Шавлія: посадка і догляд

Шавлія: посадка і догляд

Шавлія можна вирощувати не тільки як декоративну культуру, а й використовувати її в практичних цілях, наприклад, в кулінарії або в лікуванні. У цій статті ви знайдете інформацію про посадку шавлії і догляді за ним, розгляньте фото рослини, дізнаєтеся, як заготовлювати і застосовувати культуру з користю для себе.

Короткий опис і види шавлії

Шавлія відносять до одних з найбільш ароматних трав, завдяки чому він і знайшов своє застосування в кулінарії. Ця рослина є багаторічників і належить до сімейства ясноткових. Відмінними характеристиками культури є гіркуватий присмак і насичений терпкий запах. У сезон цвітіння шавлія випускає досить привабливі дрібні суцвіття яскраво-синього, фіолетового, блакитного, рожевого, червоного або білого відтінків. Друга назва культури - «сальвія», що перекладається з латині як «здоровий». Рослина відома багатьом своїми лікувальними властивостями, завдяки яким в медицині воно стоїть в одному ряду з ромашкою і календулою.

Серед безлічі сортів шавлії можна виділити теплолюбні і холодостійкі види. Перші вирощуються в садах тільки як однорічники. Опис деяких популярних сортів ми розглянемо далі.

До холодостійких різновидам сальвії можна віднести такі сорти:

  1. Найбільш поширеним видом культури є шавлія лікарська, який застосовувався в медичних і кулінарних цілях ще за часів Римської Імперії. Подібне рослина любить добре освітлені ділянки і якісно дренированную грунт. Лікарський шавлія розмножують переважно насінням, які садять в грунт відразу після закінчення морозів. Культура невибаглива в догляді, а в період цвітіння з неї можна збирати стебла, які згодом будуть використовуватися в лікувальних або кулінарних цілях.
  2. Сальвія лісова - ще одна холодостійка різновид шавлії, що відрізняється гарними блакитними і фіолетовими квітами. Цей вид став основою до створення цікавих гібридів, суцвіття яких пофарбовані в рожеві і навіть в білі відтінки.
  3. Сальвія дубравная - морозостійка культура, що відрізняється невибагливістю у догляді. Квітки її пофарбовані переважно в фіолетові або бузкові відтінки.
  4. Шавлія луговий зацвітає в перші літні місяці, припадаючи бутончиками білого, рожевого або бузкового відтінків.
  5. Шавлія кільчаста володіє високою декоративністю і добре переноситься холодів. Суцвіття його пофарбовані в насичено-ліловий, період бутонізації починається в липні, а закінчується в середині осені.
  6. Сальвія трансильванськая була культивована в Росії. Добре відчуває себе на затінених ділянках, з червня до вересня цвіте ніжно-бузковими бутонами.
  7. Шавлія блакитний - ще один з холодостійких видів. У період цвітіння випускає невеликі світло-блакитні пелюстки.
  8. Сальвія японська, як зрозуміло з назви, відбувається родом з Японії. Це позднецветущих сорт, який випускає перші суцвіття в серпні, а повністю відцвітає до жовтня. Така культура добре росте на вологому грунті і з легкістю переносить невелику тінь.
  9. З Південної Америки прийшов до нас шавлія болотний, що відрізняється високими стеблами і великими різьбленими листям. Період цвітіння його триває з середини літа до середини осені. Рослина любить хорошу освітленість, суцвіття пофарбовані в світло-синій колір.

Теплолюбні сорти шавлії вирощуються в садах як однорічники. Наведемо найбільш популярні теплолюбні види сальвій:

  1. Шавлія блискучий досить поширений в російських садах через його високої декоративності. Період цвітіння культури починається в середині літа і закінчується пізно восени. Що стосується бутонів, то вони мають широку колірну палітру і можуть бути представлено помаранчевими і червоними відтінками. Шавлія блискучий добре росте на помірно вологому грунті.
  2. Сальвія червона родом з Південної Америки, любить жаркий клімат і високу вологість. Починає цвісти в кінці літа суцвіттями, пофарбованими в білі, рожеві або червоні відтінки.
  3. Шавлія вузьколистий відрізняється сріблястим листям і дрібними фіолетовими квітами. Цей сорт відноситься до ранньоквітучих, період його бутонізації припадає на травень-червень. Такий різновид культури застосовується в кулінарних цілях.
  4. Яскраво-синіми кольорами прикрашена сальвія борошниста, яка радує око з літа до початку осені.
  5. Сальвія миртових прийшла до нас зі спекотної Мексики. Її відмінною рисою є дуже приємний аромат, що нагадує запах чорної смородини. Причому у цієї рослини пахне сама листя, якщо трохи розтерти її в руках. Шавлія цього сорту цвіте з літа до заморозків красивими червоними суцвіттями.
  6. Сальвія струнка досягає у висоту 1 метра і вважається високорослим видом в порівнянні з іншими сортами. Квіти на цій рослині з'являються в серпні і мають червоний відтінок. Листя має приємний фруктовий аромат, завдяки якому цей вид застосовується в кулінарії.
  7. Батьківщиною сальвії знебарвленою є Мексика, а відмінна риса культури - незвичайний відтінок квітів і їх форма. Пелюстки бутонів пофарбовані в темно-синій, майже чорний колір, а самі суцвіття наполовину заховані в чашечки.
  8. Шавлія мускатний відноситься до багаторічних культур і в теплому кліматі дійсно таким і є, але в холодних широтах його переважно вирощувати як однорічна рослина. Пелюстки сальвії мускатною пофарбовані в ніжно-ліловий, світло-блакитний або в рожевий. Період бутонізації припадає на весну і літо. Цей сорт відрізняється насиченим приємним ароматом, тому культуру переробляють на ефірне масло і застосовують у парфумерній промисловості.
  9. Ще одним теплолюбних мексиканським сортом є сальвія розкрита, квітуча з липня по жовтень насичено-синіми бутонами. Добре розмножується насінням і в теплому кліматі вирощується як багаторічна рослина.
  10. Сальвія гірська була культивована не надто давно, приблизно в 1980-х роках в Техасі. Відмінною особливістю сорту є красиві насичено-червоні квіти і широкий пишний кущ. Цей різновид прекрасно переносить посуху, період цвітіння триває з липня до жовтня.

Шавлія: посадка і догляд

Особливості посадки шавлії

Сальвию можна розмножувати декількома способами: насіннєвим посівом, Деленки або живцями. Найбільш поширеним методом є насіннєве розмноження, тоді як кущі, вирощені з деленок і живців, виходять слабкими і швидко гинуть.

Насіння на розсаду починають сіяти в перших числах квітня, закладаючи зерна в грунт на глибину до 1,5 см. Після посадки грунт постійно зволожують з пульверизатора і стежать, щоб вона не пересихала. Ємність з розсадою тримають в теплому непродуваемих місці, де навколишня температура підтримується на позначці в 20-25 ° C. При дотриманні таких умов перші паростки починають пробиватися на третьому тижні.

Після появи сходів їх пікірують, дочекавшись, коли на стеблинках виростуть по 2 справжніх листочка. Молоді пагони ховають від прямих сонячних променів. Переносять рослини на постійне місце в кінці травня або на початку літа. До цього часу, якщо є така необхідність, паростки кілька разів пересаджують в більш глибокі ємності з землею.

Шавлія краще розміщувати на відкритих сонячних ділянках, розташованих на рівній або трохи піднесеної місцевості. Бажано, щоб поблизу не було автомагістралей.

При вирощуванні шавлії важливо брати до уваги склад грунту і її зволоженість. Така культура воліє помірно зволожений і добре дренований грунт, насичений поживними речовинами і володіє нейтральною або слаболужною середовищем. Підготовка до посадки сальвії полягає в перекопуванні грунту, видаленні всіх бур'янів і внесення азотних добрив. Незайвим буде і додавання невеликої кількості перепрілого гною, компосту та дрібнозернистого піску.

Лунки, в які буде висаджено шавлія, необхідно ретельно зволожити і внести в кожну з них по 1 ч.л. амофосу або суперфосфату. Саму розсаду краще переносити на постійне місце зростання на 40 день, коли на стеблах з'явиться по 3-5 справжніх листочків. У перші 4 тижні сальвию регулярно поливають, землю навколо кущів рихлять, а бур'яни обов'язково видаляють.

Шавлія: посадка і догляд

Догляд за шавлією

Шавлія щодо невимогливий у догляді і не потребує регулярних підгодівлі добривами. В кінці сезону цвітіння грунт навколо рослин можна мульчувати компостом, причому використовувати його потрібно досить багато. Компост повинен повністю прикрити розетку листя на зиму, щоб в подальшому сезоні на її місці виросло багато молодих пагонів.

