Бетон є найважливішим матеріалом, без якого не обходиться жодна будова. Він використовується при створенні фундаментів, зведенні перекриттів та монтажі складних архітектурних конструкцій. Маючи чудові експлуатаційні характеристики і відносно низьку ціну, він зберігає за собою першість найпопулярнішого і універсального матеріалу вже протягом кількох століть.
Бетон відрізняється дешевизною та зручністю, а також універсальністю та широким спектром застосування в будівельних цілях. У нього є безліч переваг у порівнянні з альтернативними будівельними матеріалами. Склад бетону напрочуд простий – це суміш щебеню, цементу, піску та води. В останні десятиліття до бетонної суміші для поліпшення властивостей будматеріалу додаються спеціальні наповнювачі. Але 4 базових компоненти залишаються постійними. І від їхнього поєднання в бетонній суміші залежать властивості матеріалу. Сьогодні ми розглянемо марки бетону та їх характеристики, за якими можна зрозуміти, для яких будівельних завдань використовується конкретний матеріал. Представлену класифікацію можна використовувати як орієнтир при виборі будматеріалу.
Марки бетону за міцністю
За параметром міцності бетону виділяють такі марки:
- Бетон М-100 - найнижчий за якістю існуючих марок бетону. Найчастіше він використовується в будівництві як допоміжний матеріал при проведенні арматурних робіт, а також як бетонна подушка для доріг.
- Бетон М-150 – використовується при заливанні фундаментів, а також при створенні стяжок та підлог, при бетонуванні. У процесі виготовлення бетону марки М-150 може бути використаний гранітний, вапняний або гравійний щебінь..
- Бетон М-200 заливається для створення бетонної стяжки, вимощення, різних доріжок. Бетон марки 200 дуже затребуваний у житловому будівництві. Враховуючи його високу міцність, використовується ця марка бетону для стрічкового фундаменту, виготовлення опор, майданчиків та бетонних сходів..
- Бетон марки М-250 традиційно не має великого попиту, але займає особливе проміжне положення між М-200 і М-300. За своїми експлуатаційними характеристиками він дещо поступається бетону М-300, зате коштує трохи дешевше.
- Бетон М-300 насамперед задіюється при зведенні литих фундаментів та бетонних опор. Бетон марки 300 є одним із найпоширеніших у нашій країні, де користується особливим попитом.
- Бетон М-400 використовується для реалізації складних проектів, таких як зведення мостів, гідротехнічних об'єктів, стратегічних елементів інфраструктури. Цей бетон відрізняється міцністю та високою швидкістю схоплювання. Підвищений вміст цементу в бетоні збільшує його вартість.
- Бетон М-500 використовується при прокладанні метрополітенів, зведенні гребель та гребель, облаштування банківських сховищ та у всіх інших сферах, де необхідний будівельний матеріал високої міцності. За середніми оцінками міцності марка бетону 500 у 40 разів вища за норму побутового малоповерхового будівництва. М-500 виробляється виключно на гранітному щебені, що забезпечує його високу міцність, морозостійкість та високий коефіцієнт водонепроникності..
Марки бетону з водонепроникності
Водонепроникність є здатністю бетону не пропускати воду. Оцінка цього параметра відбувається у різний спосіб. Кінцевий споживач отримує підсумковий коефіцієнт водонепроникності: W2, W4, W6 тощо. Цифра вказує на максимальне значення тиску води, що витримує бетонний зразок за умов промислового випробування. Наприклад, бетон марки W6 витримує 6 атмосфер.
Бетон марки W4 і нижче вважається бетоном нормальної проникності із відношенням води та цементу не більше 0,6. Бетон марки W6 читається бетоном зниженої проникності з водоцементним співвідношенням 0,55. Бетон марки W8 і вище вважається бетоном особливо низької проникності, в якому співвідношення води та цементу не перевищує 0,45.
Якщо йдеться про укладання фундаменту, необхідно орієнтуватися на марки бетону з водопроникності нижче W6. Проте за відсутності водонепроникних швів навіть бетон марки W8 і вище може зазнавати негативного впливу вологи, що проникає по швах.
Водонепроникність бетону тим вища, чим менше в ньому часу. Також цей параметр впливає відсутність зайвої води в розчині. Бетон ущільнюється з допомогою вібрації змішування. У результаті виходить бетон необхідної щільності, який тим надійніший, чим менше в ньому часу.
Усадка бетону – явище висихання бетону після укладання. У процесі усадки знижується обсяг матеріалу, а за відсутності арматури бетон може тріскатися. Тому армування є оптимальним рішенням для створення міцної конструкції з бетону. Бетон, якому виставляються високі вимоги щодо водонепроникності, повинен характеризуватись мінімальною усадкою.
Висновки
Як бачите, міцність та водонепроникність є головними параметрами бетону як будівельного матеріалу. Для реалізації більшості житлових проектів достатньо використання маломіцного бетону із середніми показниками водонепроникності. Якщо йдеться про серйозні об'єкти, на яких передбачається великі механічні та хімічні навантаження, то тут необхідно звертати увагу на бетон марки М-300 і вище з високими показниками водонепроникності.
Клас бетону і марка багато говорять про експлуатаційні властивості матеріалу. Тому варто при виборі бетону акцентувати увагу на параметрах, що вказуються виробником.