» » » Томати без пікіровки, посадка і догляд

Томати без пікіровки, посадка і догляд

Томати без пікіровки, посадка і догляд

Більшість садівників вважають, що виростити томати неможливо без пікіровки. Інші ж стверджують, що такий метод дозволить уберегти тендітну кореневу систему саджанців і в подальшому отримати великий урожай. Так чи можна виростити томати без пікіровки?

Думка досвідчених садівників - неможливо виростити томати без пікіровки, але варто спробувати й інший, менш поширений метод, коли пікіровка не виконується.

Вирощування томатів з пікіровкою і без. відмінності

Томати без пікіровки, посадка і доглядЩо таке «пікіровка»? Пересаджування підросла розсади в окремі ємності щоб розвинути міцну кореневу систему, позбутися від слабких паростків і не дати стеблах сильно витягуватися. Все гранично просто і зрозуміло, процедуру легко виконати, якщо знати, як це все зробити правильно. Але навіть досвідчені городники не можуть похвалитися після пікіровки тим, що частина розсади гине, адже слабкі коріння часто не витримують пересадки.

Вирощування томатів виконується за такою схемою в більшості випадків: готується великий ящик, висіваються насіння. Як тільки з'являться два перших листки, саджанці пікірують. Тобто пересаджують в окремі просторі горщики. Такий спосіб може погубити кореневу систему. Причому пікіровка в процесі вирощування знадобиться неодноразова.

Другий спосіб - вирощування розсади томатів без пікіровки. Коротенько процес можна описати так: насіння закладають в компактні ємності або ящики з обмежувачами. Тоді саджанці не будуть переплітати коріння.

У кожному разі на початковому етапі вирощування паростків є свої відмінності і в подальшому при посадці вони також відрізняються.

Посадка насіння: що потрібно знати

Томати без пікіровки, посадка і догляд

Перше - підготувати ємності для посадки насіння. Це можуть бути як покупні ящики з перегородками, так і окремі горщики або навіть пластикові стаканчики.

Правила посадки:

  1. Підготуйте землю для вирощування томатів. Можна купити готову грунтосуміш в спеціалізованих магазинах або підготувати самостійно. Необхідно взяти компост, землю з городу і торф. Кілька варіантів приготування грунтосуміші на вибір: 16 частин торфу, 4 частини дернової землі і 1 частина корівника. Змішати, додати на 1 відро готової суміші 3 л піску (річкового). Ще рецепт: взяти в рівних пропорціях дернову землю, торф, тирсу і перегній. Додати на відро землі 1.5 склянки золи. Або змішати по 2 частини дернової землі і торфу з 1 частиною піску. Потім потрібно провести знезараження суміші: прожарити в духовці на деку протягом півгодини при температурі +70 градусів. Насипати шар землі (4-5 см). Або пропарити: пересипати в друшляк і потримати на водяній бані 7-8 хвилин, охолодити грунтосуміш. Або провести промерзання: підготовлений грунт виносять на вулицю, залишають на 3 дні, потім заносять в приміщення на 3 дні і так повторюють 2-3 рази.
  2. Заповніть ємності підготовленої грунтом на 2/3 об'єму. Зробіть в стаканчиках отвори для дренажу.
  3. Помістіть в просторий піддон стаканчики з насінням, щоб при поливі лишня вода виходила в піддон.
  4. У зволожений грунт потрібно посадити за кілька насіння в кожен стаканчик. Якщо попередньо замочити насіння, сходів можна очікувати раніше, ніж від насіння, посаджених без замочування. Спочатку необхідно відібрати великі насіння, покласти на тарілку марлю (скласти в 2 шари) або спеціальну тканину для пророщування, зволожити і помістити насіння. Стежити, щоб тканина завжди була вологою, тримати при температурі +20 градусів протягом доби. Зайва вологість марлі або тканини неприпустима.
  5. Насіння при посадці не поглиблюйте, нехай вони знаходяться ближче до поверхні, приблизно на глибину 1 см.
  6. Після посадки грунт потрібно окропити з пульверизатора.
  7. Оптимальна температура для пророщування насіння томатів - не нижче +22 градуси.

Вирощуємо томати без пікіровки: посадка і догляд

Томати без пікіровки, посадка і догляд

Правильний догляд - основа гарного врожаю. Від того, наскільки правильно буде забезпечений догляд, залежить багато чого.

