Поради пасічника

Поради пасічникаНастав новий сезон, а разом з ним прийшла нова клопітна пора на пасіці. Серед безлічі проблем, з якими стикаються бджолярі в цей період, особливо слід відзначити нарощування сили бджолиних сімей перед головним медозбором, отримання якісного врожаю, боротьбу зі шкідниками та хворобами, підготовку до зимівлі. Хочу поділитися своїм досвідом у цій галузі і дати кілька практичних порад.

хвойна підгодівля
Інтенсивному розвитку бджолиної сім'ї, підвищення її продуктивності та посилення стійкості до ряду поширених захворювань сприяє підгодівля на основі хвойного настою. Готую її так: беру 1 кг подрібнених свіжих голок ялини або сосни, наполягаю 3 ч в 4 л гарячої води (80-90 °). На 1 л сиропу (50% цукру і 50% води) додаю 250 г настою.
Отриману підгодівлю даю на ніч кожній родині, заливаючи в годівницю всередині вулика по 0,5-1 л.

Боротьба з кліщем
Велику допомогу в боротьбі з лютим ворогом бджіл - кліщем варроатроза - може надати обкурювання сімей сушеним кореневищем хрону. Його заготовки веду в липні-вересні. Викопані корені очищаю від землі, рублю на дрібні кубики і висушують в тіні при кімнатній температурі. Для лікування і профілактики захворювання кладу 1 столову ложку сухих кореневищ в розпалений димар. Зробивши 3-4 хитавиця в нижній льоток вулика, закриваю його на 30 хвилин. При цьому корисно використовувати клещеуловітель - дрібну сітку, під яку кладеться аркуш цупкого паперу, змащений солідолом або соняшниковою олією. По завершенні процедури папір з обсипалися кліщами витягаю і спалюю. Обкурювання проводжу 3 рази навесні і 3 рази восени з тижневими перервами.

квітки пижма
Столова ложка меду на ніч забезпечує здоровий і міцний сон. Крім того, щоденне його вживання покращує склад крові і нормалізує обмін речовин.
Для зменшення загрози кліща, профілактики ураження стільників восковою міллю і відлякування мишей від бджолиного гнізда використовую квітки пижма. Суцвіття збираю в липні, пов'язую в букети по 5-7 штук і висушують в тіні на відкритому повітрі. У вулик закладаю на холстик по 3-А пучка. Для цих же цілей добре підходять полин, бузина, багно і любисток.

Гриб-трутовик
Швидко і надійно розпалити димар допоможе висушений гриб-трутовик. Крім того, від диму гриба-трутовика обсипаються браули (бджолині воші). Жевріючи, він виділяє велику кількість густого білого диму.
Цей гриб зазвичай зустрічається в березняку, в тому числі на повалених деревах. Після заготівлі ділю його на невеликі шматки і замочую в міцному розчині селітри.
Висушений трутовик готовий до застосування.

використовуйте рукавички
Уберегти руки пасічника від укусів бджіл допоможуть тонкі гумові рукавички, які продаються в аптеках і господарських магазинах. Вони дуже зручні, тому що не утрудняють рухів бджоляра.
Після роботи рукавички потрібно вивернути навиворіт, просушити в тіні і пересипати тальком.

Розташовуйте вулики вище
Щоб бджоли менше дошкуляли оточуючим, а також менше страждали від жаб, жаб, мурах, що норовлять проникнути у вулик, рекомендую розташовувати бджолині будиночки якомога вище над землею. Ось уже кілька років успішно використовую на пасіці спеціальні помости для вуликів. Вони являють собою щити розміром 1 × 1,5 м, зроблені з дощок товщиною 4 см. Ці щити кріпляться на 4 вертикальних сталевих трубах діаметром 10 см і висотою 3-3,5 м, які закопані в землю на 70 см. Щоб уникнути проникнення мурах на поміст труби в декількох місцях обмазані по колу солідолом. Для того щоб забратися на цю конструкцію, використовую невелику садову драбину.

Реечки для зимівлі
При збиранні клубу бджіл на зимівлю не забудьте поверх рамок покласти 3-4 дерев'яні реечки перетином 1 х1 см. За ним бджоли зможуть переходити з рамки на рамку в міру поїдання корму. Нерідко нехтування цим простим радою призводить до загибелі бджолиної сім'ї в зимовий час.

Мед по нашому бажанню
Помічено, що мед одного і того ж сорту може кристалізуватися (зацукровують) по-різному.
Іноді утворюються великі кристали, іноді дрібні, причому настільки, що за консистенцією мед нагадує топлене вершкове масло. Цим процесом можна керувати - я для цього в банку свіжого ще рідкого меду додаю столову ложку старого, вже кристалізувався, причому тієї консистенції, яку хочу отримати в результаті.
Хороших вам врожаїв меду і здорових бджіл в новому пасечном сезоні!

Якщо вжалила бджола
Згодом у пасічника, як правило, виробляється імунітет на бджолині укуси. Але бувають випадки, коли нападу бджіл піддаються люди, організм яких не адаптований до бджолиної отрути. Тут я рекомендую швидко, але акуратно вийняти жало, а до ураженого місця прикласти таблетку валідолу або розрізану навпіл часточку часнику. Через деякий час біль вщухне. При укусі декількома бджолами потрібно відразу прийняти таблетку Тавіг або димедролу. У серйозних випадках, особливо при бурхливому розвитку алергічної реакції або укусі в мову, потерпілого потрібно негайно доставити в лікарню.