Кожен, хто має заміський будинок, турбується про те, щоб життя в ньому була максимально комфортною. І ті, хто був змушений користуватися «зручностями» у дворі, знають, що ландшафтний дизайн, декоративне оздоблення та інші прикраса без нормальної каналізації не зроблять приватний будинок за містом повноцінною альтернативою міській квартирі.
Сьогодні звичний атрибут на ділянці навколо будинку - вигрібна яма, над якою височить люфт-клозет, поступається місцем більш ефективному спорудження - септик.
Увага! Для вашої ділянки може знадобитися дренаж, а все необхідне для нього можете купити зі знижкою в інтернет-магазині https://www.drenaj-shop.ru/. Але обов'язково вкажіть, що зайшли з нашого сайту «Ремонтик».
Основна відмінність вигрібної ями від септика полягає в тому, що з останнього витікає вода, яка не містить біологічних забруднень.
Всі стоки у вигрібній ямі поступово просочуються в грунт, тим самим забруднення отримує верхній водоносний горизонт. Природно, вживати таку рідину небезпечно навіть після кип'ятіння.
Якщо Ви знаєте, як зробити септик в будинку своїми руками, то Ви зможете позбутися від неприємного запаху і уникнути приватної відкачування. Він відрізняється простою конструкцією, тому його будівництво не відніме у Вас занадто багато часу і сил.
Принцип роботи септика
Ємність септика безпосередньо залежить від добового обсягу стоків з кухні і туалетів. Якщо в заміському будинку постійно проживає три людини, то в середньому, щоденна кількість стоків не перевищує 400 літрів.
Але копати септик такого обсягу ми не будемо, так як він повинен не просто прийняти стічні води, але і розбавити їх до безпечної концентрації. З цієї причини робочий об'єм ємності септика для трьох осіб, які проживають в будинку, повинен бути не менше 1 м3 (100 л). Яму під нього варто копати глибше і ширше на товщину днища і стінок (15-20 см).
Всі, хто хочуть зробити септик своїми руками якісно і грамотно, повинні мати уявлення про його принцип роботи. Причому демонстраційну модель цієї споруди Ви зможете зробити на своїй кухні, використавши звичайну тарілку, наповнивши її водою по краю. Уявіть, що це чаша Вашого септика. Тепер додайте в нього ще води, і Ви побачите, що така ж кількість рідини перелилося через краї тарілки.
Такий принцип роботи у самого примітивного однокамерного септика. Спершу його наповнять чистої води до рівня відвідної труби, а потім кожна нова порція стоків розчиняється в його обсязі, збільшуючи загальний рівень рідини на кілька сантиметрів. Такий надлишок витікає в відвідну трубу, яка покладена в траншеї з фільтруючим грунтом.
На малюнку представлена схема пристрою септика в приватному будинку, з якої видно, що він має рівну стічну трубу. Але насправді це не найкраще рішення, тому що не всі, що проникає в септик, обов'язково потрапляє на його дно. «Дещо» плаває по поверхні і може піти в відвідну траншею разом з водою, що вкрай небажано.
Щоб уникнути цієї проблеми, кінець відвідної труби повинен бути зігнутим і на 5-10 см опущеним у воду. Це просте рішення відсікає плаваючі нечистоти від стічної труби.
Насправді, зробити такий відвід труби не складе ніяких труднощів. Досить купити стандартну пластикову трубу (100 мм в діаметра) і насадити на її кінець звичайний фасонний «кут 90 градусів».
Особливості конструкції чаші септика
В даному контексті слово конструкція звучить голосно. Насправді, щоб зробити септик в приватному будинку своїми руками, доводиться викопувати прямокутну яму шириною 1,2 м, глибиною - 1,4 м і довжиною - 1,6 м. У результаті, ви отримаєте обсяг 2,68 м3.
Багатьом може здатися, що це дуже багато. Але не можна забувати про те, що 15 см глибини і 60 см довжини «заберуть» стінки бетонної чаші. Як наслідок, підсумковий обсяг буде всього 1,46 м3. Більш того, для септика знадобиться бетонна кришка з армуванням, яка забирає ще 0,17 м3 обсягу.
Стічна і подає труби не будуть знаходитися на грунті, а значить їх установка на глибині 0,2 м від низу кришки зменшить його обсяг ще на 0,23 м3. У підсумку, септик буде вміщати 1,06 м3, тобто стільки, скільки знадобиться для сім'ї з трьох осіб.
Як зробити септик в будинку своїми руками: відео, фото процесу
Будівництво ємності завжди починається з установки опалубки в яму. Для цього можуть використовуватися будь-які рівні дошки, з яких робиться каркас і обшивається звичайною 5 мм фанерою. Щоб важкий бетон не «випер» опалубку, по діагоналі і зверху неї варто встановити розпірки з товстих брусів. Доброю заміною опалубки стане сухою глинистий грунт.
