Ароматна і яскрава фацелія - універсальна культура, застосовувана не тільки в декоративних цілях, але і в якості цінного сидерата або зеленого добрива. Збагачуючи грунт поживними речовинами, макро- і мікроелементами, ця однорічна культура здатна всього за один сезон якісно поліпшити родючість і структурний склад грунту.
Крім перерахованих переваг, фацелія використовується як цінна кормова і медоносна культура. Рослина цвіте практично весь теплий сезон, до самих заморозків, забезпечуючи рясні хабарі для бджіл в період, коли інші рослини вже відцвіли.
На цьому перелік корисних властивостей фацелії не закінчується. Вона вважається справжнім фіто санітаром на грядці, відлякує шкідників і витісняє бур'ян. Про те, як і коли садити фацелію на ділянці, як правильно доглядати за рослиною і використовувати всі переваги однолітник, - в цій добірці матеріалу. Посадка і догляд за фацелією простий і доступний кожному, навіть починаючому садівникові-городникові.
Фацелія, опис рослини
- Фацелія є численний рід сімейства Бурачніковие, що включає близько 200-т видів однорічних і багаторічних рослин.
- Ареалом походження культури вважається Південна і Північна Америка.
- У висоту різні види фацелії досягають від 20 см до 1 м.
- Стебло фацелії розгалужений, прямостоячий і опушений. Цілокраї листя можуть розташовуватися на стеблі супротивно або по черзі.
- На коротких квітконіжках розташовані колокольчатовідние квітки фацелії, зібрані в густі пучки суцвіття Колос. Забарвлення віночків відрізняється в залежності від виду: вони можуть бути бузкового, фіолетового, блакитного, білого і навіть жовтого кольору.
- Період цвітіння - досить довгий, починаючи з червня і закінчуючи вереснем.
- В кінці вегетативного сезону, на рослині дозрівають плоди - насіннєві коробочки. Насіння дуже дрібні, їх визріває багато.
- Короткий період вегетації і бурхливий розвиток надземної частини (зеленої маси) рослини дозволяє висівати фацелію кілька разів за один сезон.
- Рослина відрізняється витривалістю і холодостійкістю, легко переносить осінні - весняні заморозки до - 90С.
Корисні властивості фацелії
- З огляду на велику кількість і тривалий період цвітіння запашних суцвіть фацелії, рослина давно визнано цінним медоносом. Вирощування цієї медоносної культури на ділянці буде залучати комах, сприяючи кращому запиленню і зав'язування плодів рослин. Унікальність культури - в тому, що вона цвіте весь вегетаційний сезон (до перших заморозків), коли бджолам часто не вистачає медоносних квітучих рослин. Таким чином, фацелія істотно збільшує медозбір на різних сезонних етапах.
- Фацелія - відоме зелене добриво (сидерат), що покращує структуру ґрунту, збагачує грунт азотом, фосфором, калієм і сприяє пригнічення росту бур'янів. Швидке зростання і обсяг зеленої маси сидерата дозволяє вже в період цвітіння перекопувати грунт разом з густими насадженнями фацелії. Багато агрономи рекомендують ще раз висаджувати цей поживний сидерат на колишнє місце. Такий агротехнічний прийом дозволяє в рази поліпшити родючість грунту, витіснити шкідників (черв'яків нематод, дротяники, гусениць), бур'ян (пирій, мокриця) з ділянки і змінити кислотність грунту (від кислого середовища до нейтральної). Важкий грунт після посадки сидерата стає легким, повітряним і пухким.
- Статистичні дані свідчать про високу ефективність висаджування фацелії, з подальшою перекопування зеленої маси. Так, 100 г насіння, висіяних на 1 сотку землі, замінюють 300 кг якісних органічних добрив. Азот, що отримується рослинами після розкладання сидерата, легко і швидко засвоюється, що вигідно відрізняє це зелене добриво від спеціальних мінеральних комплексів.
- Досвідчені городники висаджують фацелію між овочевих грядок з розсадою капусти, кабачків, огірків та ін. Спочатку зелень фацелії захищає розсаду від перепадів температури, бур'янів і вітру. Коли овочеві культури досить зміцніють і підростуть (через 1-2 тижні), сидерат скошують і мульчують грунт в міжряддях цієї ж грядки. Часто такий спосіб практикують при вирощуванні картоплі. В умовах збереження вологості й високої аерації ґрунту, бульби добре розвиваються і дають високі врожаї. Для цих же цілей фацелію висаджують і в саду: в пристовбурних кругах плодових дерев або ягідних кущів.
- Оздоровлюючи грунт, біологічно активні речовини фацелії пригнічують патогенну грунтову мікрофлору. Така дія є ефективною профілактикою грибкових, вірусних і бактеріальних захворювань, таких як, фітофтороз, коренева гниль, парша і т.д. Дане корисна властивість ще раз підкреслює ефективність посіву фацелії разом з овочами, залучаючи комах-запилювачів і запобігаючи зараженню інфекціями.