У перші 2 тижні після посадки сальвії її потрібно ховати від прямих сонячних променів, створюючи півтінь за допомогою якого-небудь навісу. Молодому шалфею також не зашкодить регулярне зрошення, але проводити його треба шляхом обприскування, а не поливання. Багаторічні сорти сальвії на зиму бажано вкривати, особливо в перший рік після посадки.

Ще однією важливою процедурою є обрізка шавлії, оскільки кущі без регулярного оновлення дуже швидко старіють. Обрізку проводять восени або навесні, але тільки не в період цвітіння кущів. Якщо знехтувати стрижкою, стебла сальвії витягнуться і скинуть листя, через що культура втратить декоративний вигляд.

Що стосується хвороб і шкідників, то шавлія найбільш схильний до борошнистої роси. Втім, від неї легко позбутися, обприскати кущі 1% розчином бордоської рідини. Серед інших паразитів і захворювань сальвії можна назвати:

  • шавлієвого комарика;
  • шавлієву Галиця;
  • довгоносика;
  • шавлієвого кліща;
  • озиму совку.

Кращим способом профілактики хвороб є дотримання правил сівозміни. В даному випадку це означає, що один і той же рослина після його в'янення можна висаджувати на тому ж самому місці раніше, ніж через 5 років. Такого правила легко дотримуватися власникам великих за площею ділянок, а на маленьких територіях боротися зі шкідниками можна за допомогою спеціальних препаратів, широкий асортимент яких представлений в спеціалізованих магазинах.

Шавлія: посадка і догляд

Збір і зберігання шавлії

Збирати листя шавлії можна кілька разів за час його цвітіння. У перший рік після посадки бажано обривати зі стебел тільки нижні листки, в усі наступні роки можна збирати як все листя, так і верхні частини пагонів. Після збору врожаю його розкладають на просушку, попередньо видаливши побурілі і засохле листя, а також занадто грубі відрізки стебел.

Сушать сальвию під відкритим небом, в затіненому і добре провітрюваному місці. Якщо погода не дозволяє сушити рослини на вулиці, можна зробити це в духовці, розігрітій до температури 50-60 ° C. У висушеному вигляді сировину можна зберігати не більше 2 років, помістивши його в скляні ємності і поставивши в прохолодне і сухе місце.

Шавлія: посадка і догляд

Використання сальвії в медицині та кулінарії

Екстракт з листя шавлії надає на організм знеболювальну та сечогінну дію. Сальвія також відома своїми протизапальними властивостями, тому її застосовують для лікування вугрового висипу і інших шкірних поразок, що супроводжуються почервонінням і набряком.

У листі сальвії міститься безліч корисних компонентів, серед яких можна виділити ефірні масла, дубильні речовини, вітаміни В1, С, Р. Ліки, в складі яких є шавлія, застосовуються для терапії ревматизму і артриту. Ще однією корисною властивістю рослини є його здатність розширювати судини і підвищувати артеріальний тиск.

Пахучу ефірну олію сальвії допомагає при стресах і неврозах. Розслаблюючу дію має і чай з висушеного листя і стебел рослини. Таким відваром можна лікувати почервоніння горла при ГРЗ і ангіні.

Шавлія має кровоспинні властивості і застосовується в гінекології для уповільнення кровотеч. Наявність в складі рослини природних фітоестрогенів дозволяє застосовувати його для полегшення стану жінок, які переживають клімактеричний період. Цю траву також використовують для припинення лактації, стимулювання статевої активності, посилення чоловічої потенції, лікування жіночого безпліддя.

Шавлія знайшов своє застосування і в такій області, як косметологія. Бальзами-ополіскувачі з цим компонентом сприяють прискоренню росту волосся і зміцнюють їх. Протизапальні властивості сальвії дозволяють використовувати культуру для лікування почервоніння шкіри.

Сушена трава шавлії використовується в якості спеції в стравах з риби, м'яса, птиці. Її поєднують з розмарином, чебрецем, перцем, часником. Свіже листя також можуть входити до складу страв, особливо якщо мова йде про Середземноморської кухні.

Шавлія: посадка і догляд

Шавлія, фото:

Шавлія: посадка і догляд

Шавлія: посадка і догляд

Шавлія: посадка і догляд

Шавлія: посадка і догляд

Шавлія: посадка і догляд

Шавлія: посадка і догляд. Відео