Підживлення бджіл навесні

Підживлення бджіл навесні

Важливу роль в життєдіяльності бджолиних сімей і отриманні повноцінного потомства навесні грає забезпеченість їх кормом. Широко поширеною практикою в бджільництві є весняна підгодівля бджіл. З її допомогою можна поповнити запаси корму і здійснити стимуляцію активного розплоду, що сприяє подальшому розвитку бджолиної сім'ї.  

Для чого потрібна весняна підгодівля бджіл

Досвід численних предків-бджолярів свідчить про те, що за проявлену турботу бджоли віддячать сторицею. Після виставлення бджолиних родин із зимовника і виробленого ними першого обльоту по весні у бджолярів починається активна діяльність, адже потрібно нарощувати сили бджіл до початку періоду збору меду. З появою в їх сім'ях достатньої кількості сильних, з хорошою працездатністю льотних бджіл можна очікувати благополуччя на пасіці і гарного медозбору.

Весняну підгодівлю бджіл потрібно починати після проведення ревізії. В зимувальних приміщеннях на початку весни температура підвищується. Крім зміни погодних умов, дане явище може бути обумовлено появою першої яйцекладки. Якщо підвищення температури відбувається поступово і бджоли спокійні, немає причин для надранньої пересадки сімей. Якщо ж вони турбуються, потрібно пересадити їх в перший же весняний день, дочекавшись ясною, сприятливою для подальшого обльоту погоди. Бджоли з його допомогою звільняються від накопичених калових мас в кишечнику і набираються сил для подальшої роботи.

Підживлення бджіл навесні

Таким чином, навесні сімейства пересаджують в чисті вулики, скорочують і утеплюють гнізда. До початку весни бджоли, як правило, помітно ослаблені. Таким чином, пасічнику буде потрібно проконтролювати відсутність у них ознак захворювань, а також переконатися в тому, що матка закладає розплід. Після цього можна приступати до весняної підгодівлі.

Дана процедура то було б доречним:

  • поповнити відсутні кормові запаси для сімей бджіл;
  • стимулювати процес яйцекладки бджолиної маткою;
  • провести лікувально-профілактичні заходи шляхом додавання в підгодівлю потрібних препаратів.

Поповнення запасів корму навесні

Після зимівлі бджолині сім'ї перебувають в ослабленому стані, корми у них залишається небагато. На початку весни погода недостатньо стійка, медозбір провести немає можливості. Поступово деякі види рослин починають продукувати пилок, а також нектар, але все ж слід враховувати погодні умови. Якщо бджоли масово вирушать здобувати корм в холодну погоду, багато хто з них можуть загинути. Щоб уникнути виникнення подібних ситуацій ранньою весною не слід пропонувати бджолам рідку підгодівлю, з огляду на той факт, що вона провокує їх вилітати з вулика. В якості найбільш підходящого корму для бджолиних сімей навесні виступає натуральний мед в сотах.

Підживлення бджіл навесні

Досвідчені бджолярі рекомендують в процесі проведення навесні ревізії помістити в гнізда білковий корм - стільникові рамки, наповнені пергою. Крім нього, в гнізді повинен знаходитися тільки розплід. Багатий вуглеводами корм у вигляді медових рамок слід помістити за діафрагму. Таким чином, будуть створені умови, що дозволяють бджолам ефективно зігрівати гніздо з розплодом. Підживлення медом бджіл не спровокує їх передчасно вилітати з вулика, при цьому імітація принесення корму у вулик сприятиме яйцекладки. Рамки, наповнені медом, перед підгодівлею бджіл потрібно попередньо підготувати, розмістивши їх в теплому приміщенні на пару діб, щоб вони рівномірно прогрілися до кімнатної температури. Далі слід укласти їх в ящик, призначений для перенесення рамок, і транспортувати до вулика. Від бджоляра потрібно розкрити вилочкою печатку, злегка збризнути рамку теплою водичкою і помістити за діафрагму. Не рекомендується роздруковувати всю рамку, особливо над вуликом. Якщо в нього потраплять крупинки воску, можуть виникнути сприятливі умови для появи шкідника в вигляді воскової молі. Для підгодівлі слід використовувати тільки високоякісний мед. Необхідно врахувати, що продукт, отриманий від хворих бджолиних сімей, або закуплений у недобросовісного бджоляра, може послужити причиною спалаху інфекції у бджіл. У весняний період їх імунітет в значній мірі знижений, і невідповідний корм може послужити причиною масового вимирання бджіл на пасіці.

Як стимулювати яйцекладку

Для того щоб бджоляр зміг отримати по осені оптимальну віддачу, до початку медозбору потрібно належним чином підготувати бджолині сім'ї. При цьому від успішного старту у вигляді інтенсивної яйцекладки залежить дуже багато чого. Якщо розплід буде закладений із запізненням, бджолина сім'я не встигне виростити достатню кількість робочих (льотних) бджіл. Таким чином, від бджоляра потрібно створити найбільш сприятливі передумови для розвитку бджолиної сім'ї, в тому числі умови для активного відкладання яєць їх маткою.

Підживлення бджіл навесні

Для цього буде потрібно забезпечити бджолині сім'ї:

  • білковим кормом, помістивши в гніздо рамки з пергою. Даний продукт бджільництва по праву називають «бджолиним хлібом». Чекати надходження свіжого пилка можна довго, тому по весні практикують підгодівлю пергою. Поки її запас з яких-небудь причин відсутня, навряд чи бджолина матка розпочне червень, так як їй згодом буде нічим годувати підростаючий розплід. Від бджоляра потрібно передбачити цю ситуацію ще з осені і зробити відповідні запаси перги для підгодівлі бджіл (її слід зберігати в сухому і не схильному до промерзання місці);
  • вуглеводної підгодівлею, що сприяє рясної яйцекладки маткою. Отримавши корм у вигляді меду, бджоли-годувальниці виділяють маточне молочко і підгодовують матку, в результаті вона приступає до засіву. Недолік медового корми призводить до його економного витрачання мешканками вулика, що не кращим чином позначається на якості яйцекладки. Таким чином, необхідно забезпечити надходження достатньої кількості медового корми, з розрахунку не менше 5 кг на невелику сім'ю. Якщо розташувати дану підгодівлю за діафрагмою, бджоли будуть переносити мед, розміщуючи його в вільної частини рамок з пергою, а також поблизу розплоду;
  • стимулюючої підгодівлею бджіл навесні. У природних умовах простежується певна залежність - чим більший обсяг яйцекладки спостерігається, тим рясніше бджоли постачають в вулик припаси у вигляді нектару, а також пилку. Навесні їх надходження обмежена зважаючи на погодні умови, тому бджолярі йдуть на невелику хитрість, пропонуючи імітацію природного хабар. З метою стимуляції червління виступає рідка підгодівля у вигляді медової ситі або цукрового сиропу для підгодівлі бджіл. Слід підкреслити, що пропонувати рідку підгодівлю для бджіл слід лише після встановлення стабільно теплої погоди. Справа в тому, що бджоли сприймають вступ подібного виду корму як спонукальний сигнал відправитися на виліт з вулика в пошуках медоносів, і в холоди можуть замерзнути. Якщо погода «не літній», в результаті обльоту може постраждати безліч бджіл. В результаті грамотного застосування рідкого корму можна домогтися відразу кількох цілей - стимуляції яйцекладки, а також спонукання робочих бджіл до подальшої активності.

Підживлення бджіл навесні

Додавання в підгодівлю лікувально-профілактичних засобів

Якщо у всіх бджолиних сімей або у їх частини спостерігаються ознаки захворювань, потрібно додати в підгодівлю відповідні лікувальні препарати. Досить часто навесні у бджілок можна спостерігати нозематоз. Дане захворювання може виникати з різних причин. Якщо при обльоті бджілки не направляються далеко від вулика, а випорожнюються на нього, в тому числі на прилітну дошку, і при ревізії всередині вулика виявляються сліди скупчень проносу, потрібно негайно вжити заходів. Для лікування бджіл застосовується препарат під назвою ноземат. Крім того, щоб уникнути розвитку нозематозу нескладно вжити профілактичних заходів - для цього в цукровий сироп, приготовлений з літра води і 1 кг цукру, слід додати 3 г оцтової кислоти.

