» » » Ожина ремонтантная, посадка і догляд

Ожина ремонтантная, посадка і догляд

Ожина ремонтантная, посадка і догляд

Ожина є ягоду, що володіє не тільки відмінними смаковими якостями, але і різними лікувальними властивостями. Батьківщиною цієї культури вважається Північна Америка, але не менш активно вона вирощується і на нашому континенті. Рослина є багаторічним напівчагарників з роду Рубус, яке належить до сімейства розоцвітих. Ожина зазвичай цвіте в середині червня, і колір тримається практично все літо. Що стосується назви, то традиційно ожиною називають один з її видів, яким є сорт «ожина сиза». На Україні цю ягоду іноді називають «Ожина», а на Кавказі вона зветься «ажина». Селекціонерами були виведені нові високоврожайні сорти даної культури, серед яких одне з перших місць займає ремонтантная ожина. Далі розглянемо характеристики даної рослини, а також те, як проводиться посадка ремонтантной ожини.

Ремонтантна ожина: опис культури

Ожина ремонтантная, посадка і догляд

Зовні ця рослина є кущ з пагонами, шипами і стеблами. Ягоди ожини схожі формою на ягоди малини, але вони мають відмінну від них забарвлення і розрізняються за смаком. Ожина дає більше врожаю, ніж малина. Крім того, на відміну від малини, ожина менш морозостійка, тому розводити її в нашій країні досить проблематично. Через це у нас її вирощують переважно в Краснодарському краї.

Сьогодні світові відомо більше 200 видів ожини. За час дозрівання ягода набуває три різних кольори. Так, на стадії дозрівання ожина має зелений колір і поступово набуває червоного відтінку, а коли плоди повністю дозріють, вони стають уже чорного кольору. Відгуки дачників про ремонтантной ожині найчастіше позитивні, адже даний сорт культури відрізняється високою врожайністю. Купити розсаду ремонтантной ожини можна практично в будь-якому магазині для дачників. Хоча про ремонтантной ожині відомо порівняно недавно, сорти цього виду по праву стали популярними серед садівників. Вони мають великий ряд переваг, завдяки яким вирощування цієї ягоди стало набагато легше.

Ожина ремонтантная, посадка і догляд

Характеристики ремонтантной ожини наступні:

  • Головною особливістю ремонтантной ожини, яка привертає садівників, є вирішення проблеми морозостійкості даної культури. Як відомо, інші види ожини не відрізняються стійкістю до негативних температур і часто просто гинуть при сильних морозах без організації додаткового укриття. При вирощуванні ремонтантної ожини це питання вирішується просто видаленням всіх пагонів і укриттям кореневої системи. Не потрібно витрачати час на вирощування пагонів заміщення, щоб вони плодоносили на наступний рік. Завдяки однорічних способу вирощування пагонів, даними сортам ожини не страшні весняні заморозки, адже вони їх спокійно переносять.
  • Ще зникає необхідність хімічної обробки пагонів восени і навесні, що дозволяє виростити екологічно чисту ягоду.
  • Вирощують ремонтантну ожину як в теплицях, так і в умовах відкритого грунту. При цьому розмір ягід і кількість врожаю в обох випадках знаходиться на високому рівні.

Ожина ремонтантная, посадка і догляд

  • У теплицях ожину вирощують в невеликих ємностях. Для забезпечення достатнього місця для кожної рослини горщики розташовують таким чином, щоб на один погонний метр рядка доводилося не більше двох ємностей. Ожина для отримання високого врожаю вимагає якісного запилення. Для цього в теплиці необхідно забезпечити достатню кількість комах.
  • Щоб вирощування ожини у відкритому грунті було більш ефективним, необхідно приділити належну увагу її посадці. Правильний вибір місця, грунту і дотримання оптимальної схеми посадки - принесуть відмінні результати.
  • Плодоносить ремонтантная ожина 1 або 2 рази в сезон. У південних регіонах з м'якими зимами можна залишати минулорічні пагони, які буде плодоносити раніше нових. Таким чином, можна домогтися двох плодоношення. Якщо вирізати восени пагони повністю, то урожай буде тільки один.
  • Крім смачних і корисних плодів, практично всі сорти ремонтантної ожини відрізняються відмінною декоративністю. Великі білі квіти, розмір яких може досягати до 7 см, прикрашають кущі до середини осені поряд з їх плодоношенням. Саме тому їх можна використовувати і в якості прикраси присадибної ділянки.
  • Кількість ягід і їх розмір прямо залежить від вологості ґрунту. Чим вологіше грунт, тим більше плодів буде на кущах. Однак, потоп при поливі влаштовувати не варто. Вологу в ґрунті утримують за допомогою мульчі з сухої трави, тирси або соломи.

Ремонтантна ожина: опис сортів

Ожина ремонтантная, посадка і догляд

Виводити різні сорти ремонтантної ожини почали в кінці минулого століття. В основному селекційна робота проводилася в США, де за короткий час було виведено понад 60 сортів. Також на території колишнього союзу популярні сорти польської, англійської та югославської селекції. Найбільш знаменитими сортами ремонтантной ожини в наших широтах є:

  • Ожина ремонтантная сорти «Прайм».
  • «Рубен».
  • «Гігант».
  • "Чорна магія".

Розглянемо докладніше характеристики даних сортів.

Рубен:

  • Цей сорт був виведений в США і є своєрідним «піонером». Це перша ремонтантная ожина, яка плодоносить на нових пагонах. Зростає Рубен, як і малина, компактним кущем з вертикальними пагонами. Плодоносить цей сорт з кінця серпня по початок жовтня в залежності від регіону посадки. Ремонтантна ожина Рубен відрізняється хорошою морозостійкістю. Вона без проблем переносить осінні заморозки навіть в період плодоношення.

Ожина ремонтантная, посадка і догляд

  • Завдяки потужній кореневій системі даний сорт відмінно росте практично на всіх типах грунтів, включаючи важкі глинисті грунти. Незважаючи на те, що ожина є дуже вологолюбної культурою, Рубен добре переносить короткочасні посухи без будь-якої шкоди для пагонів. Правда, про гарний урожай в такому випадку говорити не доведеться.
  • Висота куща Рубена досягає 1,75 метра. Під час цвітіння його прикрашають великі білі квіти, які володіють високою декоративністю. Плоди досить великі. Середній їх вага досягає 10 гр, але зустрічаються екземпляри більше 16 гр. Завдяки відсутності шипів на плодоносних пагонах збір врожаю істотно спрощується.
  • Перший рік зростання даний сорт не відрізняється великою врожайністю, однак, на наступний сезон кущ порадує великою кількістю смачної ягоди. По закінченню сезону плодоношення всі пагони вирізують, що дозволяє ожині без проблем перезимувати.

Ожина ремонтантная, посадка і догляд

Чорна магія:

  • Це один з найкращих сортів ремонтантної ожини. Потужний кущ висотою до 2 м має середню колючестью.
  • Ягоди досить великі, мають приємний смак і аромат. На нових пагонах плодоносить з середини серпня до початку жовтня.
  • У південних регіонах старі втечі не скошують, домагаючись зсуву початку плодоношення на червень.

Ожина ремонтантная Прайм арк фрідом:

  • Це один з перших Безколючкова сортів ремонтантної ожини. Виведений порівняно недавно (патент був отриманий тільки в 2013 році).
  • Прямостоячий кущ із середніми за розміром ягодами. Їх смак нагадує ягоди сорту Натчез.
  • Плодоносить ремонтантная ожина Фрідом з середини серпня до середини жовтня.

