Для будь-якого садівника або дачника, сад не зможе бути по-справжньому повноцінним без наявності такого плодового дерева, як тутовник.
Тутовнік або шовковиця - високоврожайна, невибаглива культура з багатим урожаєм смачних ягід і безліччю корисних властивостей.
Як посадити і правильно доглядати за рослиною? Який вид шовковиці підібрати для своєї ділянки? Який спосіб розмноження вибрати? Чим корисна шовковиця і чи існують протипоказання?
Інформація з цих питань, а також детальна технологія посадки і агротехніка вирощування шовковиці, буде детально представлена в статті.
Опис рослини тутовник
Тутовнік, тутового дерева, Тютін, шовковиця - назва одного і того ж рослини сімейства тутові. Це листопадне дерево було відомо на Русі ще в давні часи, в період правління Івана Грозного. А прославилося воно за дивовижні властивості листя - улюблених ласощів тутового шовкопряда, завдяки яким почали виготовляти природний шовк. Та й плоди дерева відрізняються високими смаковими і поживними якостями. Навіть відомий історичний факт виходу спеціального указу Петра I, що стосується заборони вирубки тутових дерев в зв'язку з їх загальнодержавної цінністю.
Природний ареал поширення шовковиці досить широкий: помірні і субтропічні пояса Африки, Азії та Америки. Холодостійка, посухостійка і швидкоростуча рослина в даний час активно культивується і по всій Європі.
Тутовнік - високоросла дерево, що досягає у висоту до 15 м і живе на одному місці до 200-500 років. Такі довгожителі вже на 5-й рік посадки радують солодким врожаєм, а ще через 5 років дають близько 100 кг плодів з одного дерева.
Зацвітає тутовник в травні, а плодоносить з червня по вересень, в залежності від сорту.
Схожі на невеликі ягідки, складний плід Костянок, має приємний кисло-солодкий смак. Кожна костянка з розрісся оцвітиною об'єднана в соковитий, пухкий на вигляд, плід, близько 2-3 см в довжину. Так звані супліддя зріють нерівномірно, часто урожай збирають протягом 1-1,5 місяця. Щоб їх зібрати, під деревом розстеляють покривало, на яке і струшівают ягідки.
Найбільш відомі види чорної і білої шовковиці.
Зустрічаються як однодомні, так і дводомні представники роду шовковиці. Залежно від цього, потрібно посадка одного або двох (жіноче і чоловіче дерево) рослин на одній ділянці.
Жіночі квітки представлені суцвіттям колос, дрібні за розміром, з опушеним товкачем. Чоловічі квітки нагадують білі подовжені сережки. За таким характерними ознаками і визначають плодоносні дерево від дерева-запилювачі чоловічий приналежності. У шовковиці зустрічається також явище партенокарпії, тобто утворення плодів без запліднення.
Стовбур дерева покритий щільною корою і характерними тріщинами.
Листя у шовковиці великі і прості, зеленого кольору. Часто на одному дереві зустрічаються різної форми листя: від цільних, овально витягнутих, до лопатевих розділених, з зубчиками по краях.
На сьогоднішній день, тутовник викликає заслужений інтерес у багатьох садівників і ландшафтних дизайнерів. Видове різноманіття тутовника представлено культурами з різною будовою крони, забарвленням і розмірами плода. Залежно від цього, можна вибрати тутовник з плакучими спадаючими до землі, гілками; з пірамідальною або круглою кроною; чорними, рожевими або білими ягодами.
В цілому, даний рід рослин нараховує понад 20 видів шовковиці і безліч сортових різновидів.
Видове різноманіття тітовніка
Найбільш відомі і поширені в нашій країні два види: тутовник білий і чорний. Розрізняють їх не стільки за забарвленням ягід, скільки за відтінком кори дерева.
- Біла шовковиця покрита товстою, світлого, сірого кольору, корою. Завдяки тонким і ніжним листям її використовують не тільки як плодове дерево, а й у виробництві високоякісного шовку, при вигодовуванні трудівників-шовкопрядів. Зустрічаються супліддя білого, червоного, жовтого, рожевого і навіть фіолетового кольору нудотно-солодкого смаку. Невибаглива, морозостійка рослина із солодкими ягодами широко поширене в культурі.
- Чорна шовковиця відрізняється темним, бурим, кольором кори і вирощується, в основному, в їжу, так як листя набагато жорсткіше і грубіше, ніж у білого шовковиці. Зате смакові якості її плодів визнані значно кращими. Тутовнік володіє меншим рівнем зимостійкості і вирощується переважно в південних регіонах. Дерево з широкою, розлогою кроною і великими несиметричними листям.
Існує також класифікація тутового дерева, що розділяє сорти по плодового, декоративному і кормового призначення.
- До плодових видів відносять, згадані вище, білу і чорну шовковиці, а також нові селекційні сорти. Наприклад, шовковиця біла Білосніжка, Надія, Машенька, Діна, Чорнобрива.
- Найбільш відомі такі високоврожайні, стійкі до захворювань, кормові сорти, як Слобожанська 1, Українська 5, Біла медова, Українська 6, Українська 7, Мерефенская.
- Для створення ефектних ландшафтів вирощують декоративні сорти: Laciniata (різьблені листя), Aurea (яскраво жовті листя), Pyramidalis (пірамідальна крона), Globosa (куляста крона), Pendula (плакуча крона з спадають гілками).
розмноження тутовника
Виділяють два основних способи розмноження: насіннєвий і вегетативний. Кожен з методів має свої особливості і складності.
Насіннєве розмноження шовковиці
- Зібравши ягоди і очистивши їх від м'якоті, можна побачити дуже дрібні темні насіння, які і висівають в грунт. Попередньо, для підвищення схожості, їх кілька годин витримують в розчині стимулятора росту.
- Для посіву краще використовувати насіння поточного року. При зберіганні насіння забезпечують темне провітрюване місце і кімнатну температуру. Насіння повинні бути добре висушені, в іншому випадку волога здатна знищити весь насіннєвий матеріал.
Насіннєвий спосіб розмноження садівниками застосовується рідко, через недостатнє успадкування потомством батьківських ознак. Селекціонери, як правило, застосовують даний вид розмноження для вирощування підщеп або меліоративних насаджень.
Вегетативне розмноження шовковиці
Найпоширеніший спосіб, що буяє різноманітністю. Застосовують розмноження нащадками, живцями, відводками і за допомогою щеплень.
нащадками
- Шовковиця здатна утворювати кореневу поросль, яку не знищують в випадки підмерзання або загибелі дерева. Вибирають добре розвинений кореневий нащадок, з якого в майбутньому буде формуватися доросла культура.
- Зайві нащадки видаляють або використовують в якості саджанців. Щоб викопаний саджанець був життєздатним, важливо якомога менше пошкодити кореневу систему і на третину зрізати надземну частину втечі.
Нащадки повністю повторюють ознаки дорослої рослини.
живцями
Для розмноження живцями використовують зелені або полуодревесневшіе пагони.
- Для розмноження зеленими живцями, влітку, в період активного вегетаційного росту рослини, нарізають молоді пагони, довжиною до 20 см і наявністю не менше 2-3-х нирок. Живці висаджують в теплицю під невеликим нахилом (45º), поглиблюючи їх до 3 см в грунт. У теплиці повинен бути підвищений рівень вологості, аж до ефекту «мокрого туману». Вже до осені, при дотриманні всіх правил агротехніки, живці пускають нові пагони і вкорінюються. Пророслі і зміцнілі живці, навесні висаджуються у відкритий грунт.
- Крім зелених, в цей же період, можна нарізати і полуодревесневшіе пагони. Дотримується та ж технологія вирощування, як і у зелених живців. Єдина відмінність - такі пагони значно слабше і вкорінюються повільніше.
Розмноження пророслими живцями дозволяє вирощувати шовковицю, ідентичну за ознаками материнської рослини.
отводками
- Розмноження відведеннями можливо при глибокому обрізанні маточного рослини. Тоді, на наступний рік, утворюється сильний приріст, який пригинають для отримання горизонтальних відводків.
- Вертикальні відводки можна отримати шляхом підгортання пагонів, пророслих з пенька, після повної зрізання дорослої рослини. Такі пагони відкопують навесні або восени і, за умови освіти повноцінних коренів, висаджують на нове місце.
щеплення шовковиці
Робити щеплення шовковицю можна різними способами.
- Найбільш успішний і нетрудомісткий прийом - копулировка, тобто щеплення черешком на підготовленому зрізі.
- Проста копулировка передбачає зрощення підщепи і прищепи, однакових по товщині. Після сполучення зрізів, місце з'єднання щільно обв'язують еластичною стрічкою.
- Копуліровка з додатковими зрізами-язичками забезпечує більш тісний контакт підщепи та прищепи.
Щеплення використовують для розмноження найкращих, в тому числі і декоративних сортів шовковиці.
посадка шовковиці
Підбираючи місце для посадки, важливо знати особливості і переваги шовковиці. Невибаглива культура, здатна переносити практично будь-які умови зростання. Але, щоб домогтися високоврожайних шовковиці, слід знати оптимальні для вирощування, критерії.
Солнцелюбівие і посухостійка рослина ідеально підійде добре освітлене, захищене від прямого впливу північних вітрів, місце.
Грунт краще пухка, родюча, по типу супісків або суглинків. Посадивши тутовник на хиткій, піщаному грунті, зможемо домогтися її зміцнення за рахунок утворення додаткових коренів дерева. Важку суглинних грунт можна «полегшити», уклавши на дно посадкової ямки, шар битої цегли, в якості штучного дренажу.
Шовковиця здатна рости і на засолених або заболочених грунтах, проте врожайність буде значно нижче. Слід остерігатися також місцевості з близьким заляганням грунтових вод, щоб уникнути загнивання кореневої системи багатолітника.
Залежно від мети посадки шовковиці на своїй ділянці, визначається і відстань між саджанцями. При декоративних кущових посадках, дистанція між рослинами невелика (близько 0,5-1 м), а з метою отримання високих врожаїв - в 5 разів більше.
Посадка шовковиці насінням
- Підсушене насіння можна висіяти відразу восени. Для цього в заздалегідь удобреному зволоженою грунті, роблять неглибокі канавки (3-4 см), куди і висівають насіння. Мульчування грядки після посіву запобіжить підмерзання насіння взимку. Наступної осені, підросли сіянці пересаджують на постійне місце, витримуючи відстань між рослинами не менше 3-5 м. Через 5-6 років молоді дерева зможуть порадувати першим урожаєм.
- У разі весняного посіву, з метою підвищення схожості, взимку насіння піддають стратифікації, загартовуючи їх, таким чином, перед посадкою. З огляду на неглибокий період спокою насіння шовковиці, садівники практикують їх посів і без попередньої стратифікації. В такому випадку, перед посівом, насіннєвий матеріал замочують на 2-3 дні у воді, періодично зливаючи її і додаючи свіжу. Після замочування, під впливом плюсовій (близько 30-35 ° С) температури, насіння будуть давати дружні сходи.
- Для приготування розсади з насіння, їх висівають в полегшену і поживний грунт, на глибину 1 см. Попереднє замочування в стимуляторе зростання лише поліпшить процес проростання. При температурі 20-22 ° C, з'являються дружні сходи. Після цього, ємність переносять в більш освітлене місце з трохи нижчою температурою (15-19 ° C). Навесні, коли грунт достатньо прогріється сонячними променями, сіянці висаджують на, удобрені заздалегідь, грядки з інтервалом в 5 м. У середній смузі цей період припадає на квітень.
Посадка шовковиці саджанцями
- Висаджують саджанці шовковиці у відкритий грунт навесні (коли ще не розкрилися нирки) або восени (у вересні-жовтні), дотримуючись дистанції між саджанцями або іншими деревами не менше 5 м.
- Для посадки готують ямки 0,5 х 0,5 м, заповнюючи їх на третину перегноєм, гноєм-сипцом або компостом. Можна використовувати і комплексне добриво.
- Коріння розправити, присипати землею, притоптати, ущільнивши грунт навколо саджанця. Коренева шийка саджанця не повинна бути заглибленою в грунті.
- Молоде рослина рясно полити, а грунт навколо - замульчувати, щоб не допускати її пересихання. Надалі, догляд за саджанцями зводиться до регулярного поливу, розпушуванні, прополці і внесення підгодівлі.
- Якщо саджанець тонкий - необхідно підв'язати його до дерев'яного кілка.
Готові саджанці шовковиці можна виростити або купити в спеціалізованих садових магазинах, на ринку або ярмарках. Коріння шовковиці досить ніжні й тендітні, що важливо враховувати при покупці і посадці саджанців. Гарантією придбання жіночого плодоносному саджанця стане покупка, перевіреного часом, 3-х річного деревця шовковиці, яке вже порадувало першим приплодом.
Догляд за шовковиці
Вирощування тутового дерева потребують від садівника виконання звичних агротехнічних прийомів: полив, розпушування, прополка, підживлення, обрізка і захист від шкідників і захворювань.
полив тутовника
Регулярний полив важливий в період початкового розвитку рослини і його активного вегетаційного росту. Стійка до посухи, культура тутовник, не потребує постійних і частих поливах. Для підвищення її морозостійких якостей, садівники рекомендують «загартовувати» дерево ще в літній період. Для цього, в червні-липні, тутовник поливають і удобрюють, після чого припиняють дані маніпуляції, готуючи, таким чином, рослина до майбутнього стану спокою і перепадів температур.
Не варто забувати і про періодичне розпушування пристовбурних кіл грунту навколо дерев і своєчасному видаленні бур'янів.
підживлення тутовника
Основну підгодівлю рослини здійснюють в період розпускання бруньок, шляхом внесення азотно-фосфорно-калійного добрива - нітроамофоски з розрахунку 50 г на 1 кв. м землі. У разі необхідності, наступну підгодівлю проводять в першій половині літа, коли разом з поливом додають розведений гній (1: 5) або пташиний послід (1:10). Після липня вносити підживлення вже не варто, щоб тутовник не стимулював утворення нових пагонів, які, швидше за все, не встигнуть повністю сформуватися і загинуть при настанні холодів.
обрізка тутовника
Тутовнік - високоросла рослина і в природі може досягати до 20-30 м у висоту. Природно, на садовій ділянці незручно мати таке високе дерево, тому садівниками проводиться обмежує стрижка крони. Обрізка також сприяє прискоренню процесу плодоношення і підвищенню врожайності (укрупнення плодів).
- У перші кілька років розвитку рослини, проводять обрізку для формування крони. Потім здійснюють санітарну та омолоджуючу обрізку, видаляючи сухі, старі і внутрішні галузі, загущаючі крону.
- Обрізають гілки в період часткового або повного спокою: навесні, до розпускання бруньок, проводять формуючу і омолоджуючу обрізку, а пізно восени - санітарну.
- Садівники практикують формування кустовидной форми шовковиці, висотою близько 3 м. Для цього, приблизно на 1,5 метровій висоті обрізають верхівковий пагін і формують основний кістяк з 8-10 гілок, обрізаючи надалі всі зайві пагони.
- Кожен вид шовковиці має свої характерні особливості під час обрізання гілок. Плакуча форма шовковиці вимагає періодичного проріджування крони і укорочення пагонів, які досить швидко і відновлюються. Для створення кулястої крони потрібно ретельна формовий обрізка всіх гілок з подальшою постійною підтримкою заданої форми.
Збір врожаю шовковиці
- Супліддя шовковиці зріють дуже нерівномірно, коли на одній гілці присутні і стиглі, і ще зелені ягідки.
- З огляду на, що численні ягоди шовковиці дрібних розмірів, але при цьому при дозріванні легко обсипаються, найчастіше збирають урожай, підстеливши під дерево плівку або покривало. Період дозрівання плодів у шовковиці - тривалий, часто розтягнутий до 1,5 місяців.
- Збирати врожай починають в різний період: з травня по серпень, в залежності від сорту і кліматичних умов.
Боротьба з шкідниками та хворобами тутовника
Тутовнік стійкий до захворювань і хворіє рідко. В якості профілактичних заходів, ранньою весною чи пізньою осінню проводять обробку дерева з пристовбурних кругом, спеціальними фунгіцидами та інсектицидами.
У разі ж поразки рослини якоюсь хворобою або шкідником - проводять ряд технологічних заходів.
- При появі на листі і пагонах білого нальоту - можна з упевненістю говорити про грибкове захворювання - борошнистої роси. Прогресує хвороба в посушливу погоду, особливо в загущеній кроні. Хімічну обробку проводять бордоською рідиною або фундазолом. Превентивним заходом послужить осінній збір і знищення опалого листя.
- Якщо на листках з'являються темно-червоні плями з чітко окресленою облямівкою - рослина захворіло циліндроспоріоз (плямистість листя). Уражені листки жовтіють і гинуть. Дерево обприскують 1% розчином Сіліт, повторюючи процедуру ще раз, через 2 тижні.
- Бактеріоз - захворювання, що вражає молоде листя і пагони тутовника темними плямами неправильної форми. Згодом, такі листя скручуються і обпадають, а пагони, деформуючись, покриваються камеді подібними речовинами. Для обробки використовують Фітофлавін, Гамаір.
- Сморщінность листя і з'явилася на них зерниста вузлуватість свідчить про зараження вірусним захворюванням - курчавістю дрібнолистою. Хвороба вважається невиліковною. Вірус переносять комахи, тому важливо своєчасно боротися з тлею, кліщами, трипсами, що з'явилися на дереві.
- Гриб трутовик, поселяясь на дереві, сильно руйнує деревину шовковиці. Для знищення гриба, його вирізають з частиною кори і спалюють, а зріз обробляють мідним купоросом і замазують сумішшю глини, вапна і коров'ячого гною.
- Небезпечних комах-шкідником вважається біла американська метелик, гусениці якої об'їдають все листя. Паразитів і їх гнізда потрібно знищувати, додатково обробивши дерево Хлорофос.
- Павутинний кліщ покриває дерево шовковиці, тонкими нитками павутини, вражаючи лиственную частина рослини і заражаючи вірусними захворюваннями. Знищити шкідника допоможуть препарати, типу Клещевіта або актеллика.
- Послаблює рослина і така комаха, як Червець Комстока, утворюючи на шовковицю характерні рани і пухлини. Обробка дерева пестицидами допоможе впоратися з цією проблемою.
застосування шовковиці
Чи не кожен знайомий з багатогранними цінними властивостями шовковиці. Виявляється, його не тільки використовують в їжу і застосовують у виробництві шовку, шовковиця має лікувальні властивості і використовується в різноманітних сферах життєдіяльності людини.
Використання в якості харчового продукту
Напевно, всім давно знайомі смачні солодкі ягідки шовковиці, білого, чорного або рожевого кольорів. М'ясисті, соковиті, з дрібними, практично не відчуваються, кісточками, ці ягідки ще й дуже корисні. Вони містять не тільки цінні для організму, вітаміни групи А, С, В1, В2, В6, К, фолієву, аскорбінову, пантотенову кислоти, але і ряд важливих мікроелементів (Na, Cu, P, Mn, Fe, Mg, Ca та ін .).
Улюблені ласощі - плоди шовковиці, використовують не тільки в свіжому вигляді. З ягід готують варення та джеми, компоти і киселю, роблять цукати, фруктову патоку, вино і навіть горілку-Тутівка.
Шовковицю темних кольорів застосовують в якості харчового барвника (ті, хто хоч раз спробував ягідки, пам'ятають, як важко потім відмити руки від її соку).
В лікарських цілях
Практично всі частини шовковиці: від кореня до ягідок, містять різноманітні біологічно активні речовини, що володіють лікувальними властивостями.
Ягоди шовковиці нормалізують обмін речовин, діяльність серцево-судинної і травної системи. Ягідний сік має потогінну, протизапальну і відхаркувальну (з розріджують ефектом) засобом. Завдяки бактерицидним властивостям, настій шовковиці застосовують при лікуванні ангін і стоматиту.
Що міститься в плодах шовковиці, ресвератол, є, до того ж, природним антиоксидантом, а високий вміст цукру і низько калорійність знадобляться в процесі схуднення.
Відвар кори дерева застосовують як ефективний глистогінний, а також ранозагоювальний засіб, а настій листя - для зниження артеріального тиску.
Корінь шовковиці застосовують як відхаркувальний засіб, що розріджує в'язку і густу мокроту.
У косметології з плодів шовковиці готують косметичні маски для обличчя, волосся і шкіри рук.
Незважаючи на відомі в усьому світі, лікувальні властивості шовковиці, без рекомендації лікаря, самостійно його застосовувати не варто. До того ж, існує ряд протипоказань і індивідуальної нестерпності рослини.
У ландшафтному дизайні
З огляду на сортове різноманіття шовковиці за рахунок його привабливого декоративного вигляду, дерева екзотичного виду активно застосовують і в ландшафтному дизайні. Садівники висаджують рослину як в групових посадках, в якості живої огорожі, так і окремо, акцентуючи увагу на особливостях крони, оригінальній формі листя і гілок шовковиці. Так, для цих цілей, найбільш часто вирощують плакучу, золотисту, кулясту, пірамідальну, рассеченнолістную шовковицю.
Стійкість до забрудненій атмосфері, невибагливість при посадці і подальшому догляді за рослиною, дозволяє культивувати тутовник для озеленення промислових зон і загазованих міських районів.
Для виготовлення шовку і в інших сферах
Як відомо, листя шовковиці є основним кормом для тутового шовкопряда, що застосовується у виробництві натурального шовку.
Цінну породу деревини шовковиці застосовують у виготовленні музичних інструментів, меблевих виробів, міцних дерев'яних бочок.
Таким чином, здавалося б, просте на вигляд дерево - тутовник, не просто садова культура, а й ще найцінніше для людини рослина. А простота в догляді і вирощуванні шовковиці, дозволить будь-кому, навіть починаючому садівникові, поповнити колекцію саду цієї корисної культурою.