Картопля відомий всім. Дана культура відноситься до трав'янистих багаторічним Бульбові рослини з довгими пагонами, має листочки темно-зеленого відтінку і світло-рожеві або фіолетові щітковие квітки. Під землею у рослини з пазух листя відростає стрілки. Саме вони з часом перетворюються на бульби картоплі. Про варіанти вирощування даної культури розповімо далі в статті.
Картопля з насіння - опис і характеристики культури
Культура має наступні характеристики і особливостями:
- Як вже говорилося вище, культура відноситься до багатолітникам.
- Бульби, по суті, являють собою роздувся нирки, які заповнені всередині крохмалисті речовиною.
- У надземної частини рослини міститься соланін, який вважається отруйною речовиною, здатним викликати серйозне отруєння. Були випадки, що цими надземними частинами картоплі травився велику рогату худобу, який випадково забрів на картопляне поле. При цьому отруєння у них виражалося у вигляді судом, блювоти, проносу і порушень роботи серця і дихання.
- Якщо зазирнути в історію, то вирощуванням картоплі займалися навіть американські індіанці ще до відкриття континенту. У 15 столітті культура була завезена в Іспанію, а пізніше звідти поширилася по всіх інших країнах Європи. У Російські землі картопля потрапила завдяки сприянню Петра Першого.
- Картопля дуже корисний. У його складі є вода, різні пектинові речовини, крохмаль, органічні кислоти і деякі інші вуглеводи. Крім того, в ньому міститься клітковина, азотисті сполуки, глікоалікалоіди, жирні кислоти, нуклеїнові кислоти, вітамін C, геміцелюлоза, вітамін A, PP, K, а також вітаміни групи B. Крім цього, культура багата фосфором і калієм. З мінералів в ній ще міститься магній, натрій, кальцій, фосфор, залізо, хлор, сірка. Мікроелементи - цинк, бром, кремній, мідь, марганець, кобальт, бор і йод.
- Свіжий плід культури використовується в кулінарії як основне блюдо, а також з нього готується сік. Кращим вважається картопля рожевих сортів. Перед тим як готувати картопляний сік, плід потрібно промити, очистити від шкірки, а після цього переробити. Способів приготування картопляного соку існує кілька. Наприклад, можна натерти бульби на пластмасовій тертці, а масу, яка вийде, віджати через марлю, яку зазвичай складають кілька разів.
Переваги вирощування картоплі з насіння
У 80% випадків картопля вирощується звичним бульбової методом. Однак існує ще один спосіб висаджування цієї культури - з насіння. Він застосовується досить рідко, але дає хороші результати. Про те, які є переваги використання саме цієї методики розмноження культури, розповімо далі:
- Економія коштів. При вирощуванні картоплі з насіння ви економите гроші на вартості посадкового матеріалу, адже ціна на насіння значно нижче, ніж вартість бульб.
- Якщо бульби картоплі потребують спеціальних умов зберігання, і для цього обладнуються приміщення, то до змісту насіння такі вимоги не пред'являються.
- Насіння можуть зберігатися тривалий час (6-8 років), на відміну від бульб.
- Кущі, які виросли з насіння, дають на 20% більше плодів, ніж ті, що проросли з бульб картоплі.
- Кущі, посаджені з насіння, мають більш високу стійкість до різних захворювань, ніж ті, що вирощені з бульб.
Труднощі вирощування картоплі з розсади
Вирощування сортів картоплі насінням застосовується досить рідко. Пов'язано це з великими труднощами даного процесу. Під вирощуванням з насіння мається на увазі, як їх посів безпосередньо в грунт, так і посадку розсади. Головними проблемами, з якими може зіткнутися городник при вирощуванні картоплі з насіння, є:
- Занадто слабка розсада. Вона має дуже слабку кореневу систему, тому більшість кущів можуть не пережити пересадку, особливо в жорстку грунт. Тому, якщо прийнято рішення розмножувати картопля саме таким способом, краще робити це в м'який субстрат до тих пір, поки розсада не набере сили.
- Примхливість сходів. Вирощена розсада піддається впливу зовнішніх факторів. При найменших подразників (неправильний полив, зниження освітленості, зниження температури) розсада може не тільки сповільнити своє зростання, але і загинути. При поганій освітленості пагони картоплі починають витягуватися вгору, в цей же час коренева система залишається недорозвиненою.
- Втрати при пересадці. Розсада картоплі погано переносить пересадку, тому робити це потрібно дуже акуратно.
- Необхідність постійного застосування біопрепаратів. А з огляду на ціни на ці кошти, вирощування картоплі таким способом стає не особливо рентабельним.
Де купити насіння картоплі? Купити хороший посадковий матеріал досить складно. Часто такий процес нагадує покупку «кота в мішку». Робити це потрібно тільки в спеціалізованому магазині, інакше результат буде плачевним.
Як виростити картоплю з насіння в домашніх умовах
Як правило, вирощування картоплі з насіння має на увазі пересадку розсади. Справа в тому, що посадка в грунт не приносить очікуваних результатів, так як насіння банально не встигають нормально прорости і дати хороший результат, а висаджувати їх у холодну землю немає сенсу. Тому ще до настання посадкового періоду необхідно виростити розсаду.
Для її вирощування необхідно завчасно підготувати ємності. Висаджують насіння в невеликі стаканчики. Для цього прекрасно підійде склянку з-під йогурту або паперовий з-під кави. Благо, такого вторсировини досить багато всюди. У міру дорослішання розсади, її пересаджують методом пікірування. Для того щоб насіння картоплі проросли як слід, рекомендується використовувати пухкий і родючий грунт. Найбільш оптимальною буде суміш чорнозему з торфом в пропорції 1: 4. Щоб захистити рослини від хвороб, можна додати в грунтову суміш біопрепарат триходермин. Витрата його невеликий - всього 5 гр на 5 л суміші. Часто розсада картоплі хворіє чорною ніжкою. Причина даного захворювання зазвичай криється в неправильному поливі. Для профілактики недуги грунтову суміш можна обробити Фітоспорін.
Підготовка насіння:
- Висівати ботанічні насіння картоплі необхідно в кінці лютого або на початку березня. На першому етапі насіння пророщують в невеликому контейнері. У нього поміщають вологу ганчірку, на яку викладають посадковий матеріал. Час від часу ганчірку необхідно зволожувати, а контейнер відкривати для провітрювання. Перші паростки кращого насіння картоплі з'являються на 5-6 добу після викладання в контейнер.
- Далі в окремі контейнери насипається субстрат, на який укладаються пророщені елітне насіння картоплі. Після цього їх акуратно вкривають шаром піску. Його товщина не повинна перевищувати 1 см.
- Для того щоб зволожити грунт, контейнери обприскують з пульверизатора і накривають тонкою плівкою. Це допоможе вологи зберегтися більшу кількість часу і створить всередині контейнера ефект парника. Після цього розсаду встановлюють на сонячне місце.
- Грунт необхідно періодично зволожувати, щоб він не пересихав, однак, перестаратися в цьому не варто, так як існує ймовірність захворювання розсади чорною ніжкою. Також потрібно стежити за тим, щоб рослинам вистачало світла. Його недолік змусить стебла занадто витягуватися, роблячи їх слабкими.
- Після 25 днів після висадки, розсаду акуратно пікірують і висаджують у великі горщики. Заглибити рослина в грунт необхідно по сім'ядольні листя. Як і при першій посадці, рослинам необхідний легкий грунт, щоб коріння не задихалися від нестачі кисню. Як тільки встановиться тепла стабільна погода, горщики з розсадою можна переносити на балкон.
Деякі овочівники роблять дуже грубу помилку, обприскуючи розсаду з пульверизатора. Робити це категорично не можна. Поява вологи на листах може стати причиною захворювання чорною ніжкою, що в більшості випадків призводить до загибелі рослини.
Висаджують розсаду у відкритий грунт після досягнення нею 50-денного віку. Раніше робити це не рекомендується. Посадку можна робити тільки тоді, коли загроза заморозків вже минула. Розсаду, як і бульби картоплі, висаджують на відстані 50 см один від одного і 70 см між рядами. При зменшенні відстані між кущами кількість бульб буде великим, при цьому їх розмір буде маленьким.
Лунка для посадки розсади повинна бути глибиною до 10 см. У неї кладуть 400 грам перегною і наливають 0,5 л води. Заглибити кущ необхідно на 2-3 листа. Після посадки догляд за картоплею нічим принципово не відрізняється від догляду за висадженими бульбами.
Вирощування картоплі з насіння у відкритому грунті
Так як розсада даної рослини - одна з найслабших і погано реагує на зміни навколишнього середовища, посадка картоплі насінням у відкритому грунті практикується дуже рідко.
Порядок посадки:
- Для такого методу, як вирощування картоплі з насіння, необхідна ретельна підготовка грунту. Його удобрюють, добре очищають від бур'янів. Безпосередньо перед розсадою картоплі насінням роблять лунки рядами з відстанню між ними по 70 см. У них заливається достатню кількість води, після чого висівається посадковий матеріал.
- Як тільки на рослинах з'являться по 2 справжніх листків, їх проріджують. Мінімальна відстань між кущами має становити 20 см. Догляд за картоплею полягає в постійному зволоженні грунту і боротьби з бур'янами. Вони можуть стати причиною загибелі розсади.
Забирають картопля в кінці серпня початку вересня. Однак, розраховувати на хороший урожай з севка не варто. В основному його використовують в якості посадкового матеріалу на наступний рік. А ось вже через сезон насіння картоплі бульби зможуть дати гідну урожай.
Насіння картоплі: фото