» » » Двухматочное бджільництво: особливості змісту бджіл

Двухматочное бджільництво: особливості змісту бджіл

Двухматочное бджільництво: особливості змісту бджіл

Метод двухматочного змісту ґрунтується на важливою біологічної особливості - здатності бджіл з різних сімей мирно об'єднуватися, співіснувати і працювати в одній сім'ї. Створені таким способом бджолині спільноти надають кращі результати, ніж звичайні об'єднані сім'ї безпосередньо перед медозбором.

Опис методу

Двухматочное бджільництво: особливості змісту бджіл

Головним принципом формування сімей в цьому випадку є підсаджування додаткової матки в основну сім'ю. Обидві матки знаходяться ізольовано один від одного. Контакт бджіл обох сімей здійснюється через спеціальну розділові грати. Для утримання бджіл у такий спосіб потрібні спеціальні вулики.

Бджолину сім'ю з двома матками містять у вуликах-лежаках з горизонтальним розташуванням корпусу і в конструкціях вертикального типу. Багатокорпусні блоки для такої мети не підходять. Найкраще для цього використовувати комбіновані вулики, що дозволяють змінювати свій обсяг з розвитком бджолиної сім'ї. Причому як у вертикальному, так і горизонтальному напрямку.

Сьогодні великою популярністю користуються вулики-лежаки на 16 рамок, розділені на два відділення перфорованої перегородкою, в кожному з яких знаходиться одна сім'я зі своєю маткою. Так вони зимують і знаходяться на стадії раннього весняного розвитку. Влітку на лежак ставиться нероз'ємний корпус, який від расплодних частин вулика розділений гратами. Є також загальна частина, де обидві бджолині сім'ї можуть між собою спілкуватися. З розвитком вулика наверх ставляться додаткові магазини, відсіки і корпусу.

Переваги

 1. При парному змісті в зимовий час за рахунок взаємного обігріву бджоли споживають менше корму. Завдяки цьому вони краще переносять зимівлю, що, в свою чергу, дозволить бджолиним сім'ям навесні швидше наростити силу.
 2. Матка стає більш високою яйцекладки.
 3. Самі бджоли в такому вулику більш життєздатні і активні.
 4. У такій сім'ї відсоток вмісту льотних бджіл зазвичай вище.
 5. Сім'я з двома матками збирає більше меду.

Недоліки

 1. Складність і громіздкість вулика. Він може важити 60 кілограм і вище. З ним складно працювати. Часто потрібне помічник.
 2. Недостатній обсяг основних расплодних корпусів, через що погіршується вентиляція. В окремих випадках при такому змісті бджіл можливий підвищений збір меду. Це може пояснюватися тим, що бджоли краще перенесли зимівлю і швидше розвивалися в весняний період.
 3. У таких вуликах складно стежити за станом сім'ї для того, щоб запобігти роїння. Сам рій зазвичай в таких умовах розвивається в вертикальному напрямку. Щоб дістатися до самого нижнього расплодного гнізда доводиться розбирати практично всю конструкцію, а це як мінімум 48-64 рамок.
 4. Головною проблемою утримання бджіл в таких вуликах вважається роїння, яке може розвиватися з багатьох причин.
 5. Бджоли, які живуть в такому вулику, не можуть вважатися єдиної двухматочной сім'єю тільки при наявності загального магазину. Швидше, в одному вулику існує дві самостійні родини, у кожної з яких є своя матка і власний розплід. Літки (отвори для вильоту бджіл) ізольовані один від одного за допомогою перегородки. У кожної половини вулика є свій колір. Таким чином, тут зроблено все для того, щоб бджоли не контактували один з одним.
 6. Далеко не всі вулика з двома матками можна вважати двухматочной сім'ями, а тільки ті, в яких є умови для активної міграції бджіл в гнізді і вільний доступ до тієї й іншої матці. Крім того, важливо, щоб у бджіл було миролюбне ставлення до маток. Для цього вони повинні постійно контактувати з ними. Тільки за цих умов у вулику буде створений єдиний мікроклімат, і між бджолами не виникатиме взаємної ворожнечі. При цьому важливо, щоб конструкція вулика дозволяла це.

Особливості побудови вулика

Двухматочное бджільництво: особливості змісту бджіл

Як показує практика, в двухматочной вуликах спостерігається підвищена ройливость. Даний факт може пояснюватися тим, що ефект двох маток погано виражений і переважує дію інших факторів, які викликають роїння. До них відносяться:

 1. погана вентиляція.
 2. Тіснота в вулику.
 3. Мале расплодное гніздо.

В цьому випадку процес роїння протікає як в одноматочной бджолиної сім'ї. Іноді при посиленні взаємного зв'язку між сім'ями більше видозмінюється роїння. Це пов'язано з нестабільним станом в сім'ї і іноді з підвищеною агресивністю бджіл. При цьому можлива раптова загибель однієї з маток.

У цій двухматочной сім'ї роїння в разі загибелі однієї з маток може взагалі не відбутися навіть при значній міграції бджіл у всьому вулику. Якщо це трапляється, то бджолина сім'я стає одноматочной. Щоб дві матки успішно існували в одній родині потрібно підходити до цього питання індивідуально. Взаємні контакти між бджолами обов'язково повинні регулюватися, для чого потрібні відповідні конструкції вуликів.

Конструкція вулика

Перерахованих вище недоліків немає у трисекційного вулика для двухматочного змісту. Він має розбірну конструкцію, що дуже зручно для роботи. Вулик складається з трьох секцій:

 1. корпус.
 2. Підставка (інакше підвал).
 3. Другий відсік або магазин.

Можна докладніше подивитися конструкцію вулика на схемі:

Двухматочное бджільництво: особливості змісту бджіл

Всі відсіки повинні вільно зніматися і відділятися один від одного. Це показано на схемі:

Двухматочное бджільництво: особливості змісту бджіл

 1. Підставки, призначені для збільшення обсягу під рамками, теж є відокремленими. Всього в корпусі може розміститися до 10 рамок, завдяки чому зменшується ймовірність роїння. Крім того, це дозволяє контролювати стан бджолиної сім'ї за допомогою спеціального індикаторного рамки.
 2. Загальних корпусів і магазинів до цієї конструкції немає. Контакт бджіл в такому вулику здійснюється через середню секцію. Завдяки чому ефект двох маток підвищується. При цьому контактують між собою як вуликів бджоли, які працюють в магазині, так і літні особини.
 3. В основі кожного корпусу є рама, розмір якої залежить від кількості секцій в ньому. За направляючої рами розташовується сітка, яку можна виймати. Вона запобігає розліт бджіл, коли корпус буде зніматися з підставки. Задня і передня стінки, які прибиваються до рами, скріплюються за допомогою планок.
 4. До кожної стінці кріпляться легкі ручки для зручності зняття секцій вулика. У передній стінці є два вічка - верхній круглий, нижній на всю ширину. Допускається для додаткового освітлення і обігріву вулика навесні і восени врізати в передню стінку подвійне скло.
 5. Одну бічну стінку можна зробити з фанери товщиною 10 міліметрів. На зовнішній стороні корпусу прикріплюються алюмелеві смуги, які забезпечують жорсткість конструкції. Друга бокова стінка зсередини виконана з перфорованої перегородки, в якій зроблені отвори діаметром близько 3 міліметрів. На задній і передній стінці закріплені алюмінієві напрямні, які також надають жорсткості. У пази цих напрямних вставляється перегородка.
 6. Обидві бічні стінки у середнього відсіку зазвичай відсутні або виготовляються з перфорованого оргалита. Корпуси з'єднуються між собою за допомогою планок, які знаходяться на крайній правій і середній секції. Торці стінок для ущільнення оклеиваются самоклеющимся поролоном товщиною 4 міліметри.

Двухматочное зміст бджіл

Технологія двухматочного бджільництва залежить від таких факторів:

 1. Район, місцезнаходження.
 2. Погодні умови.
 3. Поставлені цілі і завдання.
 4. Характер збору меду.

Щоб вибрати один із способів утримання бджіл, потрібно знати біологію бджолиної сім'ї і вміти визначати її стан на даний період. Вибір залежить безпосередньо від бджоляра з урахуванням особистого досвіду і місцевих умов.