Поради з вирощування міцної розсади томатів від досвідчених городників:

  1. Тільки-тільки з'явилися перші сходи, поставте розсаду на прохолодний підвіконня.
  2. Виконайте проріджування саджанців, тільки небажано висмикувати слабку розсаду з коренем, так легко пошкодити тендітні корінці сусідніх саджанців. Потрібно зробити так: зрізати під корінь маленькими ножицями слабкі саджанці.
  3. У кожному відсіку / стаканчику потрібно залишити по 2 міцних рослини.
  4. Дочекайтеся, коли на кожному саджанці утворюється по 4 повноцінних листочка. Тепер можна залишити тільки одну рослину, найміцніше і сильне. Знову зріжте слабкий паросток під корінь.
  5. Зміцнюємо кореневу систему так: спочатку потрібно виконати підгортання томатів, трохи підсипати свіжої грунту в кожен стаканчик. Це дозволить зміцнити кореневу систему і прискорити її зростання.
  6. Полив розсади - помірний. Поливати томати потрібно тільки відстояною водою, температура води при поливі +25 градусів, не нижче. Якщо дотримуватися цього простого правила, можна уникнути такого неприємного захворювання томатів, як чорна ніжка.
  7. Де краще тримати ящики або стаканчики з розсадою? Як тільки насіння проклюнутся, стежте, щоб рослини отримували достатньо сонячного світла. Але потрібно знайти золоту середину, щоб не попалити тендітну розсаду і не допустити того, що ще не зміцнілі саджанці будуть згинатися в бік. Необхідно забезпечити штучне досвечивание розсади в похмурі дні і періодично повертати ящики з саджанцями.
  8. Підживлення: кілька разів до висаджування у відкритий грунт. Перший раз, як тільки з'являться 2 перших листочка, другий - через 12 днів, третій - через 10-12 днів, четвертий раз - за тиждень до пересадки розсади у відкритий грунт. Підживлення можна взяти універсальну: рідке органічне добриво (препарат Вермікофе або коров'як 3 ст.л.) плюс деревна зола - 1 частина на 10 л води. Підживлення готувати так: спочатку розвести у воді золу, залишити на 2-3 години, потім додати органічне добриво, перемішати.
  9. Якщо на листках з'явилися червоні прожилки, а самі листя стали блідими або пожовкли - не вистачає азоту. Необхідно провести обприскування розчином коров'яку. Для маленької розсади візьміть 500 мл розчину, для зміцніла - 1 л. У 10 л води розлучається 1 л коров'яку.
  10. Якщо нові листя ростуть великі і неправильної форми, а виросли раніше листя - жовтіють, томатів не вистачає кальцію. Обробляти розсаду потрібно селітрою з додаванням кальцію (препарат продається в магазині). На відро води береться 20 м Або можна полити грунт 2 рази під корінь водою, в якій були зварені курячі яйця.
  11. При нестачі заліза листя покриваються жовтими або бурими плямами. Необхідно обприскування розчином сірчанокислого заліза (0.25%).
  12. Загартовування розсади: починаючи з 2-ї половини квітня, можна потихеньку гартувати розсаду томатів перед висадкою у відкритий грунт. Якщо температура повітря на вулиці +12 градусів, можна виносити горщики з саджанцями на засклений балкон, залишати на 1-2 години. І так кожен день, планомірно збільшуючи час перебування розсади на балконі. На 10-й день можна відкрити вікно, але необхідно стежити за тим, щоб температура повітря не була нижче +12 градусів. При відкритому вікні розсаду гартувати не більше 20 хвилин і так кожен день, залишаючи в прохолодному місці розсаду на кілька годин. Якщо балкон не засклений, саджанці вирощуються на підвіконні, можна відкривати вікно на провітрювання.
  13. Перед тим, як висадити розсаду у відкритий грунт, її потрібно залишити на балконі з відкритими вікнами на цілий день або винести на вулицю, залишивши на добу (якщо вночі температура не нижче +9 градусів).
  14. Зміцнілу підрослу розсаду (висотою від 25 до 35 см з 10 листочками і декількома суцвіттями), можна висаджувати в грядки на городі.

Посадка томатів без пікіровки

Томати без пікіровки, посадка і догляд

Терміни висадки саджанців: друга половина травня, перші 2 тижні червня. Заморозки вже позаду, а температура вдень не опуститься нижче +15 градусів.

Як виростити томати без пікіровки:

  1. Підготовка ґрунту починається з осені. Коли урожай зібрано, перекопайте землю на багнет лопати грунт без розбивки грудок, щоб позбутися при промерзанні грунту від шкідників і личинок.
  2. З настанням весни грунт потрібно обробити розчином мідного купоросу. Готується гарячий розчин так: на 10 л води потрібно взяти столову ложку купоросу. Витрата на квадратний метр - не більше 1.5 літрів.
  3. Після обробки грунту гарячим розчином розсипати на ділянці органіку: торф, перегній або гній з розрахунку 3 кг на квадратний метр, сульфат калію - столова ложка на квадратний метр, деревна зола - 1 стакан на 1 м². Після обробки потрібно перекопати ділянку і розрівняти граблями, щоб не було великих грудок землі.
  4. Цілий місяць до посадки грунт буде «гуляти», її можна задіяти і висадити салатну гірчицю, шпинат, кріп або редис, щоб ця ділянка не заріс бур'янами. Прибирання цих культур - за 10 днів до передбачуваної дати висадки розсади.
  5. Як витягти розсаду з горщиків і ящика: якщо розсада вирощувалася в торф'яних стаканчиках, потрібно помістити її прямо зі склянкою в підготовлену лунку, утрамбувати і добре полити землю. Якщо вирощували саджанці томатів в пластиковій тарі, тоді потрібно акуратно розрізати стаканчики і вийняти рослини разом з грудкою землі і потім опустити в підготовлену лунку. Навколо насипати шар землі, злегка утрамбувати і полити. Якщо це велика ємність: її потрібно нахилити і акуратно перевалити в руку саджанець разом з грудкою землі і відразу помістити в лунку. Розсада вирощувалася в касетах: візьміть невелику лопатку, щоб ввести її в проміжок між стінкою ємності і шаром землі і злегка підняти саджанець разом із земляною грудкою.
  6. Щоб пересадити розсаду без пошкоджень, за 1.5 години до висадки її потрібно пролити водою до такого стану, щоб земля була мокра. Тоді при пересадці саджанець можна буде легко вийняти і пересадити.

Посадка помідор у відкритий грунт без пікіровки виконується не в сонячний день, а коли на вулиці похмуро. Якщо день видався сонячний, а терміни підтискають, дочекайтеся заходу сонця і ввечері можна пересадити розсаду на постійне місце вирощування.

Якщо вирощується великий сорт томатів, правила такі:

  • вибирається безвітряну ділянку, добре освітлений сонцем;
  • вимоги до грунту: легкі суглинисті або супіщані;
  • висадка розсади - в підготовлену лунку 9хорошо пролити), техніка посадки - під прямим кутом;
  • відстань між саджанцями - мінімум 30 см, між рядами - 60 см;
  • біля кожного саджанця потрібно поставити опорний кілочок;
  • полив після посадки - не частіше 2-х разів на тиждень.

Томати без пікіровки, посадка і догляд

Правила посадки саджанців без пікірування:

  1. Середньорослі сорти томатів висаджують з проміжком 0.5 м, між рядами залишають 0.6 м. Якщо сорт низькорослий - досить посадити саджанці на відстані 40 см один від одного, а між рядами залишити 50 см.
  2. Для зручності висадки саджанців готують 2 ряди з технічним отвором (щоб зручніше було ходити між рядами в процесі догляду та вирощування томатів). Досить 80 см для технічного отвору.
  3. Саджанці перед посадкою рясно поливають. Лунки готують так: глибина на штик лопати, перед посадкою в кожну лунку наливають воду до верху. Як тільки вона вбереться, можна висаджувати розсаду.
  4. Корінь саджанця трохи притрушують землею і відразу навколо стебла розсипають перегнилий гній і компост (по 1-2 жмені на кожну лунку).
  5. Після посадки саджанця, потрібно добре ущільнити землю і полити. На 1 саджанець - по 1 л води, можна по 2, якщо грунт дуже суха.
  6. Біля саджанців відразу потрібно поставити опори. Висота кілочка залежить від сорту томатів: від 50 до 80 см.
  7. Після посадки розсади її бажано накрити плівкою до вкорінення. На адаптацію відводиться від 8 до 10 діб, в ці дні розсаду не поливають.
  8. Перший полив - через 10 днів.
  9. Через 14 днів з моменту висадки саджанців, виконайте підгортання на 10-12 см.
  10. Трохи пізніше, коли томати піднімуться, їх потрібно буде підв'язати. Для цього використовується шпагат (бажано синтетичний).

Догляд і терміни збору врожаю томатів без пікіровки

Доглядати за городньої культурою не складно, в подальшому після посадки, необхідно виконувати ті ж заходи, що і при вирощуванні розсади методом пікірування.

Томати без пікіровки, посадка і догляд

Догляд полягає в наступному:

  • полив - помірний;
  • розпушування грунту відразу після поливу;
  • внесення поживних сумішей;
  • прополка ділянки від бур'яну;
  • обприскування кущів, як профілактика хвороб і атаки паразитів;
  • пасинкування.

Терміни збору врожаю - як тільки плоди почервоніють, зеленими помідори краще не знімати з куща, так як вони не будуть такими смачними, як дозрілі на кущі.

Томати без пікіровки. Відео: