Як би там не було, а картопля була і залишається однією з улюблених і шанованих у нас культур. Уваги і турботи йому віддається багато. Але і він в боргу не залишається - вдячно радує небаченими урожаями.
Пропоную докладний опис мого методу вирощування картоплі. Попередньо хотів би загострити увагу на тому, що картопля пред'являє високі вимоги до пухкості і повітропроникності грунту.
технологія
Відомо, що при підгортання засипається нижня частина стебла картоплі, що сприяє утворенню додаткових столонів з бульбами і в кінцевому рахунку підвищує врожайність. Тому підгортати картоплю треба якомога вище. Земля повинна бути обов'язково вологою. Недолік вологи в період бутонізації перешкоджає утворенню столонов.
Картопля з добре розвиненою бадиллям до кінця вегетації майже не поглинає поживних речовин із ґрунту, наростання врожаю бульб відбувається за рахунок накопиченої зеленої маси.
Тому дуже важливо при вирощуванні картоплі забезпечити високий рівень харчування від моменту сходів за рахунок внесення добрив в грунт. Для отримання великого врожаю картоплі необхідно виростити потужну з товстими стеблами бадилля.
Підготовка до посадки 15 квітня дістаю з підвалу картопля для пророщування. Відбираю цілі, гладкі бульби середнього і трохи менше середнього розміру (80-90 г). Якщо є паростки, то я їх обламуються. Відібраний для пророщування картопля розкладаю в два шари в кімнаті на підлозі в місці, захищеному від прямих сонячних променів. Один раз в чотири дні картопля обприскую водою.
Періодично накриваю картопля газетами від надмірного висихання. На час посадки (5-11 травня) бульби мають хороші, міцні зелені паростки.
Підготовка ґрунту й посадка
Восени землю перекопують на повний багнет без розбивки грудок землі. Це найефективніший дію зі знищення бур'янів, поліпшення структури і якості ґрунту. Ранньою весною землю боронами граблями. Залежно від погодних умов приступаю до посадки картоплі. На дачі я виділив самий сонячний ділянку землі розміром 7 × 7,5 м.
• копає на повний багнет смугу землі шириною 60 см, а потім боронують граблями. Сапкою роблю канавку посередині викопаної смуги по всій її довжині.
• Засинаю канавку перегноєм і посипаю деревною золою, ретельно перемішую.
• Копаю лунку глибиною 12-15 см, кладу в неї бульбу паростками вгору. Лунку поки не закапую. Копаю наступну лунку на відстані 25 см від першої і так далі.
• Ряд посадженої картоплі поки не закапую. Копає наступну смугу шириною 60 см, борони граблями. Сапкою роблю канавку на відстані 70 см від першого посадженого ряду картоплі. Решта операції повторюю.
• Коли другий ряд картоплі буде посаджений, граблями розрівнюю всю ділянку землі, крім посадженого останнього (другого) ряду картоплі, тим самим закапую перший посаджений ряд картоплі. І так далі. Такий спосіб, посадки картоплі, коли ділянку землі перекопується не відразу весь, а по смугах, дозволяє зберегти всю ділянку землі після перекопування і посадки не затоптаним, а пухким.
Догляд за посадками
Коли бадилля картоплі зросте на 20-25 см (це числа 15 червня), виробляю перший полив картоплі дуже слабкою без напору струменем води під корінь. Підгодовую розведеним в співвідношенні 1:15 настояним курячим послідом з розрахунку 1-1,5 л під кущ картоплі. Повторно поливаю картопля після підгодівлі. Дня через два після поливу, коли поверхня землі ще залишається вологою, виробляю підгортання картоплі. Підсапую відразу всю смугу, а не окремо кожен кущ, як можна вище, наскільки дозволяє земля. За тиждень до копки картоплі зрізаю бадилля.
Зрізання гички прискорює процес дозрівання бульб, запобігає від вторинного росту і освіти дрібних бульб.
Роблю контрольне викопування куща, якщо бульби на корені не тримаються, значить, картопля дозрів.
Мої досягнення
У 2009 році я виростив великий, відмінної якості картопля в кількості 38,5 десятилітрових відер на ділянці землі розміром 7 × 7,5 м. Насіннєвих бульб практично не було, так як майже всі бульби були великими.
Урожайність з одного куща до 4,5 кг. Маса бульби до 520 г. Кількість великих бульб до 25 штук в кущі. Пустотілих бульб не було. Смакові якості дуже хороші.
Успіхів вам у благородній дачному справі!