою напрямні для правила, за допомогою якого здійснюється розрівнювання штукатурки на стіні. З їх допомогою ви зробите ідеально рівне покриття і суттєво скоротите витрати сухих сумішей. Виготовляють штукатурні маяки з різних матеріалів в домашніх умовах або на заводі. Поговоримо про них детальніше.
Маяки заводського виробництва
Це перфоровані профілі, що мають довжину 6 м або 2,7 м, які виробляють з оцинкованої сталі, алюмінію або пластику. Крім того маяки під штукатурку в залежності від форми діляться на види. Прямі маяки для штукатурки - це плоскі перфоровані вироби, що мають V-подібний виступ. Такий виступ являє собою напрямну під час виконання штукатурних робіт. Висота цього елемента варіюється від 3 мм до 30 мм. Залежно від цього показника змінюється товщина штукатурного шару.
Увага! Для зовнішніх робіт застосовуються більш товсті маяки, так як зовнішні стіни мають потребу у великій кількості сумішей для обробки, тоді як для внутрішніх робіт, за умови невеликого завалу стіни, цілком достатньо 3 мм.
Що стосується кутових маяків, то вони теж мають V-подібний виступ, але оснащуються додатково полками, які знаходяться під прямим кутом. Ці вироби ідеально підходять для оформлення зовнішніх кутів і вирівнювання поверхонь. Основний недолік цих профілів полягає у відсутності достатнього рівня жорсткості, в результаті чого маяки для штукатурки стін часто деформуються під час монтажу.
Також існує багаторазові конструкції, що відрізняються жорсткістю і міцністю, в результаті чого, потребують ретельної фіксації. Після вилучення маяків з штукатурки їх можна використовувати повторно. Жорсткість цих елементів робить їх максимально зручними в роботі. Основний недолік цих виробів - стійкість, яка здатна в кілька разів перевищувати вартість пластикових маякових профілів. До того ж, їх можна деформувати, якщо занадто пізно витягти.
саморобні маяки
У певних випадках в якості маяків застосовують дерев'яні бруски, що перш за все, актуально при обробці дерев'яних поверхонь. Такі вироби фіксуються на стінах за допомогою шурупів, що істотно прискорює процес штукатурення. Все тому, що звичайні маячкові профілі фіксуються на розчин, який перед оштукатурюванням повинен підсохнути.
Професійні майстри воліють виготовляти маяки з штукатурки самостійно. Для цього по вони по накресленої і вивіреної за рівнем лінії встановлюють саморізи. Їх капелюшки виступають своєрідний рівнем, за яким і буде наноситься штукатурка.
Існує два способи нанесення: майстер згрібає розчин за допомогою шпателя і додає йому форму або притискає дерев'яний брус до капелюшків саморізів і заповнює штукатуркою простір між брусом і стіною. Такий маячок не доведеться демонтувати, з його допомогою ви зможете заощадити гроші на покупку заводських виробів.
Не менш цікаве рішення - струнні маяки. По суті, це саморізи, між якими просто натягнута дріт. Для початку сверлится отвір, після чого в них встановлюються саморізи. Причому робиться це так, щоб капелюшки розташовувалися на єдиному відстані від покриття. Далі натягують дріт.
Під цією конструкцією залишається вільний простір, заповнювати штукатуркою. До тих пір, поки розчин ще свіжий, саморізи і струни потрібно видалити, а отвори від них замазати розчином.
Увага! Основний недолік такого способу - ймовірність одержати не рівну поверхню, припустившись помилки.
Крім того, для робіт можна застосовувати металевий профіль, труби або куточки. Деякі майстри використовують в якості маячка дерев'яні рейки. Також може підійти профіль для монтажу гіпсокартону. Перевага використання цих деталей полягає в невисокій ціні, а недолік - використовуючи ці маяки, ви витратите більше штукатурки.
Розмітка під маяки
Перед тим, як встановити маяки потрібно виконати розмітку оброблюваної поверхні. Для цього застосовують різні способи, кожен з яких відрізняється своїми недоліками і перевагами.
простий спосіб
Він має на увазі установку маячків на розчин, яким буде відбуватися поверхню. Технологія по розмітці:
- Спочатку відступите від кута 30 см, і по 15 см від стелі та підлоги і проведіть вертикальну лінію, перевіривши її рівнем. Потім повторіть таку ж операцію з іншого боку стіни.
- Після цього необхідно виміряти відстань між лініями, розділивши його на 1,5 метрів, отримане число і покаже вам скільки потрібно маяків. Виріб необхідно порізати так, щоб вони стали на 30 сантиметрів коротше в порівнянні з висотою стель.
- У нижній і верхній точці кожної лінії варто просвердлити отвори, куди будуть встановлюватися дюбелі. Потім потрібно розкреслити всю стіну лініями, дотримуючись інтервалу в 1,5 м.