Ожина ремонтантная Гігант:

  • Цей сорт отримав свою назву завдяки дуже великим плодам, які мають трохи химерну пірамідальну форму. Їх вага в середньому складає близько 20 гр.
  • Ремонтантний сорт ожини Гігант дуже добре переносить морози до -30⁰С, тому його можна вирощувати навіть у регіонах з жорстким кліматом.
  • Крім відмінного смаку, плоди ожини містять в собі велику кількість корисних вітамінів і мікроелементів. Так, в сорті Гігант багато кальцію і заліза, а також корисних сполук сірки.

Вирощування і посадка ремонтантной ожини

Ожина ремонтантная, посадка і догляд

Вирощування ожини - процес не занадто складний і під силу навіть початківцям садівникам. Щоб її урожай був хорошим, а цвітіння красивим, необхідно дотримуватися певних умов посадки:

  • вибір місця. Одне з найголовніших умов успіху у вирощуванні ремонтантної ожини. Для неї потрібно добре освітлене і захищене від вітру місце. Сильні пориви вітру можуть стати причиною травми куща, а також несприятливо впливають на процес запилення суцвіть. Найбільш оптимальним місцем посадки є південні або західні схили, які захистять ожину від північного вітру.
  • Грунт. Незважаючи на те, що ремонтантная Безколючкова ожина добре росте на всіх грунтах, краще віддати перевагу добре дренованим суглинках, або супіщаним грунтів. Карбонатні грунти не підходять для ожини через низький вміст в них магнію і заліза. Оптимальний рівень кислотно-лужного балансу рН 6.
  • підготовка ділянки. Ділянка для посадки ожини повинен бути очищений від бур'янів, а також добрив. Якщо грунт раніше удобрювати, вносити додаткові підгодівлі не потрібно. Це може привести до нарощування зелені кущем. Якщо ж грунт виснажена культурами, які росли на ній раніше, її бажано удобрити. Для цього використовують суміш органіки (10 кг), суперфосфату (15 г) і сірчанокислого калію (25 г) з розрахунку на 1 м2.

Ожина ремонтантная, посадка і догляд

  • Вибір саджанців ремонтантной ожини. Для того щоб знизити ризик невдачі, краще купувати саджанці в спеціалізованих магазинах або розплідниках. Для посадки відмінно підходять однолітки з розвиненою кореневою системою і 2 пагонами. Діаметр останніх повинен бути не менше 0,5 см. На коренях повинна бути мінімум одна сформована нирка. Коренева система не повинна мати відмерлих коренів, слідів гнилі або грибка.

Посадку ожини проводять навесні, коли загроза заморозків вже минула. Існує два способи посадки: кущовий і стрічковий. Вибір кожного з них залежить від особливості сорту. Так, для сортів з посиленим паросткоутворенню найкраще підійде стрічковий спосіб, зі слабким - кущовий.

Порядок посадки:

  • Для першого способу посадки викопують борозни, для другого - окремі ями. Робити це потрібно так, щоб між кущами ожини була відстань не менше 1 м, між рядами воно повинно становити не менше 2,5 м.
  • Глибина ями (борозни) залежить від кореневої системи рослини і в середньому становить 30 см.
  • Саджанець ожини опускають на дно і акуратно розправляють коріння. Після цього їх присипають грунтом таким чином, щоб коренева нирка була на глибині 2,3 см.
  • Яму до кінця не засинають, залишаючи в ній улоговину. Це заощадить воду при поливі і дозволить дощової і талої води затримуватися в ній.
  • Після цього грунт навколо куща ущільнюють, після чого поливають 6 літрами води. Після того, як волога повністю вбереться, лунку мульчують торфом, компостом або гноєм.
  • Далі необхідно обрізати пагони на висоті 20 см від рівня землі, все плодоносні пагони видаляються повністю.

Ремонтантна ожина: догляд

Ожина ремонтантная, посадка і догляд

Догляд ха ремонтантной ожиною, як і за багатьма плодоносними кущами, полягає в:

  • регулярного поливу.
  • Боротьбі з бур'янами.
  • Профілактиці та лікуванні захворювань.
  • Боротьбі зі шкідниками.
  • регулярної підгодівлі.
  • своєчасної обрізку.

Розглянемо докладніше правила догляду:

  • Ожина дуже любить вологу. Тому посаджені в цьому році кущі необхідно поливати не рідше одного разу в тиждень, а в посушливі дні 2-3 рази на тиждень. Плодоносні кущі потребують рясного поливу в період інтенсивного росту і формування плодів. При поливі не варто використовувати колодязну воду. Її температура занадто низька і може принести шкоду. Для цих цілей краще підійде водопровідна або дощова вода, кілька днів відстояна на сонці.
  • Кущі всіх сортів ремонтантної ожини невисокі і мають відносно малопотужними пагонами. Саме тому останні під вагою великої кількості ягід можуть гнутися і ламатися. Для того щоб уникнути деформації пагонів, досвідчені садівники радять натягнути шпалеру, яка захистить їх не тільки від ваги ягід, але і від сильних вітрів.

Ожина ремонтантная, посадка і догляд

  • Мульчування грунту навколо куща ремонтантной ожини необхідно проводити обов'язково. Це дозволить волозі довше затримуватися в грунті і зупинить ріст бур'янів. Мульчування проводять навесні. Під кожен кущ насипають шар матеріалу товщиною близько 30 см. Перед взимку мульчу слід замінити.
  • Підживлення ожини проводять двічі на рік. На початку вегетації вносяться добрива з високим вмістом азоту (аміачна селітра або сечовина з розрахунку 20 г на 1 м2 ділянки). Калійні добрива вносяться влітку, проте використовувати препарати, які містять хлор, не можна. В основному вносять сірчанокислий калій з розрахунку 40 г на 1 м2 на початку липня.
  • Фосфорні добрива вносять 1 раз на 3 роки, і то в тому випадку, якщо для мульчування не використовується гній. Вносять суперфосфат з розрахунку 40-50 г на 1 м2 ранньою весною.
  • На початку вегетації на грядку з ожиною встановлюють шпалери. Вони дозволять паросткам рости вгору, що істотно полегшить збір врожаю і догляд за кущами. Для цього на відстані 10 метрів встановлюються опорні стовпи, висота яких від рівня землі повинна бути не менше 2 м. Між ними натягують 3 ряди оцинкованого дроту. Перший ряд на висоті 50-75 см, другий - 100-125 см, третій - 150-175 см. У міру формування пагонів, їх прив'язують до шпалери за допомогою шпагату. Направляти пагони потрібно постійно спрямовувати, щоб вони не росли хаотично.

Розмноження ремонтантной ожини

Ожина ремонтантная, посадка і догляд

Розмноження ремонтантной ожини проводять декількома способами:

  • Верхівковими відводками. Для цього верхівку втечі пригинають до землі і прикопують. Верхівка дуже швидко вкорінюється, після чого з кореневої нирки з'являється новий пагін. Далі новий кущ відсікають від материнського. Це найпростіший спосіб розмноження.
  • Горизонтальними відводками. На відміну від першого способу, прикопують не тільки верхівка, а весь втечу. В цьому випадку з'являються кілька дитячих кущів. Найбільш часто до таких методів розмноження вдаються ранньою весною.
  • Кореневими нащадками. Вони постійно з'являються навколо куща. Необхідно вибрати найбільш розвинений з них, і акуратно викопати. Після цього - пересадити на нове місце. Робити це краще в травні-червні.
  • Деякі кущові сорти ремонтантної ожини не дають нащадків. У такому випадку їх розмножують Деленки. Викопаний кущ ділять таким чином, щоб кожна ділянках і крейди досить сформовану кореневу систему. Готові деленки висаджують на нові місця.
  • Живцями. До цього способу вдаються вкрай рідко. Він має сенс тільки для розмноження цінних сортів ожини. Після формування пагонів з їх верхньої третини нарізаються живці, які мають сформовані листя і нирки. Після цього місце зрізу обробляють засобом для активізації формування коренів і висаджують в горщики з сумішшю торфу та перліту. Ємність з посадкою накривають плівкою, підтримуючи під нею рівень вологості до 96%. Коріння сформуються приблизно через місяць, після чого держак можна буде висадити на постійне місце.

