Вирощування персика з кісточки - не міф і не фантастика. Це цілком реальний і результативний спосіб розмноження плодового дерева. Як відомо, в даний час, теплолюбний персик зростає не тільки в південних регіонах, а й у більш холодної місцевості, з суворими зимами. І навіть там успішно практикується метод обробітку плодового дерева з кісточки. Природно, щоб успішно виростити персик з кісточки на дачі, присадибній ділянці і навіть в квартирі знадобиться терпіння, час і знання ключових агротехнічних прийомів. Про те, як правильно посадити кісточку персика, який метод пророщування застосувати і як доглядати за сіянцями, - читайте в даній збірці матеріалу.
Як виростити персик з кісточки?
Щоб виростити персик з кісточки в домашніх умовах, найголовніше - підібрати якісний посадковий матеріал (кісточки персика) і виконати посадку і догляд за сіянцями відповідно до основних агротехнічних правил.
Алгоритм вирощування персика з кісточки абсолютно простий, тривіальний і умовно поділяється на наступні етапи:
- Насамперед вибирають якісні і стиглі плоди персика (детальна інформація в підпункті «Вибір посадкового матеріалу»).
- Наступний крок - підготовка кісточок до посадки (детальна інформація в підпункті «Вибір способу підготовки кісточок»).
- Важливий і відповідальний етап - посадка кісточок в грунт (детальна інформація в пункті «Як посадити персик з кісточки?»).
- Заключний момент - догляд за саджанцями персика (детальна інформація в пункті «Як доглядати за саджанцями персика?»).
Розглянемо нюанси і особливості кожного з вищеозначених етапів.
Вибір кісточки персика для вирощування
- Вибираючи плід персика на посадку кісточками, краще зупинити свою увагу на місцевих районованих сортах. Імпортні сорти, якими красивими б вони не виглядали, часто непридатні для посадки в наших регіонах. По-перше, фрукти, швидше за все, були зірвані в фазі технічної зрілості для транспортування і подальшого дозрівання, а значить, насіння не визріли, і прорости, не зможуть. По-друге, багато сортів придбаних персиків (особливо «південці») не здатні до повноцінного розвитку в місцевих (особливо, суворих) кліматичних умовах.
- Для посадки персика з кісточки краще заготовлювати кілька плодів, з огляду на не 100% схожість насіння і можливу загибель окремих сіянців.
- Всі вибрані плоди повинні бути стиглими, м'якими, великими, без ознак захворювання або пошкодження.
- Не варто брати плоди з прищепленого дерева персика, так як характеристика сорту буде відрізнятися від батьківського примірника. Для збереження сортових ознак необхідно брати плоди з Кореневласні рослини.
- Вибираючи той чи інший сорт для посадки персика, важливо звернути увагу на такі характеристики, як: зимостійкість, терміни дозрівання, здатність до самозапилення. Так, регіонах з холодними зимами слід віддати переваги морозостійким сортам персика ( «Амсден», «Київський ранній», «Ранній міньйон», «Сеянец Шліхта»). Для отримання врожаю протягом усього літа, доцільніше висаджувати кілька сортів з різними термінами дозрівання ( «Ранній Ріверса», «Переможець», «Нектарин білий», «Редхейвен»). А щоб домогтися максимально високих врожаїв - слід висадити на ділянці 3-4 сорти персика ( «Ноблес», Нектарин Краснодарський »,« Майра »,« Кремлівський »,« Вікторс »,« Біг Хані »), забезпечивши 100% запилення суцвіть рослини.
Вибір способу підготовки кісточок персика для вирощування
Вибрані кісточки промивають від залишків м'якоті, просушують і прибирають в сухе і прохолодне місце.
Підготувати і проростити кісточки персика можна основними, трьома, способами:
Холодний спосіб підготовки кісточок персика для вирощування
Даний спосіб передбачає обов'язкову стратифікацію насіння, поліпшує схожість і життєстійкість майбутнього дерева. Стратифікація проходить при низькій позитивній температурі, в холодильній камері або підвалі, і включає в себе наступні етапи:
- У неглибоку ємність насипають вологий пісок (або торф), в який поміщають підготовлені кісточки.
- Глибина загортання кісточок - 7-8 см.
- Ємність з кісточками закривають поліетиленовим пакетом з отворами для повітря, і поміщають в прохолодне місце на всю зиму. Можна взагалі не закривати ємність, але, тоді, зволожувати субстрат припаде до частіше.
- Протягом стратифікації, ємність періодично провітрюють і зволожують пісок з пульверизатора. Не можна допускати перезволоження, так як насіння можуть згнити. Небажано також підсушування субстрату.
- Перші паростки з набряклих кісточок з'являються через 3-4 місяці, після чого сіянці висаджують в окрему ємність.
Швидкий спосіб підготовки кісточок персика для вирощування
Цей спосіб передбачає извле
ечень насіння з кісточки, що сприяє більш швидкому проростанню сіянців і посадці насіння вже восени. Для вирощування персика цим способом, необхідно виконати такі умови:
- Підготовлені кісточки персика розколюють за допомогою ножа або молотка, щоб не пошкодити цілісність ядра кісточки.
- Отримане насіння заливають теплою водою на 2-3 дні і залишають набухати. Воду необхідно міняти щодня.
- Набряклі насіння висаджують в окремі горщики (з дренажними отворами) на глибину близько 6-7 см.
- Для успішного проростання, посадку регулярно зволожують, провітрюють і підтримують позитивну температуру. Для цього, найкраще підійде невеликий імпровізований парник - коли горщик накривають склом або плівкою.
- Важливо регулярно провітрювати «парник», не допускаючи загнивання насіння і проклюнулися паростків. Після проростання насіння, плівку (скло) прибирають.
Теплий спосіб підготовки кісточок персика для вирощування
Спосіб заснований на пророщування кісточок в кімнаті, в горщику, при позитивно комфортної температури в природних умовах денного освітлення. Для реалізації процесу слід також дотримуватися певної поетапність:
- Промиті і просушені кісточки піддають короткостроковій стратифікації. Для цього, їх поміщають в холодильник на 1,5-2 тижні.
- Після стратифікації кісточки замочують на 2-3 години в розчині стимулятора росту.
- Далі, кісточки висаджують в ємність з зволоженим пухким субстратом на глибину близько 7-8 см.
- Ємність накривають склом або плівкою, забезпечуючи «парники» регулярне щоденне провітрювання і помірне зволоження.
- Контейнери (частіше квіткові горщики) виставляють на підвіконня і пророщують в природних умовах, при кімнатній температурі.
- Приблизно через 3-4 місяці з'являються перші сходи, після чого плівку (скло) знімають.
Як посадити персик з кісточки?
Виростити персик з кісточки на дачі або присадибній ділянці можна кількома способами.
Існує 2 способи посадки кісточок: пророщену кісточку висаджують в окремий контейнер (з подальшою пересадкою на вулицю або, залишивши деревце як кімнатна рослина) або висаджують відразу у відкритий грунт. Про те, як можна проростити кісточку персика, було розказано вище.
Посадка кісточок персика у відкритий грунт:
- Посадку кісточок персика здійснюють, як правило, восени, в жовтні-листопаді місяці. Даний період є найбільш сприятливим для посадки кісточок в саду. При такому способі посадки кісточки, як правило, не замочують. Перезимували в грунті кісточки проходять природну стратифікацію, відбраковування і навесні проростають найбільш загартовані і сильні екземпляри. У регіонах помірного м'якого клімату кісточки можна висаджувати у відкритий грунт протягом усього вегетаційного періоду: навесні, влітку і восени.
- Місце для посадки кісточок в саду вибирають сонячне, добре освітлене, захищене від протягів і рвучких вітрів штучними або природними будовами і огорожами. Можна також використовувати височини, щоб уникнути небажаного застою вологи. Теплолюбний персик воліє південне або південно-східне розташування.
