Стевія - рослина, яка володіє унікальними властивостями і може стати цінної культурою на вашій ділянці. Справа в тому, що в стевії міститься речовина стевіозид, яке надає солодкість цієї траві. Натуральний цукрозамінник перевершує звичайний цукор, який ви кладете в чай, в 10 разів! Саме з цієї причини стевію все частіше можна побачити серед усіх звичних м'яти, чебрецю та інших подібних рослин. У цій статті ми постараємося розібратися, як же виростити стевію, які правила посадки та догляду потрібно дотримуватися.
Стевія - ботанічний опис
- Стевія - трав'яниста рослина, що належить до сімейства айстрових.
- Стевія в залежності від кліматичних умов може рости як однорічна рослина, так і багаторічне.
- Батьківщиною стевії вважають Центральну і Південну Америку, Мексику. Рослина може виростати на рівнинних і гірських схилах. У промислових масштабах стевія вирощується в Уругваї, Ізраїлі, Китаї, Таїланді.
- Стевія здобула перше ботанічний опис в 16 столітті ботаніком Стевусом, в честь якого рослина і отримало свою назву. Також існують відомості, що стевія була названа на честь російського ботаніка Стевена Х. Х. У країнах колишнього Радянського Союзу стевія отримала популярність завдяки академіку Вавилову Н. І, який привіз «солодкий лист» з експедиції по Латинській Америці.
- Існує багато різновидів стевії, сильно відрізняються між собою за будовою. Але всі види стевії мають загальну особливість - зростання в формі куща. Кущі можуть бути овальної, пірамідальної, напіврозкидистий, кулястої, циліндричної, конічної форми.
- Залежно від сорту і умов зростання кущ стевії може мати висоту від 45 см до 100 см.
- Багаторічні стевії можуть мати до 80 пагонів на одному кущі. Однорічні форми стевії зазвичай мають не більше 18-19 пагонів на одному кущі.
- Листя стевії розташовуються на стеблі по черзі, ростуть або на дуже коротких черешках, або є сидячими. У пазусі кожного листочка можна виявити нирку, з якої потім виростає бічний пагін.
- На одному кущі стевії може розташовуватися до 1 200 яскраво-зелених листочків, які опушені з верхньої та нижньої сторони. Довжина листя стевії може варіюватися від 8 см до 3 см в залежності від сорту і кліматичних умов.
- Коренева система стевії мочковатая, що розташовується досить близько до поверхні. У тих кліматичних зонах, де стевія не може зимувати, рослина вирощується як однорічна. Коріння можна викопувати і зберігати для посадки в наступному сезоні.
Стевія - користь і шкода
Корисні властивості стевії
Перед тим, як почати перераховувати корисні властивості стевії, розглянемо хімічний склад цієї рослини:
- вітаміни: А, С, D, E, групи В;
- мінерали: калій, кальцій, магній, селен, хром, цинк;
- мурашина кислота;
- кавова кислота;
- гумінових кислот;
- глікозиди;
- флавоноїди;
- велика кількість амінокислот;
- ефірні масла.
Було проведено багато різних досліджень, які підтверджують здатність стевії позитивно впливати на роботу різних систем організму. Розглянемо, яку користь може приносити «солодка трава» для людини:
- регулярне вживання стевії в їжу здатне знижувати рівень цукру в крові. Подібне припущення було підтверджено в результаті наукових досліджень в 2005 і 2010 роках. Таким чином, люди, які страждають на цукровий діабет, можуть застосовувати натуральний цукрозамінник без страху завдати шкоди здоров'ю;
- регулярне вживання стевії в їжу може сприяти зниженню артеріального тиску, стабілізувати роботу серцево-судинної системи;
- існують припущення, що речовина кемпферол, що міститься в стевії, надає на організм людини протиракову дію;
- регулярне вживання стевії в їжу сприяє виведенню токсинів, шлаків, зменшує «шкідливий» холестерин в організмі;
- листя стевії також мають виражену протизапальну дію на організм, яке рослина починає надавати вже в ротовій порожнині;
- стевія - рослина з багатим хімічним складом. Вживати листя стевії рекомендують для активізації життєвих сил, поповнення запасу вітамінів і мікроелементів, для зміцнення захисної сили організму в сезон застуд;
- народна медицина дуже часто радять використовувати стевію для зниження алергічних реакцій, шкірних висипань, різноманітних дерматологічних проблем;
- стевію рекомендують внести в раціон харчування людям, страждаючим захворюваннями суглобів. Якщо призначений тривалий курс нестероїдних протизапальних препаратів, то стевія буде знижувати негативний вплив цих ліків на слизову оболонку шлунка;
- стевія - відмінний продукт для людей, що стежать за фігурою. Листочки стевії притупляють почуття голоду, не наповнюють організм «порожніми» вуглеводами так, як це робить цукор. Натуральний цукрозамінник прискорює обмінні процеси в організмі, ніж допомагає інтенсивніше проходити процесу схуднення.
Шкода стевії
Незважаючи на те, що стевія має такий цінний хімічний склад, має цілу низку корисних властивостей, застосування в їжу цієї рослини в деяких випадках може завдати вред.Рассмотрім ці випадки:
- стевію не рекомендують вживати в їжу вагітним жінкам і жінкам, які годують груддю;
- стевію слід повністю виключити з раціону харчування, якщо була виявлена індивідуальна непереносимість даного продукту;
- стевія відома своєю здатністю знижувати артеріальний тиск. Людям, які страждають зниженим артеріальним тиском, слід уникати стевії в своєму раціоні харчування;
- надмірне вживання стевії може бути чревате розладами шлунково-кишкового тракту;
- вводите стевію в свій раціон поступово, невеликими порціями. Якщо з'явилася алергічна реакція у вигляді висипу, свербежу, запаморочення, то негайно припиніть вживання стевії в їжу.
Фото стевії
Сорти стевії
Стевія «Лакомка»
Популярний сорт стевії, насіння якого дуже часто зустрічаються в продажу. У середній смузі стевію «Лакомка» вирощують як однорічна рослина. З моменту посіву до збору першого врожаю проходить в середньому 16-18 тижнів. При дотриманні правил догляду та посадки кущ досягає 55-65 см у висоту. Численні пагони щедро посипані зеленим листям, які зберігають свою солодкість як в свіжому, так і в сухому вигляді.
Стевія "Насолода"
Сорт «Услід» - дуже врожайний сорт стевії. З 1 кв.м можна зібрати до 13 кг врожаю солодкого зеленої маси. Кущ зазвичай досягає 40-60 см. У середній смузі стевія даного сорту також вирощується як однорічна рослина. З моменту посіву насіння у відкритий грунт до збору першого врожаю проходить близько 16-18 тижнів. Якщо вирощувати стевію розсадним способом, то збирати урожай можна через 8-10 тижнів.
Стевія «Медова трава»
Сорт «Медова трава» може вирощуватися як у відкритому грунті, так і в домашніх умовах. Якщо сіяти насіння відразу у відкритий грунт, то момент збору врожаю настане через 16-18 тижнів. Листя стевії «Медова трава» вживаються як в свіжому вигляді, так і в сухому. У складі стевії міститься особлива речовина, що є натуральним і корисним цукрозамінником.
Стевія «Сахарок»
Стевія «Сахарок» - один з найпопулярніших сортів стевії. Може вирощуватися у відкритому грунті і в домашніх умовах. При рассадном способі вирощування перший урожай солодкої зеленої маси ви зможете зібрати вже через 9-10 тижнів. При сприятливих умовах зростання і дотриманні правил посадки з 1 кв.м можна зібрати близько 1.5 кг корисного врожаю.
Стевія «Смарагдовий цукор»
Кущ стевії даного сорту при сприятливих умовах здатний досягати 80 см у висоту. Численні пагони утворюють досить крислату форму куща. Стевія даного сорту в регіонах помірної кліматичної зони вирощують як кімнатна рослина або однорічна. Якщо кореневище стевії перед зимою викопати, то його успішно можна зберегти в прохолодному приміщенні для посадки в наступному сезоні.
Стевія «Детскосельскій»
Головними перевагами даного сорту є: висока врожайність, стійкість до захворювань. З 1 кв.м можна зібрати до 6 кг врожаю стевії. Вегетаційний період становить від 75 до 90 днів. З моменту посіву до моменту збору першого врожаю в середньому проходить 16-18 тижнів. Кущ стевії даного сорту помірно гіллясте, має компактну форму. При сприятливих умовах здатний досягати 50-60 см у висоту.
Вирощування стевії
Посадка стевії
- Вибираємо місце для посадки стевії. Якщо ви вирішили посадити «солодку траву» на своїй ділянці, то виберіть саме освітлене, захищене від вітру і протягу місце. Якщо стевія буде отримувати в процесі росту багато сонячного світла і тепла, то вміст цукрів будуть на максимальному рівні. У тінистих місцях, а також при температурі нижче 20 градусів тепла, концентрація цукрів буде зниженою.
- Грунт для посадки стевії. Рослина віддає перевагу рости на легких повітропроникних суглинках або супесчаніках. Якщо грунт дуже важка, глиниста, то її необхідно покращувати шляхом внесення перегною, піску. Стевія також вважає за краще слабокислі або нейтральні грунту. Ідеальний pH - 4-5, але при вирощуванні вдома краще використовувати грунт з pH 9.
- Терміни посадки стевії. Залежно від того, буде посадка проводиться у відкритий грунт або буде обраний рассадний метод, терміни посадки будуть відрізнятися. Стевію сіють у відкритий грунт при встановленні стійкої теплої погоди - кінець травня або початок червня. Вирощувати ж розсаду стевії можна починати в кінці березня або початку квітня.
- Вибір посадкового матеріалу. Насіння стевії можна знайти практично в будь-якому магазині для садівників. При купівлі посадкового матеріалу обов'язково звертайте увагу на термін придатності, а також читайте опис сорту на упаковці насіння. Якщо ви збираєтеся вирощувати стевію тільки в домашніх умовах, то вибирайте сорти, які мають компактні розміри. Насіння перед посадкою бажано піддати своєрідного тесту, який дозволить відкинути «порожні» екземпляри. Просто киньте кожне зернятко на підлогу з висоти близько 0.5 м і поспостерігайте за траєкторією польоту. Те насіннячко, яке буде падати рівно вниз, швидше за все має хорошу схожість. Якщо ж насіннячко буде плавно парити з боку в бік, то швидше за все це «пустишка».
- Підготовка посадкового матеріалу. Насіння стевії краще підготувати до посадки, щоб прискорити процес пророщування. Замочіть насіння в невеликої ємності в теплій воді на 30 хвилин. Після цього посадковий матеріал сушиться до сипучого стану.
- Технологія посадки стевії у відкритий грунт. У середній смузі найчастіше вирощують розсаду стевії, яку потім переносять на постійне місце зростання у відкритий грунт. Розглянемо особливості такої посадки. Ділянка, де буде висаджуватися рослина, потрібно перекопати з особливою ретельністю, видаліть будь-яке сміття, корінці бур'яну, камінчики і т.д. У стевії поверхнева мочковатая система, і тому якість грунту має бути хорошим. Викопайте лунки глибиною близько 7 см і на відстані один від одного 25-30 см. У кожну лунку бажано внести близько 300-500 грамів перегною або біогумусу. Саджанці стевії дуже акуратно, не пошкоджуючи земляний кому, перевалюють в лунку, закопують, ущільнюють землю, поливають теплою водою і мульчують поверхню грунту. Якщо ви побоюєтеся заморозків найближчим часом, то краще укрити молоді сіянці стевії у відкритому грунті агроволокном на 14-21 день. Виробляти посадку стевії у відкритий грунт найкраще ввечері або в похмурий день.
Догляд за стевією
Для того щоб зібрати максимальний урожай «солодкої трави», дотримуйтесь деякі правила догляду за цією рослиною:
- полив. Дуже важливо підтримувати достатній рівень вологості ґрунту. Стевія не терпить навіть короткочасне пересихання землі. Але і надлишок вологи також шкідливий для таких рослин з поверхневою кореневою системою. Поливайте стевію 1-2 рази в тиждень м'якою водою. Звичайно, якщо тиждень видався дуже дощової, то поливати не слід;
- прополка. Стевія не любить «сусідства» бур'яну. В іншому випадку, вона почне марніти на очах. Завжди стежте за чистотою ділянки, де посаджена «солодка трава»;
- підгодівля стевії. Рослина дуже добре відгукується на комплексні добрива, які можна вносити 1 раз в 10-14 днів. Також можна використовувати розчин коров'яку для підтримки життєвих сил рослини;
- розпушування. Рихлити ґрунт навколо стевії слід дуже обережно, так як її коріння розташовані близько до поверхні. Така процедура дозволить підтримувати чистоту і охайний вигляд ділянки, а також буде збільшувати доступ повітря до коріння, перешкоджати утворенню кірки на поверхні землі.
Розмноження стевії
Розмноження стевії насінням
У кліматичних умовах середньої смуги стевію вирощують насінням при рассадном способі. Якщо посіяти зміна відразу у відкритий грунт, то можна не дочекатися сходів.
- Підготовка ґрунту для посадки насіння. Ви можете купити готову земляну суміш в магазині або приготувати її самостійно. Для пророщування насіння стевії ідеальним буде грунт, що складається з дерну, перегною і піску в співвідношенні 1: 1: 0.3.
- Підготовка ємності для посадки насіння. Можна використовувати контейнери для вирощування розсади, квіткові горщики, ящики.
- Технологія посадки насіння стевії. На дно ємності насипте дренажний шар, а потім заповніть підготовленим грунтом. Досвідчені садівники також рекомендують стерилізувати грунт перед посадкою в нього насіння. Це можна зробити, наприклад, прожарювання в духовій шафі. Поверхня ґрунту розрівнюється. Підготовлені насіння стевії розкладаємо по поверхні землі. Їх можна і не засипати грунтом. Якщо вирішили засипати, то шар не повинен перевищувати 30 мм. Зволожите землю з пульверизатора. Ємність з насінням стевії обов'язково потрібно накрити плівкою або склом і помістити в дуже тепле і світле приміщення. Стевія зійде швидше, якщо перший час ви будете досвечивать її за допомогою лампи протягом 24 годин на добу. Температура в приміщенні не повинна опускатися нижче 25 градусів.
- Догляд за розсадою стевії. Плівку або скло знімають після того, як більша частина насіння проросте. Це повинно відбутися приблизно через 1-2 тижні після посадкі.Следіте за вологістю ґрунту. Як тільки з'явиться 2-3 справжніх листочки, розсаду стевії можна пікірувати. Рослини повинні стояти в самому світлому і самому теплому місці, яке захищене від протягів. Коли сіянці стевії досягнуть висоти в 12-15 см, виробляють прищипування верхівки на 2-3 см. Це потрібно для стимулювання росту бічних пагонів. Розсада стевії позитивно ставиться до різних комплексним добривам, які можна вносити під зміцнілі кущі щотижня.
Розмноження стевії живцями
Розмноження стевії зеленими живцями досить популярно серед садівників. Можна вирощувати в будинку одне «маточне» рослина, яке завжди буде давати живці для розмноження стевії. Розглянемо принцип вирощування стевії з держака:
- оптимальний час для заготівлі живців стевії (зелені пагони з листям) - з кінця травня до початку червня. Якщо ж плануєте висадити живці у відкритий грунт, то заготовлювати їх варто в період з кінця березня до початку квітня;
- нарізати живці можна з міцної стевії, якій вже більше 2-ох місяців;
- втечу відрізається таким чином, щоб на рослині залишився «пеньок» з декількома листочками. З цього «пенька» дуже скоро з'являться нові пагони;
- вкорінювати держак стевії можна як в грунті, так і в воді. Якщо ви вирішили вкорінювати стевію в грунті, то готуйте його так само, як і для посадки насіння стевії. Для успішного вкорінення живці обов'язково потрібно створити парникові умови і обприскувати до 5-8 разів на добу;
- якщо ви вирішили укоренити держак стевії в воді, то для початку підготуйте відповідну ємність. Прозору скляну банку потрібно обернути будь-яким матеріалом, який не буде пропускати сонячні промені. Ємність наповніть цукровим розчином (в 1 літрі води розчиніть 1 ч.л. цукру), накрийте картонній кришкою з вирізаним отвором для держака. Це потрібно для того, щоб не допустити стикання з водою нижніх листочків на черешку. Для вкорінення стевії в воді також створюємо парникові умови, часто обприскуємо рослина (краще використовувати цукровий розчин). Приблизно через тиждень ви зможете побачити маленькі корінці. Ще через тиждень вони досягнуть розміру, відповідного для пересадки в грунт. Пам'ятайте, що прямі сонячні промені шкідливі для живців, коли вони намагаються вкоренитися.
Зимівля стевії
У кліматичних умовах середньої смуги стевія НЕ зимує в грунті і, отже, вирощується як однорічна культура. Багато садівники викопують і зберігають кореневища «солодкої трави», так як в перший рік зростання стевія росте не надто інтенсивно. Якщо ж кореневища посадити на наступний рік повторно, то можна виростити більші кущі. Після збору врожаю кореневища стевії викопують разом з грудкою землі і поміщають в контейнери з землею, потім присипають вологим грунтом. Ці ємності можна зберігати в підвалі або на нижній полиці в холодильнику. Частина стевії можна продовжувати вирощувати в домашніх умовах, а також використовувати в якості «маткових» рослин для нарізки живців. У період з кінця травня і до початку червня з встановленням теплої погоди кореневища висаджують у відкритий грунт.
Хвороби і шкідники стевії
На щастя, стевія відрізняється хорошою стійкістю до захворювань і шкідників. Однак, при вирощуванні розсади стевії можна зіткнутися з такою проблемою, як чорна ніжка. Саме з цієї причини не нехтуйте дезінфекцією грунту перед тим, як занурити в нього насіння або живці стевії. Ви можете прожарити грунт в духовці, потримати деякий час на водяній бані, пролити окропом або пролити розчином марганцівки. Для того, щоб захистити рослину від хвороб і шкідників у відкритому грунті, намагайтеся не сідати стевію в безпосередній близькості до плодовим деревам і кущам.
Збір і заготівля стевії
Практично для всіх сортів стевії момент збору врожаю настає через 16-18 тижнів з моменту посадки. Заготовлювати «солодку траву» можна по-різному:
- якщо ви вживаєте стевію в свіжому вигляді, то просто відривайте листочки з підріс рослини;
- якщо стевії росте у вас багато, то урожай можна заготовити про запас. Найчастіше рослини зрізають секатором на відстані 5-10 см від поверхні грунту, пов'язують в пучки і підвішують для сушіння. Але сушити стевію слід не більше 12 годин. В іншому випадку, пересушена рослина може втратити значну частину своєї солодощі. Висушену стевію перемелюють в кавомолці і зберігають в закритій ємності протягом тривалого часу.
В кінці літа відбувається дозрівання насіння стевії, які також можна зібрати і використовувати для посадки. Зрозуміти, дозріли насіння чи ні, можна по потемніла цветоножке. Не пропустіть цей момент, так як насіння можуть швидко розлетітися.
Не бійтеся вирощувати стевію на своїй ділянці. Ця рослина стане для вас найбезпечнішим аналогом цукру, а також допоможе поправити здоров'я. Найголовніші умови для повноцінного росту і розвитку стевії - тепло, вологість і світло. Удачі в вирощуванні «солодкої трави»!