Досвідчені бджолярі також досить широко застосовують стимулюючі розвиток бджіл добавки для підгодівлі в весняному сезоні:

  • препарат «Апімакс». Даний засіб включає в своєму складі екстракти різних рослин, які мають виражену бактерицидну і протимікробну дію;
  • для даних цілей можна також приготувати самостійно цукровий сироп на хвойному настої. Голки хвої, заготовлені в кінці зими, містять значну кількість вітаміну C, і при зберіганні в прохолодному приміщенні протягом тривалого часу зберігають максимум корисних речовин. Щоб приготувати хвойний екстракт, потрібно подрібнити ножицями 1 кг соснових голок, промити їх і залити водою 4,5 л води. Довівши до кипіння, склад слід варити протягом півтори години. Вийде гіркувата рідина з зеленуватим відтінком. Коли відвар трохи охолоне, його слід процідити. Теплий хвойний екстракт потрібно додавати в цукровий сироп (200 мл відвару на 1 л сиропу) і застосовувати в якості підгодівлі - спочатку через день, а потім щодня протягом 7-10 днів;
  • для стимуляції червління в цукровий сироп додають також кобальт. Даний мікроелемент входить до складу засобу під назвою «Пчелодар», а також спеціальної кормової добавки АКМ і інших подібних препаратів.

Підживлення бджіл навесні

Як приготувати медову ситу і цукровий сироп

Найчастіше з яких-небудь об'єктивних причин використовувати для годівлі бджіл мед в чистому вигляді немає можливості. У такому випадку потрібно організувати приготування підгодівлі для бджіл у вигляді медової ситі. На початку весни, поки бджоли ще не робили перший виліт, і погода не сприяє цьому, слід віддати перевагу густий підгодівлі (9-10 частин меду з додаванням 1 частини води). Кристалізований мед необхідно розпустити, прогрів його злегка на водяній бані, а потім змішати з водою. Така сита виходить досить густий, щоб бджоли могли з легкістю переносити її з годівниці в гніздо і поповнювали там запаси корму, стимулюючи матку до червона. Для спонукання бджіл до обльоту в цілях добування нектару слід використовувати рідку ситу (в пропорції 1: 1 або 1: 2 змішавши мед з водою). Варто відзначити, що рідка підгодівля більш ефективно стимулює бджолину матку до розмноження, ніж густий корм.

Для приготування цукрового сиропу для підгодівлі бджіл рекомендується застосовувати якісний цукор білого кольору. Як і у випадку з медовою ситою, густота даного виду корму буде залежати від поставлених цілей. Для підгодівлі ранньою весною слід використовувати суміш цукру з водою 2: 1, для спонукання до вильоту, і червень - навпаки, 1: 2. Буде потрібно залити воду в емальовану ємність і довести до кипіння, а потім додати цукор і ретельно перемішати до повного його розчинення, прогріваючи на невеликому вогні (не доводячи до кипіння і не допускаючи пригорання цукру). Після цього можна зняти каструлю з вогню і остудити до кімнатної температури.

Підживлення бджіл навесні

Годівниці для весняної підгодівлі бджіл

Для проведення підживлення по весні рекомендується використовувати годівниці з невеликими габаритами. Першу підгодівлю слід розосередити протягом декількох днів. Якщо налити зайва кількість рідкої підгодівлі, бджілки не зможуть швидко вибрати її, солодка рідина поступово охолоне і згодом скисне. Таким чином, до того як налити нову порцію підживлення, потрібно вилити з неї несвіжі залишки корму і ретельно вимити годівницю. Доливати підгодівлю до залишків старої вкрай не рекомендується, інакше буде спостерігатися бродіння корму і захворювання бджіл. Економити на їхнє здоров'я не слід, краще наступного разу дати менше корму. Для бджоляра важливо відстежувати процес харчування - благополучні бджолині сім'ї будуть швидше переносити підгодівлю в гніздо в порівнянні з кволими і хворими.

Стельові годівниці для бджіл слід розгортати входом до передньої стінки вулика, адже більшість бджіл у весняному періоді розміщуються саме там. Щоб уникнути крадіжки у бджіл, необхідно дотримувати акуратність в процесі годування - не слід виливати залишки сиропу біля вулика, тримати на пасіці ємності з кормом відкритими, а також розкидати рамки.

Весняна підгодівля бджіл - відео