Вирощувати брусницю в саду - корисне заняття. Її червоні смачні ягоди багаті вітамінами і широко використовуються в кулінарії. Зелені частини рослини застосовують в лікувальних цілях, готуючи з них відвари. Про посадці брусниці садової та догляді за нею дізнайтеся з нашої статті.
Опис рослини брусниця садові
У Росії брусниця вирощується дуже давно і входить до складу багатьох національних страв. Добре росте вона в дикій природі - в тайзі і лісостепу, де займає великі території і дає досить значні врожаї.
Брусниця зарахована до сімейства брусничних. Вона відноситься до вічнозеленим низькорослим чагарниках, висота рослини рідко перевищує 40 см. Корисні плоди насичено червоного кольору визрівають в кінці літа або на початку осені. А коли всі рослини на ділянці відцвітуть і скинуть листя, брусниця буде радувати своєю яскравою зеленню навіть з-під товщі снігу.
Цвіте культура невеликими білими або рожевими квіточками, на вигляд схожими на дзвіночки, тому і навесні вона виглядає в саду красиво і ніжно. Запилюють рослину бджоли або джмелі, але воно також здатне і до самозапилення.
Сорти брусниці садової
Завдяки працям селекціонерів на сьогоднішній день є багато сортів садової брусниці, що відрізняються великими врожаями і великою величиною плодів. У садах нашої країни вирощують близько 20 видів культури, які розрізняються між собою висотою кущів, декоративними якостями, розмірами ягід і врожайністю. Деякі популярні сорти наведемо нижче:
- Сорт «Рубін» - його відмінна риса полягає в рясних урожаїв. Ягідки цього сорту в середньому мають вагу в 0,2 г, за смаком вони кисло-солодкі, визрівають пізно. Цвіте сорт «Рубін» білими невеликими дзвіночками. Цей вид добре переносить заморозки аж до -30 ° С.
- Сорт брусниці «Корал» також відносять до високоврожайних, разом з тим володіє він і декоративними властивостями. Компактний кущ має кулясту форму, висоти він невеликий, всього 30 см. Зацвітає цей вид двічі за сезон, стільки ж разів він і плодоносить.
- Брусниця сорти Red Perl, як і сорт «Корал», цвіте і плодоносить двічі, тому використовується переважно для отримання хороших урожаїв. Невеликі її кущики досягають 25 см в діаметрі, приблизно на стільки ж вони виростають і в висоту.
Тим, хто бажає вирощувати самі низькорослі сорти брусниці садової, слід звернути увагу на такі варіанти:
- «Мазовія» - кущі цього сорту не досягають і 20 см у висоту. Вони рясно плодоносять темно-червоними солодкуватими ягідками.
- Сорт брусниці «Костромська рожева» ще нижче попереднього. Ці рослини бувають до 15 см заввишки. Плоди достигають у середині серпня, пофарбовані в рожевий відтінок.
Особливості та хитрості посадки брусниці садової
Ростити брусницю садову потрібно з дотриманням певних умов, в яких культура відчуватиме себе комфортно:
- Рослина любить кислі грунти і добре зволоження. Особливість брусниці, як і інших вересових начебто лохини та журавлини полягає в тому, що коренева система не в змозі самостійно отримувати з грунту достатня кількість води. Рослина навчилося вирішувати цю проблему за рахунок вступу в симбіоз з грунтовими грибами, які як раз поглинають вологу відмінно. Щоб на ділянці брусниця росла добре і не відчувала браку вологи, землю для неї потрібно брати з природних брусничник, тобто звідти, де кущики росли в диких умовах. Саме в тому грунті будуть знаходитися потрібні грибниці.
- Ідеально використовувати для посадки кущі із закритою кореневою системою. Там корінці не пошкоджені, тому такі рослини швидше і безболісніше приживуться на новому місці. Крім того, в земляному комі навколо корінців якраз знаходяться необхідні гриби.
- Розсаду брусниці садять на ділянці в квітні або травні, після чого на два тижні накривають саджанці плівкою, натягнутою на каркас.
- Перед тим як садити брусницю садову, потрібно розмітити схему на ділянці. Причому зручність рослини тут враховується в останню чергу, адже незабаром культура сама заповнить собою весь вільний міжрядне простір. Тому краще орієнтуватися на власне зручність. Як правило, відстань між рядами роблять по 30-50 см, а кущики розташовують з інтервалом в 15-30 см.
Догляд за садової брусницею на ділянці
Тим, хто вирішив виростити садову брусницю, потрібно відразу дізнатися, як за нею доглядати:
- Щоб отримувати хороші врожаї ягід, культуру не можна надавати самій собі. Один із запорук рясного плодоношення - мульчування грунту навколо кущів для підтримки її вологості на належному рівні. Мульчу роблять з хвойної тріски. Можна використовувати й інші варіанти, але саме тріска оберігає рослини від шкідників і бур'янів.