Спосіб 1

Двухматочное бджільництво: особливості змісту бджіл

 1. Вулика для двухматочного змісту бджіл повинні мати дві секції, які відділяються від іншої частини за допомогою розділових ґрат. Окремо розміщується кожна матка. Бджільництво ґрунтується саме на цьому принципі.
 2. Бджоли зимують в двох крайніх секціях вулика.
 3. Коли бджоли освоять корпусу, слід встановити середню секцію, у якій є посередині сітчаста перегородка.
 4. Коли середня секція заповниться, сім'ї об'єднуються через газету за допомогою ароматизаторів (м'ятних крапель).
 5. Потім слід перенести рамки середньої секції (8-10 штук) у другій корпус.
 6. Якщо виявляються ознаки роїння, то робляться відведення.
 7. Якщо пощастить уникнути бджіл від роїння в період збору меду, то потрібно тільки відбирати запечатаний мед і контролювати наявність вільних сот для нектару.
 8. Коли період збору меду закінчиться, другий корпус і магазини слід зняти.

Спосіб 2

Двухматочное бджільництво: особливості змісту бджіл

 1. Зимівля бджіл здійснюється у відділеннях нижнього відсіку на восьми рамках.
 2. Коли весняний очисний обліт закінчиться, слід закрити всі вулички рейками-закладками. Після чого покласти утеплення.
 3. Якщо потрібні лікувально-профілактичні підгодівлі, то слід вийняти кілька рейок і поставити годівниці-ящики глибиною 4 сантиметри. Годівницю накривають прозорою плівкою. Коли шухлядки для годування будуть розставлені по відділеннях, на нижній корпус встановлюється порожня підставка, а в неї вкладається утеплення.
 4. Якщо в кожному відділенні нижнього відсіку потрібно розширити гнізда, слід вийняти від центру по три рейки. Після відділення потрібно накрити дротяними гратами і поставити загальний третій корпус на вісім рамок.
 5. Через 10-12 днів третій корпус необхідно зняти на підставку позаду вулика.
 6. Після зняття розділових грат все рейки слід видалити в відділення нижнього корпусу. Після чого знову накрити гратами. Коли третій відсік буде освоєний, потрібно зняти його і поставити на задню підставку. У нижній частині вулика слід видалити розділові ґрати, потім туди ставиться половина другого корпусу.
 7. На прілётную дошку нижнього відсіку слід покласти фанеру розміром 800 на 500 міліметрів. Потім на цей лист треба струсити бджіл з рамок третього корпусу.

Спосіб 3

Двухматочное бджільництво: особливості змісту бджіл

 1. Після завершення очисних обльотів все вулички слід закрити рейками-закладками, а гніздо утеплити.
 2. Якщо потрібно розширити гніздо або додати корм у відділеннях нижнього корпусу необхідно від центру вийняти дві закладки і покласти розділові ґрати. Після чого поставити половини другого корпусу, збризнути сиропом. Перед постачанням рамки корпус потрібно прогріти в теплому приміщенні протягом доби.
 3. Для подальшого розширення гнізда слід зняти розділові ґрати і вийняти все рейки-закладки з відділення нижнього корпусу. Коли другий відсік буде освоєний бджолами, маток слід опустити в відділення нижній частині вулика на вощини і рамки. Після чого накрити відділення гратами і поставити третій відсік, в який теж встановлюються розділові смуги. Далі встановлюється половинка другого корпусу з расплодного рамками.
 4. Через тиждень після запечатування розплоду з третього відсіку потрібно зняти розділові ґрати і наглухо перекрити його сітчастими перегородками або рейками.
 5. Тепер необхідно об'єднати на головний хабарів. Для цього розділові решітки з нижнього відсіку потрібно зняти, а на його відділення поставити половинки другого корпуса. Зверху встановлюється третя секція.
 6. Після чого знімаються медові корпусу, а гнізда збираються на зиму. Це основи методу двухматочного бджільництва.

Спосіб 4

 1. Коли очисний обліт буде завершено, всі вулички слід закрити рейками і покласти утеплення.
 2. При необхідності розширити гнізда в кожному відділенні нижнього корпуса слід вийняти все рейки і накрити розділовими ґратами. Потім поставити на загальну поставку, политу сиропом.
 3. Після освоєння бджолами підставки, її потрібно зняти і закріпити позаду вулика. З відділення нижнього корпусу знімаються розділові ґрати.
 4. Матки з кожного відсіку разом з рамкою молодого розплоду слід перенести в приготовані заздалегідь половинки другого корпуса.
 5. Там, де необхідно об'єднання на головний хабарів, розділові решітки з нижньої частини вулика знімаються. Після чого необхідно поставити другий і третій відсіки з сотами під мед.

Двухматочное бджільництво: відео

Відео. Бджільництво двухматочное: зміст