» » » Ожина Натчез, посадка і догляд

Ожина Натчез, посадка і догляд

Ожина Натчез, посадка і догляд

Однією з найбільш затребуваних і популярних різновидів ожини не тільки серед садівників любителів, але і в масовому виробництві, є сорт ожини Натчез. Понад ранній, невибагливий сорт без шипів з великими соковитими ягодами, що відрізняються високими смаковими якостями - далеко не весь перелік переваг десертного сорту Натчез. Як виростити ожину Натчез на своїй ділянці - детально в даній збірці матеріалу.

Ожина Натчез, ботанічний опис сорту

  • Сорт ожини Натчез був виведений порівняно недавно, в 2007 році, американським селекціонером Джоном Кларком і названий на честь індіанського народу «Натчез». Сорт Натчез відноситься до десертних сортів ожини з раннім терміном дозрівання.
  • Характеристика ожини Натчез починається з найголовніших для виду достоїнств: напівчагарник Безколючкова, полустелющейся, супер ранній. Це означає повну відсутність на пагонах рослини колючих шипів і зручне, зокрема для культивування і збору врожаю, напрямок пагонів. Спочатку вертикальний ріст саджанців на певній висоті приймає «стелющееся» напрям, а під вагою ягід пагони опускаються вниз. У зв'язку з такою особливістю зростання, чагарник рекомендують висаджувати біля опори або містити на шпалері.
  • Висока інтенсивність росту пагонів дозволяє гілкам досягати довжини від 4-х до 6-ти метрів. Уже в перший рік після посадки пагони виростають на 3-4 м. Лоза легко піддається направляючої формуванні й підв'язки.
  • Листя ожини Натчез трохи відрізняються від інших різновидів і мають злегка махрову (гофровану) поверхню з дрібними зубчиками по краях.
  • Коренева система чагарнику розгалужена, густа. Завдяки потужним коріння рослина прекрасно переносить посушливі періоди.
  • Кущ ожини зацвітає навесні, в травні. Квітки дрібні, білого забарвлення. Про людське око характерно дві хвилі цвітіння, за рахунок чого кількість врожаю значно збільшується.
  • Кістянки ожини зібрані у великі кисті по 10-30 штук. Середня норма врожаю (за сезон) з одного куща ожини становить близько 15-20 кг.
  • Ожина Натчез характеризується 2-х річним циклом розвитку: в 1-й рік рослина стимулює побегообразованіе, у 2-й рік - плодоношення.
  • Сорт вважається одним з кращих серед інших різновидів ожини і рекомендований до промислового або аматорському вирощуванню.

Ожина Натчез, посадка і догляд

Ожина Натчез, особливості культури

  • Ранній сорт, Натчез, дозволяє збирати стиглі ягоди вже в червні-липні, тоді як інші різновиди ожини залишаються ще зеленими.
  • При дозріванні, ягоди ожини набувають синьо-чорний відтінок з вираженим зовнішнім блиском, мають солодкий, десертним (з тонкої кислинкою) смаком і свіжим ожиновим ароматом. Перші ягоди ожини Натчез мають злегка гіркуватим присмаком.
  • Стигла ожина дуже соковита, смачна і корисна ягода. Перші 3-5 днів зовнішньої (технічної) стиглості, ягоди краще не збирати, даючи можливість плодам максимально накопичувати і покращувати свої смакові якості. При повному визрівання ягідки легко знімаються, залишаючи підсохлий чашолисток. Навіть перезрілі ягоди залишаються на кущі щільними, не течуть і не розмокають.
  • Відмінною рисою сорту Натчез є великі розміри ягід, що досягають в довжину від 3,5 до 5 см. Подовжено циліндричні за формою, плоди ожини мають помірно щільним м'якушем з дрібними маловираженими насінням. Дана особливість дозволяє використовувати сорт для тривалого зберігання і транспортування.