- Якщо ви не знаєте, чому садові брусниця не хоче рости на ділянці, можливо, їй не забезпечили достатнього поливу. Ця культура любить воду. Втім, надлишок вологи теж може їй зашкодити, особливо якщо вода буде довго застоюватися в грунті. Ідеальний варіант - це крапельний полив.
- Отримувати більш раннє плодоношення допоможе захист брусниці від вітрів і протягів. Місце, де вона росте, не повинно постійно продуватися, але приплив повітря все-таки не зашкодить, оскільки грунт після поливу повинен провітрюватися.
- Рослинам віком старше 7 років прийнято робити омолоджуючу обрізку. Ця процедура подовжує термін життя кущів і покращує врожаї.
- Для грамотного вирощування брусниці садової потрібно купити для неї добрива і використовувати їх в якості підгодівлі. На самому початку весни в грунт вносять такі поживні склади з розрахунку на 1 сотку землі: 500 г сульфату амонію, 1 кг сульфату калію і 1,8 кг суперфосфату. Потім, перед цвітінням кущів, брусницю знову підгодовують сульфатом амонію в такій же кількості, а вже під час появи бутонів в землю додають 100 г сульфату марганцю і 100 г сульфату цинку. Кущика першого року життя потрібно давати підживлення з сульфату міді. Багато садівники радять поєднувати підживлення з мульчуванням грунту піском.
Розмноження брусниці садової
Ідеальний спосіб розмноження брусниці - живцювання. Ця культура відмінно вкорінюється, причому живцями можуть виступати як зовсім молоді, так і полуодревесневшіе пагони. Живці завдовжки 4-5 см, нарізані з здорового куща, садять у відкритий грунт восени або навесні. На 2 тижні їх вкривають плівкою.
Щоб брусниця почала з більшою ймовірністю, живці краще поміщати в теплиці. Там їм буде забезпечений необхідний рівень вологості і температури.
Брусницю на садовій ділянці іноді розводять і насінням. Їх сіють в грунт в самому кінці осені або на початку весни. Насіння перед посівом стратифицируют. Насіннєве розмноження має недоліки. По-перше, брусниця не зберігається сортових ознак, а по-друге, врожаї вона дає пізніше ніж та, що посаджена живцями.
Боротьба з хворобами і шкідниками брусниці садової
Як будь-яка рослина, брусниця схильна до певних захворювань:
- Екзобазідіоз - його можна розпізнати по побілінню гілочок і їх розростання.
- Склеротинія - при цьому захворюванні плоди брусниці немов муміфікуються.
- Моніліоз - така хвороба призводить до загибелі культури.
Всі перераховані захворювання мають грибкове походження, а вилікувати їх можна шляхом обробки кісткової бордосской сумішшю. Обробку проводять тричі з інтервалом в 2-3 тижні.
З шкідників брусниці найбільш поширені листовійки, які псують листя і квіти рослини.
Застосування брусниці садової
На ділянці кущики брусниці часто виконують декоративні функції. Через низькорослості і компактності їх добре висаджувати вздовж садових стежок. Вони відмінно виглядають в альпінаріях і рабатках. Як компаньйонів для брусниці можна підібрати ялівці з їх темною хвоєю, високі вересові культури, будь-які хвойники. Брусницю зручно садити в низинних частинах саду, там, де багато інших культур не приживуться.
Декоративність - не єдина корисна функція брусниці. Застосовують її і в практичних цілях. Листя і плоди використовують як лікарський засіб. Вони допомагають при хворобах сечового міхура і нирок, діють як протизапальний засіб. Надає брусниця і жарознижуючий ефект, тому хороша при застудах.
Заготівля брусниці має свої особливості:
- Листя можна збирати тільки на самому початку весни, коли сніг тільки зійшов або навіть ще не зник повністю. Іноді листя заготовляють в жовтні. Листя, зібрана влітку, не володіє лікувальними властивостями і при висиханні чорніє.
- При заготівлі листя бажано якомога менше травмувати кущ, тому обскубувати її треба акуратно, не пошкоджуючи пагони. З однієї рослини можна обривати листя не частіше разу на 5 років.
- Сушать листя на бавовняної тканини, попередньо відібравши і викинувши почорнілі екземпляри. Листя розкладають тонким шаром і сушать в темному, але теплому приміщенні.
- З ягід брусниці готують морси і варення, заморожують на зиму або висушують для тривалого зберігання, використовують в кулінарії у свіжому вигляді.
Брусниця садова, фото: