Королівська квітка троянду мріє виростити кожен дачник. Вона прикрашає будь-який ландшафт і щодо некапризна. Роза виживе навіть в посушливому кліматі. Як виростити цей ніжна квітка і як правильно робити щеплення троянди, розберемося в цьому питанні.
Про техніку щеплення троянд
Спочатку багато городники сильно лякаються, коли дізнаються, що час від часу троянду необхідно правильно прищеплювати. Саме словосполучення вже відштовхує, але тут потрібно розібратися в нюансах і зрозуміти, що ніяких складнощів немає. Важливо розібратися в термінології і відразу все стане на свої місця.
Прищепа і підщепа - ці слова для багатьох початківців квітникарів незрозумілі. І знову все дуже просто, якщо ви хочете прищепити частина квітки, це означає, в руках ви будете тримати щепу, а то рослина, на яке ви будете прищеплювати троянду, називається підщепою. Зазвичай троянди прищеплюють на шипшина.
Існує декілька технік щеплення красивого королівського квітки. Перша, коли на тонкий підщепу, тобто, шипшина, прищеплюється певний сорт троянди. Для цього необхідно купити насіння шипшини, посіяти їх і чекати перших сходів. Коли рослина зміцніє, а сам стовбур досягне в діаметрі 1 см, настав час приступати до роботи. Вам знадобляться садові ножиці і сам матеріал, тобто - щепа.
У стовбурі робимо гострим ножем розріз у вигляді літери «Т», вставляємо в нього нирку, взяту з дорослої рослини (троянди). Нирка має бути з пеньком. Далі липкою стрічкою нам потрібно буде закріпити троянду на шипшині, щоб вона міцно трималася. Таким чином, з часом наш щепу повинен прижитися на підщепі і потім можна буде позбутися від липкої стрічки. Гілки, які утворилися вище нирки (на самому шипшині), необхідно відсікати. Цей метод хоч і вважається найбільш прийнятним з-за того, що рослини виходять міцними і витривалими до погодних умов, але сам процес досить тривалий. Необхідно чекати 1-2 роки, поки виросте шипшина, і тільки потім здійснювати щеплення троянди на рослину. Такий метод щеплення троянди на шипшину багатьох не влаштовує. Існує альтернативний варіант, коли щеплення називають «швидкої».
Як прищепити троянду
Робити щеплення троянду на шипшину найкраще на початку весни. Оптимальний час - середина березня. Для цього необхідно вибрати якісний держак троянди, щоб на ньому були 2 нирки. Щеплення здійснюють на шипшина, в прикореневу частину (вгорі).
Як правильно зробити щеплення троянди:
- На шипшині необхідно гострим ножем зробити 2 косих зрізу, залишивши невеликий «язичок».
- Держак вставляють в розріз.
- Потім місце щеплення ретельно забинтовується будь-яким матеріалом (ізоляційна стрічка, липка стрічка, плоскі тканини, поліетилен тощо.).
- Результат роботи викладають в ящики. Якщо паростків шипшини дуже багато, тоді їх дбайливо пересипають тирсою, хвоєю або мохом. Важливо, щоб «прокладка» була вологою.
- Дозволяється додати до тирсою трохи вугілля (потовкти в порошок), щоб запобігти розвитку цвілі.
- Ящики необхідно поставити в прохолодне приміщення, де температура не буде перевищувати позначку +15 оС. Висока вологість, плюс температура, будуть сприяти якнайшвидшому утворення наросту. правильна назва
«Каллюс» - зовні це нирка, більше нагадує мозоль, що з'являється в місці щеплення. - Через кілька тижнів обидва зрізи (троянди і шипшини) почнуть зростатися.
- Якраз в цей період дуже важливо підтримувати певну температуру в приміщенні і стежити за вологістю повітря. Якщо температура опускається нижче + 10оС, то каллюс не зможе утворитися, а при високій температурі паростки можуть почати рости активно і на рослині з'являться набряклі нирки.
- Через 3 тижні (приблизно через 20 днів), можна ящики з матеріалом перенести в інше приміщення, де температура повітря буде на 4 градуси вище.
- В цей час нирки припинять розпускатися, а ось як раз зрощення продовжиться. Це процес тривалий, тому так важливо дотримуватися всіх рекомендацій і стежити за температурою.
- Живці троянди з коренем шипшини зростуться повністю через 1.5 місяці.
- Тепер можна зняти бинти та висадити щеплення в землю, укривши плівкою.
- Слідкуйте за тим, щоб нирки не пересихали. Для цього рослину можна притрусити землею, сформувавши вручну подобу невеликого пагорба.
- У міру того як ви будете бачити зростання нової троянди (поява молодих пагонів), землю потрібно поступово відгортати. Важливо стежити за погодними умовами. Найкраще поступово розкривати молоді паростки троянди в похмурий час, коли немає сонця або ввечері, коли сонечко вже сховалося, щоб не попалити ще незміцнілі паростки.
- Як тільки з'являться перші листочки (3-4 шт.), Можна приступати до формування куща. Для цього вам потрібно прибрати верхівку (прищипнуть) втечі. Така методика дозволить призупинити зростання втечі і буде сприяти розвитку бічних паростків. Якраз бічні чіпати не потрібно, тому що вони скоро почнуть цвісти.
- Якщо ви бачите, що після того, як ви прибрали верхівку молодого пагона, розвиток головного паростка триває, спробуйте зробити кілька Прищипування між 5 і 6 листочками.
- Якщо ви бачите, що бічних пагонів немає, залиште рослина в спокої. Навесні наступного року у вас буде можливість обрізати коротко троянду.
- Якщо ви все зробили правильно, то кущ повинен мати кілька молодих пагонів (від 3 до 5), які будуть розташовуватися симетрично.
Закріпити свої знання і побачити наочно, як правильно виконується щеплення троянди на шипшину, ви можете дізнатися з цього відеоматеріалу:
Питання та відповіді
Іноді, коли справа доходить до практики, то у багатьох дачників виникає маса питань, начебто все повинно вийти, але щось пішло не так.
Ці рекомендації допоможуть вам впоратися з поставленим завданням:
- як правильно підготувати щепу. Вам необхідно викопати кущ шипшини і зайнятися корінням. Їх бажано гарненько відмити від землі і за допомогою гострих садових ножиць нарізати на відрізки, довжиною від 12 до 15 см. Вибирайте міцне коріння, товщиною від 4 до 6 см;
- багато хто плутає верх і низ корінця після обрізки. Щоб у вас такого не сталося, просто потрібно намітити верхню частину. Припустимо, верхівка може залишатися прямій (при зрізанні робіть рівний зріз), а нижня частина нехай буде косою;
- підготовлені корінці шипшини покладіть в пакет, покладіть в нього трохи вологого моху або тирси і зберігайте при температурі не вище + 5 ° С;
- якщо за щепленими трояндами неправильно доглядали, то біля основи шипшини почнуть з'являтися молоді пагони. Їх потрібно відразу ж зрізати прямо біля кореня, щоб не було пеньків. За кілька років молоді паростки можуть придушити в зростанні основна рослина і замість очікуваного куща троянд можна отримати все той же розрісся шипшина;
- щеплення троянд виконують навесні. Також допускається річна щеплення троянди на шипшину, коли починається сокорух, і кора з шипшини буде добре відділятися. Але найкращий час для щеплення - це весна, коли на розі з'являються перші маленькі листочки. У той період, коли нирки ще сплять, прищеплювати рослина не потрібно. Так само важливо і не втратити час, щоб рослина не встигло витратити всі сили на нові пагони;
- живці троянд вибирайте тонше, ніж самі підготовлені паростки шипшини, вони будуть легше «облягати» корою;
- хитрості щеплення: відступите трохи від нижньої нирки і зробіть гострим ножем розріз (по косій уздовж), довжина розрізу - 2 см. Потім вгорі потрібно зробити ще розріз - поперечний і заглибитися в держак на 1-2 мм, щоб вийшов невеликий уступ. Якщо щепу тонкий, цього робити не потрібно. Тепер підготуємо місце зрощування двох рослин: знову гострим ножем акуратно робимо на втечу поздовжній надріз. Відсуваємо кору шипшини гострим кінцем ножа, намагаючись сильно не пошкодити рослину, і вставляємо троянду в отвір. Кору потрібно не сильно розсовувати, щоб не утворилася порожнеча. Місце щеплення зав'язуємо ізолентою.
Як правильно підготувати щепу
Щоб виростити штамбові троянду (привиту на шипшині), необхідно використовувати в якості прищепи певний сорт троянди, підійде «зморшкувата» або «Rosa rugosa». У цієї рослини одиночний стебло, що досягає висоти до 2.5 м.
Для щеплення гібридних сортів троянд і чайних, найкраще розмножувати рослини шляхом окулірування або живцюванням. Важливо правильно вибрати рослину для підщепи. Можна скористатися будь-якими сіянцями шипшини, але для троянди це може бути не найкращий варіант. Після виконаної роботи необхідно висадити рослину на постійне місце і тоді важливо, щоб в період зростання на ньому не утворювалося багато шпильок.