- Універсальне рослина, фацелія, є цінною кормовою культурою, яка застосовується на корм худобі. За поживністю зелена маса фацелії перевершує вико-вівсяні та інші кормові суміші для домашніх тварин.
- Культуру можна використовувати не тільки в корисно-практичних цілях, але і як звичайне декоративна рослина, з великою кількістю яскравих суцвіть, що радують своїм цвітінням практично весь теплий сезон.
Види фацелії
Найпоширенішими в садівництві та сільському господарстві визнані 4 види фацелії: колокольчатая, піжмолістная, скручена і фацелія Пурша. Розглянемо основні переваги та відмінності кожної з різновидів.
Фацелія колокольчатая
Низькорослий однолетник (до 25 см), з прямостоячим, червонуватого відтінку, стеблом. Листя зеленого забарвлення з сизим нальотом і темно-червоною окантовкою по краях. Дзвонові невеликі квітки відрізняються інтенсивної темно-синьою або бузкової забарвленням. Квітки зібрані в односторонні суцвіття кисть, по 10-13 штук. Довгі тонкі тичинки підносяться над віночком.
Вид починає рясно цвісти вже через 1-1,5 місяці після посіву насіння. Тривалість цвітіння складає близько 40 днів. Насіння дозріває дуже багато, вони легко висипаються з зрілих коробочок. У зв'язку з різними термінами дозрівання насіння, їх збирають поступово, в кілька прийомів. При правильних умов зберігання, насіння зберігає схожість до 4-х років. При неконтрольованому зборі насіннєвого матеріалу, рослина дає рясний самосів.
Даний вид фацелії відрізняється витривалістю і невибагливістю вирощування. Рослина активніше розвивається на сонячних і відкритих місцях. Пересадку не переносить.
Використовується, в основному, як декоративну рослину для прикраси клумб, рабаток, альпійських гірок. Ефектно виглядає цей вид фацелії в підвісних горщиках або корзинах. Насіння часто застосовують у складі так званого «Мавританського газону».
Фацелія скручена
Однорічна рослина, висотою до 50 см, зі світло зеленими опушеними листами. Дуже дрібні сині або бузкові квітки (до 5 мм) зібрані в суцвіття на верхівках пагонів. Культивується також садова форма фацелії з білими квітками. Цвітіння тривале, з червня по вересень місяць.
Оптимальне місце для посадки - відкриті сонячні ділянки з добре дренованим грунтом.
Фацелію скручену висаджують на квітниках, уздовж бордюрів або алей. Вид погано переносить пересадку і втрачає свою декоративність при затяжних частих дощах. Декоративність виду надає не тільки велика кількість довгоквітучі яскравих суцвіть, а й з'явилися після цвітіння насіннєві коробочки.
Фацелія піжмолістная
Найбільш поширений універсальний вид фацелії, що поєднує сільськогосподарське і декоративне призначення. Широко розгалужені пагони ростуть до 50-100 см у висоту. Квітки ніжного, блідо блакитного відтінку, дрібні (до 2 см), з приємним медовим ароматом. Квітки зібрані в суцвіття з 5-10 завитків, що розкриваються поступово. Цвітіння рясне, протягом 1,5-2-х місяців, починається вже через місяць після посіву.
Невибагливий, життєздатний вигляд маловимогливий до грунтів і зовнішніх умов середовища: здатний рости на кам'янистих, супіщаних грунтах, на сонці або в тіні.
Засухо- і холодостійка рослина прекрасно витримує невеликі заморозки і нетривалий відсутність вологи.
Цей різновид особливо стійка до хвороб і шкідників.
Фацелія Пурша
У висоту однорічний вид фацелії сягає не більше 50 см. Рослина виділяється незвичайною забарвленням квіток, з пурпуровими вкрапленнями і білосніжною серцевиною віночка. Зустрічаються також різновиди з контрастними смугами або цятками синіх відтінків. Розміри квітки складають близько 3 см. Цвітіння триває все літо.
Вид кілька вразливий і «примхливий» до умов зростання. Віддає перевагу сонячну, захищену від вітру і протягів місцевість.
Купити насіння фацелії можна в спеціалізованих магазинах, на сільськогосподарських виставках-продажах, в інтернет-магазинах або розплідниках. Тематичні форуми і сайти допоможуть визначитися з вибором «перевіреної» торгової точки і конкретної різновиди фацелії.
Посадка фацелії: особливості та рекомендації
На питання: «Коли ж краще посіяти фацелію, щоб навесні грунт була готова до посадки основних культур?», Садівники однозначно радять: «Восени, під зиму». У разі осіннього висіву фацелії, весняний грунт буде забезпечений цінними поживними мікроелементами, гумусом (багатим органічними речовинами) для подальшої посадки культурних рослин. До того ж, посів фацелії «в зиму» запобігає розвитку водної та вітряної ерозії грунту. Головна умова - сіяти насіння фацелії пізньої осені, щоб вони не встигли прорости до настання морозів.
Висівати фацелію можна по-різному: в залежності від цілей застосування сидерата. Культуру можна сіяти в якості основної культури для відновлення родючості грунту і поліпшення її якісного складу на наступні сезонні посадки інших культур. Другий варіант - посів фацелії в якості проміжної культури, що передує основним посадкам.
Розглянемо ключові моменти вирощування фацелії.
- Фацелія - світлолюбна культура, а це значить, що сіяти її краще на освітлених і відкритих ділянках. Багато різновидів фацелії прекрасно переносять і тінь.
- До грунту фацелія не особливо вимоглива і може культивуватися практично на будь-яких типах грунту (глина, торф, супіски, чорнозем, суглинки, кам'янисті), навіть в зоні ризикованого землеробства. Найменш сприятлива для вирощування фацелії кисла, застійна або засоленная грунт.
- Посів насіння здійснюється протягом усього вегетаційного сезону. Перші посіви фацелії починаються вже ранньою весною (після танення снігу), незважаючи на можливість появи поворотних заморозків. Холодостійка рослина відмінно переносить низькі температури (але не більше 100С).
- За сезон можна отримати до 4-х сівозмін цінної сідератной культури. Для цього зелену масу зрізають (або скошують) не чекаючи цвітіння, після чого ділянку перекопують з оборотом пласта і закладенням сидерата в грунт (можливий варіант і поверхневого розташування маси в якості мульчі); і вже через кілька днів можна сіяти нове насіння сидерата. Останній, осінній, посів можна залишити поза скошеним на всю зиму. Таке посилене харчування грунту дозволить в подальшому кілька років отримувати високі врожаї, навіть без внесення додаткових добрив.
- Якщо вчасно (до або в період цвітіння) не прибирати культуру, фацелія забезпечить рясний неконтрольований самосів насіння на ділянці.
Агротехніка висівання насіння нескладна і включає в себе кілька етапів:
- Перед посівом ділянку краще перекопати і видалити бур'яни.
- Підготовлену ділянку вирівнюють, трохи ущільнюють і поливають.
- Насіння перед посівом змішують з піском або тирсою дрібної фракції. Це потрібно для рівномірного розподілу насіння в грунті, так як вони дуже дрібні і легені.
- Посівний матеріал висівають в борозенки (з міжряддям в 30 см) або розкидають по підготовленому ділянці, боронуємо зверху невеликим (1,5-2 см) шаром землі. Залишені на поверхні насіння не проросте.
- Сходи фацелії з'являються швидко, приблизно через 1,5-2 тижні.
- Норма висіву фацелії становить близько 150-200 грам на одну сотку землі.
- Висаджувати фацелію слід відразу на постійне місце, так як пересадку культура не переносить.
Догляд за фацелією
- Поливати рослину потрібно регулярно (при підсиханні), при цьому не варто занадто перезволожувати грунт, а тим більше допускати застою вологи. Особливо важлива волога в період проростання насіння на грядці.
- У прополюванні та розпушуванні культура практично не потребує. У разі посадки фацелії в борозенки, в перший час потрібно буде видаляти бур'ян в міжряддя і розпушувати грунт, особливо після поливу.
- Розмножують фацелію насіннєвим способом. Насіння легко зібрати самостійно: залишають рослини найбільш ранніх строків сівби, зрізають суцвіття з дозрілими насіннєвими коробочками (на нижній частині завитків), розкладають гілочки суцвіть до повного підсихання і дозрівання. Потім насіння перетирають і відокремлюють від сухих домішок. Зберігати посівний матеріал можна в сухому, прохолодному місці 3-4 роки.
- Для поліпшення декоративного виду фацелії: рясного і тривалого цвітіння, культуру (двічі в сезон) можна підгодувати комплексними мінеральними добривами.
- Фацелія стійка до різного роду захворювань і шкідників, тому не потребує спеціальної обробки.
Висновки
- Фацелія є гарним декоративним рослиною, здатним прикрасити будь-яку клумбу або алею. Рясне і тривале цвітіння запашного однолітник радує всіх оточуючих, залучаючи при цьому комах-запилювачів і бджіл.
- Посадка фацелії як сидерат економічно вигідна і обгрунтована. Кілька сівозмін трави істотно покращує родючість грунту, відлякує шкідників і не вимагає внесення дорогих добрив і покупки спеціальних інсектицидів.
- Невимоглива до умов вирощування скоростигла фацелія володіє гарною схожістю, легко розмножується і швидко росте.
- Догляд за фацелією мінімальний: полив і розпушування на перших стадіях розвитку. Такі універсальні якості роблять фацелію незамінною в садово-городницьких практиці.
Фацелія, фото