- В отвори варто вкрутити саморізи і між ними натягнути дві нитки. У місцях перетину мотузки і накреслених ліній теж необхідно просвердлити отвори, куди вставити дюбелі з шурупами.
- Далі потрібно вирівняти рівень капелюшків саморізів. Для цього складіть показник завалу стіни (наприклад, це 1,5 см, товщину маяка 0,6 см і нехай залишиться для запасу 0,5 см, як наслідок у вас вийде 2,6 см). Якраз, настільки повинні відступати від стіни кріпильні деталі.
- Після виставлення саморізів необхідно натягнути нитки по діагоналях і провести маяком під утворилася площиною. Виріб повинен трохи зачіпати нитки. Зніміть шнури і покрийте стіну грунтовкою.
Можна скористатися і іншим пристроєм - лазерний рівень. Більшість майстрів не мають їм, але якщо у вас він є, то можете виконати наступні дії:
- За допомогою цього пристрою необхідно знайти завал стіни. Зробити це просто: встановіть рівень біля протилежної стіни і включіть хрест-нівелір. Вийде таким чином, що навіть без підготовки вам буде відома товщина штукатурного шару.
- За допомогою лазерної позначки ви накресліть вертикальної лінії з відступами, зазначеними вище.
- Після цього варто поставити рівень на відстані 40 сантиметрів від поверхні в кутку і включити вертикальну лінію.
- Тепер знаходимо місце, де буде мінімальним відстанню від лазерної лінії до стіни, наприклад, це 34 см.
- Потім, варто взяти довгу рейку в 0,5 метрів і відзначити на ній маркером точку на довжині 35 см (відстань від лінії до стіни плюс товщина маяка і запас).
- Потім клей наносять на накреслені лінії і притискають маяк рейкою так, поки позначка на ній не буде збігатися з лазерною лінією.
Установка маякового профілів
Після підготовчого етапу можна приступати до безпосереднього монтажу маяків. Для цього можна скористатися одним з наведених нижче способів.
Установка на клей або розчин
Перш за все, потрібно виготовити розчин, дотримуючись інструкції, яка буде вказана виробником на упаковці. Якщо ви збираєте оштукатурювання вапняними або цементними розчинами, які висихають довго, то на них можна додати трохи алебастру або гіпсу для прискорення схоплювання. Приготовану масу необхідно нанести через кожні 15 см невеликими порціями, по попередньо накресленим лініях.
Потім підрізає маякового профіль потрібно прикласти до розчину, і потім притиснути до стіни. Якщо застосовується простий спосіб розмітки, то маяк необхідно встановити таким чином, щоб він встав в один рівень з саморізами. Якщо у вас є лазерний рівень, то необхідно включити і перевірити точність положення маяків. Видаліть зайвий розчин, після чого можете приступити до монтажу виробів, зазначених далі.
Установка маяків на кріпильні елементи
Для установки маяків вже давно придумали спеціальні кріплення. Ці деталі роблять з пластика. Для їх монтажу потрібно спочатку видалити фіксатор з однією з поверхні деталі, потім встановити на неї капелюшки саморезов, які попередньо вкрутити по лініях через кожні 30 см. Далі кріпиться маяк і на його місце ставиться фіксатор. Основна перевага цього способу - простота і спосіб установки. Але при цьому товщина штукатурки буде збільшена приблизно на 0,5 сантиметрів, що істотно позначиться на підсумковій вартості робіт.
Не так давно майстри використовували ще одну хитрість - вони вирізали лапки з отвором з кріплення для монтажу гіпсокартонних панелей. За допомогою таких металевих кріплень і встановлювали маяки. Тепер виготовленням цих компонентів займаються заводи, тому їх можна придбати в будь-якому будівельному магазині. Їх називають «ушастики». В отвір вироби потрібно протягнути саморіз, після чого вкрутити його на певну глибину. Металеві вушка застосовуються для фіксації маяка. Його прислоняют до поверхні і по черзі фіксують цими вушками. Для підвищення надійності потрібно обробити вушка за допомогою круглогубцев. Сам процес установки нескладний, але на витяг піде чимало часу.
Як бачите, штукатурний маяк може бути дуже різним. Це корисний виріб, за допомогою якої ви зможете домогтися ідеально рівній поверхні, а також високої якості покриття. Важливо дотримуватися вищенаведеним рекомендаціям і не залишати маяки в стіні. Навіть якісні оцинковані вироби здатні затримувати всередині стіни, в результаті чого доведеться повторно наносити штукатурку.
Скільки коштують маяки для штукатурки? Ціна на найпоширеніші види
- Металевий КНАУФ-профіль маячковий (ПМ) 6х22 А - 37,32 рубля / пог.м
- Маяк штукатурний (профіль маячковий) 6 × 3000 мм - 20 рублів / шт.
- Профіль маячковий (маяк) 10мм L = 3м - 20 рублів / шт.
- Профіль маячковий «Економ» (маяк) 10 мм L = 3 м - 25 рублів / шт.