Батат з кожним роком стає все популярнішим. Деякі городники, які тільки почали освоювати особливості вирощування цієї культури, стверджують, що батат чимось схожий на картоплю, тільки солодкий. Насправді є кілька сортів батату, які можна виростити на дачній ділянці, дотримуючись певних правил.
У Китаї батат називають овочем довголіття і краси, тому що в бульбах цієї рослини містяться вітаміни, мінерали, кислоти.
Опис батата
Батьківщиною цього корисного овоча вважається Перу і Колумбія. Згодом батат поширився по всьому світу і в даний час культивується більше в країнах з теплим кліматом. Країнами-лідерами з вирощування цієї городньої культури є Китай, Індія, Індонезія. Жителі цих країн трепетно ставляться до батату, тому що вважають його цілющим овочем, що рятує від багатьох недуг і подовжують молодість.
Що являє собою батат? Зовні бульби рослини схожі на нашу картоплю, але за смаком відрізняється. Швидше за все, батат більше за смаковими якостями схожий на звичайну гарбуз, тільки солодку.
Батат. Що це за рослина? Це однорічна витка рослина з довгими, що стеляться по землі стеблами. Довжина стебла досягає до 3-х м, а висота дорослого куща всього 20 см.
Дивно, але зростає батат точно так же, як і іпомея (або березка). Такі ж листи, такі ж квіти. Навіть досвідчений фахівець може не відразу відрізнити, батат це або родич - березка.
На батьківщині, в тропіках і субтропіках, батат можуть називати багаторічної ліаною, вона досягає в зростанні до 5 м, стелиться по землі, піднімається, якщо є опора. Але в основному стелиться по землі, пускаючи додаткові відростки.
Дуже важливо, що ліана або батат - культура невибаглива і практично не потребує догляду, не вимоглива до поливу. Якщо опадів не було протягом місяця і літо видалося посушливим, тоді ліану поливають, щоб не упустити формування бульб.
Сорти батата
Батат ділиться умовно на такі види:
- Кормової батат. Овоч не солодкий.
- Овочевий батат. У ньому не багато цукру.
- Батат десертний - смачний, солодкий.
Є безліч сортів батату, але тільки кілька заслуговують на увагу, так як їх можна виростити в середній смузі Росії:
- батат бежевий «Американський». Листя батата мають форму кущ, плоди солодкуваті. За смаком і зовні цей сорт максимально наближений до звичайного картоплі;
- батат «Білий», цей сорт був спеціально виведений для вирощування в Росії. Овоч світлого відтінку, м'якоть практично біла. Смак - як у елітного сорту картоплі, тому нерідко кулінари замінюють крохмальний картопля на більш корисний батат цього сорту. Дозріває швидко, дає хороший урожай;
- сорт «Борегард» був виведений в США, відрізняється тим, що рослина дуже стійко до атаки шкідників і хвороб. Дає відмінний урожай, при дозріванні не розтріскується. Це ранньостиглий сорт, має світло-рожеву шкірку, м'якоть - світлого оранжевого відтінку. Смак - солодкий в міру;
- сорт «Манчужскій» - ідеальний для вирощування на дачній ділянці, коли кожен сантиметр землі на вагу золота. Зростає компактно, відрізняється високою врожайністю. Шкірка може бути рожевою або червоною, а м'якоть - жовтою, яскравою. Смак - солодкий, насичений;
- батат сорти «Червоний женьшень» - зовні практично нічим не відрізняється від звичайної картоплі, такі ж біло-рожеві бульби, тільки м'якоть жовтувата і солодкувата.
У Китаї вирощується більше сотні сортів батату, але все назви неможливо перерахувати, так як їх просто не існує. Відмінність лише в призначенні (кормової, десертний і т.д.), а також за зовнішніми ознаками. Деякі сорти мають червоне забарвлення, деякі білу і навіть помаранчеву. М'якоть - також може бути різного відтінку, від білого до ... фіолетового! Форма - в основному куляста, але зустрічаються сорти, що зовні нагадують всім нам знайомі овочі: моркву і томати.
Де росте батат: на сонячних, добре освітлених ділянках. Грунти віддає перевагу легким або суспесі, не витримує, якщо близько залягають грунтові води. Найпростіше виростити на ділянці солодку картоплю в південних регіонах Росії, а й на північно-заході деякі сорти також можуть дати непоганий урожай.
Як виростити батат
Вирощування батата - завдання не складна, процес настільки захоплюючий, що хочеться ще і ще раз спробувати розмножити нові сорти цього корисного рослини. Насіння батата складно знайти в продажу, тому що в основному ця рослина розмножують живцюванням, з зрілих бульб і тільки зрідка - через розсаду.
Перш ніж приступити до вивчення самого головного питання, доведеться завчасно про все подбати - вибрати добре освітлене місце на дачній ділянці. Грунт повинна бути супіщаних або суглинок родючий. Обов'язкова перекопування перед посадкою на 20 см. Але, ні в якому разі не більше, тоді коріння поглибиться і будуть довгими і тонкими. При такій ситуації врожайність знижується.
В осінній період - обов'язкові перекопування і внесення добавок: компосту (не більше 6 кг), гною (досить 3 кг), сульфату калію (не більше 15 г) і суперфосфату (незгірш від 20 г) на 1 метр квадратний.
Особливості вирощування солодкої картоплі. У рослин співзвучні назви і зовнішню схожість, але на цьому все і закінчується. Бульбами батат не прийнято садити. Через тривалого періоду вегетації, вони не встигнуть сформуватися. Тому при розмноженні батата прийнятний тільки розсадний спосіб.
Це важливо: якщо замовляєте рослина через інтернет-магазини, пам'ятайте, що посадковий матеріал не витримує температуру, нижче, ніж +10 градусів. Тому краще про все подбати ще до настання холодів. Це стосується бульб, а живці не бояться холоду, тому в холодну пору року також можна спробувати розмножити солодка картопля живцями батата.
Вирощуємо батат в домашніх умовах. Послідовність робіт:
- Якщо ділянка невелика, досить для проби придбати 3-5 бульб.
- Приготуйте ящик заввишки 20 см, зробіть по дну отвори.
- Знадобиться піддон, на якому буде стояти скринька і світлий теплий підвіконня.
- Підготуйте родючий суміш з пухкої грунту 1 частини, піску великого і перегною (в рівних частинах). Всі компоненти необхідно змішати і засипати в ящик. Приблизно, щоб вийшло половина ящика. Зверху досипати зернистий пісок, шаром 5 см.
- Перед тим, як приступити до посадки, куплені бульби необхідно обробити. Дезінфекцію проводять в розчині мідного купоросу. Приготуйте слабкий розчин.
- Після витримки протягом декількох секунд, бульби потрібно вийняти з розчину і помістити в субстрат, злегка втиснути, а зверху присипати піском. Пісок візьміть великий, шар не більше 3 см.
- Щоб домогтися якнайшвидшого пророщування, температура в приміщенні не повинна опускатися нижче, ніж +18 градусів і підніматися вище, ніж 27 градусів.
- Полив - помірний, регулярний.
- Якщо все зроблено за планом, то перше проростків варто очікувати приблизно через 3-5 тижнів.
- Як тільки паростки досягнуть в зростанні 10 см, з'являться междоузлия (від 4 до 6 шт.), Можна відокремити підросли черешки і поставити їх в банку з водою / в горщик з грунтом / парник, щоб вони пустили коріння.
- Посадка в грунт - теплою весною, щоб температура повітря прогрілася до 14 градусів, а морози відступили.
- Обов'язково предпосадочное загартовування паростків - протягом 2-х тижнів паростки потрібно виносити на відкрите повітря, залишати на сонечку на пару годин.
- Ділянка повинна була позбавлена сильного вітру, грунт підготовлений з осені. Навесні потрібно тільки розпушити грядку перед посадкою, удобрити селітрою.
- Посадка батата: зробіть невеликі лунки, з кроком 25 см. Відстань між рядами - 50 см. Деякі сорти солодкої картоплі вимагають трохи більшого проміжку. Лунки робіть неглибокі, паростки поглибите на 7 см максимум, після посадки обов'язково накрийте плівкою, так як весняна погода ще нестійка.
Батат в догляді
Щоб зібрати урожай, потрібно підтримувати оптимальну температуру для росту цієї культури. Якщо літо видалося спекотним, то і врожай буде відмінним.
Полив: коли живці тільки вкорінюються, полив рясний, а після вегетації - помірний. За 20 діб до збирання врожаю полив потрібно припинити зовсім.
Що стосується внесення поживних сумішей - батат, це та культура, яка буквально витягує з грунту все, що їй потрібно. Як правило, підгодівля повинна бути багатою. Калій в грунті повинен бути обов'язково.
Терміни добрива: перша половина серпня 1 раз в 7-10 днів, вносити можна калій, а також наполягти на воді деревну золу або придбати в магазині спеціальні суміші.
Починаючи з другої половини серпня, приблизно в 20-х числах, верхівки рослини необхідно прищипнуть, щоб отримати бульби більшого розміру.
Коли викопувати батат
Викопувати урожай потрібно не раніше середини вересня, але до настання заморозків. Якщо осінь тепла, можна дочекатися кінця жовтня, тоді бульби будуть довше зберігатися.
Викопувати - тільки коли на вулиці тепло і сухо. Якщо сиро і дощитиме, то бульби швидше зіпсуються. Для зберігання вони непридатні, тоді їх простіше пустити на переробку або віддати домашнім улюбленцем.
Оскільки ми вирощуємо батат не в тропіках, то на бульби, вагою 10 кг, можна не розраховувати. Але зібраний урожай, вагою від 200 до 400 г і навіть більше - велика удача!
Хвороби і шкідники батату не страшні, але це не означає, що рослини не потрібно захищати. Наприклад, від гризунів, хрущів і слимаків - вони не проти поласувати смачними солодкими плодами батата. Щоб такого не допустити, достатньо кількох обробок рослини засобом від колорадського жука.