- Ще в розділі ботаніки було описано, що персик, вирощений з кісточки, починає спочатку формувати корінець, а потім вже втечу. У зв'язку з цим, важливо, щоб грунт на грядці була пухка, м'яка і родюча. Так, корінець успішно розвинеться і зміцніє. У важких глинистих ґрунтах насіння персика навряд чи зможе прорости. При мізерних за складом грунтах, краще внести добрива, а щільну грунт розбавити торфом, дрібною тирсою або піском.
- Посадку кісточок можна здійснювати «рядком» або хаотично, за бажанням. Згодом, підросли (до 90-100 см) і зміцнілі саджанці пересаджують на постійне місце.
- Практикується також схема посадки т.зв. «Лугового саду», коли між рослинами в ряду залишають 50 см, а між рядами - 2 м. Дана схема прийнятна на великих територіях і дозволяє отримувати хороші врожаї персиків.
- Деякі садівники практикують посадку кісточок відразу на те місце, де планується вирощувати дерево. Навесні, серед сходів залишають 2-3 найбільш сильних і здорових сеянца. В майбутньому, у міру росту рослин, з них залишають один саджанець - майбутнє плодове дерево.
- Глибина загортання кісточок на грядці - близько 6-7 см, з відстанню між ними - 20-25 см.
- Після посадки грядку поливають водою і намічають місце посадки, щоб навесні, бува, не сполоть з'явилися сходи.
- Напередодні зими, місце посадок кісточок краще укрити товстим шаром листя, тирси та інших природних матеріалів. Навесні, укриття прибирають.
Посадка кісточок персика в контейнер
- Горщики для посадки кісточок слід брати з дренажними отворами, використовувати легкий родючий грунт. Відмінно підійде суміш з торфу, піску, перегною і листової землі (у співвідношенні 1: 1: 1: 2). Можна купити готову грунтово суміш, призначену для посадки розсади і додати в неї частину річкового піску.
- Головні заходи догляду за сіянцями: помірний полив, провітрювання, достатнє освітлення і постійний температурний режим. У період спокою деревце містять в прохолодному приміщенні з температурою +2 - 4 ° С. Навесні його переносять в більш тепле місце, де температура становить +10 - 15 ° С, після цього поміщають в кімнаті при температурі 18 - 25 ° С.
- При правильному догляді за сіянцями, за 2-3 місяці вони виростають до 50 см.
- За весь період вирощування саджанця знадобиться 3 пересадки. Перша пересадка здійснюється в фазі розвитку на деревце 8-10 листочків, при цьому основний корінь злегка вкорочують, залишивши 5-6 см нижче кореневої шийки. Другу пересадку проводять, коли саджанець досягне висоти 80-90 см, додатково обрізають центральний стовбур, прискорюючи, тим самим, процес плодоношення. Третя пересадка здійснюється на постійне місце.
- Підросли саджанці персика висаджують у відкритий грунт навесні або восени. При посадці кількох саджанців, залишають інтервал між деревами не менше 2-3-х метрів.
- Перед посадкою готують посадкову яму, глибиною близько 0,5 м, в залежності від розмірів кореневої системи. В яму додають органічні добрива і висаджують саджанець, щільно утрамбовувавши землю.
- Після посадки, молоде деревце поливають (під корінь), а пристовбурні кола мульчують.
Як доглядати за саджанцями персика з кісточки?
Крім гарного освітлення і родючого водопроникної грунту, на розвиток саджанців впливають і інші, важливі, чинники.
- полив. Грунт, після посадки кісточки, повинна бути постійно зволоженою, без пересихання або застою вологи. Саджанець, висаджений у відкритий грунт (або в контейнер), також потребує регулярних поливах, за винятком підготовки до зимового періоду, коли поливи скорочують, а з часом, і зовсім припиняють.
- підживлення. З весни і до початку осені саджанці персика «підгодовують» кожні 2-3 тижні. В якості добрив доцільніше чергувати органічні та мінеральні комплекси. З органіки краще використовувати розведений перегній. Щоб не «обпалити» молоді коріння саджанця, рекомендовану концентрацію розчину зменшують, розбавляючи препарат в більшій кількості води.
- пересадка. Якщо кісточка персика була висаджена у відкритий грунт відразу на постійне місце - пересадка рослині не потрібна. Саджанці, висаджені в контейнер або шкілки, у міру зростання будуть мати потребу в додатковій пересадці.
- обрізка. Розвиток бічних (загущающих) пагонів, висота головного стовбура, що перевищує 70 см і товщина стовбура трохи більше товщини олівця - ознаки, що свідчать про необхідність формування крони молодого саджанця. Обрізку проводять навесні, залишаючи бічні, плодоносні гілки. Як правило, в перший рік обрізку не проводять. З 2-го року починають здійснювати формуючу обрізку, з 3-го року життя - йде формування саджанця «на чашу». Застосовуючи принцип обрізки «плодового ланки» залишають за два повноцінних втечі.
- Підготовка до зими. На зиму, молоді незміцнілі саджанці персика краще укрити мішковиною, стовбур обмотати нетканим матеріалом, грунт засипати товстим шаром гілля або листя. Особливо важливо утеплювати саджанці в північних регіонах з суворими зимами.
- Боротьба з хворобами. Молоді саджанці персика дуже сприйнятливі до, різного роду, захворювань. Тому, в профілактичних цілях, проводять щорічне весняне обприскування саджанців інсектицидними і фунгіцидними препаратами (наприклад, «Ридомил», «Тіовіт»).
Таким чином, догляд за саджанцем персика з кісточки на дачі не складний, але тривалий, і лише через 3-4 роки рослина почне плодоносити.
Деякі садівники практикують вирощування персика в якості домашнього, кімнатної рослини. Умови догляду при цьому схожі з вищевикладених вимог. Єдиний виняток - регулярне прищипивание верхівки дерева, що перешкоджає росту персика в висоту. Крім цього, у міру зростання плодоносному культури, доведеться пересаджувати деревце в більш просторий контейнер.
Переваги та недоліки вирощування персика з кісточки
Персики, вирощені з кісточки в домашніх умовах, мають ряд переваг і недоліків. Розглянемо всі плюси і мінуси даного способу.
Переваги вирощування персика з кісточки
- Спосіб не дорогий, простий, не вимагає особливих трудовитрат.
- Дерево персика, вирощене з кісточки, відрізняється підвищеною витривалістю (в тому числі до захворювань і несприятливих кліматичних умов) і стійкістю до коливань температурного режиму.
- Дерева «з кісточки» мають більш тривалий період життя, ніж висаджені звичайним способом, придбаними саджанцями.
Недоліки вирощування персика з кісточки
- Плоди, вирощеного дерева персика з кісточки можуть відрізнятися від материнського сорту, як зовнішнім виглядом, так і смаковими якостями.
- Невисокий відсоток схожості насіння персика.
- Більш тривалий період очікування плодоношення, що починається не раніше 4-го року життя рослини.
Секрети вирощування персика з кісточки
- Як відомо, персик - культура скороплодная, але можна добитися найбільш ранніх строків настання плодоношення висаджених дерев. Для цього слід вибирати морозостійкі сорти, плодоносні раніше за інших і проводити обрізку, видаляючи центральний стовбур.
- Відмінні результати дає посадка перцевої м'яти біля дерев персика. М'ята здатна відновлювати мікрофлору грунту, перешкоджати застою вологи і захищати саджанець від промерзання або пересихання грунту.
- Щоб знезаразити і оновити грунт перед посадкою кісточки персика, її насипають в скляну банку, заливають водою і залишають в мікрохвильовій печі на 10 хвилин.
Згідно з багатьма відгуками садівників, дачників і просто любителів рослин, персик, вирощений з кісточки, нічим не поступається (а навіть і навпаки, превалює) придбаним саджанців плодового дерева.
І тепер, на питання «вирости чи з кісточки персик?» Можна з упевненістю сказати: «Безумовно, так!». Трохи терпіння і зусиль - і солодкі корисні плоди з'являться на вашому столі.