Ремонтантна ожина: властивості культури

Ожина ремонтантная, посадка і догляд

У ремонтантної ожині міститься досить багато вітамінів (А, В, Е, К, Р) і мінералів. Ягода має наступні корисні властивості:

  • Ожина дуже корисна при атеросклерозі, адже при ежеднево вживанні цієї ягоди поліпшується склад крові.
  • Плоди цієї культури можна використовувати як засіб профілактики захворювань нирок і деяких хвороб сечового міхура.
  • Вона буде корисна при авітамінозі і рекомендується людям з ослабленим імунітетом.
  • Часте вживання ожини позитивно впливає на роботу нервової системи і загальне самопочуття.
  • Ремонтантна ожина може допомогти при проблемах з шлунково-кишкового тракту. Так, нестиглі ягоди приймаються при лікуванні запору, а стиглі - відмінно справляються з діареєю.
  • Що стосується калорійності культури, то в 100 гр міститься приблизно 33 кілокалорії. При цьому в ній сконцентровано 2 гр білка, і зовсім немає жирів.
  • Ягоди ожини корисні при пневмонії та ГРЗ. Це властивість пов'язано з тим, що ці плоди здатні знижувати високу температуру тіла. Сік ожини відомий тим, що добре втамовує спрагу, що особливо корисно при гарячкових станах.

Ожина ремонтантная, посадка і догляд

  • Крім того, в цих ягодах міститься пектин, який може виводити з організму людини шкідливі солі різних важких металів і навіть радіоактивний стронцій.
  • Зі свіжих плодів, а також з листя ожини готується сік, який ефективно застосовується для лікування багатьох захворювань. Він здатний полегшити симптоми фарингіту, бронхіту, ангіни, трахеїту. Крім того, він прекрасно підійде при дизентерії, недокрів'ї, гарячкових станах, а також при деяких гінекологічних захворюваннях. Вживання ягідного соку заспокоює і надає загальнозміцнюючу дію на організм.
  • До речі, корисні не тільки ягоди, а й деякі інші частини рослини. Зокрема, корисні гілки, листя і коріння культури. Так, листя заготовлюються під час цвітіння ожини. Вони містять чимало дубильних речовин, таких як лейкоантоціаніди і флавоноли. У цих листах є чимало аскорбінової кислоти.

Ремонтантна ожина: хвороби і шкідники

Ожина ремонтантная, посадка і догляд

Найбільш частими хворобами ожини є:

  • іржа. З'являється на посадках рослини внаслідок порушення агротехніки вирощування, нестачі в грунті мікроелементів або навпаки їх надлишку. Виявляється іржа появою на аркушах оранжево-коричневих точок, які перетворюються в подушечки зі зворотного боку. Хвороба розвивається дуже швидко і може стати причиною втрати більшої частини врожаю. Для профілактики появи іржі застосовують обприскування рослин 1% розчином бордоської рідини. Роблять це двічі. Перший раз - після розпускання листя, а другий - після збору врожаю. Лікування рослин проводять в теплий день, обприскуючи їх сірчаними препаратами, наприклад, колоїдної сіркою або розчином бордоською рідини.
  • Борошниста роса. Виявляється білим пухким нальотом, який вкриває листя рослини і ягоди. Методи боротьби і профілактики такі ж, як і при захворюванні іржею.

Серед комах найбільш часто доставляють проблем тля, малиновий жук, почковая нищить їх міль та інші. Боротьбу з ними потрібно проводити за допомогою обприскування рослин Карбофос, актеллика і іншими препаратами. Обприскування проводять двічі: перед розпусканням листя і після збору врожаю. Це допоможе попередити активність комах. Якщо зробити цього не вдалося, обприскування проводять влітку.

Ремонтантна ожина: відео