Щоб уникнути тріщин в бетонних стінах, потрібно проармувати їх дротом діаметром 5 мм. Вона повинна встановлюватися горизонтально і вертикально по всьому периметру опалубки. Бетонування варто починати з дна ями, куди буде укладатися бетон товщиною в 15 см. Для приготування бетону потрібен міцний розчин, в співвідношенні цемент-пісок 1 до 3.
З тієї причини, що товщина стінок досить невелика, щебінь для бетону повинен використовуватися невеликий. Після заливки опалубки потрібно почекати, поки бетон набере міцності. Для цього буде достатньо двох тижнів. Марочну міцність по СНиП він отримає за 28 діб.
Після зняття опалубки у Вас вийде однокамерний саморобний септик, який Ви бачите на фото. Знявши щити, обробіть бетонні стінки гідроізолюючої рідиною.
Зовсім не обов'язково, щоб кришка ємності була дуже товстою. Але важливо ретельно проармувати сталевими арматурами товщиною не менше 14 мм, ставлячи її через кожні 20 см.
Залишається розібратися з тим, як зробити опалубку для даху, адже її потім не вдасться зняти. Найефективнішим рішенням буде простий оцинкований профлист, куди зручно лягати арматура.
При цьому не забудьте залишити дистанційний зазор. Для цього підніміть по всьому периметру кришки все арматурні прутки на 3-4 см і підв'яжіть до них дротом профільований лист опалубки через кожні 15-20 см.
Як вчинити, якщо грунт глинистий?
Звичайна вигрібна яма буде «працювати» нормально тільки в піщаному грунті, який відмінно вбирає стоки. Якщо на ділянці глиниста або суглинних грунт, то в вигрібну яму варто звернути стоки тільки з туалету. Великі обсяги брудної води з душу і кухні в неї скидати не можна, так як вже через тиждень вона переповниться (глина не дозволить воді швидко вбратися в грунт). Як наслідок, гідної альтернативи септика в приватному будинку для постійного проживання просто немає.
Як бути, якщо на Вашому ділянці не піщаний грунт? Таку проблему реально усунути, тільки якщо Ви грамотно зробите дренажну траншею.
Отводная труба, по якій в грунт надходять очищені стоки, повинна мати багато дрібних отворів. Зараз у продажу можна знайти готові гофровані труби, в яких вже були пробиті дренажні отвори.
Якщо грунт на ділянці глинистий і погано вбирає воду, а виводити воду потрібно якомога ближче до паркану, використовуйте довгу дренажну трубу. Наприклад, це може бути 15-метрова труба. При цьому 10 метрів Ви зможете прокласти по прямій, а залишився «хвостик» загорнути під кутом 45 градусів за ріг будинку. Передбачте додатковий резерв для підстраховки: якби всмоктуючої здатності грунту виявилося недостатньо на такій довжині, то Ви могли б викопати вздовж паркану ще 7-8 метрів дренажної траншеї. Але, як показує практика, стоків цілком достатньо 15-метрової дренажної труби, щоб вбратися в грунт.
Увага! Купити дренажні труби зі знижкою, ви можете в цьому розділі інтернет-магазину https://www.drenaj-shop.ru/catalogue/drenazhnye-kolodtsy/. Все що від вас вимагається - оформити замовлення і вказати, що ви прийшли за нашою рекомендацією - сайт «Ремонтик».
З тієї причини, що глинистий грунт повільно вбирає воду, для збільшення площі контакту з ним труба повинна лежати в великому щебені. Він приймає обсяг води, що поступає і розподіляє його по площі траншеї рівномірно.
Увага! Для захисту від заливання щебінь необхідно «упакувати» в геотекстиль, а саме синтетичну тканину з багатьма мікроотворами. Загальний конструктив такий траншеї Ви можете побачити на фото.
Для надійного захисту від промерзання септика в період сильних морозо- необхідно укласти на кришку ємності і щебінь траншеї шар пінопласту, товщиною не менше 5 см. По завершенню цієї операції Ви можете засипати всі споруди шаром грунту від 15-20 см в товщину.
Незважаючи на простоту конструкції, такий септик ефективно справляється зі своїми завданнями і відводить все побутові стоки. Але для більш якісного очищення він потребує Вашої допомоги. Для цього в нього додають суху культуру бактерій, які прискорюють процес біологічного розкладання нечистот, розкладаючи їх на абсолютно безпечні складові - вуглекислий газ і воду.
Сьогодні вибір таких препаратів досить великий. Майже в кожному господарському магазині зустрічаються засоби для вигрібних ям. Засипавши в септик необхідну порцію таких мікроскопічних трудівників, Ви зможете очистити води до такого стану, що ними Ви зможете сміливо поливати свій город або сад.
Для їх ефективної роботи необхідно дотримуватися одна умова - ніякого хлору в стічних водах. З цієї причини відразу перейдіть на кислородосодержащие миючі засоби і не відправляйте в каналізацію решту «їдку хімію».
Ознайомившись з тим, як зробити септик в приватному будинку своїми руками, подивившись відео і фото цього процесу, Ви зможете наблизити комфорт житла до міського рівня.