» » » Ожина Блек сатин, посадка і догляд

Ожина Блек сатин, посадка і догляд

Ожина Блек сатин, посадка і догляд

Назва сорту ожини Блек сатин в перекладі означає чорний шовк. Ця соковита ягода кольором і своєю особливою шовковистістю дійсно нагадує шовкову матерію. Про особливості вирощування чорної ожини Блек сатин, правила посадки та догляду за нею розповідає ця стаття.

Опис і особливості ожини Блек сатин

Безколючкова ожина сорти Блек сатин - багаторічна рослина з товстими пагонами. Спочатку вони ростуть майже вертикально вгору, приблизно до півтора метрів. Коли вага пагонів стає відчутним, вони поступово схиляються до землі і стеляться по ній. Такий вид чагарників називається полустелящімся. Колір пагонів змінюється від темно-зеленого у молодої порослі до жовтувато-коричневого у дорослих кущів.

Ягоди ростуть звислими кистями, це добре видно на фото. У повністю дозрів вигляді володіють м'якістю, солодким смаком і ненав'язливим ароматом. Вага ягід ожини Блек сатин становить від 5 до 8 грам, за розміром всі вони приблизно однакові - не дуже великі, але і не маленькі.

Плоди з молодих рослин більші і соковиті. З роками ожина дає більшу кількість ягід, але за розміром вони відчутно менше. Квітки Блек сатин мають ніжно-рожевий відтінок.

Переваги сорту

  • Кущисті ожина Блек сатин плодоносить протягом серпня та вересня. За цей час з однієї рослини в середньому збирають від 10 до 15 кілограм ягід - відмінний показник врожайності! Процес дозрівання ягід схожий на конвеєр - навіть після постійних зборів непомітно зменшення урожая.Плоди ожини дозрівають в різний час. У межах однієї кисті можна побачити стиглу соковиту ягоду, тільки зав'язався плід і квітки.
  • Ожина невибаглива - вона відмінно себе почуває як на сонці, так і на ділянках з півтінню. Глибока коренева система дозволяє сорту ожини Блек сатин добре переносити посуху.
  • Пагони цієї культури не мають колючок, їх стовбури абсолютно гладкі.
  • Отримати ягоди від кущів ожини Блек сатин можна вже на другий рік після посадки.
  • Чагарник не пускає кореневу поросль, а також не дає пагонів по садовій ділянці. Ожина росте строго там, де її визначив садівник.
  • Ожина Блек сатин не схильна до хвороб і майже не боїться шкідників. Виростити такий урожай можна без застосування хімічних препаратів.
  • Ягоди ожини корисні для організму, в тому числі для профілактики онкозахворювань. Листя використовують в народній медицині для приготування відварів або настоянок.

Недоліки сорти

  • Пагони ожини Блек сатин не тільки товсті, але і жорсткі. Вони погано гнуться і можуть ламатися під впливом сторонньої сили. Тому майже неможливо надати кущам потрібну садівникові форму - пригнути їх до землі або укласти особливим чином.

Важливо! Пагони можуть досягати у висоту п'яти метрів. Укрити їх на зиму при такому зростанні важко. Тому краще заздалегідь направити рослина в горизонтальне положення, поки пагони молоді і не придбали характерною жорсткості і ламкості.

  • Урожай ожини Блек сатин примхливий. Стиглі ягоди дуже м'які, вони не придатні для транспортування. На більш ранніх стадіях, коли ягоди ще щільні, вони мають кислуватим смаком. А якщо трохи запізнитися зі збором урожаю, то він швидко псується, смаку і хліб легко уражається гниллю.
  • Зібрані ягоди погано зберігаються. Ласувати урожаєм або переробляти його краще протягом доби після збору.

Ожина Блек сатин, посадка і догляд

Правила посадки ожини Блек сатин

Вибір місця

Сорт ожини Блек сатин буде добре себе почувати навіть в півтіні, проте для швидкого дозрівання ягід краще вибирати ділянку, на якому сонячні промені - часті гості. Місце для кущів ожини має бути захищене від вітру, інакше пагони можуть ламатися.

Грунт краще чорноземна, але не надто вологий. Надлишок вологи призведе до хвороб і гниття кореневої системи культури. Не підходить ожині Блек сатин вапняковий або засолений грунт, в такому грунті рослина схильне хлорозу (пожовтіння листя і зелених пагонів).

Ожина Блек сатин, посадка і догляд

Вибір часу

Для посадки ожини Блек сатин підходить рання весна, поки ще не почали набухати бруньки. Можна посадити культуру в останні два тижні вересня, в цьому випадку новоселів потрібно добре вкрити на період зимових холодів.

Цвіте ожина Блек сатин в другій половині травня і на початку червня. Пересаджувати кущі краще до періоду цвітіння або відразу після збору врожаю. Під час пересадки необхідно пам'ятати про глибокій посадці коріння ожини.

Ожина Блек сатин, посадка і догляд

Правильна посадка

Саджанці ожини потрібно ретельно відбирати. Пошкоджені пагони швидше за все не приживуться. Посадку ожини Блек сатин проводять так:

  • готують лунки глибиною по половині метра, відстань між сусідніми лунками - від одного метра до двох;
  • лунки рясно поливають;
  • саджанець разом із земляною грудкою акуратно опускають і присипають землею;
  • мульчують грунт біля рослини;
  • гілки молодих пагонів підрізають так, щоб на кожному залишилося не більше трьох нирок (приблизно до 30-40 сантиметрів заввишки).

Важливо! Підживлення під час посадки ожини проводити не рекомендується. Удобрене молоде рослина починає швидко рости і плодоносити, що послаблює його перед першою взимку. Крім того органічні добрива - прекрасна їжа для шкідників. Підживлення вводять починаючи з другого року.

Ожина Блек сатин, посадка і догляд

Догляд за ожиною Блек сатин

Незабаром після посадки пагони підв'язують. Деякі садівники створюють живописні композиції, направляючи податливі пагони певним чином.

Починаючи з другого року після посадки кущі удобрюють сечовиною, аміачною селітрою і іншими азотними добривами, а також зрізають суцвіття для кращого вкорінення ожини.

З періодичністю один раз на місяць землю навколо кущів ретельно розпушують і прополюють.

Правильний полив

Ожина Блек сатин любить воду. Поливають кожен кущ приблизно двома відрами по мірі необхідності.

Важливо не допускати перезволоження грунту. Надмірна полив призведе до загнивання або відмирання коренів, а також до повільного зростання куща.

Ожина Блек сатин, посадка і догляд

Боротьба з хворобами і шкідниками

Головний шкідник, якого боїться ожина Блек сатин - ожиновий кліщ. При перезріванні ягід вони схильні до білому нальоту. До решти недугам і шкідників ожина Блек сатин стійка.

Для профілактики хвороб кущі обприскують настоєм польового хвоща.

Ожина Блек сатин, посадка і догляд

Обрізка кущів

Правила обрізки сорти ожини Блек сатин:

  • Пагони першого року життя обрізають влітку, за допомогою секатора. Пагони, які досягли довжини 110-160 сантиметрів обрізають на 10 см.
  • Ранньою весною другого року життя підрізають бічні гілочки до довжини 40 сантиметрів для того, щоб ягоди отримували достатню кількість світла і повітря.

Після збору врожаю необхідно зрізати старі пагони. Молоду поросль краще теж прорідити. На загущених кущах врожаю буде менше. Оптимальна кількість пагонів на одному кущі - 5-6.

Коріння ожини Блек сатин переносять зимові холоди добре, а ось верхівки пагонів можуть підмерзнути. Краще накрити кущі на зиму, інакше урожай суттєво знизиться або навіть пропаде.

Ожина Блек сатин, посадка і догляд

Розмноження ожини Блек сатин

Варіантів розмноження ожини сорту Блек сатин кілька:

  • саджанцями у вигляді молодих зелених черешків;
  • насінням;
  • відводами;
  • укоріненням верхніх неодревесневших частин;
  • черешками.

Найчастіше використовують укорінення верхівок. Проводять його в кінці липня-початку серпня в такий спосіб:

  • вибирають відповідний кінець втечі довжиною близько 30 сантиметрів;
  • готують на відповідній відстані борозенку глибиною 20 сантиметрів;
  • опускають в ямку кінець втечі і присипають землею на 10 сантиметрів.

Таким способом можна отримати до 4 молодих рослин.

Ожина Блек сатин, посадка і догляд

Відео