Ожина Натчез, посадка і догляд

  • Вага однієї ягідки варіюється від 7 до 20 грам, причому перший урожай закономірно буде дрібніше в порівнянні з подальшими зборами.
  • Плоди ожини не тільки дуже смачні, але і ще і корисні. Ягоди містять велику кількість нікотинової кислоти, вітамінів і мінералів (мідь, магній, калій, кальцій, марганець). Крім харчової цінності, ожину використовують і як лікарська рослина, що володіє жарознижуючим і імуностимулюючий впливом.
  • Розрісся кущ ожини густо обплітає опору, надаючи ділянці декоративний вигляд. Особливо ефектно виглядають зарості багатолітника в період цвітіння і плодоношення.

Ожина Натчез, посадка і догляд

Ожина Натчез, достоїнства і недоліки

З головних достоїнств безколючкової ожини Натчез важливо відзначити наступні переваги:

  1. Ранні терміни дозрівання.
  2. Відсутність колючих шипів на чагарнику.
  3. Великі розміри ягід.
  4. Високі смакові якості ожини.
  5. хороша транспортабельність.
  6. Тривалість зберігання в свіжому вигляді (до 2-х тижнів).
  7. Визріли плоди довго не опадають.
  8. Стійкість до захворювань і шкідників.
  9. Розтягнутий (1-1,5 місяці) період плодоношення.
  10. Стійкість до посухи.
  11. висока врожайність.

Культивуючи на ділянці даний сорт ожини, важливо знати і враховувати недоліки рослини:

  1. низька морозостійкість.
  2. Вимогливість до хорошого освітлення.
  3. Схильність гілок до обламування.

Погодьтеся, перелік переваг цього сорту ожини явно «переважує» наявні у рослини недоліки, які, причому, легко усуваються при правильно здійснюваному догляді за культурою.

Ожина Натчез, посадка і догляд

Де купити ожину Натчез?

Сорт ожини Натчез в даний час вважається досить поширеним, тому придбати саджанці рослини не складе ніяких труднощів. Садові центри, ботанічні розплідники, інтернет магазини - далеко не повний список торгових точок, де можна купити якісні саджанці з 100% сортовий приналежністю.

Саджанці ожини найкраще купувати в контейнері з добривами пролонгованої дії. Так, при пересадці саджанця разом з грудкою землі, коріння практично не травмуються і швидко приживаються на новому місці.

При покупці саджанців з відкритою кореневою системою важливо упевнитися в тому, що коріння добре розвинені, що не пересушені і не пошкоджені.

За відгуками садівників-практиків, ожина «Натчез» вважається одним з найкращих і затребуваних сортів будь-якого типу вирощування, особливо приватного (домашнього) культивування.

Ожина Натчез, посадка і догляд

Ожина Натчез, особливості посадки

Особливості посадки ожини Натчез мало чим відрізняються від посадки інших сортів цієї культури. При всьому при цьому, ожина Натчез вимоглива до вибору місця посадки, від чого в подальшому буде залежати зростання і розвиток чагарнику.

Ожина Натчез, посадка і догляд

Місце для посадки ожини Натчез

Щоб домогтися отримання максимальних врожаїв ягід ожини, спочатку важливо вибрати правильне місце для її посадки.

  • Для посадки саджанців ожини Натчез слід вибирати відкрите і добре освітлене місце з постійним доступом сонячних променів. Якщо рослина посадити в притінене місце, ягоди стануть дрібніше і жорсткіше, а смак зміниться на терпкий і кислий.
  • Ділянка, де планується висадити багаторічну культуру повинен бути захищений від рвучких вітрів і протягів. У період плодоношення гілки ожини схильні до обламування, що посилюється при впливі сильних вітрів.
  • Що стосується грунту, багаторічна рослина віддає перевагу родючий дренований грунт з низьким рівнем кислотності. Близьке залягання ґрунтових вод також не бажано, так як надмірне перезволоження або застій вологи можуть провокувати загнивання коренів і загибель чагарнику. Оптимальний варіант - легкі живильні суглинки або супіски.
  • Досвідченими садівниками помічено, що в грунтах, насичених кальцієм і іншими мінеральними речовинами, плоди ожини стають ще смачніше, солодше і цукристість.

Ожина Натчез, посадка і догляд

Агротехніка посадки ожини Натчез

  1. Кращий час для посадки кущів безколючкової ожини є весна. В цей час, саджанець безболісно вкорениться на ділянці і буде краще підготовлений до майбутньої зимівлі. Посадку проводять до розпускання бруньок, зазвичай в квітні місяці. Саджанці, висаджені восени, часто гинуть від заморозків, не встигнувши, як слід зміцніти і адаптуватися до нових умов зростання.
  2. Перед посадкою слід підготувати вбрання посадочне місце. Ділянка очищають від бур'янів і перекопують. Верхній шар землі знімають і відкладають в сторону.
  3. Потім готують посадочні ямки, глибиною і діаметром близько півметра (в залежності від розмірів саджанця).
  4. На дно ямки насипають дренаж. Підготовка дренажного шару, особливо в разі близького залягання грунтових вод, - важлива умова правильної посадки ожини. Для дренажу використовується щебінь, бита цегла, річковий пісок або шифер.
  5. Якщо висаджується кілька примірників ожини в ряд, відстань між саджанцями має бути не менше 2-3-х метрів. З віком чагарники розростуться і не повинні притенять або пригнічувати один одного.
  6. Щоб забезпечити саджанець ожини необхідними для росту і розвитку поживними речовинами, в посадкову яму насипають мінеральні та органічні добрива. Це може бути суміш суперфосфату (90-100 г), калію (50-60 г) і перегною (4-5 кг). Добрива засипають 2 3 частиною верхнього шару землі і перемішують.
  7. Після підготовки «живильним подушки» в яму засипають залишилася 1 3 частину верхнього шару землі (горбком), на який і поміщають саджанець.
  8. Якщо посадка саджанця здійснюється із закритою кореневою системою - важливо максимально зберегти природний кому землі з тимчасово контейнера і методом «перевалки» висадити саджанець у відкритий грунт.
  9. Коріння молодої рослини распрямляют і яму поступово засипають ґрунтом, періодично ущільнюючи його, щоб уникнути утворення повітряних «кишень».
  10. Після посадки, сформувавши пристволову лунку (з валиком), рослина рясно поливають водою. На один кущ знадобиться близько 1,5-2-х відер води.
  11. При посадці саджанця ожини Натчез, не варто заглиблювати точку росту більш ніж на 2-3 см.
  12. Після закінчення посадочних робіт саджанець обрізають, залишаючи близько 30 см пагонів.
  13. Закінчують процедуру мульчированием пристовбурного кола рослини тонким шаром (5 см) перегною, тирси або торфу.

Ожина Натчез, посадка і догляд

Ожина Натчез, догляд за рослиною

Грамотний догляд за ожиною сорти Натчез передбачає своєчасний полив, підживлення, обрізку, укриттю кущів на зиму, а також здійснення заходів щодо профілактики захворювань.

Крім таких звичних агротехнічних прийомів, полустелющейся сорт ожини вимагає споруди спеціальних опор або установку шпалер. Якщо цього не зробити, гілки під вагою дозріваючих ягід будуть обламуватися, а врожайність, відповідно, знижуватися.

Слід зазначити також, що жаркий південний клімат (з температурою влітку вище + 350С) може завдати шкоди визріваючим ягодам у вигляді їх Подпеканіе. У таких випадках, чагарник прикривають (притеняют) нетканій агро тканиною або москітною сіткою. При цьому покривний матеріал не повинен торкатися плодів ожини.

Ожина Натчез, посадка і догляд

Полив, розпушування і мульчування ожини Натчез

  • Ожина досить витривало відноситься до короткочасних періодів посухи, але зловживати цим не варто. Для ожини сорту Натчез не бажано як надмірне перезволоження (застій вологи), так і посуха. Оптимальний варіант - помірний полив грунту (краще рідше, але рясно).
  • Середньою нормою для дорослого чагарника ожини вважається рясний (3-4 відра) полив 1 раз в тиждень. В період формування зав'язі і плодоношення, за умови відсутності природних опадів, частоту поливів кілька збільшують, наприклад до 2-3 разів на тиждень.
  • Крапельний полив давно зарекомендував себе як ефективний і економічний спосіб зволоження рослин. Ожина також не виняток і показує при даному способі поливу високі стабільні врожаї.
  • Мульчування пристовбурного кола чагарнику ожини забезпечує культурі вологий мікроклімат на більш тривалий період і відсутність бур'яну. В якості мульчі використовується торф, солома або перегній.

Ожина Натчез, посадка і догляд

Внесення добрив і підживлення ожини Натчез

  • Щоб отримувати високі врожаї соковитою смачною ожини не обійтися без додаткових підгодівлі рослини. В середньому, для добрива рослини знадобиться 3-4 підгодівлі за сезон.
  • Перша підгодівля здійснюється на початку вегетативного періоду, ранньою весною (до розпускання бруньок). Під загальну перекопування ділянки вноситься перегній або компост (5 кг на 1 кущ), а також селітра аміачна (50 г на 1 кущ).
  • Напередодні періоду цвітіння, чагарник додатково підгодовують органікою. Рослина поливають розчином розведеного коров'яку (1-2 кг на 10 л води) або пташиного посліду (1 кг на 20 л води).
  • Після збору врожаю, важливо відновити сили чагарнику, тому в цей період доцільно внесення деревної золи і комплексного суперфосфату. Добрива вносять в грунт, злегка розпушуючи і заглиблений його. На один кущ ожини можна взяти 0,5 кг золи і 100 г суперфосфату.

Ожина Натчез, посадка і догляд

  • Восени, в період підготовки рослини до зимівлі, пристовбурні кола куща ожини мульчують органічними добривами (перегноєм, компостом). Шар мульчі близько 6-8 см.
  • Якщо саджанці ожини висаджені досить близько один до одного, може розвинутися конкуренція і недолік мікро і макроелементів в ґрунті, - в такому разі кількість підгодівлі збільшують.
  • Ожина чудово «реагує» як на органічні, так і на мінеральні добрива. Єдина умова - не варто занадто захоплюватися азотсодержащими добривами, стимулюючими побегообразованіе і знижує плодоношення рослини.
  • Регулярні підгодівлі, які включають в себе такі важливі елементи, як азот, кальцій, калій, фосфор, залізо, магній і цинк, не тільки посилює ріст і продуктивність культури, вони також підвищує опірність рослини до хвороб.

Ожина Натчез, посадка і догляд

Захворювання і шкідники ожини Натчез

  • Сорт ожини Натчез стійкий до більшості, типових для виду, захворювань і нападу шкідників.
  • Щоб уникнути появи хвороб, які можуть «передатися» від сусідніх рослин, необхідно вживати ряд профілактичних заходів: листя восени прибирати і спалювати, пошкоджені частини рослини вчасно видаляти.
  • Якщо на рослині з'явилися ознаки такого поширеного захворювання, як іржа, уражені листя видаляють, бур'яни знищують, а сам кущ ожини обробляють 1% розчином бордоської рідини.

Ожина Натчез, посадка і догляд

  • Ті ж заходи проводяться і для профілактики захворювання септоріозу та антракнозу. Крім цього, ділянку грунту під кожним чагарником мульчують торфом або соломістий гній.
  • Щоб уберегти рослину від таких шкідників, як капустянки і хрущі, чагарник поливають (під корінь) розчином тютюнового пилу.
  • Цей же препарат допомагає і при масові напади попелиці. Для цього 200 г тютюнового пилу заливають 10 л води і настоюють 2-3 доби, після чого процідженим і розведеним в ще 10 л води, розчином обприскують чагарник.
  • Ще більш ефективним (в тому числі і проти кліщів, гусениць) буде такий розчин, якщо в нього додати натерте господарське (або карболове) мило (5 г мила на 1 л води). З метою профілактики таким розчином обробляють кущі ожини ранньою весною (ще до розпускання листя) і влітку (перед плодоношенням).
  • У випадках, коли вищеописаний спосіб виявився неефективний або шкідників розвелося надто багато, для обприскування використовують спеціальні інсектицидні препарати.

Ожина Натчез, посадка і догляд

Обрізка і опора ожини Натчез

  • Особливості росту і розвитку довгих сланких пагонів сорту Натчез передбачає обов'язкову наявність біля чагарника будь-якої опори. Інакше тонкі гілки ожини будуть обламуватися з ще недозрілими ягодами.
  • Ефективний і зручний спосіб культивування ожини на одноплощинної шпалері. Для цього готують 1,7-2-х метрові опори з 3-ма, розташованими горизонтально дротами (верхній ряд на рівні 1,7-2 м). По досягненню 15-20 см гілки чагарнику пригинають і пришпилюють для привчання їх до горизонтального росту (в тому числі і пасинки).
  • Опорну конструкцію встановлюють якомога раніше, краще - при посадці саджанців ожини.

Ожина Натчез, посадка і догляд

  • Гілки багатолітника зміцнюють на шпалері за принципом «віяла». Так, кущ отримає достатню кількість сонячного світла і циркуляцію повітря.
  • Обрізку гілок куща ожини проводять один раз в 2 роки: ранньою весною (до набрякання і розпускання бруньок) або пізньої осені (після листопаду).

Ожина Натчез, посадка і догляд

  • Щорічної, санітарної, обрізку підлягають молоді не плодоносить пагони, сухі, пошкоджені і, загущаючі чагарник, гілки.
  • Для успішного плодоносіння досить залишати 6-8 головних пагонів, а решта видаляти. При цьому коротшають також і всі бічні відростки (на 20-30 см).
  • Плодоносний кущ ожини Натчез дає трохи пагонів заміщення, обмежуючи, таким чином, урожайність наступного сезону. Тому, досвідчені садівники практикують 2-х річний цикл, вирізаючи на другий рік все нові пагони і дозволяючи рослині повністю сконцентруватися на плодоносінні.

Ожина Натчез, посадка і догляд

Збір врожаю ожини Натчез

  • Початок періоду плодоношення раннього сорту Натчез залежить від регіону зростання. В основному, збір врожаю починається в кінці червня - початку липня.
  • Тривалість періоду плодоношення - до 45 днів. Середні показники врожайності з одного куща - близько 15 кг.
  • Важливо не відразу зривати ягоди ожини, що придбали характерну чорно-синє забарвлення технічної стиглості. Вони повинні повисіти на гілках як мінімум ще 3-4 дні. Тільки в цьому випадку, ягоди максимально розкриють багатий букет ожинового аромату і смаку. Повністю дозрілі ягоди легко відділяються, залишаючи підсохлий чашолисток.
  • Не варто боятися, що ягоди перестигнуть і «розм'якнуть». Дозрілі плоди ожини ще довгий час будуть зберігати щільну структуру м'якоті і відмінні смакові якості.
  • Зберігати зібрані ягоди можна в холодильнику до 2-х тижнів. Також, ожина відмінно транспортується, не "тече», довгий час зберігає товарний вигляд.
  • Ягоди ожини вживають в свіжому вигляді, роблять з них соки, компоти, десерти, варення і навіть вино. Ягоди можна сушити і заморожувати.

Ожина Натчез, посадка і догляд

Укриття на зиму ожини Натчез

  • Ожина Натчез відрізняється низькою холодостійкістю і потребує зимового укриття.
  • Для цього гілки ожини восени акуратно (щоб не зламати) знімають з опори, обрізають всі пошкоджені, а також дворічні плодоносили пагони, і укладають на землю. Знімати лозу з опори краще на початку осені, коли пагони більш податливі і не такі ламкі. В кінці осені це буде зробити складніше.
  • Після, кущ вкривають будь-яким, яке зберігає тепло, матеріалом: соломою, тирсою, перегноєм, кукурудзяної листям і ін. Рослина вважається стійким до випрівання, тому цього боятися не варто.
  • Крім цих заходів, пристовбурні кола також слід замульчувати, оберігаючи кореневу систему рослини від майбутніх морозів. Коріння ожини Натчез здатні переносити негативну температуру до -140С.

Ожина Натчез, посадка і догляд

  • У холодних регіонах практикують укриття кущів ожини декількома шарами агроволокна (щільністю 60 г / м.), Плівкою або картонними коробками.
  • Навесні, укриття не знімають поки не пройдуть нічні заморозки. Квіткові бруньки «бояться» різких коливань температури і при зворотних заморозках можуть загинути. У північних регіонах кущі залишають під дугами до стійкого потепління.
  • При потеплінні перезимувати лозу знову прив'язують до шпалери, проводять санітарну обрізку.

Ожина Натчез, посадка і догляд

Розмноження ожини Натчез

Розмноження ожини Натчез можливо вегетативним способом: за допомогою верхівкових зелених пагонів, відводків, кореневих живців і діленням куща.

  • Для розмноження ожини верхівковими пагонами необхідно зрізати верхівки молодих пагонів, довжиною не більше 10-12 см. Перед посадкою живці замочують у воді і в спеціальних розчинах, що стимулюють коренеутворення. Підготовлені гілочки укладаються (із заглибленням на 5 см) у вологий, пухкий субстрат. На поверхні повинно залишитися 2-3 вузла. Ємність з живцями поміщають в добре освітлене і тепле місце. Догляд за живцями включає в себе регулярне зволоження і підживлення поживними і стимулюючими речовинами. Навесні, укорінених живців висаджують у відкритий грунт.

Ожина Натчез, посадка і догляд

  • Щоб розмножити ожину відводками, на бічних пагонах роблять невеликі надрізи і укладають їх в борозенки з вологою землею так, щоб на поверхні залишилася 10 см, що не засипаній грунтом, верхівки. Восени з цих надрізів з'являються нові пагони. Після утворення декількох пагонів їх викопують і розділяють на окремі саджанці, намагаючись не пошкодити ніжні молоді коріння.

Ожина Натчез, посадка і догляд

  • Можна також розводити ожину, відокремивши (ранньою весною) від куща частина кореня. Кореневі живці висаджують в окремі лунки в горизонтальному положенні і забезпечують їм належний догляд (полив, розпушування). Живці заглиблюють в грунт не глибше, ніж на 10 см. Поява молодих пагонів буде свідчити про успішне вкорінення живця.
  • Можна розмножити ожину простим діленням куща. Процедуру проводять ранньою весною або в середині осені. Для цього викопаний кущ ділять таким чином, щоб рівномірно розподілити коріння і пагони на кожній з відокремлюваних частин. Після поділу, кожну частину висаджують на постійне місце.

 Ожина Натчез, посадка і догляд

Таким чином, розглянувши всі достоїнства сорту ожини Натчез, особливості посадки і догляду за невибагливою культурою, можна з упевненістю констатувати, що даний різновид ожини - одна з кращих на сьогоднішній день в домашньому і комерційному виробництві.

І якщо раніше багато хто не «заводили» чагарник, побоюючись численних гострих шипів ожини, з сортом Натчез дана проблема вже не актуальна, а збирати великі ягоди приємно і безпечно.

Ну а смачні, ароматні, соковиті і корисні ягідки безумовно сподобаються не тільки дорослим, але й дітям.

Ожина Натчез, посадка і догляд

Ожина Натчез, фото

Ожина Натчез, посадка і догляд

Ожина Натчез, посадка і догляд

Ожина Натчез, посадка і догляд

Відео: «Посадка і догляд за ожиною Натчез»