Виберіть троянду з одиночним втечею (висота від 1.5 до 2.5 м). Підготуйте кілька готових до щеплення рослин і восени посадіть в рядок. Щоб троянди не загинули, з сітки або дроту необхідно спорудити шпалеру (матеріал натягніть на дерев'яні кілочки). До щеплення троянди необхідно приступати навесні, коли кора добре відросте. Для щепи беруться кілька очок, їх можна розташувати на підщепі в зручному для вас положенні, але найкраще - розташування вічок по спіралі, тоді крона дорослої рослини вийде дуже красивою.
Рекомендації досвідчених квітникарів
Для жителів центральної частини Росії пропонуємо простий спосіб щеплення троянди на «собачий шипшина». Розу найкраще прищеплювати в літню пору, тоді буде більше шансів на виживання. Існує і 2-й метод щеплення рослини - взимку, в лютому. Але найкраще для початківців садівників зайнятися річної щепленням троянд. Починати можна з середини літа (з 15 липня), але не пізніше, ніж середина серпня.
Що потрібно враховувати:
- В якості підщепи потрібно вибрати хорошу кореневу шийку (товщина до 10 мм). Кора повинна бути зрілою і якщо зробити надріз - трохи відставати від деревини.
- Літню щеплення краще робити «сплячою» ниркою, тобто, троянда на момент щеплення повинна 1 раз цвісти і завершити цей процес.
- Беріть зрілі пагони, які ламаються, якщо їх зігнути навпіл.
- Товщина втечі - 7 мм, найкраще вибрати середину в момент активного сокоруху.
- Зрізайте пагони в ранні години або відразу після поливу, щоб рослини зберегли більше соку.
- Зрізані пагони можна зберігати загорнутими у вологу тканину, але найкраще приступити до щепленні відразу ж після підготовки пагонів.
- Щоб не забруднити рослини, працюєте в суху погоду.
Як правильно робити щеплення троянду на шипшину:
- вручну приберіть землю від кореневої частини рослини (шипшини) так, щоб вам було зручніше працювати;
- можна протерти кореневу шийку ганчіркою, щоб позбутися від землі. Кора повинна бути світлою;
- візьміть гострий ніж і зробіть на рослині надріз (у вигляді букви «Т»). Найкраще працювати спеціальним ножем. Робіть спочатку 1 надріз по горизонталі, а потім від середини по вертикалі (довжина до 2 см);
- НЕ лезом, а самій кісточкою окулірувального ножа розсуньте кору так, щоб показати світла частина деревини. Вона буде вологою через великої кількості соку;
- відкладемо в сторону шипшина і підготуємо троянду. Необхідно вибрати підходящу ділянку і зрізати щиток із ниркою (сплячою). Ваші рухи повинні бути схожі на чистку картоплі, зверху на себе. Довжина паростка - 5 см;
- тримаємо щепу за кору і вставляємо в розріз на підщепі - заводимо акуратно прямо під кору. Наш щепу повинен увійти дуже щільно, до упору, без бічних проміжків;
- тепер можна обрізати зайве і обмотати місце щеплення перев'язувальнимматеріалом. Для цих цілей краще всього підійде спеціальна стрічка для щеплення рослин. Нам знадобиться відрізок довжиною 25 см. Важливо накласти стрічку так, щоб обійти нирку і закріпити її внизу під щепленням. Зав'язуємо на один вузлик, з таким розрахунком, щоб через рік з настанням весни ми змогли його розв'язати;
- обрізки кори і використовуваний інструмент нам поки не потрібно, підщепу потрібно засипати землею, щоб він повністю знаходиться всередині і зміг благополучно перезимувати. Вкривати додатково шипшина не потрібно;
- з настанням весни, як тільки зійде сніг, а земля розмерзнеться, необхідно прибрати грунт з місця щеплення. Ви побачите, якщо нирка залишилася зеленої, то ви все зробили правильно;
- молоді пагони шипшини потрібно обрізати, а перев'язувальний матеріал прибрати. Після чого щеплення знову необхідно присипати грунтом;
- залишилося дочекатися, коли від нирки піде новий втечу троянди;
- як тільки з'явилися пагони, верхівку прищипують, щоб сформувати кущ троянди.
Основні пагони до осені вже повинні визріти, щоб перенести першу самостійну зимівлю.
Щеплення троянд дивіться на відео: