» » » Ожина без шипів, посадка і догляд

Ожина без шипів, посадка і догляд

Ожина без шипів, посадка і догляд

Ожина садова без шипів - група сортів садового кущового рослини з чорними кислими плодами. За способом зростання вона схожа на малину. Ягоди цих двох рослин близькі формою, але відрізняються кольором, фактурою, смаком і розміром зерен. Дикоросла ожина здатна розростатися непрохідними «джунглями».

Після відкриття Америки чагарник перевезли мореплавці на наш континент, де він набув популярності. Ожина первородних сортів має колючі шипи, за що в народі отримала назву їжак-ягода, ожина, дереза.

Ожину, будь у неї колючки чи ні, називають росяніка або Куманіка, залежно від способу зростання куща: кучерявого по землі або зростаючого вгору відповідно. Багато селекційні сорти проявляють обидві особливості в різний період зростання або сезон.

Коріння ожини занурюються глибоко в землю, що дозволяє рослині безболісно переживати тривалу посуху. Але морози болісно впливають на більшість сортів рослини. Без особливого догляду в помірній кліматичній зоні і на північних територіях країни ожині загрожує загибель, але серед Безколючкова сортів є і хладостойкой.

Ожина без шипів: сорти

З метою промислового вирощування ожини варто звернути увагу на різні сорти. Кожна характеристика має ключове значення для певного сезону. Ранні, морозостійкі, лежкие, смачні - різні ягоди взимку, влітку або в міжсезоння завжди виручать як затребуваного товару. Для вирощування вдома розставте пріоритети і виберіть сорт, найбільш підходящий для вас.

Ожина без шипів Торнфрі

Ожина без шипів, посадка і догляд

Зовні привабливий чагарник з красивим цвітінням і декоративними листям. Зростає прямо вгору і стелиться по землі серед літа. Дозріває поступово. В'язка ягідної грона налічує до 120 плодів. Стигла ожина Торнфрі дуже ароматна. Дозріває вона в оксамитовий сезон: серпень-вересень. Переваги рослини у високій врожайності і здатності протистояти захворюванням. Мінуси: м'якість (через що ягоди не зберігаються довгий термін) і непристосованість до морозів.

Ожина без шипів блек сатин

Ожина без шипів, посадка і догляд

Як і Торнфрі, зростає і кущем, і росяніка. Довжина гілок досягає 5 метрів. Плоди важкі і великі, добре закріплені на грона. Кисло-солодкі, пахнуть не вираження. Дозрівати починають в двадцятих числах липня. Сорт високоврожайний, але слабкий до заморозків.

Ожина без шипів черокі

Ожина без шипів, посадка і догляд

Плідний сорт має величезні ягоди: з куща збирають до 15 кг ожини. Смачні ягідки ароматні соковиті і солодкі встигають протягом декількох місяців. Взимку кущ вимагає особливого догляду, так як морозостійкістю не володіє.

Ожина без шипів лох тей

Ожина без шипів, посадка і догляд

Складний ожини-малиновий гібрид з дуже смачними ароматними ягодами, зібраними в пишні грона. Дозріває в кінці липня. Сорт позитивно переносить перевезення, оскільки має щільну тверду фактуру. Невразливий сірою гниллю.

Ожина без шипів честер

Ожина без шипів, посадка і догляд

Зимостійкий сорт, початківець плодоносити пізнім літом. Ягоди гідно виносять тривалу транспортування, але є їх краще свіжими.

Ожина без шипів полар

Ожина без шипів, посадка і догляд

Морозостійкий сорт, виведений в Польщі, пристосований до середньо-континентального помірного клімату. При морозах нижче 25, вимагає легкого укриття. Дозріває на рубежі літа і осені. Добре переносить перевезення. Вживається як в свіжому вигляді, так і в термічно обробленому.

Ожина без шипів арапахо

Ожина без шипів, посадка і догляд

Серед сортів ожини без колючок - найбільш ранній. Високопродуктивний морозостійкий чагарник - знахідка для садівників-бізнесменів. Зростає вертикально до 1,5 м, морозів не боїться. Насіння має дрібні, ягоди великі, солодкі й ароматні.

Купити ожину без шипів: прийнятний діапазон цін

Ожина без шипів, посадка і догляд

Безліч сортів і гібридів ожини без колючок імпортують з-за кордону. З цієї причини не можна назвати точну ціну того чи іншого сорту. Вартість залежить від курсу долара, сезону, країни-виробника і ступеня перекуповування. За 100 або 500 рублів можна купити саджанець одного і того ж сорту. шукайте гарненько.

