Йошта - дивовижна ягідна культура, отримана шляхом схрещування агрусу і чорної смородини. Це досить нова і маловідома культура в нашому регіоні, але з кожним роком інтерес до неї тільки зростає, і багато садівників прагнуть посадити йошту на своїй дачній ділянці. Над виведенням гібрида багато років працювали кілька поколінь селекціонерів з різних країн. Їх основною метою було скоротити кількість колючок у агрусу, збільшити розмір ягід чорної смородини, а також отримати стійке до багатьох захворювань морозостійка рослина з високою врожайністю. В результаті їх довгих експериментів була виведена йошта - невибагливий чагарник, з розлогими пагонами, як у смородини і відсутністю колючок, як у агрусу. Ягоди йошти- соковиті, ароматні, з великим вмістом вітаміну С. Серед вчених до цих пір ведуться суперечки про те, йошта - це смородина або, все-таки агрус? Однозначної відповіді не існує, так як гібрид наділений властивостями обох рослин.
Йошта - що це таке? Коротка історія та фото культури
Гібрид агрусу і чорної смородини йошта отримано порівняно недавно - в 1970 році, завдяки численним експериментам селекціонера з Німеччини Рудольфа Бауера. Йому вдалося отримати плодоносний чагарник, ягідну культуру, що володіє кращими якостями своїх «батьків». Було прийнято рішення дати новій рослині назву, співзвучну першими літерами слів «смородина», по-німецьки «johannisbeere» і «агрус», по-німецьки - «stachelbeere», в результаті вийшло незвичайне назва-josta.
Нова ягода йошта, завдяки незвичайному смаку і невибаглива догляду, дуже скоро стала популярною серед садівників Західної Європи, а вже пізніше йошту почали вирощувати і в наші дачники.
Фото йошти
Йошта - опис рослини
Йошта - це багаторічний ягідний чагарник, що зовні нагадує розлогий і потужний кущ смородини. Розростається кущ швидко, досягаючи висоти вище 1,5 метрів і розростаючись до 2-3-х метрів в ширину, саме тому йошту часто вирощують не тільки як корисну ягідну культуру, а й в якості розкішної живоплоту в ландшафтному дизайні. Головна відмінність йошти від агрусу - повна відсутність на гілках колючок. У чагарнику мочковатая поверхнева коренева система, яка залягає на 30-40 см і практично не утворює коневую поросль, тому чагарник не потребує регулярної обрізку.
Темно-зелене листя йошти за формою схожі з листям агрусу, але значно більше за розміром. Листя довго не опадають і не володіють таким яскраво вираженим ароматом, як листя смородини.
Цвіте рослина красивими, великими квітками жовто-зеленого кольору. Квітки мають легкий ніжним ароматом, привабливим для запилення комахами, хоча вони частково самоплодни.
Плоди йошти - чорні великі, з легким темно-фіолетовим відливом ягоди. Мають кислуватим смаком. Зовні ягоди нагадують великі ягоди чорної смородини, але відрізняються тим, що довго триматися на гілці і не обсипаються до самої осені. Ягоди мають яскравий дивовижний аромат, в якому впізнаються як нотки агрусу, так і смородини, а також відчувається аромат мускату. Час дозрівання ягід йошти - перші числа серпня. Йошта багата на вітамін С, вміст якого в плодах рослини перевищує смородину в кілька разів. Крім того, в них присутні пектин і органічні кислоти, що сприяють поліпшенню кровообігу і виведенню з організму солей важких металів. Ароматні ягоди дуже корисно вживати в в свіжому вигляді, а так їх заготовляють на зиму. Після термічної обробки вони не втрачають вітаміни і лікувальні властивості. Перший урожай з куща, посадженого на постійне місце, отримують вже на 3-й рік після посадки, кущ рясно плодоносить від 15 до 20 років.
Сорти йошти
Після відкриття гібрида, нової ягідної культури, досвідчені садівники і селекціонери почали активно культивувати рослину і виводити нові сорти, пристосовані до умов клімату і особливостей конкретного регіону.
ЕМБ. Сорт, виведений завдяки роботі британських селекціонерів. Його особливості:
- чагарник має розкидисту форму, досягаючи в діаметрі 2 метри, а у висоту - до 1, 8 м;
- пагони - міцні, потужні, не потребують додаткової підв'язці;
- листя за формою схожі з агрусом, великі;
- ягоди великі, міцні, їх вага досягає 5 грам, за смаком і зовнішнім виглядом більше нагадують агрус;
- особливість даного сорту - стійкість до ураження борошнистою росою, іржею, бурою плямистістю, павутинним кліщем а також до посухи.
крона. Різновид йошти, виведена швейцарськими селекціонерами. Його особливості:
- кущ невисокий, з прямими щільними пагонами, на яких повністю відсутні шипи;
- низьковрожайних сорт, на щільних кистях суцвіть зав'язується не більше 5 плодів. В середньому за сезон один кущ дає близько 3-х кг врожаю;
- ягоди середні або дрібні за величиною, їх вага до 4 грам, зовні схожі зі смородиною, при дозріванні не обсипаються;
- даний сорт не схильний до багатьох захворювань, які властиві чорній смородині і агрусу.
Йохіліна. Високоврожайний сорт, все більше завойовує популярність в нашому регіоні.
Його особливості:
- висота чагарнику близько 1,5 метрів, в діаметрі досягає 2-х метрів. Кущ розлогий, дає густу поросль, яка потребує проріджуванні, інакше плоди будуть дрібними;
- плоди по величині невеликі: середні або великі, їх вага може бути від 5 до 12 грам;
- ягідна культура стійка до захворювань.
Рекст. Різновид агрусу йошта, яка має привабливий зовнішній вигляд і використовується дачниками, як декоративний кущ, прикраса саду. Даний сорт - результат роботи вітчизняних селекціонерів, з урахуванням особливостей нашого клімату, тому рослина стійко не тільки до захворювань (борошнистої роси, антракнозу, павутинного і почковому кліща), але і відрізняється морозостійкістю. Його особливості:
- пагони потужні, прямостоячі, досягають висоти до 1,5 метрів. Кущ розлогий;
- плоди середні, до 5 грам, мають приємний смак і аромат. Врожайність середня;
- рослина віддає перевагу затінені ділянки саду, листя обгорають, перебуваючи під прямими сонячними променями.
Йошта, посадка
У зв'язку з тим, що батьками йошти є смородина і агрус, агротехніка вирощування рослини, схоже з цими ягідними культурами.
Вибір місця і грунту для посадки
Йошта прекрасно росте на відкритих ділянках саду, які добре освітлені сонцем. Чагарнику з потужними пагонами, не страшні вітер і протяги. Рослина любить простір і активно росте, тому необхідно заздалегідь подбати про те, щоб навколо нього була вільна зона для зростання, відстань між кущами при посадці необхідно дотримуватися не менше 1,5 метрів.
Для отримання високих врожаїв варто садити йошту в родючий грунт, багату калієм. Садові суглінстие грунту стануть ідеальним варіантом для посадки чагарнику. Менш підходить для рослини торф'яні, піщані ґрунти і ділянки, що знаходяться на території осушених боліт. У цьому випадку знадобиться додаткове добриво грунту і більш уважний догляд за чагарником, щоб отримати багатий врожай. Досвідчені дачники стверджують, що врожайність йошти збільшується, якщо поруч з гібридом висаджувати кущ смородини або агрусу.
Час посадки йошти
Садити чагарник можна або ранньою весною, поки не почалося сокодвижение в пагонах, або ранньою осінню, на початку вересня. При посадці саджанців в грунт в весняний період, коренева система рослини до осені добре вкорениться і вже через рік-два з'являться перші ягідки. Якщо посадити саджанці рано восени, вони, до настання перших заморозків, встигають вкоренитися і через рік теж починають приносити перші плоди.
Як садити йошту
Якщо ви вирішили садити йошту навесні, то вибрати місце посадки і підготувати ями необхідно вже з осені. Відстань між посадкою саджанців має варіюватися в межах не менше 1,5-2 метрів. Якщо ви хочете використовувати чагарники як плодоносному живоплоту, то відстань між посадками в 0,5 метра буде цілком достатньо. Розмір ями 50 * 50 * 50. На дно вкладається дренаж, щоб запобігти загнивання коренів від надмірної вологості.
В яму слід додати грунтосуміш приготовану з:
- половина відра компосту або перегною;
- 0,5 л деревної золи;
- 100 г суперфосфату.
Додайте трохи садового грунту і заповніть цією сумішшю яму, приблизно на третину від усього її обсягу, потім заповніть яму родючим грунтом і залийте відром води. До весни грунт в посадковій ямі осяде, досить буде лише розпушити дно ями і помістити в центр саджанець, не забуваючи акуратно розправляти коріння.
Присипте саджанець верхнім родючим шаром грунту, стежачи за тим, щоб в грунті не залишалися порожнечі, трохи утрамбуйте грунт навколо молодого чагарника і полийте відром води. Після висихання, грунт навколо саджанця необхідно заульчіровать шаром перегною, торфом, сухою соломою або тирсою висотою в 5-10 см. Заключний етап весняної посадки - обрізка саджанця, залишивши втечу висотою близько 20 см, з 2-3 нирками на втечу.
Якщо ви вибрали для посадки йошти ранню осінь, то дотримуйтесь ту ж схему посадки, що і навесні, тільки ями слід підготувати і удобрити не менше ніж за 2 тижні до посадки.
Як вибрати якісні саджанці йошти
Купуючи саджанці йошти, необхідно уважно оглядати кореневу систему, тому що занадто сухі, зневоднені, обвітрені коріння, так як вони можуть не прижитися і рослина загине. Купувати йошту рекомендується в спеціалізованих місцях, щоб бути впевненим в якості посадкового матеріалу і стабільної врожайності сорти в майбутньому.
Правила вибору якісного саджанця йошти:
- Вибирайте молоді саджанці, які швидше і краще приживаються на новому місці.
- Зверніть увагу кореневу систему, вона повинна бути здоровою, виглядати свіжою і зволоженою.
- Кора на пагонах повинна бути гладкою, а не зморщеною. Отщіпніте невелику ділянку кори на втечу.
- Якщо під корою виявиться зелена поверхня - саджанець викопаний зовсім недавно і життєздатний, якщо поверхня має коричневий відтінок - саджанець після посадки може зупинити своє зростання і загинути.
- Якщо ви купуєте йошту восени, після покупки видаліть все листя на гілці, залиште лише нирки на пазухах листків.
- При перевезенні саджанця, акуратно оберніть коріння вологою тканиною і помістіть в пакет.
- Якщо з посадкою купленого саджанця доведеться почекати, прикопайте його в затіненому місці саду. Викопайте неглибоку, подовжену канавку, укладіть в неї саджанець під нахилом і присипте їх грунтом таким чином, щоб коріння і половина пагонів опинилися під землею. Періодично поливайте пагони. Зберігати саджанці в такому вигляді можна до 3-4 тижнів.
Йошта, догляд
Йошта - невимоглива культура, догляд за якої полягає в прополюванні бур'янів, видалення старих пагонів, поливу та підгодівлі.
Мульчування грунту
Щоб перешкоджати росту бур'янів навколо чагарнику і зменшити кількість прополок, ґрунт під ним необхідно мульчувати. Крім того, мульча сприяє збереженню вологи, перешкоджає її швидкому випаровуванню. В якості мульчі підійде торф або перегній. Необхідна кількість органіки під кожен кущ - до 20 кг.
Підживлення куща
Після посадки йошти на дачі, чагарник щорічно необхідно підгодовувати мінеральними добривами. У перші 3 роки для добрива грунту використовують 30-40 г суперфосфату і 20 г сірчанокислого калію на метр квадратний. Починаючи з 4-го року життя кількість сірчанокислого калію збільшують 25 г, а суперфосфатів зменшують, додаючи в грунт не більше 30 г на м².
Восени йошту підгодовують деревною золою в кількості 0,5 банки.
Полив
Йошта - вологолюбна ягідна культура, тому підтримка вологи - важливий етап догляду за чагарником. Недолік вологи в грунті призводить до затримки росту і розвитку рослини. Витрата води - 20-30 літрів води на м². Поливати чагарник краще в ранкові години або пізно увечері. Для поливу використовуйте кругові канавки, глибиною до 15м. Викопувати їх бажано на 30-40 см від проекції крони.
Обрізка йошти
Навесні чагарник потребує санітарної обрізки. Видаляють зламані та пошкоджені хворі гілки. Їх необхідно вкоротити до здорового ділянки на втечу. Здійснювати санітарну обрізку потрібно до початку сокоруху. Формує крону обрізка, чагарнику не потрібна. Але, після досягнення гілок віку 7-8 років, з рекомендується вкорочувати так, щоб на пагоні залишалося 6 здорових нирок. Восени, після листопаду, здійснюють повторну санітарну обрізку, видаляючи пошкоджені пагони, здорові гілки необхідно вкоротити на 1/3.
Розмноження йошти
Для розмноження гібрида використовуються вегетативні способи: розмноження відводками, живцями і діленням куща.
Діленням куща
Восени, при необхідності пересадити кущ на інше місце, можна розмножити чагарник методом ділення куща. Після викопування куща, очистіть коріння від землі і гострим ножем розділіть корінь, залишивши з кожного боку кілька здорових пагонів. Свіжі зрізи на коренях слід обробити товченим активованим вугіллям. Отримані деленки готові до посадки на нове місце.
Отводками
Даний спосіб розмноження використовується навесні, коли грунт встигла добре прогрітися. Необхідно у чагарнику вибрати здорові, розвинені пагони і укласти їх в спеціально підготовлені неглибокі канавки (глибина 10 см). Гілки закріплюються металевими гачками і присипаються землею. Укорінення відводків відбувається протягом 1-2 місяців.
Живцями
Щоб розмножити йошту живцями використовується два способи: укорінення зелених живців або напівздеревілих. Для даного способу вегетативного розмноження ідеальний період - рання осінь, щоб висаджені живці встигли вкоренитися і перезимувати.
Для заготівлі живців вибирайте визріли дворічні пагони з 5-6 нирками, зріжте держак завдовжки до 20 см, зріз повинен бути косим. Невизревшіе зелені верхівки пагонів для розмноження не підходять. Отримані живці висаджують в грунт під кутом 45 º на відстані 60-70 см. Слід зазначити, що над землею повинні залишитися тільки 2 нирки, причому нижня повинна розташовуватися на рівні поверхні землі. Ущільните грунт, полийте живці і замульчируйте торфом. Періодично поливайте живці, рихлите грунт і видаляйте бур'яни навколо молодого саджанця.
Йошта: хвороби і шкідники
Незважаючи на те, що йошта - стійкий до захворювань і нападу шкідників гібрид, деякі паразити все ж нападають на чагарник і не дозволяють отримати дачникам то кількість врожаю, на яке вони розраховували. Нападу яких шкідників схильна йошта?
- Сірі почковие довгоносики - комахи, докучають плодовим і ягідним культурам, ои ласують ще не розпустилися нирками, а пізніше і літьямі, бутонами. Єдиною мірою боротьби з довгоносиком є обприскування кущів в період розпускання бруньок, для цього використовуються піретроїдними або неонікотіноідние хімічні препарати.
- Пилильщики - харчуються молодою зеленню, залишаючи лише прожилки. Дорослі особини збирають вручну, а також обприскувати біопрепаратами ентобактеріна.
- Почковий кліщ - шкідник, який паразитує всередині нирок і листя. Пошкоджені частини рослини набувають характерну строкату забарвлення. Рекомендується зрізати гілки, пошкоджені почковим кліщем.
Що стосується захворювань, йошта практично не схильна до хвороб, характерних для чорної смородини, так як має міцний імунітет. Якщо все ж ви помітили, що листя або пагони пошкоджені грибкових захворювань, їх необхідно фунгіцидами, такими як Фундазол, Байлетон, Топаз.
Крім цінності йошти, як корисною для здоров'я ягідної культури, дачники оцінили її декоративність і успішно використовують для прикраси своєї ділянки. Великі розлогі кущі - чудова жива огорожа.
Кущики йошти висаджують в лінію на відстані півметра один від одного. Йошта може прикрасити собою сад, як одиночний чагарник, а також в входити до складу змішаних бордюрних посадок.
Відгуки про Йошта у дачників найрізноманітніші. Є ті, хто в повному захваті від ароматних кислуватих на смак ягід і від невибагливості в вирощуванні і догляді за рослиною, інші ж вважають, що гібрид, володіючи невисокою врожайністю, недоцільно садити на дачі. Вирішуючи посадити кущ йошти, вибирайте високоврожайні сорти, адаптовані до кліматичних умов вашого регіону і вже найближчим часом дивовижна йошта буде радувати вас ароматним корисним урожаєм і прикрашати сад розкішним видом.