» » » Чебрець повзучий, посадка і догляд

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Природа обдарувала нас різноманітністю всіляких рослин. Один уз дивовижних представників флори - чебрець повзучий. Крім широкого застосування даної рослини в ландшафтному дизайні, воно славиться і широким спектром корисних властивостей. Вирощувати чебрець повзучий не складно, достатньо лише знати кілька нюансів посадки і правильного догляду за рослиною. Сьогоднішня стаття присвячена опису дивного рослини - чебрецю повзучого і правилам його культивації у відкритому грунті.

Чебрець повзучий: опис

Якщо на ділянці росте чебрець повзучий або, як прийнято його називати в народі, чебрець, то він за замовчуванням ставати більш затишним і милим. Ця рослина має пряний теплий запах і стелитися килимом з невеликих листочків і квітів.

Чебрець повзучий ставитися до роду чебрець з сімейства Ясніткових. Ця рослина є багаторічним чагарником до 15 сантиметрів у висоту, який закінчується лежачим втечею. Квітконосні гілки прямостоячі або злегка підняті, що утворюють дерновинки.

Листя чебрецю еліптичні або злегка довгасто-еліптичні, довжиною в 5-10 міліметрів. Ширина листа від 1 до 3 міліметрів. Листя росте на коротеньких черешках з залізяччям, в яких міститься ефірне масло. Примітно те, що у чебрецю повзучого листя не закручені по краях, як у інших представників даного роду.

Суцвіття утворюють компактні головки з узкоколокольчатая чашкою, довгою, в середньому, 4 міліметри. Квітконоси коротше чашок. У союзі віночок і чашечка двогубий, віночок лілово-рожевий, довжиною до 7 міліметрів.

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Примітно те, що на тим'яну повзучого виростають плоди - дрібні еліпсоїдальні горішки до 0,5 міліметрів в довжину.

Цвітіння відбувається в залежності від кліматичних умов, може початися в кінці травня до кінця серпня. Плодоносить рослина з липня по вересень.

Примітно те, що не тільки квіти мають декоративність, але і прекрасно виглядають самі листочки - дрібні, насичено зеленого кольору. Посадка і догляд чебрецю повзучого у відкритому грунті піддається легко навіть недосвідченим садівникам, тому ця рослина ідеально для дачників-новачків.

Варто відзначити, що багато садівників плутають чебрець повзучий і звичайний. Основна відмінність полягає в тому, що у другого листя закручені і злегка зігнуті. Чебрець повзучий ж має рівну листя без Завиті.

Чебрець повзучий: фото

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Властивості чебрецю повзучого

Корисні властивості чебрецю широко визнані в народній медицині. Його використовують:

  • для лікування невралгії;
  • при неврозах;
  • як сечогінний засіб;
  • для нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту;
  • при кишкових спазмах і метеоризмі;
  • для нормалізації мікрофлори кишечника;
  • в якості дезинфікуючого засобу;
  • як жарознижувальний засіб;
  • в якості протисудомної кошти.

Чебрець повзучий, посадка і догляд

У лікувальних цілях застосовується надземна частина рослини, яку збирають в червні-липні. Корисні властивості визначаються багатим складом рослини. У ньому міститися:

  • ефірне масло;
  • смоли:
  • флавоноїди;
  • дебільні речовини;
  • мінеральні солі;
  • гіркоти;
  • кислоти: олеоноловая, урсолова, хінна, кавова, тімуновая, хлорогенова.

Варто також відзначити, що чебрець повзучий - відмінний медонос, саме тому даний вид рослини нерідко висаджують поблизу пасік. Під час збору меду, мед із чебрецю відчувається особливо добре - він запашний, з неймовірним смаком. До речі, аромат чебрецю запашного отримав своє визнання і в парфумерії і не рідко використовується при створенні духів.

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Чебрець повзучий: різновиди, сорти

Чебрець повзучий полюбився багатьом садівникам не тільки за свою красу і користь, але і за те, що він цвіте безперервно протягом усього літа. Ця рослина має кілька різновидів. Найбільш часто в ландшафтному дизайні застосовуються такі:

  • Донна Валлей. Такий чебрець розростається щільним, квітчастим килимом. Листя чебрецю повзучого даного виду облямовані жовтої полосочкой. Цвітіння постійне, квітки рожевого кольору різних відтінків;

Чебрець повзучий, посадка і догляд

  • Колхіда. Чебрець Колхіда низько стелиться біля землі, в середньому, не більше 10 сантиметрів у висоту. Квітки світлі, ніжного бузкового кольору;

Чебрець повзучий, посадка і догляд

  • Срібна королева. Відрізняється висотою, в порівнянні з іншими рослинами даного виду, і зростає до 20 сантиметрів у висоту. Килим пухкий з сірими листям, облямованими білою смужкою. Суцвіття розташовані густо, квітки блідо-лілового кольору.

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Чебрець повзучий: посадка

Вирощування чебрецю повзучого - справа не складна і не вимагає великих витрат часу, грошей і сил. Все ж варто звернути особливу увагу на деякі деталі культивації цієї рослини.

Вирощувати чебрець повзучий слід на легкої пухкому грунті. Рослина добре сприймає сонячне світло, саме тому при виборі місця для посадки чебрецю, найкраще віддати перевагу добре освітленому ділянці.

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Як садити насіння чебрецю повзучого

  1. Восени, ділянку на якому буде виростати чебрець, добре перекопати.
  2. У оброблений грунт додати органічне добриво. Найкраще підійде компост або гній.
  3. Навесні, коли температура повітря стабільно тримається на позначці вище 13 градусів, грунт знову перекопати.
  4. Після того, як буде скопані земля, посіяти насіння.
  5. Засіяний насінням грунт присипати річковим піском (він забезпечить насіння поживними елементами і не дасть утворюватися водним застоям).
  6. Після того, як насіння зійде і трохи зміцніють, прорідити їх. Відстань між рослинами повинна бути 30-35 сантиметрів, так окремі пагони чебрецю НЕ будуть «забивати» один одного.

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Варто зазначити, що насіння не завжди сходять у відкритому грунті по ряду причин (через перепади температури, достатку або нестачі вологи та ін.) Саме тому, найкраще висаджувати чебрець повзучий у відкритий грунт за допомогою розсади.

Як садити чебрець повзучий в вигляді розсади

  1. В кінці зими висіяти чебрець повзучий в садові лотки зі спеціальною ґрунтовою сумішшю (запитайте в садівничому магазині і вам запропонують найкращу для цього виду рослини).
  2. Лотки розмістити під склом, який буде виступати в якості парника.
  3. Ємності з насінням поставити поблизу вікна, щоб добре потрапляло сонячне світло.
  4. Поливати насіння в міру осушення грунту, але не рясно.
  5. Через 4 тижні винести розсаду на відкрите повітря для загартовування. Вибирайте місце, яке не продувається вітрами і де немає протягів.
  6. Через 2 тижні загартовування зробіть висадку у відкритий грунт, розміщуючи саджанці на відстані 30 сантиметрів один від одного.

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Чебрець повзучий: догляд

Щоб рослина була пишним, красивим і слалося рясним килимом за ним потрібно здійснювати постійний догляд. Правила догляду за чебрецем повзучим:

  1. Після посадки чебрецю і сходів розсади, рослина потрібно Прищепа. Для цього просто відірвіть кінчик основного стебла і чебрець в подальшому зможе формувати пишний кущ.
  2. Чебрець, як і інші багаторічні рослини, потребує сезонного обрізку. Для цього, восени, коли завершилося цвітіння рослини, укоротите кущики. Таким чином, з кожним новим сезоном чебрець повзучий набуватиме більш пишну, декоративну форму.
  3. Чебрець повзучий має потребу в регулярному прополюванні та видаленні бур'янів. Інакше, «шкідливі» рослини «заб'ють» чебрець і він почне хворіти.
  4. Поруч з чебрецем не бажано висаджувати високорослі рослини, які мають швидкий ріст.
  5. Поливати чебрець слід не частіше двох разів на тиждень при посушливому кліматі і ще рідше при не дуже спекотної погоди.
  6. На зиму чебрець рекомендовано вкривати листяним перегноєм.

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Чебрець повзучий: добриво

Чебрець не надто вимогливий до різних добрив і підживлення. Але, варто зазначити, що ця рослина категорично не любить внесення в грунт свіжого гною. Удобрити чебрець можна деревною золою, яка не тільки внесе в грунт поживні елементи, але і знизить кислотність грунту.

Під час першого року зростання чебрецю повзучого у відкритому грунті можна удобрити його сечовиною ранньою весною, ще до перших сходів рослини. Мінеральні добрива дозволено вносити тільки після другого року життя чебрецю.

Розмноження чебрецю повзучого

Розмножити чебрець повзучий можна трьома способами:

  • насінням;
  • живцями;
  • діленням куща.

Розмноження чебрецю повзучого насінням

Як виробляти насіннєве розмноження.