Висаджувати ожину на ділянці - гарний початок ягідного бізнесу. Плоди в сезон розкуповують на ринку для вживання свіжих ягід або заготовок на зиму. Вирощуючи ожину в великих обсягах, поставляйте її для реалізації в супермаркети.

Таким чином, витративши невелику суму грошей, можна її примножити, а в доповненні - поправити здоров'я.

Ожина без шипів: корисні властивості

Ожина без шипів, посадка і догляд

Ожина - смачна ягода, плоди якої вживають в свіжому або консервованому вигляді. Компоти, варення, джеми, соуси, торти, випічка - з ожини можна приготувати багато десертних страв.

Крім того, ягода - панацея від багатьох захворювань серцево-судинної і травної систем, шкірного покриву. Сира ожина допомагає впоратися з проблемами відходу калових мас (недоспевшая - зміцнює, стигла - бореться з запорами). Свіжозібране ягоди корисні при цукровому діабеті в будь-якій кількості.

Користь несуть ягоди і листя рослини. І плоди, і листя сушать, заготовлюючи для відварів і настоїв. Напої на основі цих інгредієнтів знімають запалення, знижують жар, тиск, збагачують організм вітамінами і мінералами.

Набір корисних речовин свіжої ожини приголомшує:

  • вітаміни групи В;
  • вітаміни С, К, Е, А, Р і РР;
  • калієві, мідні і марганцеві солі;
  • мікроелементи (залізо, нікель, кобальт, хром і т д.);
  • пектин;
  • клітковина;
  • рослинна олія;
  • фруктоза.

У листі містяться вітамін С, амінокислоти, мінерали і дубильні речовини. Настої на основі сухих плодів і листя ожини розширюють судини, заспокоюють нервову систему, лікують ГРЗ, допомагають впоратися з гастритом. Остившім настоєм полощуть у роті, якщо є захворювання ясен або болить горло.

Розмоклі листя використовують як компресів при екземі, лишаях, ударах, ранах, мозолях і інших проблемах зі шкірою.

Про те, навіщо вирощувати ожину, ви дізналися: це корисна ягода, яку потрібно їсти всім, особливо людям з ослабленим імунітетом, проблемами зі шлунком і ендокринною системою. Настав час розібратися, яким чином висаджувати ожину і як доглядати за бесшіпнимі сортами.

Ожина без шипів - посадка

Ожина без шипів, посадка і догляд

Оптимальний період для посадки чагарнику - пізня весна (кінець квітня, початок травня). Але вирощують ожину і ранньою весною, і в вересні - це залежить від того, як скоро потрібен урожай і до яких температур потрібно підготувати рослину в першу чергу. Місце для висадки вибирають найбільш освітлене і затишне - вітер не повинен заважати природному запиленню, ламати гілки, листя або ягоди. З цією метою рослина прийнято висаджувати на схилах з південної або західної сторони.

Грунт для ожини не грає принципової ролі: однаково добре рослина розвивається і в піщаному грунті, і в суглинках. Єдине, стежити слід за хімічним складом грунту. Баланс магнію і заліза повинен бути дотриманий природним шляхом або використанням добрив.

Перед посадкою, починаючи з осені, важливо підготувати грунт:

  • очистити землю від бур'янів;
  • провести чистку від шкідників і гнилі;
  • комплексно (органікою і хімічними сумішами) удобрити землю, якщо вона давно не піддавалася цій процедурі і виснажена попередніми культурами;
  • не підживлюють грунт, яка знаходиться в хорошому стані, в іншому випадку це призводить до аномального прискореному розвитку рослини з посиленим плодоносінням і буйним зростанням, що на ділі виснажує рослину;
  • важливо вибирати порівняно сухий грунт для посадки - велика кількість вологи призведе до загнивання.

Власне висадку саджанців потрібно виробляти в ямках півметрової глибини. Між ямками залишайте проміжки від півметра до 1 м, а між рядами, якщо збираєтеся висадити Ожинову плантацію, залишайте не менш 2 м.

Перш ніж опускати саджанці, полийте землю в виритих ямках і обріжте паростки до розміру 30 см, залишаючи нирки на втечу. Після присипання землею, укрийте грунт з саджанцем купою листя і гілок - мульчею.

Ожина без шипів - пересадка

Ожина без шипів, посадка і догляд

  • Ожина потребує періодичного пересадці, оскільки кореневі живці та підщепи верхівок дають нові пагони. Без регулярності виконання даної процедури навіть сама акуратна плантація з виміряними відстанями перетвориться в непрохідні хащі, збирати урожай з яких не буде зручно.
  • Насінням в домашніх умовах зазвичай не розмножують ожину. Їх використовують професіонали з метою селекції нових сортів.
  • Викопувати коріння для поділу і пересадки найкраще в «мертвий» період, коли плодоношення вже закінчилося, а цвітіння ще не почалося. Але не чекайте морозів - постарайтеся це зробити в період, коли земля ще не охолола від літнього сонця.
  • Викопуйте кущики акуратно, глибоко проникаючи в землю, оскільки коренем рослина міцно закріплюється в землі і може бути пошкоджено через необережність. Намагайтеся викопувати ожину цільним земляною грудкою. А пагони відокремлювати руками - без допомоги інструментів.

Підготовка ожини до зимового періоду не відрізняється від зимівлі інших рослин. Її рясно присипають мульчею, а в разі морозостійкості сорту, цього можна і не робити.

Ожина без шипів - догляд

Ожина без шипів, посадка і догляд

  • Основний етап догляду за ожиною, пряморастущіе або кучерявою - це підв'язка. Її починають здійснювати відразу, починаючи з посадки та закінчуючи висотою людського зросту. Кучерява ожина вище рости не буде - вона піде вниз стелиться способом. Пряморастущіе зазвичай дерев'яніє в міру зростання і не потребує опори.
  • Наступного після висадки рік зрізають суцвіття з метою якісного закріплення кореневої системи в землі. У цей період дозволено удобрювати ожину. Розпушування землі влітку також необхідно для зміцнення рослини.
  • Незважаючи на те, що у вологому середовищі рослині перебувати протипоказано, ожину варто періодично поливати. Засуху воно здатне переносити, але якість плодів і листя в таких умовах залишають бажати кращого. Полив проводять з подальшим розпушуванням землі і прополкою.
  • У благополучних умовах практично всі сорти ожини починають цвісти в травні-червні, а пізньостиглі - не раніше липня. Відсутність цвітіння на кущі - тривожний сигнал. Варто перевірити рослина від верхівки до кореня на наявність хвороб або паразитів.
  • Рівень стиглості ожини визначається кольором. Плоди поступово змінюють забарвлення від зеленого до темно-червоного і чорного.

Обрізка ожини без шипів - формування кущів

Ожина без шипів, посадка і догляд

Обрізанням займатися варто з метою позбавлення від молодих порожніх пагонів заради ефективного харчування плодоносних частин рослини. Багато садівники, крім звичайної обрізки ожини, використовують масу прийомів по формуванню кущів. Акуратно підв'язані плетуться чагарники можуть зрівнятися з творами мистецтва. Їх укладають або шпалерним способом, або дугами, не дозволяючи хаотично плентатися по землі.

Формування та обрізка куща не тільки корисна рослині, але і зручна садівникові при зборі врожаю.

Лікування і профілактика хвороб ожини без шипів

Ожина без шипів, посадка і догляд

Основні проблеми, з якими стикаються садівники при розведенні ожини:

  • ожиновий кліщ;
  • білий наліт.

Паразитуючі організми заважають нормальному розвитку ожини: викликають передчасне пожовтіння листя, спотворення їх форми; стають причиною відсутності процесу формування квіток і зав'язі плодів. Дрібні шкідники здатні погубити врожай.

Використовуючи дари природи, а саме - відвар хвоща, можна позбутися від хвороб чагарнику. Отрутохімікати ефективні завжди і дуже доступні, але не варто використовувати їх в період плодоношення, що відбитися на якості врожаю. Травлені ягодами можна викликати розлади шлунка і різного роду отруєння.

Ожина без шипів, фото

Ожина без шипів, посадка і догляд Ожина без шипів, посадка і догляд Ожина без шипів, посадка і догляд Ожина без шипів, посадка і догляд Ожина без шипів, посадка і догляд Ожина без шипів, посадка і догляд Ожина без шипів, посадка і догляд Ожина без шипів, посадка і догляд

Бажаємо вам гарного врожаю і вдалого вибору сорту ожини без шипів, що ідеально підходить вашому саду.