  1. Заздалегідь підготуйте посадковий матеріал. Восени зберіть насіння, викладіть їх на паперову підстилку в добре прогрівається сонцем місці (ідеальний варіант - підвіконня) і залиште сушитися до повного висихання. Просушені насіння перекладіть в паперовий пакет і зберігайте в захищеному від вологи місці до моменту посіву.
  2. Підготуйте лоток для посіву та ґрунтову суміш, яку можна придбати в садівничому магазині.
  3. Ранньою весною посійте насіння в лотки з підготовленим заздалегідь грунтом. Сіяти насіння слід не глибоко, максимум, на 2-3 сантиметри.
  4. Після посіву збризніть землю відстояною водою з пульверизатора.
  5. Закрийте лоток плівкою для створення парникового ефекту.
  6. Поливайте насіння 1-2 рази в тиждень, але не рясно, щоб не допустити застою води.
  7. Після сходження розсади, дайте їй зміцніти.
  8. Зміцнілу розсаду, приблизно, через 4 тижні після висівання, винесіть на відкрите повітря, для загартовування.
  9. Через 2 тижні загартовування пересадите паростки у відкритий грунт на постійне місце проживання чебрецю.

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Живцювання чебрецю повзучого

Як виробляти живцювання чебрецю повзучого.

  1. Восени або навесні, під час обрізки чебрецю, виберіть на рослині найсильніші гілочки.
  2. Вибрані гілочки зріжте якомога ближче до основи.
  3. У склянку налийте воду, додайте 1/4 ч. Л меду і гарненько розмішайте рідину.
  4. Гілочки чебрецю опустіть у воду і залиште так на добу для кращого вкорінення рослини після висадки.
  5. Підготуйте лоток і грунт для висадки. Землю можна брати як звичайну садову, так і магазинний грунтовій субстрат.
  6.  На обраних, для висадки, гілочках з частини, яка буде в землі, видаліть листочки, щоб уникнути загнивання.
  7. Змочіть землю в лотку.
  8. За допомогою тонкого садового інструменту зробіть в грунті тонку неглибоку ямку.
  9. Поклади в ямку держак і присипте землею.
  10. Лоток з живцями помістіть в добре освітлене і прогріте сонцем місце.
  11. 1-2 рази на тиждень поливайте живці. Варто відзначити, що полив повинен бути не рясним, щоб уникнути застою води.
  12. Через місяць вкорінені живці пересадите у відкритий грунт на постійне місце проживання.

Розподіл куща чебрецю повзучого

Варто відзначити, що ділення куща дуже болісно переноситься рослиною. Тим не менш, такий спосіб розмноження чебрецю має місце бути. Як він проводиться.

  1. Добре вкорінені кущі, які ростуть на ділянці не менше 2 років, повністю викопати з грунту. Виробляти поділ куща чебрецю найкраще навесні, до початку цвітіння рослини.
  2. Коріння викопаного куща максимально звільнити від землі, за допомогою струшіванія грунту. При цьому, дуже важливо не пошкодити кореневу систему.
  3. Викопаний кущ вручну розділити навпіл.
  4. За допомогою лопати викопати 2 неглибокі посадкові ями.
  5. Половину куща помістити в першу посадкову ямку, решту - в другу.
  6. Кущі присипати землею, грунт трохи утрамбувати.
  7. Полити висаджені рослини водою.

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Чебрець повзучий: шкідники

Чебрець досить стійко переносить атаки хвороботворних бактерій і шкідників. Головними ворогами чебрецю є:

  • довгоносик;
  • тля;
  • лучний метелик;
  • піщаний медляк.

Таких шкідників можна побороти внесенням добрив, що містять вапно і лужні сполуки. Крім того, може допомогти розпушування прикореневого ділянки грунту і регулярна прополка.

Варто відзначити, що чебрець повзучий може дивуватися захворюваннями грибкового типу. Відбувається це через порушення культиваційна інструкції. А саме:

  • через надмірне поливу;
  • при рідкісних прополка;
  • через затінення чебрецю іншими рослинами.

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Чебрець повзучий в ландшафтному дизайні

Чебрець повзучий - низькоросла рослина, яке стелиться рясним килимом. Саме тому найбільш вигідне використання даної рослини у вигляді фону для альпійської гірки або міксборда. Крім того, чебрець вигідно виглядає на кам'янистих осипи.

Чебрець повзучий, посадка і догляд Чебрець повзучий, посадка і догляд Чебрець повзучий, посадка і догляд

Варто відзначити, що чебрець повзучий добре виглядає в групових або спільних насадженнях. Його можна застосовувати як фон для рослин з великою фактурної листям. Більш того, так як чебрець є рослиною буйнопахнущім і привертає комах-запилювачів, його нерідко висаджують близько огіркових грядок або подібних культур, для поліпшення їх запилення.

Чебрець повзучий - по істині дивовижна рослина, культивація якого приносить виключно задоволення. Під час висадки чебрецю, крім вигідних кущиків з дрібними дивовижними квіточками, ви отримаєте ще й неймовірний аромат, який буде радувати вас все літо.

Чебрець повзучий, посадка і догляд

Чебрець повзучий: посадка і догляд у відкритому грунті. Відео